Vispārīga informācija par Vjetnamu

Vispārīga informācija

Vjetnama ziemeļos robežojas ar Ķīnu, rietumos – ar Laosu un Kambodžu, savukārt austrumos valsts piekrasti apskalo Klusais okeāns. Vjetnama atrodas Dienvidaustrumu Āzijas centrālajā daļā. Valsts teritorija stiepjas no Lung Cu ciema (Ha Tuyen province) ziemeļos līdz Rach Tau miestam (Minh Hai province) dienvidos. Kopumā Vjetnama ir S burta formai līdzīga pussala ar tūkstošiem piekrastes salu un arhipelāgu, no kuriem lielākie ir Hoang Sa (Paracel) un Truong Sa (Spratly) arhipelāgi. Vjetnamas kontinentālās daļas platība ir 331, 689 kvadrātkilometri.

Saskaņā ar arheoloģiskajiem atradumiem pie Do kalna, zinātnieki uzskata, ka pirmie cilvēki šeit dzīvojuši jau pirms 300 000 gadu. Oficiāli Vjetnamas vēsture ir apmēram 4000 gadus sena, jo tieši tad savu valsti šeit dibināja Hung karaļu dinastija. Toreiz tās nosaukums bija Van Lang.

Runājot par Vjetnamas vēsturi, noteikti jāuzsver francūžu lielā loma tajā. Viss sākās 1858. gadā, kad franču armija pārņēma savā kontrolē Danang pilsētu Vjetnamas dienvidu daļā. Laikam ritot francūži aizvien vairāk iekaroja Vjetnamas teritoriju. Francijas dominēšanai punkts pienāca 1954. gadā, kad, noslēdzoties Indoķīnas karam, Vjetnama atguva neatkarību.

Mūsdienās, izdzirdot vārdu VJETNAMA, daudziem prātā uzreiz nāk doma par amerikāņu iebrukumu šajā valstī. Tas notika apmēram pirms 40 gadiem. Jāpiebilst, ka šis karš daudziem cilvēkiem ir vienīgā asociācija, runājot par šo valsti. Karš bija ilgstošs un prasīja daudz upuru, tomēr tas noslēdzās jau pirms vairākiem desmitiem gadu.

Mūsdienās, par spīti pagātnes liecībās, situācija Vjetnamā ir pavisam citāda. Cilvēki ir sākuši skatīties uz savu valsti no citas perspektīvas, tāpēc rietumu tūristi un ceļotāji šajā valstī ir gaidīti viesi par spīti tam, ka ilgus gadus šajā valstī iebraukšana tika stingri reglamentēta un parastam tūristam pilnīgi neiespējama. Protams, lai izplānotu un realizētu ceļojumu pa Vjetnamu, jums nāksies pielikt vairāk pūļu un pacietības, nekā dodoties uz jebkuru citu

Dienvidaustrumu Āzijas valsti, toties tas noteikti būs tā vērts, jo Vjetnamai ir daudz ko piedāvāt, ieskaitot savu savdabīgo un neatkārtojamo kultūru un fantastiskus apskates objektus un dabas brīnumus.

Klimats

Vjetnamas dienvidu daļai raksturīgs tropu klimats. Ziemeļiem raksturīgs musonu klimats, kam raksturīga karsta, lietaina sezona no maija vidus līdz septembra vidum un sausa, silta sezona no oktobra vidus līdz marta vidum. Laiku pa laikam laika posmā no maija līdz janvārim Vjetnamas centrālajos reģionos novērojami taifūni, kas bieži izraisa plašus plūdus.

Cilvēki un kultūra

Lielākā daļa valsts iedzīvotāju ir vjetnamieši, kuru vidū dzīvo arī neliels skaits ķīniešu. Vjetnamas kultūra izveidojusies Sarkanās upes un Ma upes deltā, kur cilvēki kopa savus rīsa laukus. Viņi dzīvoja vienkāršu zemnieku dzīvi mazos ciematiņos, kuru centrā atradās sabiedriskais nams. Mūsdienās cilvēki, kas apdzīvo valsts lauku rajonus, joprojām pieturas pie šī dzīves stila. Vjetnamieši daudz ietekmējušies no Konfūcija mācības, kas sevišķi atspoguļojas cieņā pret vecākiem. Neskatoties uz lielajām iedzīvotāju ciešanām kara laikā un lielajiem postījumiem, paši vjetnamieši ir draudzīgi un atvērti un, kas ir sevišķi pārsteidzoši, viņos tikpat kā nav naida pret amerikāņiem. Ielās bērni ārvalstniekus parasti uzrunā ar „Lien Xo”, kas nozīmē „krievs”, tomēr, ja atbildēsiet viņiem, ka esat amerikānis, eiropietis vai austrālietis, viņi to sapratīs.

Etniskās grupas: valstī dzīvo 85 – 90% vjetnamiešu, 3% ķīniešu, kā arī etniskās minoritātes, kurās ietilpst Muong, Thai, Meo, Khmer, Man, Cham un citas kalnu ciltis.

Oficiālā valoda valstī ir vjetnamiešu, bet Vjetnamā runā arī franču, ķīniešu, angļu, Khmer valodās, kā arī vairākos cilšu dialektos, piemēram, Mon-Khmer un Malajiešu –Polinēziešu.

Reliģijas : budisms, konfuciānisms, taoisms, Romas katolicisms, islāms, protestantisms, kā arī pāris vietējās cilšu reliģijas.

Valūta: Dongs (D) ir oficiālā Vjetnamas valūta. Maiņas kurss ir apmēram 1 ASV dolārs pret 15 000 dongu. Apgrozībā atrodas 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000 un 50 000 dongu banknotes. Banknotes, kuru nomināls ir zem 200 dongiem, ir visai bezvērtīgas un tiek izmantotas ļoti reti. ASV dolārs (USD) principā ir otra izplatītākā valūta Vjetnamā. Citas ārzemju valūtas pieņemtas netiek. 1 USD, 5 USD un 10USD banknotes ir izmantojamas dzeramnaudas došanai, maziem izdevumiem, kā arī viesnīcu rēķinu apmaksai. USD tiek izmantots tik plaši, ka bieži vien pa atlikumu jums izdos ASV naudā. Valstī var ievest neierobežotu daudzumu naudas, ja vien to deklarēsiet muitā. Ārzemju valūtu pret dongiem maiana gan viesnīcās, gan Vjetnamas Valsts bankas filiālēs.

Noderīgas frāzes
Sasveicināšanās – Chao ong (ba)
 „Kā jums klājas?” – Ong (ba) co khoe khong?
 „Paldies, labi” – Cam on rat tot
„Mani sauc...” – Tên tôi là...
„Es nesaprotu...”- Tôi không hiêú
„Restorāns” – nhà hàng
„Telefons” – diên thoai
„Viesnīca” – khàch san

Translate

Šodien

2019. gada 16. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ķīnieši pirmie ieviesa zoodārzus un sauca tos par Inteliģences parkiem

Pasākumi

Noskaties Lienes Šomases pirmo videoklipu “Jauna diena”

No 22. maija jaunajā “Mūzikas video” kanālā ir skatāms dziedātājas Lienes Šomases pirmais oficiālais video klips dziesmai “Jauna diena”. Klipa režisors ir pieredzējušais mūzikas...