Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Tadžikistānas Republika

Galvaspilsēta: Dušanbe

Naudas vienība: Tadžikistānas somoni (TJS)

Iedzīvotāju skaits: 6 920 000

Platība: 143 100 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Tadžikistāna ir viena no mazākajām valstīm Centrālajā Āzijā, kuru klāj Pamira kalnu grēda. Vairāk nekā 50% valsts teritorijas atrodas augstāk nekā 3000m virs jūras līmeņa. Vienīgie līdzenumu rajoni ir ziemeļos, Fergana ielejā, un dienvidos – Kafirnigan un Vakshs ielejas.

Valstī ir daudz augstu kalnu, no kuriem augstākais ir Ismoil Somoni jeb bijusī Komunisma smaile (7495m). Kopumā Pamira kalnos ir neparasti daudz ledāju un Tadžikistāna ir mājvieta pasaulē lielākajam ledājam, kas atrodas ārpus polārajiem apgabaliem - Fedchenko ledājam.

Tadžikistānā ir vairākas lielas upes, kas savas iztekas rod kalnu ledājos. Amu Darya un Syr Darya ir vienas no lielākajām upēm visā Centrālajā Āzijā. Kopumā valstī ir vismaz 900 upju, kas garākas par 10km. Apmēram 1% valsts teritorijas klāj ezeri, no kuriem lielākie ir Kuli, Obanbori Norak un Qarokul.

Klimats: Tadžikistānai ir raksturīgi vairāki klimata tipi, atkarībā no augstuma. Fergana ieleju un citus zemieņu apgabalus no arktiskajām gaisa masām sargā kalni, taču jebkurā gadījumā vismaz 100 dienas gadā tajās ir auksts laiks. Dienvidrietumu zemienēs valda subtropu klimats, līdz ar to temperatūras ir augstākas. Tadžikistānā vidējais gada nokrišņu daudzums ir lielākais visā Centrālajā Āzijā.

Robežvalstis: Tadžikistāna robežojas ar Afganistānu dienvidos, Uzbekistānu rietumos, Kirgizstānu ziemeļos un Ķīnu austrumos.

Administratīvais iedalījums: Tadžikistāna iedalās 4 daļās – 2 provincēs (Sughad un Khatlon), 1 autonomajā provincē (Gorno – Badakhshan) un Subordinācijas Republikas reģionā.

Etniskais sastāvs: Tadžiki veido 79% no kopējā iedzīvotāju skaita. Lielākās minoritātes ir uzbeki (15%), krievi (1%), kirgīzi (1%) u.c.
Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Baalbek, 85 km no Beirutas, Lībijā, atrodas romiešu tempļu grupas drupas, kas celtas mūsu ēras pirmajā gadsimtā. Tempļus ieskauj masīva akmens siena, kuras rietumu galā atrodas trīs lielākie izcirstie akmens bloki pasaulē. Lielākais no tiem sver 800 tonnas un ir 19x4x3,5 metru liels. Šis bloks visticamākais ir izcirsts no vairāk kā 1,5 km tālajām raktuvēm, un attransportēts uz Baalbek, kā arī, iespējams, celts 7 metrus līdz tās tagadējai atrašanās vietai. Mūsdienās tikai retais industriālais celtnis spētu paveikt tādu varoņdarbu, taču akmeņi ir izvietoti tik precīzi, ka starp tiem nav iespējams ievietot pat naža asmeni. Kā šie akmeņi tika transportēti, līdz pat šim brīdim paliek noslēpums

Pasākumi

Skūpsts zemei Pēteris Džigurs. Personālizstāde

Es skūpstu zemi,
Un tas Dvēseli balto,
Un savas mākslas gribu jūtu,
Kā savu dienu mākslinieks.
P.Džigurs...