Neaizmirstamākie kalnu maršruti

Neaizmirstamākie kalnu maršruti

Nevaicājiet alpīnistiem, kāpēc viņi dodas kalnos, jo atbilde jums tāpat neko neizteiks. Kā sacījis pieredzējušais Everesta eksperts Džordžs Malorijs, galvenais ir sajūta, kura rodas, uzkāpjot virsotnē, un to nekādi nevar aprakstīt.

Slavenais alpīnists Gregs Sleidens rūpējas par to, lai kalnus iemīlētu ne tikai profesionāļi, bet arī parasti aktīvu atpūtu mīloši cilvēki. Tāpēc viņš ir izveidojis savu datu bāzi www.peakbagger.com, kurā ietvertas 18 000 kalnu virsotnes, kā arī to tuvumā esošās viesnīcas un cita vērtīga informācija.

Lai dotos nopietnā kalnu pārgājienā, jums ir jāvadās pēc vairākiem punktiem:
1)    Jādabū atļauja – daudzos populāros kalnu maršrutos (jo sevišķa tajos, kas ved cauri aizsargājamām teritorijām) ir jāiegūst speciāla atļauja. Šādas atļaujas kā labu peļņas avotu plaši izmanto Āzijas un Āfrikas varasiestādes.
2)    Jāzina, kurp doties - varat izmantot ASV un Kanādā populāro Yosemite decimālo sistēmu, kas iedala kalnus klasēs – 1. raksturo vieglu kāpienu, bet 5. – tehniski sarežģītu maršrutu. Aktīviem un fiziski attīstītiem profesionāļiem iesaka izvēlēties 1. līdz 3. klasi.
3)    Jāizvēlas pareizs apģērbs – rūpīgi jāizpēta ne tikai apmeklējamais reģions, bet arī paredzamais augstums. Esiet gatavi tam, ka kalna pakājē būs tropu mežs, bet virsotnē – sniegs un sals.
4)    Jārūpējas par drošību – Noteikti apdrošinieties pirms ceļojuma (iekļaujot iespējamo evakuāciju no notikuma vietas), izvēlieties kvalitatīvu aprīkojumu, apmeklējiet alpīnisma instruktāžu un netēlojiet varoni.


Stromboli sala, Itālija (900m virs jūras līmeņa)

italia.jpg - 19.81 KB

Ja jums patīk dūmakaini kalni, Stromboli ir īstā vieta kurp doties. Pazīstamākā no vairākus aktīvus vulkānus ietverošas salu grupas, šī klinšainā sala paceļas virs jūras un ir tikpat neprognozējama kā vietējie laika apstākļi.

Lai izpētītu tās reljefu, jums būs jāpievienojas kādai no vietējo gidu vadītajām grupām, kas parasti dodas trīs stundu pārgājienā vēlā pēcpusdienā. Nonākot salas augstākajā punktā, jūsu acu skatam pavērsies Vidusjūras saulriets, bet bāzes nometnē nāksies atgriezties jau tumsā.

Jāpiebilst, ka karstajos vasaras mēnešos grupas mēdz doties ceļā naktī un virsotni sasniedz agrā rītā.

Gida pakalpojumi izmaksā ap 16USD.

Fudzijama (Fudzi) kalns, Japāna (3100m virs jūras līmeņa)

fuji.jpg - 37.8 KB

Relatīvi īsajā vasaras sezonā pa Fudzijama kalnu mēdz pakāpelēt ap 300 000 cilvēku, jo japāņiem šī kalna apmeklēšana ir arī savdabīgs sociālais apliecinājums.

Alpīnists Gregs Sleidens saka, ka Fudzijama, vulkāna izdedžu veidots kalns, krietni skaistāks liekas no attāluma, nevis atrodoties tā nogāzē. Vairums kāpēju dodas kalnā dienā, uz nakti apmetoties kādā no kalna namiņiem (tie iepriekš ir jārezervē).

Naktī viņi dodas tālāk, lai no rīta vērtos pasakainajā saulrietā. Neatņemama ceļojuma daļa ir arī gājiens apkārt krāterim, kas ilgst aptuveni stundu. Maršruts no kalna pakājes augšup kļūst aizvien populārāks, pa ceļam piedāvājot arī tējas namu un tempļu apmeklējumus, taču tad jums būs nepieciešamas pāris papildus dienas.

Lai izvairītos no tūristu pūļiem, Fudzijama apmeklējumam iesakām izvēlēties jūnija beigu vai jūlija darba dienas, kad japāņu domā, ka kalns "guļ".

Kilimadžaro, Tanzānija (6000m virs jūras līmeņa)

kilimanjaro.jpg - 29.31 KB

Kilimadžaro ir vienīgā starp kontinentu augstākajām virsotnēm, kuru iekarot var par salīdzinoši neprofesionāls sportists. Tiesa, augstums ir gana nopietns, tāpēc kāpēji parasti mēro ceļu lēnām, atstājot laika rezervi aklimatizācijai.

Nedēļu ilgais ceļojums uz virsotni būs viens no jūsu dzīves izaicinošākajiem piedzīvojumiem. Šķērsojot 5 (!) klimatiskās zonas, jūs izjutīsiet tveici, salu, augstumu un pārpūli.

Obligāti jādodas organizētā kāpienā ar nesējiem un profesionālu gidu, par ko var nākties šķirties vismaz no 5000USD (šajā summā nav iekļauts aprīkojums un piemērots apģērbs).

Taču visi pūliņi aizmirsīsies, vērojot saullēktu pāri visai Āfrikai. Labākais Kilimandžaro iekarošanas laiks ir no janvāra līdz martam, kā arī no septembra līdz oktobrim.

Akonkagva, Argentīna (7100m virs jūras līmeņa)

aconcagua.jpg - 35.63 KB

Augstākais kalns Rietumu puslodē ir Akonkagva, Andu virsotne Argentīnā, kas ir arī Dienvidu puslodes augstākais kalns.

Pārsteidzoši, bet labā formā esoši neprofesionāli alpīnisti (tiesa, pieredzējušu gidu pavadībā) triju nedēļu laikā (sākot no ierašanās valstī un beidzot ar nonākšanu virsotnē) var nokļūt Akonkagvas virsotnē!

Parastais maršruts ved no ziemeļu puses cauri Vacas ielejai, kurā atrodas Akonkagvas Reģionālais parks ar satriecošajiem ledājiem, asajām virsotnēm un ielejām.

Pēdējais kāpiena posms sākas 5000m augstumā esošajā bāzes nometnē (tur ir duša un pat interneta pieslēgums). Izvēloties piedāvāto kalna iekarošanas tūri, izvēlieties tādu, kurā ir ieplānots laiks vairākiem kalna iekarošanas mēģinājumiem, jo slikts laiks un vējš var virsotni padarīt nepieejamu vairākas dienas.

Labākais laiks kāpienam ir Dienvidamerikas vasara: janvāris un februāris.

Svētās Helēnas kalns, Vašingtonas štats, ASV (3000m virs jūras līmeņa)

sthelen.jpg - 44.75 KB

1980. gada 19. maija Svētās Helēnas kalna izvirdums plašu teritoriju pārvērta mēnesim līdzīgai ainavai. Paaudzi vēlāk daba jau ir atkopusies un kalns lēnām, taču apņēmīgi atkal atgūst formu, lavai izvirstot un sacietējot nogāzēs.

Šodien tūristiem ir pieejams piecas jūdzes garš kāpiens uz sasprāgušo krāteri un tā veikšana turp un atpakaļ var aizņemt līdz pat 12 stundām, tāpēc vislabāk ir doties ceļā jau agri no rīta.

Laikā no 1. aprīļa līdz 31. oktobrim ceļotājiem ir nepieciešams iegādāties 22USD vērtu atļauju, turklāt vasaras mēnešos izsniegto atļauju skaits tiek limitēts, tāpēc ceļojumu vajadzētu plānot krietni iepriekš.

Kā saka speciālisti, vasarā vide kalna nogāzēs ir putekļaina un nemitīgi traucē pelni, tāpēc viņi izvēlas doties ceļā ziemā, kas ir sniegs.

Haleakala kalns, Maui sala, Havaju salas, ASV (3300m virs jūras līmeņa)

haleakala.jpg - 35.59 KB

Izaicinājums neslēpjas Haleakala augstumā, jo šo kalnu jūs varat iekarot arī ar automašīnu, veicot 50 kilometrus garu ceļu.

Taču daudzās kalnu takas jums sniegs lielisku ieskatu Havaju salu dabā un ļaus apskatīt slaveno iegruvumu, kas ir 10 kilometrus garš, trīs kilometrus plats un 800 metrus dziļš. Kalna virsotnē ir izveidota Horizonta taka - 9 kilometrus garš maršruts, kuru veicot skaidrā dienas laikā, jūs varēsiet vērot apkārtējās arhipelāga salas.

Starp interesantākajām takām noteikti jāizceļ arī uz Ka Luu o Ka Oo izdedžu veidoto konusu vedošā. Ja vēlaties sajust adrenalīnu, noīrējiet kalnu velosipēdu un brauciet lejup no virsotnes līdz pat okeānam.

Iedomājieties - 60 kilometru garš brauciens cauri paradīzei bez pedāļu mīšanas!!!

Kinabalu kalns, Borneo sala, Malaizija (4500m virs jūras līmeņa)

kinabalu.jpg - 35.75 KB

Divu dienu piedzīvojums Kinabalu kalnā (pārgājiens gida pavadībā ir obligāts) ir ko vērts, jo tā ir pasaulē vispieejamākā tropu kalnu virsotne.

Ceļojums sākas vēsā lietus mežā, kurā jātur acis vaļā, lai redzētu pēc iespējas vairāk no 800 orhideju un 600 paparžu sugām, nemaz nerunājot par dažādajiem augiem-kukaiņēdājiem.

Pirmā pārgājiena daļa sākas apmēram 2100 metru augstumā, Kinabalu parka bāzē un ved uz labi apgādāto Laban Rata kalnu būdu, kurā nāksies pārnakšņot. Nākamajā dienā jādodas divus stundu ilgā kāpienā uz pašu virsotni.

Katrā ziņā kāpiens ir visnotaļ vienkāršs, tāpēc izmēģiniet to!

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Snow
\"Naktī viņi dodas tālāk, lai no rīta vērtos pasakainajā saulrietā.\"
12.02.2016. plkst. 19:26
Hmmm
Mani arī vilina kalni.... un ja kāds paprasītu kāpēc - skaidras atbildes nav. Tie kas iepazinuši un zin kalnus - zin arī to, ka tā ir kā slimība.. kas velk un velk un neatlaiž vairs nekad....
23.07.2008. plkst. 13:36
Kalni mani nevilina, varbūt nedaudz tikai suģestē ;
07.05.2008. plkst. 14:11
Aizraujosi, sados pargajienos var parbaudit savu izturibu.
28.04.2008. plkst. 22:36
Man bail no augstuma !!!
15.03.2008. plkst. 08:45

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 16. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

San Salvadorā par braukšanu dzērumā var sodīt ar nāvi nošaujot

Pasākumi

Dizains LV

Izstādes DIZAINS LV mērķis ir Latvijas dizaina popularizēšana, sabiedrību izglītošana un dizaina vides aktivizēšana. Rādīt labākos produktus, kas šobrīd ir mūsu dizaina spožākie...