10 ceļojumi 2008. gada Ziemassvētkiem

10 ceļojumi 2008. gada Ziemassvētkiem

Elfi Havaju salu kreklos? Ziemeļbriežu rodeo? Suši Ziemassvētku stilā? Kāpēc gan ne? Šodien Ziemassvētku svin visā pasaulē no Polārā loka līdz Argentīnas dienvidiem.

Vispārējā globalizācijas laikmetā sēdēšana mājās pie egles un dāvanu dalīšana vairs nav modē. Tā vietā cilvēki braukā apkārt pa pasauli, sev mīļos svētkus piedzīvojot dažādu citu kultūru tradīcijās. Un mēs esam tikai par to!

Jaunas emocijas palīdz vieglāk pārvarēt ikdienas rūpes. Piedāvājam jums izvēlēties kādu no 10 vietām pasaulē, doties Ziemassvētku laikā.


Dānija (Julaften)

danijajulaften.jpg - 60.49 KB

Ziemassvētku vakars jeb Julaften ir galvenā šo svētku sastāvdaļa Dānijā. Pusnaktī tiek pasniegts svētku mielasts un ikviens var nogaršot brīnišķīgu rīsa pudiņu. Visā pudiņā paslēpta viena vienīga mandele – kas to atrod, tam veiksies visu nākamo gadu.

Dāņi vienu pudiņa bļodu uz nakti atstāj nerātnajiem elfiem, sauktiem par nisse. Saskaņā ar ticējumu, šie nebēdņi dara visādas palaidnības ja vien ir izsalkuši.

Zviedrija (Svētās Lūcijas svētki)

zviedrija.jpg - 42.31 KB

Saskaņā ar leģendu, Svētā Lūcija valkāja sveču vainagu, lai redzētu ceļu tumsā, piegādājot ēdienu kristiešiem, kas cieta no vajāšanas. Katru gadu 13. decembrī savas nesavtības dēļ šī svētā sieviete tiek godāta Zviedrijā. Šajā rītā zviedru ģimenēs vecākā meita modina pārējos ar dziesmām un cienā ar pagatavotām safrāna smalkmaizītēm jeb lussekatter.

Somija: Ziemeļbriežu ķeršana

somija.jpg - 38.36 KB

Fakts: Lapzemē ziemeļbriežu ir vairāk nekā cilvēku. Sāmi, kas uzrauga ganāmpulkus ģērbušies svētku drēbēs un speciālos elfu apavos, šajā laikā māca ciemiņiem savu prasmi ķert ziemeļbriežus ar laso.

Citas interesantas Lapzemes atrakcijas ar ziemeļbriežiem ietver izbraukumus ar pajūgiem pa lauku apvidiem, sniedzot iespēju aplūkot Somijas ziemeļu gleznaino dabu aiz šo interesanto dzīvnieku mugurām.

Grenlande: Mattak baudīšana

grenlande.jpg - 41.14 KB

Iedomājieties suši ziemeļnieku gaumē. Mattak ir vaļa āda ar plānu tauku slānīti. To parasti ēd jēlu, sagrieztu nelielos kubiņos. Mattak ir populārākā vietējā delikatese, taču neaizmirstiet arī par pūdētu jūras putnu gaļu un svaigas roņa aknas. To visu grenlandieši ēd Ziemassvētkos.

Papildus ieguvums: vaļa ādā ir daudz C vitamīna, kas senākos laikos palīdzēja inuītiem izdzīvot ekstremālajos laika apstākļos.

Velsa: Mari Ilwyd

Velsa.jpg - 37.08 KB

Velsas dienvidos jau sen tiek piekopts īpašs rituāls, kas iezīmē Visu Svēto dienas un Ziemassvētku satikšanos. Tradīcija nosaka, ka kāds no ciema iedzīvotājiem tiek izvēlēts par Mari Ilwyd. Viņš ietērpjas baltā drānā un, izmantojot galvaskausu, atveido zirgu. Tad šis tēls dodas pa ciemu un izaicina iedzīvotājus uz dzejoļu skaitīšanu, kā arī pieprasa cienastu.

Polija: Wigilia

polija.jpg - 35.06 KB

Vārds „Wigilia” cēlies no latīņu valodas ar nozīmi „būt novērotam”. Polijā tradīcija nosaka, ka pie Ziemassvētku maltītes drīkst ķerties tikai tad, kad debesīs parādās pirmā vakara zvaigzne, kas simbolizē Betlēmes zvaigzni. Tad viesi drīkst sākt svinības un vispirms saņem speciālas vafeles, kuru apēšana pasargā no strīdiem visu nākamo gadu.

Havaju salas: Ziemassvētki Honolulu pilsētas gaismu festivālā

havaii.jpg - 46.43 KB

Honolulu pilsētas gaismu festivāls (Honolulu City Lights Festival) kulminē ar parādi, kas lēnām dodas uz rātsnamu, kur notiek galvenā svinēšana. Svinību sākumu iezīmē liels, baskājains Santa Klauss, kas svinētājiem dod speciālu zīmi. Viņu pavada sieva, saukta par Tutu Mele, kas tērpusies tradicionālajā Havaju salu kleitā muumuu. Pilsētas centrs izgaismots neskaitāmās ugunīs, kuru vidū izceļas iespaidīga Ziemassvētku egle.

Bahamu salas: Junkanoo

bahamas.jpg - 57.27 KB

Svētki ietver skaļu un daudzkrāsainu ielu parādi, kurā redzami visdažādākie kostīmi, dzirdama tradicionālā mūzika un tiek pasniegtas īpašas balvas. Lielākā parāde notiek Nassau, kur īpaši veidotas dalībnieku trupas klejo pa ielām līdz pat rīta agrumam.

Līdzīgs festivāls tiek rīkots arī Jamaikā un Belizā.

Puertoriko: Asalto

puertoricko.jpg - 57.98 KB

Asalto ir puertorikāņu versija par Ziemassvētku korāļu dziedāšanu. Draugu kopas dzied dziesmas un spēlē dažādus instrumentos, staigājot no mājas uz māju. Visi tiek cienāti ar īpaši vistas/rīsu sautējumu, bet pēc tam cilvēki dodas uz nākamo māju. Svinēšana šādā garā turpinās visu nakti.

Indija, Goa štats: Trīs karaļu svētki

Goa.jpg - 60.77 KB

Goa štata iedzīvotāji janvāri svin Magi ierašanās svētkus un tas notiek visās kristiešu baznīcās. Pūlis vēro rituālu, kura laikā trīs zēni tiek saģērbti kā karaļi. Krāšņos kostīmos puikas baltos zirgos jāj uz baznīcu. Tikt izvēlētam par karali ir ļoti liels gods, tāpēc pārsvarā gadījumu zēni nāk no dižciltīgām ģimenēm.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Frāze „medus mēnesis” nāk no Grieķijas – tur bija paraža līgavas ģimenei mēnesi (vai pilna mēness ciklu) apgādāt līgavaini ar vīnu, kas garšoja kā medus

Pasākumi

Izdota CD izlase „Populārākās latviešu kino dziesmas un melodijas”

Pērn kompānija „Mikrofona ieraksti” izdeva izlasi „Populārākās latviešu teātra dziesmas” un tas izrādījās ļoti gaidīts un pieprasīts izdevums. Tagad tam seko jaunā CD izlase...