Top 10 - Pasaules vulkāni, kas jāredz

Top 10 - Pasaules vulkāni, kas jāredz

Pateicoties straujajai interneta evolūcijai, kas sniegusi mums visas iespējas (pat iepirkšanos gaļas veikalā), daudzi cilvēki pat mēnešiem neaizceļo tālāk par savu piemājas dārziņu.

Lai arī pirmatnējie alu cilvēki par šādu iespēju noteikti būtu stāvā sajūsmā, tomēr ir skaidrs, ka pierodot pie pārspīlētām ērtībām, mūsdienu cilvēks ļoti daudz zaudē. Mēs ne tikai vairs neprotam sajūsmināties par dabas skaistumu un iespaidīgām ainavām, bet uzskatām, ka paši vadam savu dzīvi un neviens cits bez mums, ieskaitot Māti Dabu, to nevar ietekmēt.

Veidojot šo rakstu, mēs mazliet vēlējāmies šokēt pie stabila komforta pieraduša cilvēka uzskatus attiecībā uz dabu. Izvēloties starp dažādām katastrofām (zemestrīcēm, viesuļvētrām u.t.t.), apstājāmies pie vulkāniem.

Pasaules interesantāko vulkānu Top 10 tika izraudzīts, vadoties pēc vairākiem kritērijiem, ieskaitot vulkāna apkārtnes dabas skaistumu un paša dabas veidojuma spēku.

Viens no priekšnoteikumiem iekļūšanai sarakstā bija gadu gaitā nodarītie postījumi un potenciāls to paveikt nākotnē.


10 – Pelee kalns, St.Pierre, Martinika

MontPelee.jpg - 17.33 KBSkats uz Pelee kalnu un St. Pierre pilsētu

Pastaiga pa St. Pierre pilsētiņas (kādreizējā Martinikas salas galvaspilsēta) ielām līdzinās ceļojumam laikā. Šaurās ieliņas un senatnīgā arhitektūra aizrauj ikvienu tūristu, tomēr apbrīna kļūst vēl lielāka, uzzinot, ka šis skaistums ar pašu iedzīvotāju rokām ir ticis atjaunots pēc postoša Pelee kalna izvirduma.

1902. gada maija izvirdums toreiz bija pirmais pēc 50 gadu pārtraukuma un tā sekas liecina par to, cik tam nesagatavoti bija vietējie iedzīvotāji. Vulkāns paņēma 29 000 cilvēku dzīvības un iznīcināja visus tobrīd piestātnē kuģus kopā ar apkalpēm.

BayStPierre.jpg - 21.34 KBSt. Pierre pludmale ar Pelee vulkānu fonā

Salas tagadējā galvaspilsēta Fort de France tūristiem piedāvā labākas apmešanās iespējas, tomēr vismaz viena diena šajā salā ir jāpavada St. Pierre.

Vispirms ar vilcienu dodieties uz kalna pakāji, bet pēc tam braucamo un dodieties apskatīt pāri palikušos postījumus... Skats ir patiešām iespaidīgs. Kopš 1902. gada kalns vēl pāris reizes ir atdzīvojies, tomēr nekādas nopietnas sekas tas nav radījis.

9 – Shishaldin vulkāns, Unimak sala, Aļaska

Shishaldin.jpg - 11.47 KBShishaldin vulkāns, Aļaska

Ja aukstums, skarbi vēji un potenciāla bēgšana no polārlāča jūs nespēj nobaidīt, kāpēc neapciemot aktīvu vulkānu?

3000 metrus augstais Shishaldin vulkāns ir augstākā Aleutu salu virsotne un tā raksturīgākā pazīmē ir nepārtrauktā dūmu strūkla, kas visu laiku paceļas no krātera.

Pirmo reizi kalna izvirdums konstatēts 1775. gadā un kopš tā laika tas to paveicis veselas 27 reizes. Kopš pēdējā izvirduma 1995. gadā Shishaldin iekļauts aktīvo vulkānu sarakstā.

Piedzīvojumu meklētājiem noteikti patiks vulkāna iekarošanu pievienot savu sasniegumu klāstam, turklāt arī dabas mīļotāji nepaliks tukšā, jo Unimak sala ir vienkārši fantastiska.

Unimak.jpg - 20.63 KBUnimak salas krāšņums - upe, kas plūst caur tundrai

Apkārtējā ainava ir neparasti pievilcīga, jo to tikpat kā nav skārusi cilvēka darbības ietekme. Līdz ar to jums būs laba iespēja ieraudzīt vaļus, roņus, lāčus un Kanādas ziemeļbriežus!

8 – Sakurajima kalns, Kagoshima, Japāna

Sakurajima.jpg - 40.62 KBSakurajima vulkāns, Japāna

Paceļoties pār Japānas uz dienvidiem vistālāk esošo salu Kyushu, Sakurajima ir viens no mūsdienu augstākajiem aktīvajiem vulkāniem (1116 metru). Katru gadu kopš 1955. gada šeit notiek vidēji 150 izvirdumi!

Protams, lielākoties izvirdumi šeit ir pavisam nenozīmīgi, tomēr pietiekami iespaidīgi, lai ietekmētu vietējo iedzīvotāju dzīvi.

No debesīm krītoši pelni šeit ir tikpat ierasta parādība kā lietus un vecāki savus bērnus uz skolu laiž tikai ar cietām cepurēm galvās, lai pasargātu tos no nejauša krītoša ieža gabala.

Sakurajima kalns atrodas pats uz savas salas, uz kuru ved prāmis no Kagoshima pilsētas centra.

Lai arī pašā Kagoshima ir daudz interesantu apskates objektu un atrakciju, nedomājiet, ka līcis starp vulkānu un pilsētu jūs spētu paglābt no milzīga izvirduma. Brauciens ar prāmi līdz Sakurajima aizņem tikai 10 minūtes, turklāt lava šo ceļu veiktu vēl ātrāk par kuģi.

7 – Popocatepetl vulkāns, Meksika

Popocatepetl.jpg - 13.91 KBPopocatepetl vulkāns, Meksika

Popocatepetl, ko tā apkārtnē kādreiz mītošie acteki dēvēja par „smēķējošo kalnu” bet mūsdienu meksikāņi – par Popo, ir otrs augstākais vulkāns Meksikā, paceļoties 5180 augstumā.

Tas ir arī viens no valsts aktīvākajiem kalniem, jo kopš spāņu ierašanās 1519. gadā izvirdumi tajā ir notikuši 36 reizes, no kurām vairums - pēc 1995. gada.

Tieši šo vulkānu britu rakstnieks Malkolms Lovrijs aprakstīja, radot savu klasisko literatūras šedevru „Vulkāna pakājē”. Kopš 1947. gada, kad darbs tika izdots, vulkāna apkārtne tikpat kā nav mainījusies.

Pretstatā citiem Meksikas reģioniem, Popocatepetl kalna apgabals izvairījās no 80. gadu beigu - 90. gadu sākuma amerikāņu tūristu invāzijas Meksikā, tāpēc šis reģions ir salīdzinoši maz zināms pasaules tūrisma kartēs.

Ja esat nolēmis uz šejieni atbraukt, dariet to novembra sākumā, kad vietējie rīko lielāko festivālu Meksikā - Mirušo Dienu.

6 – Soufriere kalni, Montserrat, West Indies

Soufriere.jpg - 22.62 KBSoufriere kalnus iespējams aplūkot arī lidojumā ar helikopteru

Montserrat sala kādreiz vilināja tūristus, apgalvojot, ka ir saglabājusi unikālo Karību salu ainavu, kāda tā bija pirms daudziem tūkstošiem gadu.

Patiesībā šis apgalvojums nemaz nav tālu no patiesības, jo šeit varam redzēt to, kā izskatījās brīnišķīgās salas vēl pirms civilizācijas ietekmes.

1995. gada jūlija Soufriere vulkāna izvirdums bija pirmais pēc daudzu gadsimtu klusēšanas. Salas galvaspilsēta Plymouth kopā ar visu salas dienvidu daļu tika sagrauta un apklāta pelniem.

Vairums iedzīvotāju jau bija evakuēti uz salas ziemeļiem. Kopš tā laika pagāja 5 gadi un 2000. gada martā atkal notika ļoti spēcīgs izvirdums. Kādreiz salā dzīvoja 11 000 cilvēku, šodien palikuši tikai nepilni 4000.

Iespējams, jūs tagad nopietni apsverat, vai ir vērts vispār šo uguni spļaujošo briesmoni vispār apmeklēt, tomēr, ja ģeoloģija jūs kaut mazliet interesē, nav labākas vietas, kur pētīt un sajūsmināties par varenā vulkāna atstātajām pēdām.

5 – Bromo kalns, Javas salas austrumi, Indonēzija

Bromo.jpg - 17.26 KBBromo vulkāns, Indonēzija

Kalns atrodas Bromo-Tengger-Semeru Nacionālā parka teritorijā un ir viena no skaistākajām kalnu virsotnēm reģionā.

Lai arī tā atrašanās vieta ir nomaļus no iecienītajiem tūristu maršrutiem, tā apkārtne ir tik mežonīga, ka to var sasniegt tikai ar zirgiem vai kalnu divriteņiem – tas viss garantē patīkamu un aktīvu atpūtu!

Interesants ceļojumu maršruts ir Bromo kalna – Bali tūre – četru dienu ekskursija, kuras laikā jums ir iespēja apskatīt gan Bromo, gan citus vietējos vulkānus (aktīvos un arī izdzisušos). Pēdējo reizi Bromo kalna izvirdums fiksēts 2000. gada decembrī.

Vislabākais laiks kalna apmeklējumam ir novembris, kad vietējie šeit rīko Kasodo svētkus, kuru laikā vietējais reliģiskais līderis (kas attiecas uz reliģiju, tad tā ir interesants budisma un hinduisma sakausējums) Bromo kalna krāteri met dažādus ziedojumus, tādejādi cerot izpelnīties kalna labvēlību.

4 – Pacaya, Gvatemalas pilsēta, Gvatemala

Pacaya1.jpg - 15.49 KBPacaya vulkāns, Gvatemala - uz vulkāna izvirdumu noraugās vairāki ziņkārīgie

Lai arī Pacaya vulkāna aktivitātes periods ilgst jau kopš 1965. gada, alpīnistus šeit sastapsiet biežāk par ģeologiem. 2440 metrus augstais vulkāns ir kalnos kāpēju apmeklētākais kalns valstī un pirms kāda laika pat bija tūristu visai iecienīts objekts, pirms šajā apvidū sāka uzdarboties vietējie kriminālo aprindu darboņi.

Šodien organizētas ekskursijas parastiem tūristiem apgabalā vairs nav pieejamas un vietējās varasiestādes iesaka interesentiem paļauties tikai pašiem uz savu likteni. Bet mēs taču dzīvojam vienreiz, vai ne?

Kalnā ved divas takas, un, kad esat sasniedzis virsotni, viena no tām taisnā ceļā jums ļauj nonākt pie lavas baseina, kas burbuļo aiz karstuma. Dodoties atpakaļ lejup, vietējie jums noteikti ieteiks interesantu atrakciju - slēpošanu pa pelniem.

Izklausās riskanti? Bet kā vēl labāk var noslēgt dienu, kas jau tā ietver sevī slapstīšanos no bandītiem un lavierēšanu starp lavas bedrēm?

3 – Kilauea, Lielā sala, Havaju salas

Kilauea.jpg - 16.75 KBKilauea vulkāna krāteris, Havaju salas

Ja vulkāni ir jūsu stihija, nav labākas vietas pasaulē par Havaju salu Nacionālo Vulkānu parku, kura vispopulārākais uguns vēmējs ir Kilauea.

Interesants ir fakts, ka kalns joprojām izgrūž lavu - izvirdums kopš 1983. gada nemaz nav apstājies. Līdz ar to ir vienalga, kurā gadalaikā jūs uz salām atbrauksiet, jo lavu plūstam pa kalna nogāzēm jūs redzēsiet tik un tā.

Netālu no Kilauea atrodas Mauna Loa – pasaules lielākais vulkāns, kura tilpums tiek lēsts 30 000 kubikkilometros!

MaunaLoa.jpg - 15.78 KBMauna Loa vulkāns, Havaju salas

Ja šie divi vulkāni tomēr neattaisno jūsu cerības uz jautrām brīvdienām, atcerieties, ka esat taču Havaju salās, kas ir īsta brīvdienu paradīze!

2 – Fuji kalns, Japāna

Fujifromafar.jpg - 27.22 KBSkats, kas jāredz - Fuji kalns, Japāna

3650 m augstais Fuji kalns ir augstākais Japāna un, pateicoties biežajai sastopamībai japāņu tradicionālajā mākslā un literatūrā, viens no slavenākajiem vulkāniem pasaulē.

Lai arī gandrīz visu gadu tā virsotni ieskauj mākoņi, skaidrā dienā kalnu var redzēt no 100 kilometrus attālās Tokijas (pilsētas, kuru 1707. gadā apraka pelni Fuji vulkāna pēdējā izvirduma laikā).

Lai arī pats kalns, protams, apmeklētājiem nav slēgts, dažādie apskates objekti un atrakcijas tā apkārtnē darbojas tikai jūlija un augusta mēnešos.

Tomēr tas nav šķērslis vulkānu apmeklēt jebkurā laikā. Laikā, kad gidi nav pieejami un suvenīru veikali ir slēgti, jums ir iespēja izjust patieso kalna šarmu klusā un nesteidzīgā atmosfērā.

Saullēkta vērošana Fuji vulkāna virsotnē ir kas tāds, ko labāk vērot bez tūristu pūļa klātbūtnes...

1 – Vezuvs, Itālija

Vesuvius.jpg - 18.42 KBSkats uz Vezuvu pāri Pompejas drupām

Vezuva izvirdumi konstatēti vismaz 30 reižu, tomēr visslavenākais no tiem notika 79. gadā mūsu ērā.

Tajā laikā Pompejas pilsēta kalpoja kā kūrorts veselīgu dzīvesveidu mīlošajiem romiešiem, no kuriem veselus 3360 apraka pelni, notiekot pēkšņam vulkāna izvirdumam. Kāpēc šī traģēdija ir tik ievērojama?

Tāpēc, ka pelnu slānis pilsētu un tās upurus (ieskaitot mājdzīvniekus) ir saglabājis praktiski neskartus, ļaujot vēsturniekiem iegūt visprecīzāko tā laikmeta restaurāciju.

Vai itālieši ir mācījušies no šīs traģēdijas un ievēro distanci attiecībā uz Vezuvu?

Nē. 1631. gada izvirdums paņēma vēl vairāk dzīvību nekā 79. gadā (3500), tomēr vēl šodien mazpilsētās kalna pakājē dzīvo pusmiljons cilvēku.

Rodas jautājums – varbūt arī jums kā tūristam nevajadzētu rādīties tā tuvumā?

Nē!!! Tomēr, pirms zvanāt ceļojumu aģentūrai, paturiet prātā, ka šie ir īsti un draudoši vulkāni, tāpēc varbūt pirms tam labāk iegādāties dzīvības apdrošināšanas polisi.

Komentāri (37)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Man jau ko darīt
Man nau ko darīt!
21.11.2016. plkst. 16:48
noob
Wtf es censos sameklet info pa vulkaniem bet wtf is this tikai par izvirsanu!
02.11.2016. plkst. 18:24
nomis
man vini patik it seviski nakti
14.05.2016. plkst. 17:09
John
9/11
01.11.2015. plkst. 21:58
vne
baigas pezas
20.10.2015. plkst. 19:35

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 16. septembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Visvairāk Coca – Cola uz vienu iedzīvotāju tiek patērēta Islandē

Pasākumi

„Dig It „ -Jauna Latvijas neatkarīgās mūzikas grupu dziesmu izlase

Kompānija “Mikrofona ieraksti” izlasē “Dig It” apkopojusi šī brīža interesantāko Latvijas neatkarīgās mūzikas grupu aktuālākos ierakstus. Izlase Mp3 formātā ir noklausāma un...