Top 10 – Vēsturiskas zemes

Top 10 – Vēsturiskas zemes

Vēstures draugi – šis raksts ir jums! Ja esat mazliet noguris no nemitīgā slēpošanas kūrortu un pludmaļu piedāvājuma, kāpēc nedoties patiešām saturīgā ceļojumā un atklāt 10 lieliskas zemes, kurās veidojušās pasaulē varenākās civilizācijas, norisinājušās iespaidīgākās kaujas, valdījuši diženi valstsvīri, notikušas lielas revolūcijas un vispār atgadījušies notikumi, kas vistiešākajā mērā ietekmējuši visas pasaules vēsturi?

Jāatzīst, ka praktiski ikviena mūsdienu valsts varētu pretendēt uz vietu šajā sarakstā, toties šīs 10 valstis piedāvā drošu ceļojumu un daudz informācijas par dzīves veidu, mākslu, kultūru un citām lietām, tāpēc šo noteikumu un vēl vēstures ziņā šīs desmit esam izvirzījuši priekšplānā.

Citiem vārdiem sakot – kā, Mezopotāmija (mūsdienu Irāka) ir civilizācijas šūpulis un Izraēlas vēsture ir patiešām interesanta, tomēr mēs jums nevaram rekomendēt doties uz turieni drošības apsvērumu dēļ.

Sāciet ar šīm valstīm, kas ļaus jums paceļot visu pasauli un sniegs ieskatu dažādos vēstures periodos.


10 – Krievija

Palacesquare.jpg - 14.02 KBPils laukums iepretim Ermitrāžai un Ziemas pilij, kur 1905.gadā risinājās traģiskie "Asiņainās svētdienas" notikumi

Krievija ceļotājiem vienmēr ir bijusi mīklaina un vienlaikus vilinoša valsts. Milzīgie plašumi, komunistiskā pagātne, šņabis – šīs ir tās lietas, kas parastam ārzemniekam visbiežāk asociējas ar šo vareno zemi. Mūsdienās Krievija cenšas nostāties uz stabilitātes ceļa un plaši attīsta savu tūrisma industriju, kas pavisam noteikti tuvākajā nākotnē ieņems nozīmīgu lomu pasaules mērogā.

Krievija ir milzīga, tāpēc mēs neliekam jums braukt uz Vladivostoku, tomēr tādas lielpilsētas kā Maskava un Sanktpēterburga sniedz plašu ieskatu krievu kultūrā un tās pagātnē – pietiekamu, lai jūs uzzinātu, kāpēc Ivanu sauca par Bargo un Pēteri – par Lielo.

Gadsimtu gaitā šī zeme ir piedzīvojusi daudz pārmaiņu. Sanktpēterburga pagātnē tika pārdēvēta par Ļeņingradu, bet pēc komunisma krišanas atkal atguva savu oriģinālo nosaukumu. Piedzīvojumu meklētājiem iesakām apmeklēt kauju vietas, kurās vācu karaspēks cīnījās uz dzīvību un nāvi ar krieviem II Pasaules kara laikā. Iesakām apskatīt Staiļngradas kaujas vietu, kas ilga no 1942. gada beigām līdz pat 1943. gada pavasarim.

Šajā vietā, kas pēc daudzu vēsturnieku domām bija viens no svarīgākajiem II Pasaules kara pagrieziena punktiem, dzīvības zaudēja daudzi tūkstoši karavīru...

Obligāti jāapmeklē: Sanktpēterburga, kurā mājojuši diženākie cari Krievijas vēsturē.

9 – Francija

versailles.jpg - 23.03 KBVersaļas pils un dārzi

Francija ir manāma ikvienā labāko lietu sarakstā (vīni, arhitektūra, kūrorti, mode) un tam ir pamatots iemesls.

Lai arī Francijai ir patiešām daudz ko piedāvāt, vēstures interesentiem noteikti ļoti pievilcīga šķitīs šīs varenās valsts aizraujošā vēsture, jo sevišķi apmeklējot Versaļas pili, kuru cēlis pats Saules karalis Luijs XIV. 18. gadsimts Eiropā bija apgaismības laikmets un tieši Francijā darbojās tā dižākie prāti, piemēram, Žans-Žaks Ruso, kura darbi atstāja milzīgu iespaidu uz Eiropas filozofisko domu.

Tam sekoja Lielā Franču revolūcija un Napoleona impērija. Revolūcija un tai sekojošā Republika pielika punktu monarhijai Francijā. Tam sekoja īsts vardarbības vilnis, jo Terora laikā ar nāvi tika sodīts pat monarhu pāris – šis notikums izraisīja dusmas un vienlaikus arī bailes pārējos Eiropas karaļnamos.

Mūsdienās Parīze no tiem laikiem joprojām glabā pāris rētas – tās ielas joprojām ir traipītas ar asinīm (filozofiskā ziņā, protams), pateicoties diženajam izgudrojumam – giljotīnai. Francijas vēsture sniedzas līdz pat galliem, kurus pakļāva diženā Romas impērija.

Obligāti jāapmeklē: Versaļas pils – pārmērīgas greznības, kas tik ļoti bija raksturīga Luija XIV valdīšanas laikam, piemineklis.

8 – Ķīna

Hkong.jpg - 12.69 KBSkats uz Honkongu

Ķīniešu civilizācija, kā tas rakstītas tās mītos, sākusies ar Pangu – visuma radītāju, kura izveidotā valsts vēlāk kļuva pazīstama ar saviem leģendārajiem imperatoriem un kultūras varoņiem. Mūsdienās ikviens, kam palaimējies tur nokļūt, var apstiprināt, ka šī zeme ir pavisam savādāka pasaule un tas lielā mērā ir noticis, pateicoties interesantajiem vēstures procesiem.

Viennozīmīgi svarīgākā persona Ķīnas pagātnē ir Kung Fu Tzu jeb Konfūcijs , kas dzīvoja 6. gadsimtā pirms Kristus un kura mērķis bija veikt reformas gan valdības, gan sabiedrības līmenī, nodrošinot cilvēku kopējo labklājību. Interesanta persona bija arī Lao Tzu, kas stāvējis pie savdabīgās daoisma reliģijas šūpuļa un reformatorisku ideju avotiem.

Līdzīgi kā konfuciānismā, arī daoisma centrālais motīvs ir dzīve līdzsvarā ar debesu ceļu. Tiesa, konfuciānismā Debesu ceļš bija sasniedzams, aktīvi iesaistoties sabiedriskajā dzīvē un dzīvojot pēc speciāliem morāles principiem, turpretī daoisms vairāk balstās uz mieru un vispārēju harmoniju. Pēc pāris tūkstošiem gadu Ķīna mainījās pilnībā, jo pie varas nāca Mao Dzeduns un pavērsa valsts politisko kursu pretī komunismam, kas Ķīnā valda vēl šodien.

Mūsdienās valsts cenšas ievērot brīvā tirgus principus un integrēties pasaules kartē, vienlaikus joprojām stingri kontrolējot sabiedriskos procesus un kultūras dzīvi. Tomēr Ķīna ikviena ceļotāja dzīvi papildina ar unikāliem iespaidiem.

Obligāti jāapmeklē: Honkonga, kur desmitiem gadu satiekas Austrumi un Rietumi. Šī pilsēta ilgi kalpojusi rietumniekiem kā vārteja uz pārējo Ķīnu.

7 – Portugāle un Spānija

salamanca.jpg - 21.54 KBSalamanca universitāte

Lai arī kādam var šķist negodīgi tas, ka mēs šīs valstis apvienojam vienā apakšpunktā, tieši Spānija un Portugāle kopā veica diženākos ģeogrāfiskos atklājumus pasaules vēsturē, sūtot kuģotājus pasaules okeānos jaunu zemju un tirdzniecības ceļu meklēšanai.

Jā, meksikāņi runā spāniski, bet brazīlieši – portugāļu valodā, tomēr tas ir tikai viens no aspektiem, kas pierāda abu valstu nozīmīgumu pasaules vēsturē.

No garšvielām un audumiem līdz tabakai – par to visu mums jāpateicas spāņu un portugāļu jūrniekiem, kas šīs lietas atveda uz Eiropu.

No otras puses – nav attaisnojama vergu tirdzniecība vai vietējo Amerikas kontinentu iedzīvotāju iznīcināšana, tomēr laiks dziedē daudzas brūces un šīs kļūdas kalpo par labu mācību nākamajām paaudzēm.

sintra.jpg - 23.13 KBSintra Nacionālā pils

Obligāti jāapmeklē: Salamanca varenie monumenti Spānijā un Sintra vēsturiskās pilis Portugālē.

6 – Amerikas Savienotās Valstis

ny.jpg - 16.17 KBPilsēta, kas nekad neguļ - Ņujorka

Interesanti, ka Amerikā daudzas vēstures grāmatas skolās sākas ar 1492. gadu – laiku, kad šo kontinentu atklāja Kolumbs. Ziemeļamerika ir lieliska divu iemeslu dēļ: pirmkārt, apmeklējiet jebkuru štatu un jūs varēsiet uzzināt par pirmiedzīvotāju vēsturi (jo sevišķi Oklahomā, Nevadā, Kvebekā, Jukonā vai Aļaskā).

Otrkārt, amerikāņi var sajusties iedomīgi, tomēr viņu valsts izveidošanās kalpoja kā spēcīgs dzinulis Apgaismības idejām franču filozofijā.

Lai arī pēdējo 200 gadu laikā ASV ir kļuvusi attīstīta un uz dzīves vienkāršību tendēta lielvalsts, tām joprojām ir ar ko pārsteigt savus viesus. Jūs redzēsiet, kā 13 kolonijas ir kļuvušas par 50 attīstītiem štatiem.

Ziemeļos esošā Kanāda lepojas ar īsu, toties interesantu vēsturi, jo tieši šajā teritorijā norisinājās svarīgākās kaujas starp frančiem un angļiem, kuriem pa vidu vēl bija arī vietējie pirmiedzīvotāji.

Obligāti jāapmeklē: Ņujorka, jo uz zemes tai līdzīgas pilsētas nav...

5 – Latīņamerika

MachuPicchu.jpg - 24.92 KBMachu Picchu, Peru

Latīņamerika ir ļoti piemērota tūristiem, jo tā piedāvā lieliskus laika apstākļus apvienojumā ar bagātu kultūru.

Pirms eiropieši šeit ieradās un pasludināja savas tiesības uz šo kontinentu, mūsdienu Meksikas teritorijā dzīvoja 3 varenas civilizācijas.

Meksikas maiji un acteki, kā arī Dienvidamerikas Inki ir atstājuši nepārvērtējamu ietekmi uz visu kontinentu – tas redzams gan virtuvē, gan mākslā un kultūrā, gan arī vietējā dzīves veidā.

Mūsdienās Latīņamerika ir šo vareno kultūru sajaukuma mantojums. Lai arī šodien šeit dominē spāņu kultūra, oriģinālo cilšu ietekme ir saglabājusies un jūtama ik uz soļa.

Obligāti jāapmeklē: Machu Picchu Peru, kur Inki nodibināja savu impēriju.

4 – Ēģipte

sfinksa.jpg - 17.48 KBSfinksa un Gīzas piramīdas

Tūkstošiem gadu pirms Kristus Ēģipte bija viena no nozīmīgākajām spēlētājām starptautiskajā arēnā. Zeme, kuru šodien simbolizē piramīdas, ir īsta kosmopolītisma citadele – gluži kā senatnē.

Ēģiptiešu mākslā atspoguļojas kādreizējās valsts varenības spožums, kas sevišķi redzams iespaidīgajās piramīdās.

Senajā Ēģiptē valdīja tā laika ietekmīgākie valdnieki, ieskaitot vareno valdnieci Hatshepsut. Noteikti jāpiemin arī Thutmose III un reliģijas revolucionārs Akhenaton. Ja jūs esat dzirdējis par Tutanhamonu, tam ir pamats, jo tieši viņa kapenes Valdnieku ielejā ir visiespaidīgākās.

Izcils faraons bija arī Ramses II, kas savā laikā uzbūvēja daudzas slavenas būves. Jāpiebilst, ka šis valdnieks bija izcils karotājs, tomēr vienlaikus centās panākt vispārēju mieru. Savukārt Ramses III ir slavens ar to, ka izglāba Ēģipti no „Jūras cilvēkiem”.

Obligāti jāapmeklē: Piramīdas un Gizas Sfinksa, jo ikvienam šie brīnumi ir jāredz, kamēr nav par vēlu.

3 – Irāna

persepolis1.jpg - 13.85 KBSenās Persepolis drupas, Irāna

Persija, iespējams, bija pirmā īstā impērija pasaulē. Tās aizsākumi meklējami 6. gadsimtā pirms Kristus, kad Cyrus Lielais sakāva Medes tautu un nodibināja Acheamenid impēriju. Persijas impērijas ziedu laikos tā stiepās no Indijas līdz pat Grieķijai, no Kaspijas jūras līdz Sarkanajai jūrai. Tomēr vienlaikus tik lielā teritorijā nebija iespējama efektīva bruņoto spēku koordinācija.

Persija bija milzīga un dominēja Senajā pasaulē vismaz 2 gadsimtus. Cyrus pilnībā nodevās zoroastrismam – duālai reliģijai, ko izveidoja Zaratustra.

Gadu gaitā Persija kļuva ļoti milzīga un tādejādi lielā mērā ietekmēja pasaules vēsturi. Persepolis drupas noteikti jāredz ikvienam tūristam, jo leģendas vēsta, ka šeit notikušas plašas kaujas starp persiešiem un grieķiem.

8. gadsimtā mūsdienu Irānas teritorijā ieradās arābi un pievērsa persiešus islāmam, tādejādi daudz ietekmējot vietējo mākslu un literatūru. Protams, brauciens uz Irānu ir rūpīgi plānojams, tomēr pat to ir vērts padomāt ikvienam, kas vēlas spert savu kāju uz civilizāciju šūpuļa zemes.

Obligāti jāapmeklē: Persepolis drupas, kur savās gaitās bijis pat Aleksandrs Lielais!

2 – Grieķija

athens.jpg - 18.5 KBSeno Atēnu drupas

Senās Grieķijas kultūra nav aprakstāma vārdiem. No Homēra „Odisejas” un „Iliādas” līdz Platona „Republikai” un Aristoteļa skolniekam Aleksandram Lielajam – visu laiku harizmātiskākajam līderim – tā ir Grieķijas senās kultūras seja. Aleksandra kaujas pret persiešiem ir leģendāras!

Ir pierādīts, ka pat senatnē romiešu imperatori dēvēja Aleksandru par Lielo un pat mūsdienu militārie eksperti viņu uzskata par vienu no visu laiku dižākajiem komandieriem, kas spējis iedvesmot savus vīrus neiedomājamiem varoņdarbiem. Pirms Aleksandra pasaulē dominēja austrumu kultūras – persieši, ēģiptieši, babilonieši, tomēr šis vīrs to mainīja, iepazīstinot Austrumus ar Rietumiem un otrādi.

Mūsdienās daudzi viņu uzskata arī par ļaunuma sakni, kas atbildīga par dažādiem briesmu darbiem. Piemēram, masveida piespiedu precības starp grieķiem un persiešiem varam uzskatīt par īpašu etniskās tīrīšanas formu.

Citi atkal pauž viedokli, ka Aleksandrs vienkārši esot bijis cilvēks ar nepiepildāmu sapni par mierīgu nāciju un rasu līdzāspastāvēšanu mūsdienu pasaulē.

Viduslaikos Aleksandra tēls kļuva par leģendu. Lai arī ir grūti viņa personību aplūkot no viena skatu punkta, vēsturnieki vienbalsīgi piekrīt, ka tieši šis vīrs pacēla grieķus vēl nebijušos augstumos un tieši viņa nāve pielika punktu vienai no ietekmīgākajām impērijām.

Obligāti jāapmeklē: Seno Atēnu drupas, kur reiz Aristotelis mācīja jaunus vīriešus un Platons pauda savas idejas par utopisko valsti.

1 – Itālija

kolizejs.jpg - 27.66 KBSlavenākais Senās Romas monuments - Kolizejs

Romas impērija varbūt arī sākās ar Romulu un Remu, tomēr vēsturnieki uzskata, ka īsto varenību tā sasniedza Jūlija Cēzara laikā. Neviena impērija nav atstājusi tik spēcīgu iespaidu uz pasauli – lai arī citas kultūras mūs ir ietekmējušas, tieši romieši lika rietumniekiem domāt par Rietumu pasauli kā pasaules centru! Kritiķi gan apgalvo, ka romieši esot varējuši izvērsties tikai pateicoties Aleksandra Lielā nāvei, tomēr paši romieši, lieliski izmantojot priekšteču sasniegumus, radīja īstu pavērsumu uz Zemes.

Mūsdienās Itālijas apmeklējums ir prātā paliekošs un ne tikai romiešu laikmeta pieminekļu dēļ, bet arī pateicoties Renesansei, Viduslaikiem un citiem periodiem. Jokus pie malas – jūs varat izlasīt milzum daudz grāmatu, noskatīties simtiem filmu, tomēr tas nesniegs pietiekamu ieskatu kalpu, naudas, korupcijas un izcilu sasniegumu pasaulē, ko mēs saucam par Seno Romu.

Obligāti jāapmeklē: Senās Romas paliekas, kas lieliski papildina moderno Romas pilsētu!

Komentāri (28)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
kola
kuces
07.01.2014. plkst. 09:21
Sofia
pabūts ir visur, izņemot Ķīnu, iesaku noteikti visas valstis, Sintra Portugālē ir tiešām, kas īpašs...
20.02.2011. plkst. 00:28
mihails
lot labs darbs (pee)
28.01.2010. plkst. 13:44
dsafte53
Laivošnā, ja Tu krīti ir vajadziigs sp;eks, pirms tam ir jaapaaeed pusdienas.
22.06.2009. plkst. 15:48
Uz šīm zemēm, gan ļori vēlētos aiceļot. ir pat šeit vietas, kas ''kiet burvīgākas par piramīdām.
24.01.2008. plkst. 21:35

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Dienvidamerikā būtu nepieklājīgi nepajautāt vīrietim par viņa sievu un bērniem, turpretim lielākajā daļā arābu valstu gluži pretēji – būtu nepieklājīgi šādu jautājumu uzdot

Pasākumi

Latvijas lielākie sporta svētki – grāmatā!

Trīs dienas pirms Pekinas Olimpisko spēļu atklāšanas Olimpiskajā sporta centrā tika prezentēta Latvijas II Olimpiādes grāmata. Tā kļuvusi par savdabīgu „ceļamaizi”, lai iedvesmotu...