TOP 10 – Arheoloģiskie brīnumi, kas jāredz katram

TOP 10 – Arheoloģiskie brīnumi, kas jāredz katram

Vēstures faktu cienītāji zina, ka pagātnes mantojuma pētīšana ir neparedzams un ļoti aizraujošs process.

Patiesībā, pētot senās civilizācijas ik pa brīdim tiek atklātas jaunas lietas, tāpēc arheoloģija ir zinātne, kas sniedz mums visprecīzākās ziņas par to, kā tad īsti ir dzīvojuši mūsu senči.

Tie, kas vēlas redzēt visu savām acīm, izdzirdēt visas skaņas savām ausīm un sajust seno tempļu un pilsētu burvību uz savas ādas, piedāvājam šo ceļvedi, kurā esam iekļāvuši pasaules labākos vēstures objektus, daudzos no kuriem arheoloģiskie pētījumi notiek vēl šodien, radot augsni aizvien jauniem atklājumiem.

Mūsdienās tādi vēstures šūpuļi kā Ēģipte un Roma ir komerciālā tūrisma pārpildītas vietas, tāpēc mēs iesakām pievērst uzmanību vietām, kas ir relatīvi mazāk zināmas, jo tā jūs labāk gūsiet ieskatu pasaules vēstures līkločos, kļūstot par liecinieku kādreizējo impēriju varenībai.


10 – Angkor, Kambodža un Luang Prabang, Laosa

Angkor.jpg - 32.86 KBAngkor Wat tempļa komplekss, Kambodža

Angkor Wat ir piramīdas formas templis, ko uzskata par nepārspējamu Khmer impērijas arhitektūras šedevru.

Milzīgais komplekss būvēts laika posmā no 1113. līdz 1150. gadam. Lieki piebilst, ka šis ir lielākais reliģiskais monuments pasaulē.

Angkor sastāvā ietilpst arī septiņi mazāki tempļi, kas arī ir atvērti publiskai apskatei.

Īss ceļojums lejup pa Mekong upi aizvedīs jūs uz vēl vienu brīnumu – Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto Luang Prabang pilsētu Laosā.

luang-prabang.jpg - 21.4 KBSkats uz Luang Prabang pilsētu no Mekong upes otra krasta. Par spīti nelielajiem pilsētas izmēriem, tā ir viena no nozīmīgākajām Laosas pilsētām. Pilsētas augstākais punkts ir Phousi kalns, kura virsotnē atrodas Wat That Chom Sii templis

Šo vietu sevišķi iecienījuši New Age kustības un dzīves veida atbalstītāji.

WatXiengThong.jpg - 25.89 KBWat Xieng Thong templis, Laosa

Luang Prabang atrodas ļoti daudz tempļu, no kuriem iespaidīgākais ir Wat Xieng Thong – iespaidīga lieluma celtne (pabeigta 1560. gadā), kas visa veidota zeltā.

Noteikti jāredz: Krūku lauks, kas atrodas netālu uz ziemeļiem no Luang Prabang un ir viena no pasaules neatrisinātajām mistērijām.

KrukuLauks.jpg - 27.24 KBKrūku lauks, Laosa

Šajā laukā atrodas simtiem senu akmens krūku, kuru izcelsme nav zināma vēl šodien.

9 – Tunisija

„Kartāga jānolīdzina līdz ar zemi” – teica romieši pirms daudziem gadsimtiem un tā arī izdarīja.

 Kartaga.jpg - 18.76 KBKartāgas pilsētas drupas, Tunisija

Šodien no šīs varenās pilsētas pāri palicis pavisam maz, tomēr iespaidīgas Kartāgas paliekas varam redzēt pie Dougga un El Jem.

Saturn.jpg - 33.53 KBSaturna templis, Dougga

Saturna templis un Vēju laukums, kura bruģis ir veidots kompasa formā un tā akmeņos ir iegravēti 12 vēju vārdi, atrodas Dougga pilsētā.

Capitol.jpg - 19.31 KBSkats uz Kapitoliju, Dougga

Visiespaidīgākais objekts neapšaubāmi ir Kapitolijs, kas pabeigts mūsu ēras 166. gadā un lepojas ar sešām gigantiskām kolonām, kas balsta tā astoņus metrus augsto portiku.

Noteikti jāredz: El Jem kolizejs, kas uzbūvēts 230. gadā un ietver 30 000 skatītāju vietas un pēc saviem izmēriem tikai nedaudz piekāpjas Romā esošajam.

ElJem.jpg - 25.3 KBEl Jem kolizejs, Dougga

Kolizeja daudz cietušās sienas liecina par to, ka tas bieži vien izmantots kā aizsardzības garnizons.

8 – Amerikas dienvidrietumi

Lai redzētu neparastas vēsturiskās vietas, jums nav jāapmierinās tikai ar Eiropas un Āzijas apmeklējumiem, lai redzētu slavenu civilizāciju atstātās pēdas.

Jums ir iespēja doties arī uz abiem Amerikas kontinentiem.

Viens no pēdējā laika slavenākajiem reģioniem ir Colorado Mesa Verde, kur ikvienam ir iespēja apskatīt Anaszi civilizācijas ciemu paliekas, spāņu koloniālisma perioda ciemus un vietējos amerikāņu pueblos (no nededzinātiem ķieģeļiem specifiskā manierē būvētās dzīvojamās ēkas).

Colorado_Mesa_Verde.jpg - 26.47 KBColorado Mesa Verde senās civilizācijas paliekas, ASV

Anaszi civilizācija aiz sevis atstāja iespaidīgas celtniecības materiālu un keramikas relikvijas, kas datējamas ar periodu no 600. līdz 1300. gadam mūsu ērā.

Viņu arhitektūra bija tik nevainojama, ka vairāku stāvu būvētās dzīvojamās mājas palikušas tikpat kā neskartas vēl šodien.

Kamēr zinātnieki vērpj teorijas par to, ka Pueblo tauta ir tiešie Anaszi pēcteči (tas nav 100% pierādīts), viņu kultūras iezīmes neapšaubāmi ir novērojamas vairāku vietējo tautu kultūrās, piemēram, Hopi, Apache un Navajo.

Noteikti jāredz: Acteku relikviju Nacionālais monuments Aztec pilsētā, New Mexico štatā.

Aztec.jpg - 20.29 KBActeku relikviju Nacionālais monuments, New Mexico, ASV

Tajā aplūkojama plaša Anaszi kultūras relikviju ekspozīcija.

7 – Lascaux alas, Francija

Lascaux1.jpg - 21.95 KBBuļļu zāles zīmējumi, Lascaux alas, Francija

Neticams šķiet fakts, ka šīs alas atklātas tikai 1940. gadā, kad tās nejauši uzgāja bariņš pusaudžu.

Lascaux alas atrodas Pireneju kalnu ziemeļu nogāzēs un slēpj senākos un vislabāk saglabājušos Paleolīta perioda alu gleznojumus.

Sumbru, briežu, zirgu un medību ainas šeit attēlotas ar tādu rūpību un uzmanību pret katru detaļu, ka ikvienam alu apmeklētājam apbrīnā aizraujas elpa, apzinoties tās spējas, kas piemitušas cilvēkam jau senatnē.

17 000 gadus senās alas tikušas izmantotas kā sakrālu rituālu un ceremoniju vietas.

Šodien bez zīmējumiem šeit var apskatīt arī vismaz 350 interesantus priekšmetus, ieskaitot krama rīkus, asmeņus, griežamos instrumentus un žāvēšanas piederumus, no kuriem daudzi izmantoti tieši neparasto sienu gleznojumu radīšanas procesā.

Noteikti jāredz: Mirušā vīra eja, kas atrodas Gravējumu zāles dziļumā.

DeadMan.jpg - 35.19 KB"Aina ar mirušo vīru", Lascaux alu apakšējā līmenī

Tieši šeit jūs varat redzēt vienu no tā sauktās alu mākslas izcilākajiem šedevriem – „Ainu ar mirušo vīru”, kurā attēlots vīrietis, kas stājas pretī dažādiem milzīgiem dzīvniekiem, ieskaitot sumbrus un degunradžus.

Gleznojuma fenomens slēpjas tā vēstījumā, ko spilgti pasvītro dažādo personāžu atainojums, figūru izkārtojums un stāsts par cilvēka vietu dabā, kas nepavisam nav tik liela, kādu mēs to iedomājamies šodien.

6 – Īrijas megalīti

Meath apgabals atrodas Īrijas austrumu piekrastē un tieši šeit atrodas iespaidīgākās Megalītu pasāžas kapenes.

Megalithic-Passage-Tombs.jpg - 16.52 KBMegalītu pasāžas kapenes, Newgrange, Īrija

Šie tempļi, celti pirms 5000 gadiem, kalpoja kā astroloģisko, garīgo, reliģisko un ceremoniju rituālu norises vietas.

Kapeņu iekšiene ir rotāta ar Neolīta laikmeta priekšmetiem, savukārt pēc tempļu grupējuma ir skaidrs, ka to celtnieki ir bijuši izglītoti astronomijā.

Newgrange.jpg - 28.88 KBIeejas akmens Newgrange kapenēs

Piemēram, Newgrange kapenes ir uzbūvēta tā, lai tā būtu pilnībā izgaismota ziemas saulgriežu laikā!

Noteikti jāredz: Newgrange kapenes eja un zāle ziemas saulgriežu laikā.

newgrange1.jpg - 41.17 KBUnikālais notikums - ziemas saulgriežu laikā saule ar gaismu pārpludina Newgrange kapeņu eju

Reizi gadā tajā iespīd saule, burtiski pārpludinot telpu ar gaismu. Unikālais notikums ilgst vien 17 minūtes krēslas laikā, dienās no 19. līdz 23. janvārim.

Katru gadu tiek rīkota speciāla loterija un tikai 50 laimīgajiem ir iespēja noraudzīties šajā unikālajā skatā.

5 – Tiwanaku, Bolīvija

Tiwanaku apgabals, ko uzskata par senākas un spožākās Dienvidāfrikas civilizācijas Tiwanakota (1500. gads pirms mūsu ēras – 1187. gads mūsu ērā) centru, ir slavens ar saviem gigantiskajiem akmeņiem, kurus izveidoti visdažādākie ciļņi.

tiwanaku.jpg - 20.74 KBTiwanaku senās pilsētas drupas

Lai arī daudzos no šiem akmeņiem iznīcināja spāņi, jo tie viņiem ieviesa bailes (jāpiebilst, ka šos akmeņus spāņi izmantoja arī tiltu būvniecībā La Paz), tomēr arī šodien šeit ir daudz ko redzēt.

Apvidū klīst daudz leģendu par šo akmeņu neparastām spējām un dīvaino izcelsmi, jo tie sver simtiem tonnu, tāpēc to izcelsme ir miglā tīta.

Noteikti jāredz: Puerta del Sol (Saules vārti) – monolīts portāls, kas veidots no viena pelēkā andezīta akmens bluķa.

Tiwanaku1.jpg - 21.14 KBPuerta der Sol jeb Saules vārti, Tiwanaku

Tas rotāts ar daudziem ciļņiem, kuros attēlots šo vārui dievs, kura galvu ieskauj saules stari. Vasaras saulgriežu laikā uzlecošā saule iespīd cauri vārtiem, tādejādi simbolizējot šo svētku reliģisko un lauksaimniecisko nozīmi.

4 – Catalhoyuk, Turcija

Turcija ir neparasta zeme, uz kuras savas liecības ir atstājušas daudzas senas un iespaidīgas civilizācijas, ieskaitot hitītus, frīģiešus, persiešus, grieķus, romiešus, bizantiešus, seljukus un osmaņus.

Līdz ar to arheoloģiskas nozīmes objekti šeit atrodami it visur, tomēr tiem, kas interesējas par ļoti seniem objektiem, iesakām Neolīta laika Catalhoyuk pilsētu.

catalhoyuk.jpg - 29.34 KBCatalhoyuk pilsētas paliekas, Turcija

Senā pilsēta, kas aizņem teritoriju, kas ir ekvivalenta 50 futbola laukumiem, katru gadu pulcē simtiem arheologu, kas šeit ik pa brīdim uziet ko jaunu. 9000 gadu senā Catalhoyuk atklāj daudzus noslēpumus par lopkopības, zemkopības un urbanizācijas pašiem pirmsākumiem.

Noteikti jāredz: Īpatnējās Catalhoyuk ēkas. Tām nav durvju, jo to iemītnieki mājā iekļūst, izmantojot jumtā ierīkotas kāpnes.

catalhyk.jpg - 29.58 KBCatalhoyuk īpatnējās ēkas - kā redzams attēlā, tām nav durvju un nokļūšana tajās notiek, izmantojot kāpnes

Pilsētas iedzīvotāji savus aizgājējus apglabāja zem grīdas, zem savām guļvietām.

Atšķirībā no daudzām citām senajām civilizācijām, pilsētas iedzīvotāji saviem senčiem kapā nedeva līdzi laicīgās lietas (naudu, kapļus, ādas), tiesa, bērnus un jauniešus bieži apglabāja, dodot līdzi garas pulētu akmeņu, gliemežvāku vai koraļļu kreļļu virtenes.

3 – Krēta un Santorini, Grieķija

Lai gūtu kārtīgu ieskatu grieķu Bronzas laikmetā, šīs divas salas būs piemērotākais ceļa mērķis. Krētā jums būs iespēja iepazīt Mīnoju civilizāciju, kas šeit plauka gandrīz 2000 gadus.

KatoZakros.jpg - 28.72 KBKato Zakros piekrastes drupas

Kato Zakros piekrastes drupas, Mallia neparastā arhitektūra, Phaistos noslēpumainie uzraksti un iespaidīgā Knosas pils, kurā esot mājojis mīnotaurs, ir tikai daži no ieteicamajiem apskates objektiem.

Knossos.jpg - 18.66 KBKnosas pils, kurā esot mājojis mīnotaurs

Vulkāniskās izcelsmes Santorini sala ir fantastisks dabas objekts, kas attēlots uz daudzām pastkartēm, jo ainavas ar kaļķotajām mājām, zilajām debesīm un zaļajiem ūdeņiem ir vienkārši nepārspējamas.

Akrotiri pilsēta, ko bieži dēvē par „Aizvēsturisko Pompeju”, ir ievērojamākā vieta salā.

Akrotiri.jpg - 34.34 KBPazudušās pilsētas Aktoriri drupas

Pilsēta sniedz ieskatu Bronzas laikmetā, turklāt dzīvojamās ēkas, sabiedriskās celtnes un izsmalcinātie sienu gleznojumi šeit ir neparasti labi saglabājušies.

Knossos1.jpg - 29.9 KBKaraliskie Knosas pils laukumi

Noteikti jāredz: Karaliskie Knosas pils laukumi, kur varēsiet apjaust, ar kādu vērienu savā laikā dzīvojis Zeva dēls – Krētas karalis Mīnojs.

2 – Xian, Ķīna

Mūsu ēras trešajā gadsimtā Qin Shi Huang kļuva par Qin dinastijas imperatoru 13 gadu vecumā.

Xian.jpg - 28.77 KBTerrakotas armija, Xian, Ķīna

Viņa pirmais rīkojums bija par savu kapeņu izbūvi Shaanxi provinces galvaspilsētā.

Tā kā viņš sevi apzinājās kā ievainojamu būtni arī aizkapa dzīvē, valdnieks kapenēs pavēlēja izveidot armiju, kas aizsargātu viņa mūža mieru.

Tā rezultātā tika izveidota terakotas armija, kas sastāv no 7000 kareivjiem, karietēm un zirgiem.

Pagoda.jpg - 25.23 KBLielās Savvaļas Zoss pagoda, Xian, Ķīna

Xian pilsētā jūs varat paklīst apkārt un apskatīt sienas, kas reiz ieskāva vareno Ming dinastiju (1364. – 1644. gads m.ē.).

Starp interesantākajām vietām jāmin arī Lielās Savvaļas Zoss pagoda, kurā tiek glabāti budistu teksti, kas atvesti šurp pa Zīda ceļu. Tūristiem ir atļauts uzkāpt arī šīs pagodas virsotnē.

Noteikti jāredz: Banpo Neolīta ciema muzejs, kas atrodas uz austrumiem no Xian.

Banpo.jpg - 20.21 KBBanpo Neolīta ciema muzejs, Xian, Ķīna

Tur varat aplūkot paliekas no ciema, kas bijis apdzīvots līdz 3750. gadam pirms Kristus.

1 – Petra, Jordānija

Petra, kas pazīstama arī kā Sarkanās rozes pilsēta, ir mītiem apdvesta arheoloģiskas nozīmes vieta.

Tās galvenā atrakcija ir Khaznat-al-Faroun, ko daudzi no mums pazīst kā vietu no filmas, kurā Indiana Džonss atrada Svēto grālu.

Khaznat-al-Faroun.jpg - 53.48 KBKhaznat al Faroun, Petra, Jordānija

Saskaņā ar leģendu šo kompleksu izveidojis ēģiptiešu faraons savu dārgumu glabāšanai, jo tos vadāt līdzi Mozus un ebreju vajāšanas laikā bija ļoti apgrūtinoši.

Patiesībā Khaznat-al-Faroun, kura 40 metrus augstā fasāde ir iecirsta akmens sienā, ir Nabatean laika kapenes, kuras, iespējams, ir izveidojis valdnieks Aretas IV, kuru uzskata par vienu no aktīvākiem Petra pilsētas veidotājiem.

Šis valdnieks valdīja 3. gadsimtā pirms mūsu ēras. Asīriešu, ēģiptiešu un pat romiešu arhitektūras iezīmes pilsētas sejā liecina par to, ka šo kultūru pārstāvji ne tikai ietekmējuši Petra, bet pat piedalījušies tās monumentu būvniecībā.

Noteikti jāredz: Iespaidīgās karaliskās kapenes, kas atrodas kalna virsotnē.

royaltomb.jpg - 21.15 KBKaraliskās kapenes, Petra, Jordānija

Laikam ejot tās tika pielāgotas reliģiskiem mērķiem un tajās tika izveidots klosteris, lai arī ēkas oriģināla funkcija nepavisam nebija tāda.

Ārpus konkurences – Aksum, Etiopija

Grūti iedomāties labāku vietu par šo, kur atrastas senākās cilvēka fosilijas, kuru vecums ir ap 6 miljoniem gadu.

Etiopija viennozīmīgi ir arheologu visaugstāk novērtētais reģions, jo tajā ne tikai konstatētas pirmās cilvēces liecības, bet arī dēļ skaistās un slavenās Aksum pilsētas.

Etiopijas kalnienēs pie Sarkanās jūras atrodas senās pasaules viskosmopolītiskākā pilsēta Aksum, kas bija nozīmīgs krustpunkts afrikāņu, arābu un indiešu tirdzniecības ceļiem.

Mūsu ēras 4. gadsimtā šo vietu apmeklēja reliģiskie misionāri, par ko liecina arī neparastais musulmaņu un kristiešu tempļu sajaukums.

1937. gadā Benito Mussolini no šejienes nozaga monumentu, kuru šodien varat apskatīt Romā.

Stelle.jpg - 23.93 KBStele lauks, Aksum, Etiopija

Noteikti jāredz: Stele lauks ar milzīgajiem akmens pīlāriem (stele) ir vislabāk saglabātais Aksum pilsētas senā spožuma pierādījums.

Komentāri (13)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
rolands
patiesisisbildesirrealas,manvinaspatik.uzminit ko es seit esmu uzrakstijis.uzminiet kadas ir manass domas, ja neziniet tad uzrakstiet. ne?/!..................................................................................................................................................................................................................... atgrizamies pie runata es varesu uzrakstit ko es runaju. uzredzesanos.tiksimies nakamreiz.
02.10.2009. plkst. 18:47
Patiesi iespaidīgi brīnumi,par daudziem pat nebiju dzirdējusi, bet tagad pat skaudība pārņem, ka neesmu tur bijusi! Prātam neaptverams skaistums, varenība!Cilvēku spēkam un varai nav robežu!
28.09.2007. plkst. 19:53
Ļoti skaistas vietas! Gribu uz visām aizceļot!
28.09.2007. plkst. 16:03
Daļu jau esmu paguvis aplūkot ,
28.09.2007. plkst. 11:06
butu jau labi, ja varetu visu aplukot!
28.09.2007. plkst. 09:15

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Nepāla ir vienīgā valsts pasaulē, kurai nav taisnstūra veida karoga

Pasākumi

“Lullabies/Šūpuļdziesmu” inventarizācija

Pirmais Mikrofona ierakstu izlašu sērijas “Lullabies/Šūpuļdziesmas” izdevums iznāca 1999. gadā un saucās “20th Century Lullabies”. Līdz šim izdotas 14 izlases, kas guvušas augstu...