Slovākijas galvenā informācija

Platība  49035 km2

Augstākais punkts Gerlachovsky Stit  (Vysoke Tatry – Augstie Tatri) 2655 m virs jūras līmeņa

Zemākais punkts Bodrog upe (94 m zem jūras līmeņa)

Senākā ledāju ala Eiropā Demanovska jaskyna

Lielākais un dziļākais dabīgais ezers  Lielais Hincovo kalnu ezers : platība 182000m2, dziļākā vieta 53 m

Ezers, kas atrodas visaugstāk virs jūras līmeņa Modre Pleso – 2157 m virs jūras līmeņa

Nacionālie parki:

Narodny park Nizkych Tatier (zemie Tatri)  – platība 810 km2
Tatransky Narodny Park (TANAP) – Augsto Tatru teritorija 741 km2
Slovensky raj

Laika zona GMT + 1

Telefona kods  +421
Vietējie telefona zvani: publiskie telefoni pieņem monētas, lai gan lielākā daļa no tiem strādā uz telekartēm, kuras ir nopērkamas pastā, dzelzceļa stacijās, lielveikalos, kioskos un viesnīcās.

Valūta  Slovākijas koruna (SKK) jeb krona. Katra krona sadalīta 100 gelleros.
Monētas ir ar vērtību 10, 20 un 50 gelleri, kā arī 1, 2, 5, un 10 SKK. Banknotes ir ar 20, 50, 100, 500, 1000 un 5000 SKK nominālu. 1 SKK ir aptuveni 0,015LVL.

Naudu ieteicams mainīt tikai bankās un sertificētos valūtas apmaiņas punktos. Valūtas maiņas punkti ir atrodami visās lielākajās viesnīcās, ceļojumu aģentūrās un lielveikalos. Tie ir apzīmēti kā ZMENБREN. Šajos apmaiņas punktos brīvi konvertējamo valūtu var apmainīt pret SKK.

Kredītkartes

EuroCard/MasterCard tiek pieņemtas lielākajā daļā finansu institūciju. Bankās tiek pieņemtas arī VISA, American Express un Eiročeki, lai arī pēdējie retāk. Lielākajā daļā banku eiročeku dienas limits ir 10000 SKK. Starptautiskās viesnīcas pārsvarā arī akceptē lielāko daļu kredītkaršu.

Nepastāv skaidras naudas limits, ko drīkst ievest Slovākijā. Centieties izvairīties mainīt naudu uz ielas pie privātpersonām. Slovākijas valūtas eksportēšana tiek limitēta, tāpēc, ja vēlaties to izvest no valsts, iepriekš ieteicams par to painteresēties muitas punktā.

Ceļojumu čeki pārsvarā netiek pieņemti veikalos, mazās viesnīcās vai restorānos, lai gan eiročeki dažās vietās tiek pieņemti. Bankas un valūtas maiņas punkti tos konvertē, ieturot komisijas maksu. Naudu ārpus darba laika ir iespējams iegūt no bankomāta – tos var atrast pēc tāda paša nosaukuma uzraksta: BANKOMAT. Lielākā daļa Slovākijas bankomātu pieder vienai no lielākajām starptautiskās bankas sistēmām kā MasterCard, VISA, Plus, Maestro vai Cirrus.

Kredītkartes kļūst arvien populārākas un tiek pieņemtas lielākajā daļā viesnīcu, benzīntanku, dažos ekskluzīvos restorānos un veikalos. Parasti, lai tirgotājs pieņemtu VISA, American Express vai MasterCard, pirkumam jāpārsniedz 1000 SKK.

Veikalu darba laiks

Lielākā daļa iestādījumu ir atvērti no 9 rītā līdz 18, taču dažos ir pusdienas pārtraukums. Daudzas bankas tiek slēgtas 15:30. Sestdienās lielākā daļa veikalu tiek slēgti pusdienlaikā, bet svētdienās strādā tikai daži veikali. Tomēr ir arī diennakts veikali, kas parasti atrodas pie benzīntankiem.

Video sistēma PAL/SECAM

Strāva 220 V/ 50 Hz, ar standarta Eiropas rozeti.


Ārkārtas telefona numuri

Policija 158
Ātrā palīdzība 154
Slovākijas glābšanas dienests 154
Ugunsdzēsēji 150
Uzziņas 120 vai 121

Vīza

Latvijas Republikas pilsoņiem iebraukšanas vīza nav nepieciešama un tiem ir tiesības uzturēties valstī 90 dienas.

Muita

Muitas ierobežojumu nav. Pārvietojoties pa valsti ierobežojumu arī nav. Izbraucot no valsts dažas bankas iepērk atpakaļ pārpalikušās kronas, tam ir nepieciešama pase un kvīti par iepriekšēju kronu iepirkšanu bankā. Ievest un izvest no valsts atļauts 200 cigaretes, 50 cigārus, 250 gr. tabakas, 1 l stipros dzērienus, 2 l vīnu, dzīvniekus tikai ar atbilstošiem dokumentiem, narkotikas tikai personīgai lietošanai, ieročus tikai ar atļauju, suvenīrus līdz 175 Eiro.

Kad braukt

Slovākijā valda vidēji kontinentāls klimats. Pavasarī un rudenī laiks ir saulains ar temperatūrām starp 10 līdz 20 grādiem pēc Celsija. Vidējā vasaras temperatūra ir 20 grādi pēc Celsija. Vakari var būt vēsi. Ziemās temperatūra svārstās ap 0 grādiem pēc Celsija.
Kalnu reģionos sniegs saglabājas līdz pat 130 dienas gadā

Pārvietošanās ar automašīnu Slovākijā

Slovākijā ir derīga starptautiskā autovadītāja apliecība, ceļa zīmes un noteikumi atbilst Eiropas standartiem. Uz automaģistrālēm un lielceļiem autovadītājiem braucot jābūt ikgadējām nodokļa uzlīmēm, kuras var iegādāties robežas šķērsošanas punktā, pastā un benzīntankos. Cena ir 400 SKK automašīnām līdz 1.6L motora tilpumu un 800SKK lielākiem nekomerciāliem transporta līdzekļiem.
Ātruma ierobežojums apdzīvotās vietās ir 50km/h, 90 km/h ārpus apdzīvotām vietām un 130 km/h uz vairāku joslu maģistrālēm (ja vien nav norādīts savādāk). Bērniem līdz 12 gadu vecumam ir aizliegts sēdēt priekšējā blakussēdētāja sēdeklī. Ņemiet vērā, ka visām automašīnām jābūt pirmās palīdzības aptieciņai, vilkšanas trosei, trijstūrim un rezerves ritenim. Ja tiekat noķerts pārkāpjot kādu no šiem noteikumiem, uz vietas jāmaksā sods, vai arī mašīna tiks aizturēta.
Pieļaujamais alkohola līmenis asinīs Slovākijā ir 0.0 promiles, tātad, ja lietojat alkoholu, pie stūres sēsties ir aizliegts.

Degviela (BENZIN) tiek pārdota dažādās bezsvina variācijās (95. un 98.markas). Tāpat ir pieejama dīzeļdegviela. Jāņem vērā, ka daudzas degvielas uzpildes stacijas nav atvērtas pēc 18:00, tāpēc lauku apvidū uzpildes stacijas var būt grūti atrodamas.

Gaisa satiksme

Gaisa transports ir pieejams Bratislava, Kosice, Piestany, Silac un Poprad lidostās.
Lidojumus Slovākijas iekšzemē nodrošina vietējie pārvadātāji.

Pārvietošanās ar vilcienu

Starptautiskie vilcienu maršruti brauc no Vīnes (1 stunda), Budapeštas (2,5stundas) un Prāgas (5 stundas) vairākas reizes dienā. Vilcieni no Krakovas (Polija) apstājas Bratislavā (5,5 stundas).

Pārvietošanās ar autobusu

Autobusi regulāri atiet no Vienna Schwechat lidostas uz Bratislavu.
Viscaur Slovākijai ir pieejami autobusu pakalpojumi. Lai arī tie ir lētāki kā vilcieni, lai nokļūtu galamērķī, būs nepieciešams salīdzinoši ilgāks laiks.
Pilsētās ir pieejami autobusi, tramvaji un trolejbusi. Biļetes var iegādāties laikrakstu kioskos, biļešu automātos pie autobusu pieturām un pašā autobusā.

Translate

Šodien

2019. gada 10. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Tidiket pilsētā ahāras tuksnesī gada laikā nenokrīt neviena lietus pile

Pasākumi

Ierakstu kompānija Onyx Records izveido mūzikas lapu Latvijas māksliniekiem un piedāvā dziesmas lejupielādēt par brīvu

Ir tapusi ierakstu kompānijas Onyx Records jauna mūzikas lapa, ar kuras palīdzību tiks dota iespēja mazāk pazīstamiem Latvijas mūziķiem pieteikt sevi plašākai sabiedrības auditorijai. ...