Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Armēnijas Republika

Galvaspilsēta: Erevāna

Naudas vienība:
Armēnijas drams (AMD)

Iedzīvotāju skaits: 3 229 9000

Platība: 29 800 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Armēnija ir kalnu valsts Dienvidu Kaukāzā starp Melno Jūru un Kaspijas jūru. Armēnijas ainavā dominē kalni, kurus šķērso straujas upes. Mežu šajā valstī ir salīdzinoši maz, taču tie ir ļoti biezi, turklāt koki aug visā valsts teritorijā.

Kā jau šādām valstīm raksturīgs, Armēnijā valda kontinentālais kalnu klimats, kas nozīmē, ka ziemas šeit ir aukstas, bet vasaras - karstas. Ararat kalns (4095m) ir reģiona augstākā virsotne un visas Armēnijas simbols, lai arī pēc Kars līguma 1921. gadā tas ir nonācis Turcijas teritorijā.

Ararat joprojām rotā daudzas Armēnijas emblēmas un grāmatas.

Pateicoties kalniem, Armēnijā pakāpeniski attīstās slēpošanas kūrorti, turklāt arī klimats tam ir labvēlīgs.

Slavenākā Armēnijas ūdenstilpne ir lielais Sevan ezers, kas ir ne tikai lielākais valstī, bet arī viens no pasaules lielākajiem augstkalnu ezeriem. Tajā ieplūst 28 upes un strauti, turklāt ezera apkaimē ir vairākas pludmales, ko ir iecienījuši atpūtnieki.

Robežvalstis: Rietumos Armēnija robežojas ar Turciju, ziemeļos ar Gruziju, Azerbaidžānu austrumos un Irānu dienvidos.

Administratīvais iedalījums: Armēnija ir iedalīta 10 provincēs (marzes) un speciālajā zonā – Erevānas (galvaspilsēta) apgabalā. Kopumā valstī ir 953 ciemi, 48 pilsētas un 932 lauku apvidi.

Armēnijas provinces: Aragatsotn, Ararat, Armavir, Gegharkunik, Kotayk, Lori, Shirak, Synik, Tavush, Vayots Dzor un Erevāna.

Etniskais sastāvs: Armēnija ir otra apdzīvotākā bijušās PSRS valsts. Etniskie armēņi veido 97.9% populācijas, jazīdi 1.3% un krievi - 0.5%. Citas minoritātes ir asīrieši, ukraiņi, grieķi, kurdi un citi. Eksistē arī senas Kaukāza tautas, kuras gan krievu laikos tika pamatīgi pārkrievotas. Padomju laikos Armēnijā dzīvoja daudz azerbaidžāņu, taču Kalnu Karabahas konflikta laikā tie devās mājup.

Translate

Šodien

2019. gada 10. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Upe ar vislielāko tilpumu (kurā plūst vislielākais ūdens daudzums), ir Amazone

Pasākumi

Ivo Fomins bezmaksas koncertā prezentē izlases CD

Ivo Fomins parūpējies par labu iemeslu, lai nedēļas nogalē būtu vērts doties uz Liepāju – piektdien plkst. 22.30 Latvijas Pirmajā rokkafejnīcā notiks viņa nupat iznākušā labāko...