Luxor

Luxor

Pilsēta bija viens Senās pasaules centriem. Katram, kurš interesējas par Ēģiptes vēsturi, šī pilsēta ir galvenais ceļa mērķis. Tās brīvdabas muzejā atrodas lielākā vēsturisko monumentu kopa Ēģiptē, kas izvietoti visā Luxor pilsētā Nīlas austrumu krastā, Karnak pilsētā uz ziemeļiem no Luxor, un Thebes Nīlas rietumu pusē.
Luxor apkārtnē atrodas Senās Ēģiptes Thebes – valsts galvaspilsēta Vidus un Jaunās karaļvalsts laikos. Šodien tā ir slavena ar saviem tempļiem. Aiz Kairas tā ir pilsēta ar iespaidīgākajiem faraonu laiku monumentiem un to klāsts ir ievērojams. Karaļu ieleja  , Theban nekropole un Karnak atrodas tikai dažas jūdzes no Luxor pilsētas.

Deir el Bahari
Karalienes Hatshepsut templis Deir El Bahari sastāv no trīs augstām terasēm un slīpām nogāzēm, kas stiepjas no kalniem pretim Nīlai.
Ieeju ielejās sargā divas milzīgas statujas. Apmēram 19 metrus augstie Memnon kolosi ir vienīgās Amenhotep III tempļa paliekas.

Luxor  un Karnak tempļi
Pilsētas centra atrodas Luxor templis un milzīgais Karnak templis. Luxor templis, ko būvējis Amenhotep III un Ramses II, ir veltīts dievam Amun – Ra, kura precības ar Mut tika atzīmētas katru gadu ar sakrālu procesiju, kas ar laivas palīdzību virzījās no Karnak uz Luxor templi. Karnak templis ietver vairākus atsevišķus tempļus, kas veltīti Amun, viņa sievai Mut un viņu dēlam Khonsu – mēness dievībai. Templis sākas ar Aunu avēniju, kas attēlo Amun – ražas un auglības simbolu.

Dendara templis
Dodoties uz Dendara templi, vispirms gājējs nonāk pie divām romiešu laika strūklakām, kas noslēdz milzīgu vārteju. Galvenās sienas ir veidotas no dubļu ķieģeļiem un tās veidotas romiešu laikā. Sienu iekšpusē atrodas templis ar divām radīšanas telpām, Koptu baziliku, dziedinātavu, svēto ezeru un dievietei Isis veltītu templi. Pepi I Vecās karaļvalsts laikā templi pārbūvēja; Thutmose III, Amenhotep III, Ramses II un Ramses III papildināja to, tāpat kā grieķi, romieši un ptolemaji.

Memnon kolosi
18. dinastijas laikā Amenhotep III uzbūvēja apbedīšanas templi Thebes pilsētā, ko sargāja divas gigantiskas statujas pie ārējiem vārtiem. Tās tad arī ir vienīgās paliekas, kas saglabājušas no šī tempļa.
Grieķi tās nosauca par Memnon kolosiem par godu leģendārajam Trojas kara varonim. Daba nav saudzējusi šīs statujas, bet tās joprojām ir iespaidīgas. Tās ir izcirstas vienā smilšakmens blokā, kas ir 20 metrus augsts.

Luxor templis
To būvējuši Amenhotep II un Ramses II. Templis bija centrālais rituālu un svētku punkts. Vieni no svarīgākajiem svētkiem, kas šeit tika svinēti, bija Opet svētki. 18. dinastijas laikā šie svētki ilga 11 dienas, bet 20. dinastijas laikā – 27. Procesija, kas atspoguļoja valdošo karalisko ģimeni, sākās Karnak un noslēdzās Luxor templī. 18. dinastijas beigās šī procesija notika uz baržas pa Nīlas upi. Luxor templim ir liels pilnos ar iecirstām Kadesh kaujas ainām, kur Ramses sakāva Hittites. Šeit atrodas viens no diviem sarkanā granīta obeliskiem ( otrais atrodas Parīzē – Place de la Concorde).

Luxor karaļu ieleja
Karaļu formālie vārdi un tituli ir iekalti viņu kapenēs kopā ar viņu attēliem un skulptūrām. 18. dinastijas sākumā un 20. dinastijas beigās karaļi atteicās no Memfisas un sāka celt savas kapenes Thebes pilsētā. Vairākums kapeņu cirstas kaļķakmenī un sastāv no 3 koridoriem, priekštelpas un pazemes sarkofāgu telpas. Šīs katakombas bija grūti izlaupīt, jo tās bija meistarīgi apslēptas. To celtniecība parasti ilga sešus gadus, un teksti, kas uzrakstīti uz kapenēm, nāk no Nāves grāmatas, Vārtu grāmatas un Pazemes grāmatas. Gandrīz visas kapenes tomēr tika izlaupītas. Par laimi, priesteri savāca un paslēpa dažas mūmijas, kas saglabājušās līdz mūsdienām.

Karalienes Hatshepsut templis
Karalienes Hatshepsut apbedīšanas templis ir viens no slavenākajiem pasaulē. To projektēja karalienes arhitekts Senenmut. Šeit bija trīs joslu sfinksu avēnija, kas veda augšup uz templi kopā ar slīpumiem, kas savienoja terases. Ciļņi, kas atrodas vidējās terases dienvidu pusē atspoguļo karalienes ceļojumu pa Sarkano jūru uz Punt. Augšējās terases priekšpusē atrodas Ozīrisa statuju sērija.

Karalieņu ieleja
Karalieņu ( prinču & princešu) ielejā atrodas apmēram 75 līdz 80 kapeņu, kas pieder 18., 19., un 20. dinastijai. Kapenes ir rotātais tikai ar gleznojumiem ( nekādi ciļņi nav atrasti). Kapeņu sienas tika noklātas ar Nīlas dubļiem, pēc tam virsmu nokaļķoja, lai tā būtu piemērota apgleznošanai. Krāsas ir spilgtas.

Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vai zināt ko nozīmē vārds „mafija”? „Morte Allafrancia Italia Anela” jeb francūža nāve ir Itālijas asaras

Pasākumi

Lienei Šomasei jauns singls un dubultais CD un DVD albums!

Viena no šī brīža “karstākajām” latviešu dziedātājām Liene Šomase 16.jūnijā izdod savu pirmo solo albumu, kuram dots nosaukums “Vārdos nepateiktais”....