Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Somijas Republika

Galvaspilsēta: Helsinki

Naudas vienība: Eiro (EUR)

Iedzīvotāju skaits: 5 306 601 (111. vieta pasaulē)

Platība: 338 145 (65. vieta pasaulē)

Ģeogrāfija: Somija ir tūkstoš ezeru un salu zeme - 187 888 ezeri (un tikai tie, kas lielāki par 500 kvadrātmetriem) un 179 584 salas. Viens no šiem ezeriem (Saimaa) ir piektais lielākais Eiropā.

Somijas reljefs pārsvarā ir līdzens un tās augstākais punkts Halti (1324m) atrodas pašos ziemeļos - pie Somijas un Norvēģijas robežas.

75% teritorijas klāj taigas meži un lauksaimniecības zemes šeit nav daudz. Lielākā daļa Somijas salu atrodas dienvidrietumos, Ālandu salās un gar Somu līča dienvidu piekrasti. Somija ir viena no retajām zemēm, kuru teritorija joprojām palielinās – pateicoties pēc-ledāja atsegšanās procesam, kas norit kopš ledus laikmeta beigām, valsts teritorija katru gadu palielinās par 7 kvadrātkilometriem..

Kas attiecas uz floru, tad ar to bagātāki ir valsts dienvidu reģioni. Augi ļoti labi ir adaptējušies Somijas kontrastainajiem gadalaikiem un ekstremālajiem laika apstākļiem. Daudzas augu sugas, piemēram, skotu priedes, egles un bērzi šeit ir ienākuši no Norvēģijas un sasnieguši valsts rietumus tikai pirms 3000 gadiem.

Arī Somijas fauna ir ļoti dažāda un plaša. Valstī kopumā ir sastopamas apmēram 60 zīdītāju sugas, 248 putnu sugas, apmēram 70 zivju sugas un 11 rāpuļu un varžu sugas. Slavenākie savvaļas zīdītāji ir brūnais lācis, pelēkas vilks, alnis un briedis. Somijas nacionālais putns ir garā kakla gulbis. Apdraudētais Saimaa gredzenotais ronis pārstāv tikai vienu no trim ezeru roņu sugām pasaulē un ir kļuvis par Somijas Dabas Aizsardzības biedrības simbolu.

Par klimatu – Somijas dienvidos raksturīgs ziemeļu maigas klimats, savukārt valsts ziemeļos dominē subarktiskais klimats, kam raksturīgas aukstas un bargas ziemas, kā arī relatīvi siltas vasaras. Tā kā valsts atrodas starp 60. un 70. ziemeļu paralēli, tās klimatam raksturīgas gan kontinentālā, gan jūras klimata iezīmes. Apmēram ceturtā daļa valsts teritorijas atrodas aiz Polārā loka, tāpēc tur raksturīga polārā nakts.

Robežvalstis: Somija robežojas ar Zviedriju, Norvēģiju, Krieviju un Igauniju.

Administratīvais iedalījums: Somija ir iedalīta sešās administratīvajās provincēs – Dienvidu Somija, Rietumu Somija, Austrumu Somija, Oulu, Lapzeme un Ālandu salas. Ālandu salām ir piešķirta zināma autonomija. Sīkāk valsts iedalās pašvaldībās, no kurām lielākās ir Helsinki, Espoo, Tampere, Vantaa, Turku, Oulu, Lahti, Kuopio, Jyvaskyla, Pori, Lappeenranta, Rovaniemi, Joensu, Vaasa un Kotka.

Etniskais sastāvs: Somijā mājo 5 302 778 cilvēku un tās iedzīvotāju blīvums, ņemot vērā valsts platību, ir mazs - tikai 17 cilvēku uz vienu kvadrātkilometru. Līdz ar to pēc Norvēģijas un Islandes šī ir visretāk apdzīvotā Eiropas valsts.

Iedzīvotāji pārsvarā koncentrēti valsts dienvidu daļā. Jāpiebilst, ka 98% valsts iedzīvotāju ir etniskie somi (ieskaitot arī sāmus un citas senās ciltis), ieceļotāji veido tikai 2% no kopējā iedzīvotāju skaita. Pārsvarā šos 2% veido krievi, igauņi un zviedri.
Translate

Šodien

2019. gada 09. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ledus viesnīca Jukkasjarvi, Zviedrijā piedāvā īpašas sajūtas aukstumā – celtne, kas būvēta no ledus un kur vidējā gaisa temperatūra numuriņā ir -4 grādi pēc celsija. Gultas ir veidotas no sapresēta sniega, kam pa virsu ir egļu zari un ziemeļbriežu ādas. Viesnīca izkūst katru aprīli un tā ir jāceļ no jauna nākamajā ziemā

Pasākumi

Jauno mākslinieku darbu izstāde “Karstā laikmeta pērles”


Karstā laikmeta pērles. Brīdis, kad dzīvojam un kad esam pasaules telpā ir tik īss - kā uzplaiksnījums, kā mirklis, kad no nemirstības dzīlēm saules gaismā iznirst un iemirdzas...