Turkmenistānas vēsture

Turkmenistānai ir gara un sarežģīta vēsture, jo tai pāri ir soļojušas daudzu impēriju armijas auglīgāku un pārtikušu teritoriju meklējumos. 4. gadsimtā pirms Kristus reģionu iekaroja Aleksandrs Lielais ceļā uz Dienvidāziju.

150 gadus vēlāk mūsdienas Ašhabadas priekšpilsētā Persijas impērija nodibināja savu galvaspilsētu Nisa.

7. gadsimtā reģionu iekaroja arābu, ieviešot islāmu, kas izplatījās ļoti strauji. 11. gadsimta vidū Turkmenistānas teritorijā koncentrējās seļuku impērija ar mērķi iekarot Afganistānas teritoriju. Impērijai sabrūkot turkmēņi zaudēja neatkarību un nonāca Čingizhana kontrolē.

Turpmākos 7 gadsimtus Turkmenistāna pabija zem vairākām impērijām.

1894. gadā Krievija beidzot pilnībā pakļāva teritoriju un iekļāva to savas impērijas sastāvā.

1924. gadā tika nodibināta Turkmenistānas Padomju Sociālistiskā Republika.

1991. gada 27. oktobrī valsts pasludināja neatkarību un iestājās NVS. Bijušais valsts līderis padomju laikā Saparmurads Nijazovs kļuva arī par neatkarīgās valsts līderi un ātri vien kļuva par valsts diktatoru, pasludinot sevi par visu turkmēņu tēvu (turkmenbaši). 1999. gadā viņš sev piešķīra prezidenta titulu uz mūžu.

Kad 2007. gadā viņš negaidīti mira, iestājās apjukums, jo prezidents nebija nominējis savu sekotāju. Taču pie varas nāca viņa līdzgaitnieks, lai arī vēlēšanas tika atzītas par nelikumīgām.
Translate

Šodien

2019. gada 22. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Zemākais kalns pasaulē ir Wycheproof, kas atrodas Victoria, Austrālijā. Kalna virsotne ir tikai 42 metrus virs apkārtējā līdzenuma

Pasākumi

Pirmizrāde bērniem „Jūras Kaķis” Latvijas 1. Rokkafejnīcā

18. jūlijā plkst. 10.00 Latvijas 1. Rokkafejnīcā (mazajā muzikantā) notiks pirmizrāde bērniem „Jūras Kaķis”. ...