Top 10 – Ekotūrisms

Top 10 – Ekotūrisms

Pēdējos gados ekotūrisms ir piedzīvojis strauju popularitātes augšupeju un tāpēc arī mēs nevarējām stāvēt malā un sagatavojām jums sarakstu ar 10 reģioniem, lai skubinātu jūs ceļot „zaļāk”.

Divas no vietām (Galapagu salas un Amazone) ir izcilas un savdabīgas ekosistēmas, tomēr tas nenozīmē, ka pārējās vietas ir zemē metamas.

Mēs jums piedāvājam aizbraukt uz Dominiku, kas pati daudz strādā, lai aizsargātu savu vidi, uz Austrālijas Zilajiem kalniem, kas nesen iekļauti UNESCO Dabas mantojuma sarakstā, kā arī uz Botsvānu – Āfrikas valsti, kas ir labākais ekotūrismam draudzīgas valsts paraugs šajā kontinentā.

Tā kā pārgājieni (un apmešanās videi draudzīgos namiņos) ir viens no ekotūrisma pamatiem, to jūs mierīgi varēsiet darīt gandrīz visās vietās, ieskaitot arī Borneo un Kostariku.

Protams, piekļūšana tuvu ledājiem un pingvīniem arī ir lielā cieņā –Aļaska un Antarktika piedāvā ceļotājiem to izdarīt nekaitējot dabai.

Visbeidzot – ja gari pārgājieni un nakšņošana dabā kalnos ir jūsu stihija, jūs iemīlēsiet Himalajus, kur ikviens ekotūrisma cienītājs sasniedz nirvānu.

Vairāk informācijas par šo relatīvi jauno tūrisma veidu varat iegūt Starptautiskajā Ekotūrisma Biedrībā (www.ecoturism.org).


1 – Aļaska

kenai.jpg - 23.84 KBHenai Fjordu Nacionālais parks, Aļaska

Saukta par Lielisko zemi, Aļaska ir mājvieta sniegotiem kalniem, plašām tundrām un nomaļiem ziemeļu reģioniem, kuros mājo dažādi dzīvnieki un augi, kas citās vietās atrodas uz pilnīgas iznīcības robežas.

Kurpvaļi, brūnie lāči, lūši, jūras ūdri, jūras lauvas, lielie ērgļi un zilie vaļi ir tikai dažas no šejienes aizsargājamām sugām, kas sastopamas šeit.

Glacier.jpg - 30.43 KBGlacier Bay jeb Ledāju līča Nacionālais parks, Aļaska

Ar saviem 100 dabas parkiem Aļaska ir patiešām plaša un neskarta teritorija, kas piesaista patiesus dabas skaistuma apbrīnotājus, kas dodas kruīzā pa Henai Fjordu Nacionālo parku, burā gar ledājiem Glacier Bay Nacionālajā parkā, vēro iespaidīgos vaļus vai traucas lejup pa mežonīgo Copper upi un vēro milzīgos ērgļus sev augstu virs galvām.

copper.jpg - 22.79 KBMežonīgā Copper upe, Aļaska

Valdības kāre pēc naftas ieguves Aļaskā šim štatam ir pievērsusi pastiprinātu uzmanību, tāpēc arī jums vajadzētu uz turieni aizbraukt un savām acīm pārliecināties par to, kāpēc vides aktīvisti tik kaismīgi aizstāv šo zemi pret naftas tīkotājiem un citiem „saimniekiem”. Katrā ziņā jūs viņiem pievienosieties....

2 – Amazone

atlanticforest.jpg - 19.83 KBAtlantijas mežs un Orgaos kalni, Brazīlija

Bieži dēvēta par „Zemes plaušām” (un tā ir taisnība, jo šie meži saražo 20% zemes skābekļa), Amazones tropu mežiem bagātīgā apkārtne ietver pasaules lielāko upju sistēmu un kalpo par mājvietu tūkstošiem augu, putnu, zīdītāju un ūdens iemītnieku sugām, aizņemot apmēram 485 miljonus hektāru.

Lai arī reģions ietilpst vairāku Dienvidamerikas valstu teritorijās, blīvākā tropu mežu zona (60%) atrodas Brazīlijā, kur ekotūrisma draugiem paveras lieliska iespēja iepazīt neskaitāmas ekosistēmas: labs pārdzīvojums būs pastaiga pa augsto kokos iekārto tiltu Bahia Atlantic mežā, vērojot visu no augšas un iepazīstot gan skaņas, gan apveidus, gan smaržas – tas ir viens no labākajiem veidiem kā izprast tropu meža vidi un iekšējos procesus.

amazon.jpg - 24.95 KB"Zemes plauša" - Amazones upe

Jūs varat noīrēt kanoe un doties izbraukumā pa milzīgo upi, apmeklēt riberenos (iedzīvotājus upju krastos), zvejot piraijas (kas īstenībā ir ļoti gardas), doties pārgājienā pa ārstniecisko augu taku (iepazīstot augus, ko izmanto gan vietējie šamaņi, gan modernā medicīna), kā arī doties putnu vērošanas ekskursijā.

Iestājoties naktij, mežs sāk runāt, pārvēršoties par dzīvu dažādu skaņu simfoniju zem zvaigžņotajām debesīm.

3 – Antarktīda

antar.jpg - 23.01 KBAntarktīdas vasarā izkūst ledus barjeras, tādējādi ļaujot šo skarbo kontinentu apmeklēt tūristiem

Antarktīdas ziema noteikti nevar radīt lielisku iespaidu kā brīvdienu paradīze un tā arī ir. Iedomājieties kontinentu, kuru klāj biezs ledus, gandrīz necaurredzama tumsa, bieži piemeklē neparedzama migla un sniegputenis, kā arī ļoti zema gaisa temperatūra.

Principā bargākā ziema Ziemeļu puslodē visprecīzāk ataino Antarktīdas vasaru, kas ir vienīgais laiks, kad šo kontinentu var apmeklēt tūristi, jo ledus barjeras, kas citādi bloķē pieeju šim kontinentam, vasaras laikā izkūst.

Tieši tajā laikā uz Dienvidpolu dodas apmēram 20 000 tūristu, lai redzētu tā monumentālos ledājus un aisbergus, komiskos pingvīnus un iespaidīgos vaļus.

antpingv.jpg - 24.1 KBAntarktīdas vasarā omulīgi jūtas arī pingvīni, kas uzkrāj taukus bargajai ziemai, kad temperatūra var noslīdēt zemāk par mīnus 70 grādiem, un ledaini vēji pūš ar ātrumu virs 180 km/h...

Vislabākais veids kā uz turieni doties ir kruīzs, ko piedāvā, piemēram, Princess kompānija, kuras kuģi kursē no Argentīnas vai Jaunzēlandes.

Šī kompānija, tāpat kā tai līdzīgās, ir Antarktīdas Tūrisma firmu asociācijas locekles, kas ir pakļautas ļoti stingriem dabas aizsardzības noteikumiem.

4 – Zilie kalni

blue.jpg - 73.35 KBIespaidīgi krāšņie Zilie kalni, Austrālija

2000. gadā UNESCO Pasaules dabas mantojuma sarakstā iekļautie Austrālijas Zilie Kalni ir sevišķi iecienīts atpūtas reģions Sidnejas iedzīvotājiem, kas meklē iespēju ātri nokļūt no pilsētas vides klusākā atmosfērā.

Apmēram 90 minūšu brauciena attālumā esošie kalni (savu nosaukumu ieguvuši dēļ zilās eikaliptu eļļas, ko iegūst visā reģionā), aizņemt apmēram 1400 kvadrātkilometrus lielu teritoriju ar ielejām, purviem, klinšu atsegumiem un šauriem kanjoniem, pār kuriem ved iekārti tilti, no kuriem varat noraudzīties fantastiskajā Austrālijas dabas skaistumā.

 blue1.jpg - 89.63 KBZilo kalnu dabas skati..

Vairāki nacionālie parki un rezervāti ietver daudzas pārgājienu takas, kuras izpētot, vara iepazīties ar vietējo floru (noteikti apskatiet senās Wollemi priedes, kas ir vieni no retākajiem kokiem uz Zemes) un faunu (apmēram 400 sugu, ieskaitot koalas).

Starp aktivitātēm jāmin klinšu kāpšana, kalnu riteņbraukšana, kanoe airēšana un izjādes ar zirgiem, tomēr tās nepavisam nav vienīgās. Tāpēc brauciet uz zilajiem kalniem un esiet pie dabas, elpojot svaigu kalnu gaisu, dzīvojot kādā no videi draudzīgajiem kalnu namiņiem...

5 – Borneo

Kinabalu.jpg - 44.11 KBKinabalu kalns, Borneo

Iespējams, jūs jau šo vietu esat redzējuši ASV šova Survivor pirmajā sezonā. Šī Malaizijas sala plašāku ievērību izpelnījās 2005. gadā, kad tā kļuva par vienu no ekotūrisma modes kliedzieniem.

Katrā ziņā Borneo ir īstā vieta ikvienam, kas no sirds spēj novērtēt dabas varenību un arī skaistumu.

Kinabalu kalna (augstākais Āzijas dienvidaustrumos) nogāzes un Bario Loop meža takas piedāvā labas pārgājienu zonas, savukārt mangrovju meži un mitrās zemes – skaistus dabas skatus.

Iesakām apmesties Sukau Tropu mežu namā, kas ir unikāls ar to, ka pats sevi apgādā, izmantojot saules enerģiju un lietus ūdeni.

Makšķerniekiem patiks īpaši iekārtotās makšķerēšanas vietas, savukārt vērotājiem – putnu un dabas vērošanas platformas.

Noteikti izpētiet arī Hornbill eju, no kuras paveras labs skats uz vietējiem ziloņiem. Daba šeit ir viss!

6 – Botsvāna

bostw.jpg - 99.03 KB"Āfrikas pērles" - Bostvānas safari

Izmantojiet ekotūrisma priekšrocības, apmeklējot vienu no skaistākajām Āfrikas valstīm. Ar plašajām savannām, tuksnešiem, upju mežiem, gleznainiem ezeriem un neaprakstāmi skaisto dabu Botsvāna ir ideāls dabas skaistuma baudīšanas centrs un pilnībā attaisno savu „Āfrikas pērles” reputāciju.

Safari tūre jūs aizvedīs uz valsts ziemeļu reģionu, kur sastopami valsts aizsargātākie dzīvnieki, ieskaitot ziloņus, leopardus, lauvas, zebras, degunradžus un paviānus. Visā savannā ir daudz ekotūrismam atbilstošu kūrortu, kas atvieglo tūristiem apmešanās iespējas un ļauj dzīvot saskaņā ar dabu.

elefant.jpg - 72.76 KBVēlaties doties pastaigā ar ziloņiem? Tad jums jādodas uz Makolodi Dabas rezervātu

Vislabākās apmešanās iespējas sniedz Mokolodi Dabas rezervāts.

7 – Kostarika

costa.jpg - 46.11 KBBagātais krasts - Kostarika

Kostarikas centieni saglabāt savu dabu jau sen ir pievērsuši pasaules ekotūrisma industrijas uzmanību. Apbrīnojami, cik daudz kultūras un dabas skaistuma sevī slēpj šī mazā Centrālamerikas valstiņa, kas lieliski iemieso savu nosaukumu (Kolumbs to nodēvēja par Costa Rica – Bagāto krastu).

beach.jpg - 40.62 KBNeskartās Kostarikas pludmales

Šeit atrodami četri aktīvi (bet ne bīstami) vulkāni, plaši tropu mežu, karstie avoti, apmēram 1300 kilometri lielisku pludmaļu (jo sevišķi Klusā okeāna krastā), Amazonei līdzīgais Tortuguero rezervāts ar skaistiem džungļu namiņiem, kā arī bagātīga fauna (no pērtiķiem līdz jūras bruņurupučiem) un flora..

Aktivitāšu piedāvājums sastāv no putnu vērošanas, laivu braucieniem pa upju krācēm, pārgājieniem, riteņbraukšanas, makšķerēšanas, izjādēm, niršanas, klinšu kāpšanas, izpletņlēkšanas un daudz kā cita...

8 – Dominikāna

domin.jpg - 66.88 KBSlavenais, tā sauktais Indiana Džounsa tilts, Dominikāna

Atrodoties starp Martiniku un Gvadelupu, šī bagātā sala ir viens no labākajiem Karību jūras reģiona ekotūrisma piedāvājumiem. Mēģinājumi iesaistīties ekotūrisma apritē vainagojās ar panākumiem 1997. gadā, piedaloties Zaļā Pasaule akcijā, iegūstot titulu Vaļu vērošanas galvaspilsēta Karību jūras reģionā.

emerald.jpg - 60.2 KBMaģiskā grota, saukta par Smaragda baseinu, Dominikānas tropu mežos

Jā, salu patiešām bieži apmeklē 40 tonnas smagie dzīvnieki, kas spēlējas un biedrojas piekrastē, tāpēc jums ir vismaz 90% iespēja tos ieraudzīt.

Turklāt tam visam pievienojiet vēl labākās niršanas vietas, skaistākos tropu mežus ar lieliskām takām, kas ved uz noslēpumainiem ezeriem un ūdenskritumiem un jūs iegūsiet īstu ekotūrisma paradīzi.

Dienas beigās varēsiet remdēt nogurumu kādā no salas karstajiem avotiem un apmesties tropu mežu namiņā, klausoties džungļu skaņās.

9 – Galapagu salas

galapagos.jpg - 49.15 KBGalapagu salu krāšņums

Ekotūrismā Galapagu salu apmeklējums ir tas pats, kas musulmanim svētceļojums uz Meku.

Kad Darvins apmeklēja šīs neskartās salas, kas atrodas 900 kilometru attālumā no Ekvadoras (tas notika 1835. gadā), viņu satrieca dažādās dzīvības formas, turklāt tik ļoti, ka viņš uzreiz sāka strādāt pie savas evolūcijas teorijas labojumiem.

Pat pēc diviem gadsimtiem šis unikālais arhipelāgs joprojām kalpo par mājvietu planētas dīvainākajiem radījumiem, tāpēc nav brīnums, ka tieši Galapagu salas kļuva par pirmo UNESCO Pasaules dabas mantojuma sarakstā iekļauto vietu.

galap1.jpg - 41.35 KBJa vēlaties būt harmonijā ar dabu, jums jādodas uz Galapagu salām

Vides aktīvisti un ekotūrisma fanāti iegulda daudz pūļu, lai pasargātu pasaules unikālāko ekosistēmu, kas izvietojusies uz 13 galvenajām salām, 8 mazām saliņām un 40 atolos.

97% teritorijas aizsargā Galapagu Nacionālā Parka dienests. Sev par pārsteigumu jūs atklāsiet, ka šeit drīkst peldēt kopā ar pingvīniem vai jūras lauvām, toties tādas lietas kā zibspuldzes lietošana šeit ir pilnīgi aizliegtas.

10 – Himalaju kalni

yak.jpg - 56.33 KBJaks Sagarmatha reģionā, fonā Himalaju virsotnes

Iespaidīgie Himalaju kalni sevī slēpj pasaules augstākās virsotnes un sniegotu kalnu teritorijas, kurās sastopama bagātu un neparastu kultūru miriāde un fantastisku ainavu daudzveidība.

Nepālas karaļvalsts, kas atrodas starp Ķīnu un Indiju, ir labākais pieejas punkts Himalajiem, kuros subtropu ielejas (ar banānu kokiem) krasi kontrastē ar kalnu mežiem (jaku mājvietām).

Vienkārši kalnu namiņi sniedz iespēju neatkarīgiem ceļotājiem doties pārgājienos un atpūsties pēc saviem ieskatiem. Lai gūtu patiešām neaizmirstamas emocijas, pievienojieties kādai kalnus apgūstošai nometnei, jo tajā jums būs pieejami gidi, nesēji un pat pavāri.

Annapurna.jpg - 31.76 KBAiza šķir alpīnistus no Annapurna kalnu grēdas...

Everesta (atrodas Sagarmatha Nacionālajā parkā) un Annapurna virsotņu takas noteikti nevajadzētu palaist garām!

Komentāri (13)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
nebūtu slikts pasākums ar ekotūrismu ,,,
16.03.2008. plkst. 18:22
Tas, ka tik daudz cilvēku brīvdienās dodas uz Antarktīdu, man bija jaunums. Līdz šim bija radīts iespaids, ka uz turieni dodas tikai trakie...
15.11.2007. plkst. 17:26
Redzēt krāšņos zilos kalnus Austrālijā - viens no mūža sapņiem ;
15.11.2007. plkst. 08:34
Labprāt tikt uz Dominiku ;
07.11.2007. plkst. 19:28
uz himalajiem ;)
06.11.2007. plkst. 21:44

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Divi no septiņiem pasaules brīnumiem atrodas Anatolijā, Turcijā: Artemis templis Ephesus un Halicarnassus mauzolejs Bodrum

Pasākumi

Liene Šomase gatavo solo albumu

Plānots, ka dziedātājas Lienes Šomases pirmais solo albums iznāks šī gada aprīlī.
Šobrīd notiek aktīvs darbs pie dziesmu atlases. Tāpat plānots, ka pirmā singla pirmizrāde notiks...