Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Gruzijas Republika

Galvaspilsēta: Tbilisi

Naudas vienība: Gruzijas Lari (GEL)

Iedzīvotāju skaits: 4 661 473 (117. vieta pasaulē)

Platība: 69 700 kvadrātkilometri (121. vieta pasaulē)

Ģeogrāfija: Gruzijas ainavā dominē kalni – Likhi grēda sadala valsti austrumu un rietumu daļās. Vēsturiski Gruzijas rietumu daļa ir zināma kā Colchis, savukārt austrumu – Ibērija. Kalnu dominante ir tik liela, ka ziemeļu rajonu Svaneti tie pilnībā atdala no pārējās Gruzijas.

Augstākais valsts punkts ir Shkhara kalns (5201m), turklāt kalnu, kas ir augstāki par 4000 te netrūkst. Tiesa, tikai retais no tiem ir vulkāniskas izcelsmes. Jāpiebilst, ka Gruzijā ir arī ledāji.

Valstī ir arī daudz dziļu alu, no kurām Voronya ir visdziļākā pasaulē - šobrīd ekspedīcijas ir spējušas sasniegt 2149m dziļumu. Galvenās Gruzijas upes ir Rioni un Mtkvari.

Kas attiecas uz klimatu, tad to šeit varam raksturot kā mērenu. Valstī raksturīgi 4 gadalaiki (ziema, pavasaris, vasara, rudens), no kuriem vasaras mēdz būt sevišķi karstas, taču ziemās termometra stabiņš noslīd līdz mīnus 25 grādiem.

Robežvalstis: Gruzija robežojas ziemeļos ar Krieviju, kā arī Azerbaidžānu dienvidaustrumos, Armēniju dienvidos un Turciju dienvidrietumos.

Administratīvais iedalījums: Gruzija iedalās 9 reģionos, divās autonomajās republikās un vienā lielpilsētā. Reģioni tālāk iedalās 69 rajonos. Gruzijas reģioni: Guria, Imereti, Kakheti, Kvemo Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Racha-Lechkhumi un Kvemo Svaneti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Samtskhe-Javakheti un Shida Kartli. Dienvidosetija, kas ir agrākais Gruzijas autonomais rajons, šodien ir strīdus ābols valsts attiecībās ar Krieviju. Galvenās Gruzijas pilsētas ir Tbilisi, Kutaisi un Batumi.

Etniskais sastāvs: Gruziju raksturo liela etniskā dažādība. Etniskie gruzīni veido apmēram 84% no populācijas – pārējo daļu Azeris tauta (6.5%), armēņi (5.7%), krievi (1.5%). Valstī dzīvo arī mazas iedzīvotāju grupiņas, piemēram, čečeni, ķīnieši, grieķi, kurdi u.c. tautības. Gruzijas ebreju kopiena ir viena no vecākajām pasaulē. Arī valodas šajā valstī ir sastopamas vairākas, lai arī oficiālā ir gruzīnu. Valdošā reliģija ir pareizticība, kam seko arī islāms un katolicisms.
Translate

Šodien

2019. gada 17. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pasaulē ir ap 175 valodām, kurās runā mazāk kā 10 cilvēki un gandrīz 500, kurās runā mazāk kā 100 cilvēki. Viena ceturtā daļa pasaules valodu runā mazāk kā 1000 cilvēku

Pasākumi

Akcija "Monster Magnet koncertā jābūt arī Tev - "paņem" savu ielūgumu!" noslēgusies

Sveiks, lasītāj un mūzikas cienītāj!
13. novembrī Rīgā, Sapņu Fabrikā savas Eiropas tūres ietvaros uzstāsies slavenā rokgrupa Monster Magnet. 
Koncertā uz vienas skatuves,...