Papardes zieda noslēpums

Papardes zieda noslēpums

Jāņu nakts ir maģijas un brīnumu pilna. Viena no skaistākajām Jāņu nakts tradīcijām ir papardes zieda meklēšana. Paaudžu paaudzēm tautā klīst nostāsti par papardes ziedu, ko tikai retajam laimējies ieraudzīt. Šo ziedu, kas zied sidraba, zelta, dimanta ziediņiem, meklēt gājuši daudzi, cerot iegūt bagātību un laimi, izzināt pagātnes un nākotnes noslēpumus. Papardes ziedu sargā ļauni gari un zvēri, kas, papardes ziedam plaukstot, kauks un biedēs meklētājus.

Papardes ziedam piedēvē brīnišķīgu spēku. Ja kādam laimējas papardes ziedu iegūt, tad tam piepildās viss, ko tas vēlas. Tas zina visus pagātnes un nākotnes noslēpumus. Ja papardes ziedu ieliek apavos, tad var iet, kur vien vēlas, neviens to neredz un nedzird.

Par papardes ziedu minētas divas versijas. Viena saistīta ar līgo nakts erotiskajiem rituāliem. Tam ir maģiska nozīme, jo pastāvēja uzskats, ka ar līdzīgām darbībām var labvēlīgi ietekmēt radošo veģetācijas spēku, veicinot vispārēju dabas enerģijas kāpināšanu. Šai jomā cilvēkiem nākas tomēr paļauties uz improvizāciju. Varētu būt runa par rituālu bēgšanu un ķeršanu.

Un ir otrā versija – paparde kā maģiskās patiesības puķe. Kas būtu jādara? Laikus jāizvēlas mežā papardi. Tai jābūt vismaz 2 gadus veca, stādam. Novelk ap to maģisko apli, noklāj zem papardes linu (citos avotos - zīda) kabatas lakatiņu un apsēstas gaidīt. Ir versijas, ka par „pulksteni” esot izmantots līdzi paņemtais gailis, kam piemītot arī spēja aizbiedēt ļaunos garus. Tieši pusnaktī paparde uzziedot sudrabainiem vai ugunīgiem ziediem...

Kādi tad ir līdzekļi papardes zieda iegūšanai?
1. Jāņu naktī jāiet uz mežu un ar dzelzs nūjiņu ap papardi jāapvelk trīs riņķi. Pašam jānostājas tuvu pie papardes uzvilkto riņķu vidū. Pēc tam papardi pārklāj ar melnu zīda drēbi. Tieši pusnaktī jānoņem zīda drēbe – un tajā pašā brīdī parādās brīnišķīgais papardes zieds.
2. Lai redzētu papardes ziedu, Jāņu naktī, tieši pusnaktī, jāiet uz mežu, kur aug papardes. Zem papardes krūma paklāj mutautiņu, jo no papardes lapām uz mutautiņa birst sudraba ziediņi. Pēc pusnakts jāizrauj ziedoša paparde no zemes – uz saknes var redzēt līgavas vai līgavaiņa vārdu.
3. Jāņu naktī uz slotas kāta astoņas reizes ir jālec ap astotnieku, kas uzvilkts uz zemes. To darot, nedrīkst sarunāties un smieties. Kad tas izdarīts, uz slotas kāta jāšus ir jāaizlec līdz tuvākajam papardes pudurim, bet tikai vienam – tad var redzēt papardes ziedu ziedam.

Aprīkojums papardes zieda meklēšanai:
1. Mīļotais puisis/meitene.
2. Paparžu puduris (vismaz tuvumā), pretējā gadījumā ziedu neredzēsiet.
3. Kāds pretodu līdzeklis, lai otrā rītā neviens nenojauš, kur jūs esat bijuši.
4. Jāņtārpiņš – jo papardēs ir ļoti tumšs.

Veiksmi visiem šī brīnumainā ziediņa mekējumos!


Komentāri (13)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Ak, tāds tas izskatās... a es domāju...
19.06.2008. plkst. 12:37
Lai nekad nepazūd šī brīnišķā zieda noslēpums !
30.07.2007. plkst. 13:19
jāmeklē gan kamēr vien var ,.
23.07.2007. plkst. 16:34
Skaista jau ir tā papardes zieda meklēšana,
16.07.2007. plkst. 09:02
UN ES ARĪ #@#@#@#@
05.07.2007. plkst. 15:34

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Garākais bārs pasaulē atrodas New Bulldog, Rock Island, Illinoisā un tas ir 208 metrus garš

Pasākumi

Rīgā koncertē "The Prodigy"

3. oktobrī Rīgā Olimpiskajā Skonto hallē koncertēs grupa “The Prodigy”.

Pasaules koncertturnejas ietvaros leģendārie elektroniskās mūzikas huligāni „The Prodigy” sniegs 54...