Vispārīga informācija

Galvaspilsēta: Bukareste

Naudas vienība: Rumānijas levs (RON)

Iedzīvotāju skaits: 22 246 862

Platība: 238 392 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Rumānija ir lielākā valsts Eiropas dienvidaustrumos un 12. lielākā visā Eiropā. Lielu daļu valsts robežas ar Serbiju un Bulgāriju veido Donava, kurā ietek Prut upe, kas savukārt veido valsts robežu ar Moldovu. Donava ietek Melnajā jūrā Rumānijas teritorijā, veidojot Donavas deltu - otru lielāko Eiropā.

Starp citām lielām Rumānijas upēm jāizceļ Siret, Olt un Mures. Rumānijas reljefā dominē kalnaini reģioni un līdzenumi. Valsts centrā dominē Karpatu kalni, 14 no to virsotnēm sasniedzot vismaz 2000m augstumu. Augstākais valsts punkts ir Moldoveanu (2544m). Rumānijas ģeogrāfiskā dažādība sekmējusi tikpat dažādas floras un faunas izveidi.

Apmēram 10 000 kvadrātkilometri no valsts teritorijas (kopumā gandrīz 5%) ir aizsargājamās teritorijas. Donavas deltas biosfēras rezervāts ir lielākais un labāk aizsargātais mitro zemju rezervāts Eiropā, aizņemot 5800 kvadrātkilometrus. 1991. gadā to iekļāva UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Klimats: Rumānijā valda klimats, kas ir vidējs starp mēreno un kontinentālo un tam ir raksturīgi visi četri gadalaiki. Vidējā gaisa temperatūra gadā valstī ir 10 grādi pēc Celsija. Vidējais gada nokrišņu daudzums ir 500mm, no kuriem lielākā daļa sniega veidā krīt augstajos rietumu kalnos, ļaujot Rumānijai lepoties ar visai attīstītu slēpošanas industriju.

Robežvalstis: Rietumos Rumānija robežojas ar Ungāriju un Serbiju, ziemeļaustrumos ar Moldovu un Ukrainu, bet dienvidos – ar Bulgāriju.

Administratīvais iedalījums: Rumānijas administrācija ir spēcīgi centralizēta, tāpēc tās iedalījums ir ļoti vienkāršs. Saskaņā ar valsts konstitūciju, teritorija ir iedalīta 41 apgabalā, taču Rumānijas Nacionāla Statistikas komisija ir iedalījusi valsti 8 reģionos, vadoties pēc ģeogrāfiskā novietojuma un iedzīvotāju skaita.

Etniskais sastāvs: Rumāņi veido 89.5% no kopējās populācijas. Lielākās etniskās minoritātes ir ungāri (6.6%) un čigāni (2.46%). Tāpat valstī dzīvo arī ukraiņi, vācieši, turki, tatāri un citas tautības.
Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Lībijā atrodas sena marmora arka, kas tika celta 164.gadā. Tā stāv vēl joprojām, taču tagad ir klāta ar cementu un pārveidota par pārtikas preču veikalu

Pasākumi

Melo-M atklāj jau piekto dziesmu no gaidāmā albuma

Čellu trio “Melo-M” mājas lapā Platforma.lv piedāvā piekto dziesmu no rudenī gaidāmā albuma “Around The World” – grieķu sirtaki dejas melodiju “Zorba’s Dance”....