Top 10 – Apdraudētas vietas

Top 10 – Apdraudētas vietas

Dabas izmaiņas, tūrisma postošā ietekme, reģionālie konflikti vai citi faktori šodien apdraud daudzas pasaules senās un vēsturiskās vietas, liekot tām baidīties par iespējamo izzušanu.

Lai jūs iedomātos tās apmeklēt vēl pirms to skumjās bojāejas, esam sastādījuši 10 interesantāko apdraudēto vietu sarakstu. Iespējams, jūs būsiet pārsteigti, jo dažas no šīm vietām atrodas tuvāk, nekā jums šķiet.

Tāpēc noteikti izlasiet šo rakstu, lai izglītotu sevi un vienlaikus uzzinātu, ko cilvēki dara, lai saglabātu vēstures mantojumu.


10 – Grenlande

grenlande.jpg - 24.55 KBIestādiet pie mājas koku - iespējams, tas būs viens no pasākumiem, kurš pasargās Grenlandes ledājus no izkušanas un pasauli - no grēku plūdiem...

Grenlandes ledus sega aizņem apmēram 81% salas teritorijas un veido vienu divdesmito daļu visas pasaules ledus krājumu. Ja tas izkustu, pasaules kontinenti pārvērstos par arhipelāgiem, bet slavenie ledāji vairs neeksistētu. Polārlāči zaudētu savas dabiskās mājas un ātri kūstošais ledus radītu milzīgus plūdus ASV, ieskaitot pilnīgu Losandželosas applūšanu.

Glābšanas misija: Lielvaras joprojām nespēj vienoties par vienotu plānu, kas paredzētu samazināt oglekļa emisijas, taču ikviens apzinās, ka tieši rūpniecības pārveidošana ļautu saglabāt kaut daļu no lielās pasaules ledus segas. Viens no veidiem, kā samazināt bīstamās vielas gaisā, ir jaunu koku stādīšana. Līdz ar to jūs varat pie savām mājām iestādīt pāris kociņus, kā arī piedalīties pilsētas apzaļumošanas talkās.

9 – Koraļļu trijstūris, Sulu un Sulawesi jūras

coral.jpg - 47.24 KBVilcinoties izveidot speciālās jūras aizsardzības zonas, tiek riskēts ar Sulu un Sulawesi jūras bagātību - Koraļļu trijstūri...

Atrodoties jūrā starp Indonēziju, Malaiziju un Filipīnām, Koraļļu trijstūris lepojas ar pasaulē dažādāko koraļļu rifu un tā daudzajiem iemītniekiem. Kopumā tā teritorijā sastopami apmēram 450 koraļļu veidi. Katru gadu šeit ierodas tūkstošiem tūristu, lai nirtu rifos un vērotu jūras bruņurupučus olu dēšanas periodā.

Nesens John Hopkins universitātes pētījums atklāja, ka apmēram 70% koraļļu Dienvidaustrumāzijas jūrās ir apdraudēti. Galvenie šīs traģēdijas iemesli ir zvejniecība, kurā izmanto cianīdu un dinamītu, kā arī pārlieku lielā nozveja, koraļļu izbalēšana un piesārņojums.

Glābšanas misija: Viens no veidiem, kā pasargāt rifus, ir speciālās Jūras aizsardzības zonas (MPA) izveide. Tas ļauj ierobežot zvejniecības aktivitātes un aizsargāt dabiskos biotopus. Zonas galvenais mērķis ir aizsargāt un rūpēties par rifiem un tajos mītošo floru un faunu (līdzīgi tas notiek nacionālajos parkos).

8 – Leh vecpilsēta, Ladakh, Indija

leh.jpg - 34.13 KBKlimata izmaiņu dēļ ir apdraudēta arī nomaļā viduslaiku pilsēta Himalaju kalnos - Leh

Senās Ladakh karaļvalsts galvaspilsēta Leh ir tikpat kā neskarta un nomaļa viduslaiku pilsēta Himalajos. Šī apdraudētā vieta ir pazīstama ar savām tūristu takām starp apkārtnes klosteriem, kā arī interesanto un bagāto dabu, kuras oriģinālākais pārstāvis ir ļoti retais sniega leopards.

Mūsdienās klimata izmaiņas, kas izraisa smagas lietavas, apdraud pilsētu, kuras celšanā izmantotās metodes neparedz šādus faktorus. Ļoti grūts uzdevums ir arī līdzsvara atrašana starp modernizāciju un tradicionālās arhitektūras saglabāšanu.

Glābšanas misija: Kopumā visā Ladakh ir jāuzlabo infrastruktūra, un Pasaules Pieminekļu fonds ir spēris pirmos soļus šajā virzienā, lai glābtu seno pilsētu. Tiek veikta esošo ēku nostiprināšana un saudzīga restaurācija, kas lielākajai daļai ēku ir vitāli nepieciešama.

7 – Babilona, Irāka

babiloina.jpg - 32.49 KBKaradarbības dēļ apdraudēts ir viens no civilizācijas šūpuļiem - Babilona - kur senās pilsētas drupas tiek datētas pat 4000 gadus atpakaļ...

Apmēram 80 kilometrus uz dienvidiem no Bagdādes atrodas Babilona, kas reiz bija Mezopotāmijas jeb Divupes galvenā pilsēta. Tiek uzskatīts, ka tieši šis reģions ir viens no civilizācijas šūpuļiem. Šai senajai vietai ir milzīga loma cilvēces vēsturē, bet par nelaimi tā kopā ar citām ievērojamām vietām dēļ Irākas konflikta ir nokļuvusi patiesās briesmās.
 
Glābšanas misija: Ņemot vērā, ka pēc kara Irākai nav daudz brīvo līdzekļu, tuvākajā laikā Babilonas restaurācijai būs nepieciešama ārvalstu valdību un organizāciju palīdzība.

6 – Senā Damaska, Sīrija

damaska.jpg - 51.02 KBSeno Damasku palēnām pazudina modernā būvniecība, par laimi pēdējā laikā Sīrijā izveidota vecpilsētas aizsardzības komiteja, līdz ar to mums ir cerība arī nākotnē apbrīnot senās celtnes

Viena no vecākajām joprojām apdzīvotajām pilsētām pasaulē ir senā Damaska, kuru palēnām pazudina modernā celtniecība. Šajā Sīrijas galvaspilsētas daļā ir milzum daudz vēsturiskas nozīmes vietu, ieskaitot astoņus pilsētas vārtus un daudzas nozīmīgas vietas, kur atrodas svarīgi kristiešu un musulmaņu reliģiskie teksti. Nesen tika paziņots, ka Bab Tuma (Svētā Toma vārti) atrodas nojaukšanas priekšā.

Glābšanas misija: Tā kā daudzi cilvēki modernāku un mūsdienīgāku mājokļu meklējumos Damaskas vecpilsētu pamet, daudzi nami paliek tukši, tāpēc tiem ļoti nepieciešama rekonstrukcija. Vislabākais līdzeklis būtu valdības izveidota vecpilsētas aizsardzības komiteja, un, izskatās, ka patlaban šajā virzienā tiek strādāts.

5 – Dhangkar Gompa, Himachal Pradesh, Indija

dhangkar_gompa.jpg - 76.4 KBKalna erozijas dēļ ir Dhangkar Gompa ir pilnīgas sabrukšanas priekšā un tamdēļ ir ieviesti stingrāki tūrisma ierobežojumi

Kā daļa no milzīgā Dhangkar kompleksa un kā viens no pieciem galvenajiem budistu mūku centriem, šis templis (celts pirms apmēram 1000 gadiem) atrodas nomaļā pierobežas reģionā starp Indiju un Tibetu. Dēļ kalna erozijas un konstrukciju novecošanas, templis ir pilnīgas sabrukšanas priekšā.

Glābšanas misija: Klosteris gatavo tempļa glābšanas plānu un meklē visu iespējamo atbalstu. Tempļa uzturēšanas labad tiek rūpīgi apsvērti stingrāki tūrisma ierobežojumi, lai apturētu postošo ietekmi.

4 – Panamas kanāls, Panama, Chagres upe

panama.jpg - 98.92 KBViens no dižākajiem mūsdienu cilvēces inženierijas sasniegumiem - Panamas kanāls - ir briesmās, krītoties ūdens līmenim Gatun ezeram, tāpēc jau 2006.gadā ir uzsākta Panamas kanāla paplašināšana

Viens no iespaidīgākajiem cilvēces inženierijas sasniegumiem mūsdienu vēsturē ir Panamas kanāls, kas vēl šodien spēlē ļoti nozīmīgu lomu pasaules kuģniecībā. Katru dienu cauri tam izbrauc apmēram 40 kuģi.

Tiesa, pieaugot kanāla lomai, vienlaikus krītas ūdens līmenis Gatun ezerā, tāpēc viens no pasaules nozīmīgākajiem ūdensceļiem, šodien atrodas briesmās. Dēļ intensīvās mežu izciršanas ezera dibenā uzkrājas nogulsnes, kas padara ūdenstilpni kuģiem arvien grūtāk izmantojamu.

Glābšanas misija: 2006. gadā Panamas valdība deva zaļo gaismu kanāla paplašināšanai. Šajā projektā ietilpst jaunas slūžas, jauni pieejas ceļi un ūdens atkārtotas izmantošanas iekārtas. Projekta pilnīga pabeigšana tiek plānota 2015. gadā.

3 – Chinguetti mošeja, Mauritānija, Rietumāfrika

chinguetti.jpg - 13.58 KBPaplašinoties tuksnesim, plūdu un ekstrēmo temperatūru dēļ apddaudēta ir arīdzan 13.gadsimtā celtā Chinguetti mošeja Mauritānijā

Viduslaikos celtā Chinguetti mošeja atrodas vienā no islāma 7 svētajām pilsētām Mauritānijā, Rietumāfrikā. Tā uzcelta 13. gadsimtā un kalpojusi kā pieturas punkts Sahāras ceļotājiem, kas transportēja tādas preces kā zelts un ziloņkauls. Šo UNESCO saraksta pieminekli apdraud tuksnešu paplašināšanās, pēkšņi plūdi, ekstrēmas temperatūras un augsnes erozija.

Glābšanas misija: Lai arī mošejas minarets nekad nav bijis slēgts un dievnams joprojām tiek izmantots reliģiskiem nolūkiem, klimata izmaiņu stabilizācija šajā reģionā ir ļoti nepieciešama, lai paglābtu mošeju no pilnīgas iznīcības.

2 – Sonargaon – Panam pilsēta, Bangladeša

sonargont.jpg - 101.8 KBPlūdi apdraud seno Sonargaon - Panama pilsētu Bangladešā ar tās dažādo arhitektūru, sākot no sultāna laikiem

Šajā senajā pilsētā jūs redzēsiet dažādu arhitektūru, sākot no sultāna laikiem, Mogul dinastijas periodu un koloniālisma ēras. Kopumā redzamās ēkas ir tapušas laika posmā no 15. līdz 19. gadsimtam. Tomēr plūdi, jūras līmeņa celšanās, zemestrīces, nelegāla būvniecība un okupācija, kā arī vandālisms šo seno brīnumu apdraud patiešām nopietni.

Glābšanas misija: Lai arī svarīgākajos objektos ar valdības gādību ir uzsākti restaurācijas darbi, ir nepieciešams tos atbalstīt ar finansējumu, lai pārliecinātos, ka darbs patiešām tiek veikts saglabāšanai, nevis nojaukšanas legalizācijai.

1 – Dampier Klinšu komplekss, Murujuga, Austrālija

dampier.jpg - 70.91 KBRūpnieciskā darbība jau sabojājusi aptuveni 20% no pasaulē lielākā senās klinšu mākslas kompleksa, daļa no kuru darbiem tapuši pat 10 000 gaud pirms mūsu ēras...

Lielākais senās klinšu mākslas komplekss pasaulē atrodas Austrālijas ziemeļrietumos, un par tā tapšanu jāpateicas senajiem aborigēniem, kas jau tūkstošiem gadu klintīs veidojuši speciālus zīmējumus un figūras. Daļa šo darbu ir saglabājušies pat no 10 000. gada pirms mūsu ēras.

Rūpnieciskā darbība jau sabojājusi apmēram 20 procentus unikālo liecību, turklāt pēdējā laikā reģionā atklātās bagātīgās gāzes iegulas nesola rožainu perspektīvu arī nākotnē.

Glābšanas misija: Murujuga ir iekļauta Austrālijas apdraudēto sugu saraksta pašā galvgalī, tomēr Austrālijas valdība vēl šaubās, vai tās iejaukšanās Dampier kompleksa saglabāšanā ir nepieciešama. Austrālijas Klinšu mākslas izpētes asociācija kopā ar citām organizācijām cenšas valdību piespiest iejaukties.

Atbalsti saglabāšanu!

Apdraudētas vietas glābšana ir ļoti smags darbs un, vairumā gadījumu, ietver garus plānošanas, lobēšanas un finansu līdzekļu piesaistīšanas gadus. Tomēr, ar pietiekamu atbalstu un resursiem ir iespējas saglabāt pat visapdraudētākās vietas un objektus.

Tieši tāpat, kā cilvēka darbs var tām kaitēt, tas var tās arī izglābt...

Komentāri (8)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
sheena
anung country po ba ang kanal ng panama kasi project namin..thank you
09.07.2010. plkst. 13:56
Bet ja šīs vietas ir apdraudētas, tad tās kā reize nevajadzētu reklamēt, jo tūristi mēdz visu apskatīto atstāt krietni zemākā kvalitātē kā iepriekš kaut kur ieskrāpējot savu vārdu vai atstājot atkritumus.
02.08.2008. plkst. 23:05
liepiņa
Rīga un Rīgas rajons tiešām aplidīs, bet ne tik drīz! Tiešām žēl būs mazās Parīzes - Rīgas ieiešanu zemūdens valstībā!
08.05.2008. plkst. 10:43
Raimo
ak dies! kad iskusīs tas ledājs rīga būs zem udens un vecrīga bus tikai sapnis. !cilvek mosties! savac savas ķeskas un iestadi koku!
29.02.2008. plkst. 16:52
manā pirmajā vietā ir grenlande. tā tomēr kūst daudz ātrāk nekā kaut kādas no akmeņiem celtās pilsētas.. tiešām ceru, ka pabūšu tur kādu reiz, kad vel apkārt pletīsies milzu ledus tuksneši!
22.01.2008. plkst. 18:58

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 18. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Lielākais saldūdens ezers pasaulē bez nevienas salas ir Bernard ezers, Ontario, Kanādā, un atrodas aptuveni 60 km uz dienvidiem no Ziemeļu līča. Tas ir ovālas formas ezers, aptuveni 8 km garš un 2 km plats

Pasākumi

Pasaku lādes sērijas ietvaros klajā nāk “Brēmenes muzikanti” un “Doktors Aikāsāp”

Ar Hipotēku bankas atbalstu un Latvijas Radio labvēlību, pasaku sērijas “Pasaku lāde – pirms miedziņš nāk” jaunākajā pasaku oriģinālierakstā, kas izdots kā pasaku sērijas...