Top 10 – Ceļojumi ekstremālākajos laika apstākļos

Top 10 – Ceļojumi ekstremālākajos laika apstākļos

Daži cilvēki savos ceļojumos drīzāk domā par izdzīvošanu, nevis slinkošanu. Lai arī viņi netraucēti varētu zvilnēt pie kruīza kuģa bāra, tā vietā šie ceļotāji izvēlas pārbaudīt.

Mūsu uzdevums ir nevis likt viņiem šķēršļus, bet gan izteikt kādu interesantu piedāvājumu. Tieši tāpēc esam apkopojuši vietas, kurām raksturīgi visekstremālākie laika apstākļi pasaulē.

Ja spēle ar nāvi vai vismaz krietna deva riska ir tas, kas jums nepieciešams, un jūsu mīļākie vārdi sākas ar priedēkli „vis” (viskarstākā, visaukstākā, visslapjākā), tad 10 ekstremālākās vietas uz mūsu planētas jums ir kā radītas.


10 – Visslapjākā vieta (Lloro, Kolumbija un Cherrapunji, Indija)

Cherrapunji.jpg - 42.01 KBCherrapunji, Indija - slapjākā vieta pasaulē pēc nokrišņu daudzuma

Slapjums ir lieta, kas bieži vien tiek minēta ar pozitīvu nozīmi. Meteoroloģiskajā valodā runājot, slapjumam ir divas dabas.

Cherrapunji Indijā ir slavena ar to, ka katru gadu lietus nokrišņu daudzums šeit sastāda apmēram 12190 mm, tomēr kaktuss šeit tik tikko spēj izdzīvot. Paradokss, jūs teiksiet? Bet tieši tā arī notiek, jo reģiona atrašanās lielā nogāzē kalpo par pamatu tam, ka viss nolijušais lietus momentā notek lejup.

No otras puses - arī Lloro (netālu no Kolumbijas Klusā okeāna piekrastes) var lepoties ar identisku gada nokrišņu daudzumu, tikai, tā kā lielāko daļu tās teritorijas aizņem lietus meži, slapjums šeit ir nemainīgs lielums. Tieši tāpēc mēs uzskatām šo vietu par slapjāko pasaulē.

9 – Vismitrākā vieta (Ellsemere sala, Kanāda)

alert.jpg - 27.77 KBVistālākā stacija ziemeļos - Kanādas bruņoto spēku stacija "Alert" jeb Trauksme - ir vienlaicīgi arī vismitrākā vieta uz zemeslodes

Jā, Kanāda. Mēs saprotam, ka tas var izklausīties visai neticami, tomēr ļaujiet paskaidrot, kāpēc šo titulu nav izpelnījusies Amazone. Pie šīs maģiskās upes patiešām pārņem sajūta, it kā cilvēks elpotu akvārijā. Bet tomēr... Ziemeļu Ledus okeāns ir lielākā mitruma koncentrācija uz Zemes, jo kopējais ledus un ūdens daudzums šeit ir lielāks, nekā jebkur citur.

Tā kā mūsu sarakstā iet runa par sauszemes vietām, mums jārunā par vistālāk uz ziemeļiem esošo apdzīvoto vietu.

Un tā ir Ellsemere sala, uz kuras ir izveidota Kanādas bruņoto spēku bāze, kurā regulāri uzturas vairāki duči cilvēku, kas gan droši vien par šo ironisko faktu ikdienā neaizdomājas.

8 – Vissniegotākā vieta (Baker kalns, Vašingtonas štats, ASV)

baker.jpg - 26.39 KBVissniegotākā vieta uz pasaules, kur reģistrēti sniega norkišņi 24 metru apmērā - Baker kalns, ASV

Tikko bijām sniega pikas metiena attālumā no Ziemeļpola, bet sniegotākās vietas meklējumos mums jādodas uz dienvidiem... Tomēr tieši tur atrodas vieta, kur vienā gadalaikā ir visvairāk sniega. Vašingtonas štata ziemeļrietumos esošais Baker kalns ir izpelnījies šo godu saskaņā ar Nacionālās Okeanogrāfijas un Atmosfēras pētniecības administrācijas datiem.

1998.-99. gada ziemā reģistrēti sniega nokrišņi 24m apmērā. Tas ir ļoti milzīgs skaitlis, tomēr šim reģionam nebūt ne neparasts, jo līdzīga situācija novērojama arī apmēram 300 kilometrus attālajā Rainier kalna Paradise stacijā.

7 – Vissausākā vieta (Arica, Čīle)

arica2.jpg - 43.35 KBMūžīgā pavasara pilsēta Arica, Čīlē, ir pasaules vissausākā apdzīvotā vieta

Tā kā runājam par apdzīvotām vietām, šo titulu ir izpelnījusies šī Dienvidāfrikas ostas pilsēta ir pazīstama kā „mūžīgā pavasara pilsēta”. Tā atrodas Klusā okeāna piekrastē, tieši pie Peru robežas, ļoti sausā un neauglīgā apvidū.

Kas attiecas uz nokrišņiem, tad uz tiem pilsētas 200 000 iedzīvotāji diez ko nevar paļauties, jo katru gadu vidējais nokrišņu daudzums nepārsniedz 0.80cm. Jūs varat nodejot lietus deju, tomēr pat tas nelīdzēs sakopot virs pilsētas mākoņus un rasties lietum.

6 – Visdramatiskāko temperatūras izmaiņu vieta (Browning, Montanas štats, ASV)

browning.JPG - 27.97 KBVieta, kur dienas laikā iespējams piedzīvot viskrasākās temperatūras svārstības - Browning, ASV

Jauna diena, par 20 grādiem savādāka temperatūra. ASV vidējos rietumos liela daļa cilvēku jau zina, ka valsts centrālajam štatam ir viskontrastainākais klimats pasaulē.

Šeit dzirdēsiet daudzus stāstus par to, ka vienā dienā cilvēki lieto sildītājus, bet otrā – gaisa kondicionētājus, turklāt bez nekādām iepriekšējām pazīmēm. Jā, Mātes Dabas untumi šajā reģionā izpaužas visā pilnībā un par lielāko upuri ir kritusi Browning pilsēta.

Saskaņā ar datiem, ko apstiprinājusi pati NASA, laikā no 23. līdz 24. janvārim 1916. gadā gaisa temperatūra nokrita dramatiski: 24 stundu laikā no +7 grādiem gaisa temperatūra nokrita līdz -49 grādiem. Pieļaujam, ka daudzi priekšmeti kļuva izmēros mazāki...

5 – Visgaišākā un vistumšākā vieta (Ny Alesund, Norvēģija/Antarktīda)

alesund.jpg - 25.36 KBPolārā nakts un ziemeļblāzma Ny Alesund, Norvēģija

Ja nāksies piedzīvot polāro dienu un polāro nakti, jūs noteikti piedzīvosiet abas ekstrēmās parādības. Šeit novērojams līdzīgs apstāklis kā vietā numur 9 – mēs runājam par vietām, kas atrodas uz zemes, tāpēc Ziemeļpols šajā punktā ir ārpus konkurences.

Kanādas militāristi jau dzīvo vienā no ekstrēmākajām vietām uz zemes, tāpēc liksim viņus mierā un dosimies kaut kur citur – uz Ny Alesund, kas atrodas Norvēģijā.

Vietējie iedzīvotāji un polārpētnieki šeit jau ir pieraduši pie ilgiem gaismas un tumsas periodiem, jo tie ilgst mēnešiem ilgi.

4 – Visvējainākā vieta (Washington kalns, New Hampshire štats, ASV)

wash.jpg - 29.25 KBWashington kalns, ASV, kur vēja ātrums sasniedz pat 370 km/h

Latvijā par vēju pilsētu dēvē Liepāju, ASV – Čikāgu, tomēr šeit drīzāk iet runa par cilvēku iespaidiem, nevis par patiešām vējainākajām vietām. Var mēģināt apgalvot, ka vējainākā vieta ir Tornado ieleja, kur vētru spēks reizēm sasniedz fantastiskus apmērus.

1999. gadā ielejā ietilpstošajā Oklahomā tika konstatēta vētra ar vēja ātrumu 511 km/h.

Tomēr, ja nerunājam par sportu, par iespaidiem un par vētrām, bet gan par vienkāršu vēju, tad izvēle apstājas pie Washington kalna New Hampshire štatā, kur 1934. gada 12. aprīlī tika konstatēts vējš ar ātrumu 370 km/h.

3 – Viskarstākā vieta (El Azizia, Lībija)

1El_Azizia.jpg - 63.6 KBŠeit tika reģistrēta augstākā gaisa temperatūra: +58 grādi pēc Celsija - El Azizia, Lībija

Un nevis Nāves ieleja? Piedodiet. Nāves ieleja ir slavena ar saviem ilgajiem karstuma periodiem, piemēram, 43 dienām pēc kārtas 1917. gadā. Nāves ielejas karstuma rekords tika fiksēts 1913. gadā +57 grādi pēc Celsija, kas joprojām ir arī visas ASV rekords.

Tomēr pasaules karstākā vieta ir El Azizia, kas atrodas Lībijā. 1922. gada 13. septembrī termometra stabiņš rādīja 58 grādus pēc Celsija...

2 - Visvētrainākā vieta (Oklahomas pilsēta, Oklahomas štats, ASV)

tornado.jpg - 22.7 KBTornado alejā šādi skati ir ikdiena, jo tā ir visvētrainākā vieta uz planētas

Ja jūs dzīvojat Tornado alejā, jūs droši vien daudz braukājat apkārt – vairāk gan piespiedu kārtā. Kad jāmeklē patvērums vai jānovāc postaža, jūs apzināties, ka tornado jums neļauj atslābināties ne uz mirkli.

Laika apstākļu eksperti atgādina, ka tornado var rasties praktiski jebkur, taču ASV Centrālajos līdzenumos viesuļvētras novērojamas sevišķi bieži. Un visvairāk apdraudētās pilsētas lomā iecelta Oklahoma.

Kopš ASV Nacionālais Laika apstākļu dienests novēro reģistrē viesuļvētras, Oklahomu ir skāruši vairāk nekā 100 tornado...

1 – Visaukstākā vieta (Antarktīda)

ant.jpg - 27 KBViskaukstākā un visnepiemērotākā vieta dzīvošanai - Antarktīda

Tas, protams, nav pārsteigums nevienam, tomēr ekstrēmie apstākļi šajā kontinentā ir ļoti grūti paredzami. Viens no būtiskākajiem aspektiem ir vējš – lai arī lielāko daļu laika tas ir vairāk vai mazāk konstants (apmēram 23 km/h), reizēm tas pēkšņi pieņemas spēkā līdz ātrumam 320 km/h, radot spēcīgas vētras un necaurredzamus puteņus.

Pat labi sagatavotas un ideāli aprīkotas ekspedīcijas šajā zemē nav spējušas izvairīties no savainojumiem un pat nāves gadījumiem! Kā jau minējām iepriekš, Antarktikai raksturīgi arī ilgi gaismas un tumsas periodi.

Lai vēl vairāk paspilgtinātu situāciju, jāmin arī gaisa temperatūra, kas sasniedz pat -70 grādus pēc Celsija. Iedomājieties – ir vasara, bet ārā ir mežonīgi auksts. Tieši tāda bija 21. jūlija diena 1983. gadā, kad Dienvidu puslodes ziemā Vostok stacija konstatēja -89 grādus zemu gaisa temperatūru pēc Celsija skalas.

Tā ir zemākā jebkad reģistrētā gaisa temperatūra pasaules vēsturē, kas ļauj Dienvidpolam ieņemt pirmo vietu mūsu ekstremālāko laika apstākļu vietu sarakstā.

Pasaule ir jautra. Pasaule mēdz būt arī ekstrēma. Jocīgi, bet daļa no šīm vietām šķiet visai parastas. Daļa ir oriģinālas un aizraujošas. Lasot šo informāciju, klimata kontrole mājās un automašīnā vairs nešķiet tik būtiska lieta...

Komentāri (6)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Zhuks
ohh.. tiem, kas mīl ekstrēmus laikapstākļus tiem vispiemērotākā ir Antarktika :) pats labprāt aizbrauktu uz Antaktiku vai Nprvēģiju, vai kādu citu no aukstajām valstīm.
27.09.2010. plkst. 19:23
Bet tai pat laikā daži atsakās aiziet uz veikalu, ja līst...
15.08.2008. plkst. 20:43
Uz Norvēgiju gribētu aizbraukt un izbaudīt polāro dienu un nakti.
06.02.2008. plkst. 07:24
Un kad būs kāds konkurss, lai varētu vinnēt ceļojumu divām personām? :)
06.02.2008. plkst. 06:53
Gribētos apskatīt to vissausāko apdzīvoto vietu ,
20.11.2007. plkst. 12:39

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 19. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Singapūra ir lielākā valsts bez nevienas zemnieku saimniecības (~650 km2). Arī trīs pasaulē mazākajās valstīs (Vatikānā, Monako un Nauru) nav nevienas zemnieku saimniecības

Pasākumi

SIGUR ROS apbur Rīgas publiku

22. augustā notika Sigur Ros koncerts, no kura koncerta apmeklētāji neizgāja vienaldzīgi – grupa spēja apburt ikvienu, kurš ļāvās mūzikas valdzinājumam. ...