Krētas galvenā informācija

Teritorija 8335 m2

Krasta līnija 1040 km

Iedzīvotāju skaits 520000

Augstākais punkts Psiloritis 2465 m

Valūta  Eiro

Strāva  240 V

Laika josla GMT + 2 stundas

Krēta atrodas punktā, kur satiekas Eiropas, Āzijas un Āfrikas kontinenti. Tā ir piektā lielākā Vidusjūras sala. Tai ir pagarināta forma, garums 257 km un maksimālais platums 60 km. Tomēr Ierapetra teritorijā Krēta ir tikai 12 km plata.

Prefektūras un provinces

Krēta ir sadalīta četrās prefektūrās (nomos). Virzienā no rietumiem uz austrumiem tās ir: Chania, Rethimnon, Iraklion un Lassithi. Katra prefektūra sīkāk iedalās provincēs (eparhijās). Nomos Chanion ir iedalīta Kydonia, Apokoronas, Sfakia, Kissamos un Selino. Nomos Rethimnou savukārt ir iedalīta Rethimnon, Milopotamos, Amari un Agios Vasilos. Nomos Irakliou ir sadalīta Malevizi, Temenos, Pediada, Pirgiotisa, Kainourio, Monofatsi un Vianos. Nomos Lassithiou iedalās Mirabelo, Lassithi, Ierapetra un Sitia.

Lielākās pilsētas

Visas Krētas lielākās pilsētas atrodas salas ziemeļu pusē pie jūras. Virzienā no rietumiem uz austrumiem tās ir: Chania ar 50000 iedzīvotājiem, Rethimnon – apmēram 23000, Iraklion – 115000, Agios Nikolaos – 8000 un Sitia – 7000 iedzīvotāju

Kalnu grēdas

Trīs kalnu grēdas kā mugurkauls stiepjas pa salu. Krētas ziemeļos atrodas Lefka Ori jeb Baltie kalni, kas aizņem lielu Chania prefektūras teritoriju un sastāv no vairāk nekā 40 virsotnēm, kas pārsniedz 2000 metru augstumu. Augstākā virsotne šajā teritorijā ir Pahnes – 2452 m virs jūras līmeņa.
Idi jeb Psilortis grēda salas centrā sastāv no augstākā Krētas punkta – Idi kalna (Psiloritis) 2456 m virs jūras līmeņa. Salas austrumu galā atrodas Dikte kalni ar dažām virsotnēm virs 2000 metriem.

Plato un līdzenumi

Starp Krētas kalnu grēdām atrodas daži augstkalnu līdzenumi. Oropedio Lassithiou (Lassithi plato) ar raksturīgām vējdzirnavām ieskauj Dikte virsotnes un tā plešas 850 m virs jūras līmeņa. Oropedio Omalou (Omalo plato) atrodas Lefka Ori 1000 metru augstumā. Divas citas pieminēšanas vērtās plato ir Nida Psiloritis kalnu pakājē un Askifoui Lefka Ori.

Aizas

Tie paši ģeoloģiskie spēki, kas radīja kalnu grēdas, pa visu salu ir izveidojuši arī bijību iedvesošas aizas. Faragi Samarias (Samaria aiza)Visslavenākā ir Faragi Samarias (Samaria aiza), kas ir 16 km gara, līdz ar to tā ir garākā aiza Eiropā, kuru apskatīt katru gadu brauc apskatīt tūkstošiem tūristu, dodoties 6-7 stundu ilgā pastaigā. Cita mazāk slavena aiza ir Faragi Imbrou (Imbros aiza), kas sākas Imbros līdzenumā un beidzas pie Lībijas jūras blakus Hora Sfakion. Kotsifou aiza un Kourtaliotiko Faragi (Kourtaliotiko aiza) atrodas tikai dažus kilometrus viena no otras, tuvu Plakias Rethimnon prefektūrā. Krētas rietumu daļā atrodas Faragi Agias Irinis un austrumu Krētā 0 Kilada ton Nekron (Nāves ieleja), kas šādu nosaukumu ieguvusi tur atrasto daudzo kapu dēļ.

Alas

Uz salas ir vairāk nekā 2000 alas. Daudzas no tām tika izmantotas senos laikos, dažas iespējams pat 3000 gadu pirms mūsu ēras. Spileo Eilithias (Eithilia ala) bija kulta centrs, kas veltīts dzimstības dievietei Eilithia. Šeit atrastās relikvijas ir no Neolīta laikiem. Spileo Dikteon Andron (Dikteon Andron ala), kas atrodas uz Lassithi plato, ir leģendārā Zeva dzimšanas vieta. Kā vēsta leģenda, Zevs jaunību pavadīja šajā alā.
Vēl viena ala Spileo Melidoniou (Melidoni ala) bija vieta, kur notika traģiska epizode cīņā par Krētas neatkarību: 1824.gadā 300 ciema iedzīvotāji patvērās no turku karaspēka šajā alā. Kad viņi atteicās iznākt ārā, turku karavīri aizbarikādēja ieeju ar viegli uzliesmojošiem materiāliem un pielika tiem uguni. Neviens no ciema iedzīvotājiem nepalika dzīvs.
Spileo Sendoni (Sendoni ala) netālu Axos ir viena no visskaistākajām Krētā. Savukārt Spileo Agiou Ioanni (Agios Ioannis ala) ir vieta, kur dzīvoja un nomira svētais.

Ezeri

Limni Kourna (Kournas ezers) ir viens no diviem Krētas saldūdens ezeriem un atrodas Chania prefektūrā. Tas klāj 160000 m2 lielu teritoriju, lai gan šis skaitlis sezonas laikā mainās. Ezeru aizsargā apkārt esošie kalni, tādā veidā padarot to par idillisku vietu, kas satur interesantu floru un faunu.
Otrs ezers ir Limni Agias (Agia ezers), kas atrodas Kydonia. Tas arī ir savvaļas dabas patvērums, kur ligzdo daudzi putni un pavasarī uzplaukst savvaļas ziedi. Agia ezers atrodas Kydonia auglīgā līdzenuma vidū netālu no Agia ciema.

Pludmales

Krētai ir pludmales 155 km garumā gar tās krastu. Chania prefektūrā ir divas lieliskas pludmales rietumu pusē – Elafonisi dienvidrietumos un Falasarna ziemeļrietumos. Viena no garākajām smilšaino pludmaļu līnijām atrodas pie Georgioupolis, starp Chania un Rethimnon. Vai salas ziemeļaustrumu punktā ir tūristu biezi apmeklēta pludmale, kurā turklāt ir vienīgā dabīgo palmu audze Eiropā. Dienvidos no Iraklion, Matala ir slavena ar tās alām un jaukajām smilšainajām pludmalēm. Patīkamas pludmales ir arī Frangokastello, Makrigialos, Kato Zakros, Preveli, Paleohora, Agia Pelagia, Istro un Malia.

Klimats

Krētas klimats, iespējams, ir maigākais Eiropā. Spēcīgais ziemeļrietumu vējš meltemi apvalda pat viskarstāko mēnešu – jūlija un augusta – tveici. Vasaras mēnešu laikā lietus ir reta parādība. Rudens ir Krētas maigākais gadalaiks, kad temperatūra bieži ir augstāka nekā pavasarī. Kalni, kas atrodas uz salas, kalpo kā barjera, nereti radot dažādus laika apstākļus ziemeļu un dienvidu Krētā.

Flora

Krēta ir mājvieta bagātīgi dažādai florai, kurā bez simtiem citu ietilpst 130 unikālas savvaļas ziedu un augu sugas. Starp tām ir dictamo (Organium dictamus) – zāle, ko slavenu padarīja Aristotelis tās medicīniskās vērtības dēļ.
Vislabākais laiks, kad izbaudīt Krētas floru, ir pavasarī pēc bagātīga ziemas lietus, kas, jāteic, Krētā līst gandrīz katru ziemas dienu. Laukos liesmo sarkanas magones un gaiss ir piesātināts ar apelsīnu un citronu ziedēšanas smaržu. Vasarā ainavā dominē sausi brikšņi, oleandri un kārklu ziedēšana aizās. Ziemas laikā, bagātīgā skaitā zied vizbulītes.
Visretākie Krētas augi aug aizās vai stāvās kalnu nogāzēs, piemēram, Faragi Imbrou (Faragi aiza), netālu no Kalergis kalnu paspārnes un Oropedio Siliou. Starp šiem augiem ir Ebenus cretica, Linum arboreum (lini), Campanula pelviformis (pulkstenīte), Staechelina arborea un Petromarcula arboreum. Augi, kas uzplaukst līdzenumos un augstās virsotnēs: Tulipa bakeri un Tulipa saxalitis (tulpes), Anchusa caespitosa, Scabiosa aborincta un Scabiosa minoana (skabioza). Krētas palma (Phoenix theophrastii) – unikāla pasaulē, kas aug pie Vai pludmales.

Fauna

Krētas fauna ir tikpat dažāda kā flora. Unikālajām Krētas savvaļas kazām (Capra aegagrus-cretica) ir īpatnējs un iespaidīgs tēls. Tās aizsargā valdība, un tās ir atrodamas Lefka Ori Samaria nacionālajā mežā un uz Dia, Thodorou un Agii Pandes saliņām.
Krētas adatainā žurka (Acomus mimus) arī nav atrodama nekur citur pasaulē. Starp citiem interesantiem zīdītājiem jāmin Krētas cauna (Martes foina-bunites), Krētas āpsis (Melesmeles-arcalus) un Krētas savvaļas kaķis (Felis silvestris agrius).
Salu apdzīvo daži ķirzaku veidi. Spoži krāsainā Balkānu zaļā ķirzaka var izaugt garāka par metru. Uz salas ir arī viena indīgā čūska, lai gan vietējie teic, ka St. Titus ir aizvedis visas indīgās čūskas no salas prom.
Daudzpusīga uz salas ir arī putnu pasaule. Krētas zelta ērglis (Aquila chrysaetus) un Gypaetus barbatus ir tikai Krētai raksturīgas sugas, kas atšķiras starp citiem putniem. Kalni un aizas ir mājvieta maitu lijām. Ķauķi un bezdelīgas arī ir izplatīti. Migrējošie putni Krētu ir izvēlējušies kā pieturvietu katru pavasari savā ceļojumā no Āfrikas uz Eiropu un atgriežoties atpakaļ rudenī.

Translate

Šodien

2019. gada 13. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Norvēģijā atrodas Eiropas lielākais ledājs

Pasākumi

Alus festivālā ÕLLESUMMER kā galvenie mākslinieki uzstāsies Moby un Mumij Troll

Šīgada galvenie alus festivāla Õllesummer, kas norisināsies Tallinas Dziesmu svētku estrādē (Tallinna Lauluväljak) no 8. līdz 12. jūlijam, galvenie mākslinieki būs mūsdienu lielākais...