Golfs

Golfs

Golfs ir radies 15. gadsimta vidū Skotijas dienvidu piekrastē, Sentendrjūsas pilsētas tuvumā. Arī Holandē un Beļģijā un pat Senajā Romā jau agrāk spēlēja golfam līdzīgu spēli, taču tās būtiski atšķīrās, jo, piemēram, bedrīšu vietas nebija noteiktas.

Sākumā golfa nūjas bija vienkārši aitu ganu nūjas un spēlēts tika ar apaļiem pludmales oļiem (pēc citas versijas – aitu spirām). Uzvarēja tas, kurš ar mazāk sitieniem spēja iedzīt improvizēto bumbiņu truša alā (lasi – bedrītē).

Pasaulē vecākais golfa laukums Sentendrjūsas Old Course atrodas starp kāpām – tieši tur, kur agrāk tika spēlēts golfs. Mūsdienu golferim spēlēt Sentendrjūsā nozīmē to pašu, ko musulmanim – ceļojums uz Meku. Tomēr tas nav pirmais zināmais golfa laukums – šīs gods pieder Leithai pie Glazgovas, kur atrodas ne tikai pirmais laukums, bet arī pirmais zināmais golfa klubs. “Golfa džentlmeņi no Leithas” bija pirmie golfa kluba biedri un tieši viņi 1744. gadā  uzrakstīja pirmos golfa pamatnoteikumus. Vēl joprojām šie Leithā  radītie noteikumi kalpo par pamatu mūsdienu golfa noteikumu grāmatai. No tā laika golfu arī sauc par Džentlmeņu spēli.

Taču pateicoties brīnišķīgajam 18 bedrīšu laukumam, golfa noteikumu attīstībai, kā arī karaliskās ģimenes ieinteresētībai, 1834. gadā Sentendrjūsas golfa klubs ieguva nosaukumu “Karaliskais un Antīkais Sentedrjūsas Golfa klubs”. Vēl šodien šis klubs ir golfa oficiālais sēdeklis un svarīgu lēmumu pieņemšanas vieta.

Ar laiku golfs ir kļuvis arvien populārāks. Golfa saimniecībā apgrozās miljardi un golfs ir vienīgais no sporta veidiem, kas ir spēlēts uz cita debess ķermeņa. Jā, tiešām, mēs neesam kļūdījušies, jo 1971. gada 6. februārī Alans Šepards (HCP 14) ar 6. dzelzi veica divus sitienus no Mēness virsmas. Pirmais sitiens neizdevās, bet otrajā bumbiņa lidoja ap 200 m. Šeparda nūja nu glabājas ASV Golfa federācijas muzejā, bet bumbiņas – vēl joprojām uz Mēness.

Golfs Latvijā

Kā liecina vēsture, jau trīsdesmito gadu beigās Rīgas Tenisa klubā tika izveidota golfa sekcija – galvenokārt ārzemju diplomātu brīvā laika pavadīšanai. Esot bijusi pat ierādīta vieta Daugavas krastā, tagadējā Ķengaraga rajonā, taču sakarā ar nepietiekošajām zināšanām par laukuma būvi, 9 bedrītes tika atklātas tikai 1940. gada vasarā. Lieki teikt, ka Latvijas PSR valdībai džentlmeņu spēle bija pat nosodāma. 

Interese par golfu Latvijā atgriezās 1989. gadā. 29. martā Rīgā 9 privātpersonas dibināja Latvijas Golfa federāciju. 1993. gada 27. aprīlī LGF tika oficiāli reģistrēta kā sabiedriska organizācija, taču tikai 1995. gadā tā reāli tika atzīta kā Latvijas (latviešu) golfa pārstāvis.

Deviņdesmito gadu  vidū golfa aktivitātes Latvijā noteica Vilnis Baltiņš juniors, kurš organizēja golfa tūres uz Nitvaljes laukumu Igaunijā, nodibināja Rīgas Golfa skolu un rīkoja apmācības Bastejkalna (vēlāk Uzvaras parka) treniņlaukumos.

Kā perestroikas brīnums jāpiemin arī Upesciema (paredzētais) laukums, taču pirmais reālais laukums Mārupes “Viesturi” (1998. gadā),  Plakanciema “Meistars” (2000. gadā) un,  protams, OZO Golf (2002. gadā) radīja to golfu, kāds tas šobrīd Latvijā ir – sezonas laikā vidēji 6 turnīri mēnesī, ap 150 reitinga spēlētāji un ap 10 000 cilvēku, kuri veikuši atsevišķus golfa spēles elementus.

GALVENIE NOTEIKUMI ĪSUMĀ

Pats galvenais — esiet godīgi paši pret sevi! Vai gandarījumu spēj sniegt labs rezultāts, kas nav sasniegts īsti godīgā ceļā?

Galvenie golfa noteikumu principi ir:

* spēlē uz tāda laukuma, kāds tas ir;

* spēlē bumbiņu tur, kur tā atrodas,

* ja viens vai otrs nav iespējams, vadies pēc taisnīguma principa.

Spēles kārtība

Spēles kārtību pirmajā izsitiena vietā nosaka izloze vai vienošanās.

Turpmākajās izsitiena vietās pirmais sit spēlētājs, kurš iepriekšējās bedrītes izspēlē izdarījis vismazāko sitienu skaitu. Pārējo spēlētāju sitienu secību nosaka pēc šā paša principa.

Ja diviem vai vairāk spēlētājiem bijis vienāds sitienu skaits, izspēles kārtība paliek tāda pati, kāda tā bija iepriekšējā izsitiena vietā.

Izdarot nākamos sitienus, līdz pat bumbiņas iesišanai bedrītē, vispirms tiek sista no bedrītes vistālāk esošā bumbiņa, neatkarīgi no tās atrašanās vietas un līdz tam izdarīto sitienu skaita.

GOLFA ETIĶETE

Etiķete golfa laukumā ir tik svarīga, ka tai veltīta Golfa Noteikumu pirmā nodaļa. Neviens golferis, lai cik arī labi viņš prastu sist pa bumbiņu, nav tiesīgs spēlēt laukumā, ja viņš neievēro etiķeti. Etiķetes ievērošana ir svarīga gan tradīciju uzturēšanai, gan spēlētāju un skatītāju drošībai.

Apgūstiet golfa etiķeti iespējami ātri un izskaidrojiet to cilvēkiem (arī skatītājiem), ar kuriem kopā atrodieties laukumā.

Golfa etiķetes pamattēzes:

* ievērojiet citu spēlētāju intereses, nekavējiet spēles tempu;

* rūpējieties par citu spēlētāju un paša drošību;

* rūpējieties par laukumu.

Ievērojiet citu spēlētāju intereses, nekavējiet spēles tempu!

Nekustieties, nerunājiet, netrokšņojiet, nestāviet pārāk tuvu, kad cits spēlētājs ieņem stāju vai izdara sitienu.

Centieties turēties iespējami tālu priekšā spēlētājiem, kuri spēlē aiz jums un palaidiet viņus garām, ja kavējat viņus. Atcerieties, ka spēlētājs var aizsist bumbiņu pat 270 metrus un varbūt gaida uz jums, kaut arī jums šķiet, ka viņš ir ļoti tālu. Ja atpaliekat no grupas, kas spēlē pirms jums, esiet gatavi paiet malā un uzaicināt nākamos iet jums garām. Ja reiz esat viņus uzaicinājuši, ļaujiet viņiem jūs apsteigt.

Piemēram, ja esat pazaudējis bumbiņu un redzat, ka to nebūs viegli atrast, uzreiz signalizējiet aiz jums esošajiem spēlētājiem, lai viņi varētu jūs apsteigt. Kad atrodat savu bumbiņu, nemēģiniet uzreiz atkal nonākt viņiem priekšā.

Uz ripināšanas grīna nestaigājiet pa cita spēlētāja potenciālo ripināšanas līniju. Kāpiet tai pāri, ja ejat uzmanīt karogu. Pieturēdami karogu, pārliecinieties, ka to varēs viegli izvilkt no bedrītes uzreiz pēc tam, kad spēlētājs izdarīs sitienu. Stāviet sāņus no bedrītes (nevis aiz tās!) un uzmanieties, lai nemestu ēnu pār bedrīti vai spēles līniju. Kad marķējat bumbiņas vietu uz grīna, lietojiet marķieri vai mazu monētu. Nolieciet marķieri aiz bumbiņas, pirms paceļat to, un nolieciet bumbiņu vietā, pirms paceļat marķieri.

Starp sitieniem pārvietojieties ātri, lai netiktu kavēti citi spēlētāji.

Atstājiet savu somu pie grīna malas tā, lai pēc bedrītes izspēles iespējami ātri varētu doties uz nākamo izsitiena vietu.

Ja domājat, ka bumbiņa varētu būt pazudusi, izsitiet provizorisko bumbiņu saskaņā ar noteikumiem. Tā izvairīsieties no došanās atpakaļ.

Kad jūsu grupa pabeigusi bedrītes izspēli, nekavējoties pametiet grīnu, lai nākamie spēlētāji varētu spēlēt. Rezultātu kartīti aizpildīsiet brīdi vēlāk! Ja Jums pirmajam jāizdara sitiens no nākamās izsitiena vietas, aizpildīsiet karti vēl vēlāk! Dodieties sist iespējami ātri, bet, protams, sitienam sagatavojieties rūpīgi.

Rūpējieties par citu spēlētāju un paša drošību

Pirms izdarīt sitienu vai izmēģinājuma vēzienu, pārliecinieties, vai neviens nestāv tik tuvu, ka varat viņam trāpīt ar nūju, bumbiņu vai akmeņiem, šķembām un  velēnām, kas varētu tikt izmestas sitiena laikā.

Nestāviet spēlētājam aiz muguras! Vēlams stāvēt viņam labajā pusē. Atcerieties: ja spēlētājam neizdosies sitiens, viņš var izdarīt izmēģinājuma svingu brīdī, kad tuvosities viņam.

Neejiet spēlētājam priekšā un nepagriezieties ar muguru pret spēlētāju sitiena laikā arī tad, ja viņš ir golfa lietpratējs.

Ja izskatās, ka jūsu sistā bumbiņa varētu kādam trāpīt vai tā lido starp kokiem uz citu fairway, uzsauciet fore!. Ja dzirdat kādu saucam fore!, neskatieties apkārt, domājot, vai tas attiecas uz jums — uzreiz saliecieties un sargiet galvu ar rokām! Atcerieties par bēdīgo statistiku - reizi trijos gados pasaules golfa laukumos tiek nosists viens neuzmanīgais.

Vienmēr nogaidiet, lai pirms jums spēlējošie aiziet ārpus sasniedzamības zonas. Pirms sist uz grīna, sagaidiet, kamēr iepriekšējie to pametīs un aizies pietiekami tālu.

Rūpējieties par laukumu

Atlieciet vietā izsistās velēnas.

Ar dakšiņām izlabojiet krītošās bumbiņas izsistos iedobumus uz grīna. Atrodiet savas bumbiņas izsisto iedobumu uzreiz kā esat ieradies uz grīna. Mēģiniet salabot arī caurumus, ko atstājuši iepriekšējie spēlētāji. Ja bumbiņas kritiena pēdas tiek izlabotas uzreiz, zālājs atjaunojas divdesmit minūšu laikā, taču, ja to atstāj neizlabotu vairākas stundas, zāles ataugšana prasīs vismaz vairākas nedēļas.

Nepiedrazojiet laukumu, aizvāciet salauztos bumbiņu paliktņus no izsitienu vietām.

Ejiet pa grīnu tā, lai nesabojātu to ar kurpēm!

Izlabojiet kurpju atstātās pēdas, kad esat beiguši ripināt!

Bunkeros ieejiet no aizmugures puses, izņemot gadījumus, kad bumbiņa atrodas tieši pie tā priekšējās malas.

Pēc sitiena ar grābekli uzkopiet smiltis bunkerā, rūpīgi izlīdzinot visas pēdas, ko atstājuši apavi, bumbiņa, nūja.

Nekad nenovietojiet somu un nūjas uz grīna.

Cik tas maksā?

Golfs nav lēts sporta un aktīvās atpūtas veids. Samaksa par 9 bedrīšu laukuma izmantošanu ir no 12 līdz 25 Ls, bet par 18 bedrītēm: no 16 līdz 30 Ls (brīvdienās maksa ir augstāka), savukārt inventāra īre izmaksās no 15 līdz 25 Ls. 45 minūšu apmācības nodarbība maksā no 15 līdz 25 Ls.

Komentāri (9)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Ozo Golfa Klubs
Nost ar mītiem – golfs nav dārgs sporta veids! Pasaule ir pilna ar dažādiem stereotipiem un par vienu no tā upuriem ir pieskaitāms arī golfs. Kad cilvēki izdzird par šo sporta veidu, lielākā daļa nemaz neturpina interesēties tālāk un tikai attrauc, ka golfs ir dārgs sporta veids. Taču ne viss ir tik melns kā to mālē. Papētot tuvāk golfa spēles piedāvājumu Latvijā, varam secināt, ka nemaz nav jābūt izredzētajam, lai šis sporta veids kļūtu par kaislību. Ozo golfa kluba piedāvājums sniedz iespēju noīrēt nūju un groziņu ar 50 driving-range bumbiņām, par katru maksājot tikai 2 latus, kā arī piedāvā izmēģināt citas nūjas bezmaksas. Savukārt tiem, kuri ar golfu ir uz „Tu” un izgājuši zaļās kartes apmācības kursu, var izmantot iespēju atsevišķās dienās spēlēt tikai par 10 latiem golfa spēli kura ilgst aptuveni 5h. Golfs ir lielisks sporta veids, lai apvienotu patīkamo ar lietderīgo. Vairākas stundas svaigā gaisā, ezera krastā un putnu dziesmu pavadībā sportiskas aktivitātes, kuras iedvesmos veiksmīgai darba dienai vai atpūtinās galvu no saspringtas dienas. Dzīvi vajag izkrāsot dažādās krāsās, tāpēc brauc un izmēģini. Varbūt tieši golfs ir Tavs sporta veids. Nāc un pievienojies golfa spēlētāju saimei!:)
09.08.2011. plkst. 11:48
elmars
ee kads vel dargs,anglija car boot sales var nopirkt golfa somu ar visam nujam un atributiem pa kadiem3 lidz 50 paundiem,un tad tik spele pec sirdz patikas! ja tas bus lietotas bet kada atshkiriba!
27.06.2010. plkst. 16:30
Tāpēc arī neesmu vēl to paspējis apgūt ,
04.09.2007. plkst. 09:05
Nu jā, tas gan golfā varētu būt pozitīvais aspekts - ka var nostaigāt vairākus km! Bet tomēr priekš manis pārāk mierīga nodarbe :) lai gan labā kopmānijā, kādreiz varētu pat pamēģināt!
23.07.2007. plkst. 10:00
Blondīne
Man paziņa spēlē golfu, un ziniet, atsauksmes ir ļoti pozitīvas, esot pat aktīvs sporta veids - dienas laikā varot nostaigāt pat līdz 10km..es domāju tas ir daudz...
17.07.2007. plkst. 13:58

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 20. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Spēcīgākais ķermeņa muskulis ir mēle

Pasākumi

Pasaku lādes sērijas ietvaros klajā nāk “Brēmenes muzikanti” un “Doktors Aikāsāp”

Ar Hipotēku bankas atbalstu un Latvijas Radio labvēlību, pasaku sērijas “Pasaku lāde – pirms miedziņš nāk” jaunākajā pasaku oriģinālierakstā, kas izdots kā pasaku sērijas...