Daivings

Daivings

Franču flotes oficieris Žaks Ivs Kusto un inženieris Emils Ganjans, izgudrojot 1942 gadā akvalangu, vairākiem miljoniem cilvēku atklāja zemūdens pasaules krāšņumus. Pats Kusto vēlāk teica, ka šis izgudrojums ne tikai uzdāvināja cilvēcei dzelmi, bet arī deva cilvēkiem iespēju izmantot zemūdens pasauli pēc sava ieskata.

Diving - tulkojumā no angļu valodas nozīmē niršanu, iegremdēšanos ūdenī. Daivings ir iespēja izzināt jaunu, pavisam citādu pasauli, zemūdens valstības pasauli... un tas, kas kaut vai reizi ir pabijis zem ūdens, vairs nekad nespēs dzīvot bez šīs pasaules, bez šī bezrūpīgā klusuma, bez šiem burbulīšiem, kas traucas augšup, un viņš uz laiku laikiem ir nolemts atkal un atkal atgriezties zem ūdens...
Daivings ir iespēja sajust bezsvara stāvokli, brīvo lidojumu kā kosmosā, tā ir iespēja pārvietoties trīsdimensiju telpā (pa labi/pa kreisi, uz priekšu/atpakaļ, uz augšu/uz leju). Un vēl daivings ir Dzelmes aicinājums, vēlēšanās izrauties un nokļūt siltā valstī (ar obligātu noteikumu, ka tur būs sāļa jūra), tā ir līdaka Slokas karjera ūdeņos, tā ir iespēja ieraudzīt milzīgus barakudu un tunzivju barus, brīnišķīgus jūras bruņurupučus un haizivis, neaprakstāma skaistuma mazos plikžaunu moluskus, tās ir nakts niršanas, tā ir iespēja pieskarties nogrimušo kuģu noslēpumiem, tās ir jaunas tikšanās ar interesantiem cilvēkiem...
Daudzi gluži pamatoti uzskata daivingu par vienu no vispilnīgākajiem meditācijas veidiem, jo iegremdējoties cilvēks ir vienatnē ar sevi pilnīgas harmonijas pasaulē.

Daivings - tās ir apmierinātas un smaidošas sejas, kuras Jūs pēc iegremdēšanās redzat priecīgas un izbrīnītas..., tā ir zemūdens fotografēšana un video filmēšana, kas ļaus Jums iemūžināt sevi uz neaizmirstamās zemūdens pasaules fona un dalīties šajos iespaidos ar saviem draugiem!
Daivings ir kļuvis ļoti populārs - tūrisma aģentūras organizē daivinga braucienus, kūrortos zem ūdens dažreiz pietrūkst  vietas akvalangistu baru dēļ. Daiveru vecums ir no 10 līdz 90 gadiem. Zem ūdens ņem līdzi pat savus iemīļotus mājdzīvniekus. Jau ir izgudrots suņu skafandrs, acīm redzot, nākamie daiveri būs kāmīši un kanārijputniņi.

Daivings ir ģimenes atpūtas veids

Ja kaut viens ģimenes loceklis ienirs ūdenī, tad pēc kāda laika jau visa ģimene kļūs par daiveriem. Ir pierādīts, ka kopīga nodarbošanās ar zemūdens peldēšanu nostiprina ģimenes attiecības. Reti gadās, ka visa ģimene nodarbojas ar futbolu, makšķerēšanu vai kopīgu izšūšanu, bet ar daivingu - diezgan bieži. Tātad uz priekšu!


Vai daivings ir bīstams?

Pēc nelaimes gadījumu skaita daivings atrodas 21.vietā starp golfu un boulingu. Protams, ja esat izgājuši apmācību un saņēmuši sertifikātu.


Vai domājat, ka tas ir grūti?


Ne grūtāk, kā iemācīties vadīt automobili vai pat divriteni.


Vai baidāties, ka haizivis apēdīs?


Sākumā tās būs jāatrod! Sastapšanās ar haizivi ir liels retums un veiksme. Bet no kokosriekstu krišanas uz galvas mirst daudz vairāk cilvēku. Protams, ka daudz kas ir atkarīgs no daivera uzvedības. Ja neraustīt haizivi aiz astes, tad arī tā nenokodīs Jums pleznas.


Vai daivings ir dārgs?


Ne dārgāks par kalnu slēpošanu. Zemūdens peldēšanas aprīkojums ir drošs un izturīgs, tātad tas kalpos Jums ilgāk par vienu gadu. Un galu galā, tas nav obligāti jāpērk, jo to var nomāt jebkurā daivcentrā.
Lai Jums izveidotos savs viedoklis par daivingu, izdariet kaut vienu izmēģinājuma ieniršanu (vislabāk jūrā). Diezgan droši, ka pēc tam Jūs vairs nevarēsiet mierīgi staigāt gar krastu, bet atkal un atkal atgriezīsieties šajā brīnišķīgajā un dīvainajā pasaulē. Kļūstot par daiveru, cilvēks parasti sāk rūpīgāk izturēties pret dabu. Zem ūdens mēs esam tikai viesi. Zemūdens pasaule ir noslēpums, kas līdz galam vēl nav iepazīta. Baudiet tās skatus un saglabājiet to citiem!


Daivings Latvijā

Latvijā nirt var visur, gan jūrā un upēs, gan ezeros un karjeros u.t.t., taču pats interesantākā niršana ir Baltijas jūrā uz nogrimušajiem kuģiem gar jūras piekrasti no Liepājas līdz Kolkai (Rīgas jūras līcī arī ir ļoti daudz nogrimušu objektu, taču sliktas redzamības dēļ, kas nepārsniedz 1-2 metrus, iegremdēšanās nav interesanta).
Maksa par iegremdēšanos jūrā Latvijas daivcentros bez nomas maksas par inventāru svārstās ap 40 Ls par 1 iegremdēšanās dienu.
Lai iegūtu tiesības nodarboties ar daivingu, būs nepieciešams iziet apmācības kursu un nokārtot eksāmenu, par ko tiks izsniegts sertifikāts.
Apmācības kurss sastāv no 3 daļām: akadēmiskās daļās (kopā ar eksāmenu aizņem 8 – 15 stundas), iemaņu izkopšanas un apgūšanas baseinā, tā saucamā „slēgtajā ūdenī” (5 nodarbības, katra vismaz 2 stundas, no kurām 45 minūtes tieši ūdenī) un iegūto iemaņu demonstrēšanas un pielietošanas reālajos apstākļos jeb „Open Water” (4 ieniršanas, parasti 2 dienas pa 2 ieniršanām).


Kāpēc jāmācās?


Daudzi cilvēki uzskata, ka mācīties absolūti nav obligāti, jo kūrortā, piemēram, Ēģiptē, par 50 dolāriem Jūs izvizinās zem ūdens arī bez apmācības. Bet, vai daudz Jūs redzēsiet 25 minūšu laikā un 8 metru dziļumā? Daži instruktori uz savu risku (un, protams, arī uz Jūsu) var aizvest arī dziļāk. Bet iedomājieties sev parastu situāciju, kad Jums pēkšņi plīst maskas aukla, degunā nokļūst ūdens, sākas panika. Jūs tiecaties augšā, bet instruktors nezin kāpēc Jūs nelaiž. Stress ir garantēts. Pēc apmācības šāda situācija liksies Jums smieklīga un banāla, jo gan baseinā, gan atklātā ūdenstilpnē Jūs izkopsiet šo un citus vingrinājumus līdz automātismam. Bet no teorētiskā kursa Jūs uzzināsiet, kāpēc instruktors nelaida Jūs augšā.. Vai var uzskatīt par autovadītāju cilvēku, kas vairākas reizes sēdēja pasažiera krēsla un dažreiz pieskārās stūrei? Un vienmēr atcerieties, ka Jūs pērkat nevis sertifikātu, bet zināšanas.


PADI (Professional Association of Diving Instructors (Profesionālā Daivinga Instruktoru Asociācija)) bāzes kursi:


Discover Scuba Diver PADI (Intro dive)
Dziļums līdz 12 metriem. Pavadīšanā ar PADI profesionālu.
Minimālais vecums: 10 gadi.
Ieniršanu skaits: 1-2 ieniršanas atklātajā ūdenī.
Maksimālais dziļums: 12 metri.
Programma dod iespēju visiem gribētājiem ienirt atklātajā ūdenī profesionāla tiešā uzraudzībā, ļauj cilvēkiem izmēģināt, kas ir daivings. Iemaņas un zināšanas, saņemtas šajā programmā, var būt tālāk ieskaitītas PADI Scuba Diver un Open Water Diver PADI kursos
Kursa cena ~15 Ls


Scuba Diver PADI
Dziļums līdz 12 metriem. Pavadīšanā ar PADI profesionālu.
Minimālais vecums: 10 gadi
Nodarbību skaits: 3 teorētiskās un 3 praktiskās.
Ieniršanu skaits: 2 ieniršanas atklātajā ūdenī.
Maksimālais dziļums: 12 metri.
PADI Scuba Diver kurss ir Open Water Diver PADI kursa daļa (ietilpstošais līmenis). Atvieglots kurss, kas ideāli piemērots tiem, kam nav pietiekoši daudz laika, lai izņemtu Open Water Diver PADI kursu, vai pagaidām netaisās iegremdēties patstāvīgi (ar partneru), bet tikai  profesionāļa uzraudzībā (no Daivmeistara līmeņa un augstāk).
Kursa cena ~120 Ls


Open Water Diver PADI

Dziļums līdz 18 metriem. Partneris - sertificēts daivers.
Minimālais vecums: 15 gadi (10 junioriem).
Nodarbību skaits: 5 teorētiskās un 5 praktiskās baseinā (pēc Scuba Diver - 2 teorētiskās un 2 praktiskās baseinā).
Ieniršanu skaits: 4 ieniršanas atklātajā ūdenī (pēc Scuba Diver - 2 ieniršanas atklātajā ūdenī).
Maksimālais dziļums: 18 metri.
Statuss: ieniršanas kopā ar partneru ar tādu pašu vai augstāko sertifikācijas līmeni.
Pirmais bāzes kurss, kas dod iespēju kandidātam saņemt nepieciešamo zināšanu un iemaņu kopu ieniršanai ar partneru un grupā. Nodarbību laikā tiek apgūti fizikas un daivinga fizioloģijas pamati, apkārtējās vides īpatnības, ieniršanu plānošana ar speciālo RDP tabulu palīdzību, ieniršanas vadīšanas iemaņas, kas ļauj beidzējiem organizēt drošas patstāvīgas ieniršanas.
Kursa cena ~170 Ls

Komentāri (9)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Andris
Atklāju portālu Daivings.lv, tur ir viss, kas vajadzīgs nirējam.
29.12.2011. plkst. 23:54
reinis
kur var istaties daivera kursos
12.05.2011. plkst. 19:53
Vai latviski sho nodarbi vienkaarshi nevareetu saukt par nirshanu nevis angliskot par daivingu???
29.08.2007. plkst. 19:10
forši un aizraujoši:) pazīstu vienu nirēju kurš bieži brauvc nirt uz ēģipti:) baigi foršās bildes viņam ūdenī ir:)
22.08.2007. plkst. 12:12
Šovasar laikam gan vairs nesanāks,
22.08.2007. plkst. 08:00

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 25. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Katru reizi, kad šķaudāt, iet bojā viena smadzeņu šūna

Pasākumi

Cēsu skolniekiem mācīs Cēsu novada vēsturi

Ar Cēsu pilsētas domes ierosmi ir izveidota jauna mācību programma „Cēsu novada vēsture”, kas jau šogad tiks realizēta Cēsu pilsētas skolās. ...