Seksuāla vardarbība pret bērniem;incests

Seksuāla vardarbība pret bērniem;incests

Diemžēl jāatzīst, ka ir tādi cilvēki, kuri ar varu piespiež citus uz seksu un tādu nav mazums. Upuri daudzos gadījumos ir bērni un jaunieši. Seksuālai varmācībai tiek pakļauti gan zēni, gan meitenes. Un to dara gan vīrieši, gan sievietes. Tomēr visbiežāk par seksuālās vardarbības upuriem kļūst meitenes un varmākas biežāk ir vīrieši. Nav zināms, cik ir tādu bērnu, kuri tiek seksuāli izmantoti, diezgan bieži par to uzzina tikai tad, kad bērns jau ir pieaudzis.

Visbiežākais incesta (seksuāla rakstura attiecības starp tuviniekiem) veids ir seksuālas attiecības bērnībā un augšanas periodā starp brāļiem un māsām, kuri ir aptuveni vienā vecumā. Parasti šajās situācijās nav piespiešanās, bet ir abpusēja vēlēšanās spēlēties un izmēģināt seksualitāti, un lielākajai daļai cilvēku tā ir spēle, kura beidzas bez problēmām. Taču ir izrādījies, ka incests rada lielas problēmas, ja bērnu savu seksuālo vajadzību apmierināšanai izmanto kāds no pieaugušajiem ģimenes locekļiem. Tas var notikt seksuālu glāstu, skūpstu, orāla seksa un dzimumakta veidā. Par incestu draud kriminālatbildība. Sekss ar bērniem ir aizliegts pieaugušajiem ne tikai ģimenes ietvaros.

Seksuālā varmācība var ietvert vardarbīgu rīcību, taču biežāk tā ir fiziski vardarbīga bērna pierunāšana iesaistīties seksuālajā spēlē. Bērns tiek pakļauts milzīgam psiholoģiskam spiedienam: viņš neko nenosaka pats, tikai izdabā pieaugušā vēlmēm. Seksuālās attiecības ir liels noslēpums, par kuru bērnu ar draudiem piespiež klusēt vai uzpērk ar dāvanām un uzmanību. Noslēpumainība ir tik liela, ka, lai gan citi ģimenes locekļi to zina, viņi to noliedz. Bieži vien incestuālas darbības notiek daudzu gadu garumā.meiteni.jpg - 65.21 KB

Incests ir tabu, sociāli nepieņemams un tādējādi ir bijis aizliegts jau pirms tā pasludināšanas par krimināli sodāmu.
Incests notiek visos sociālajos slāņos, arī ģimenēs, kuras šķiet funkcionējam normāli. Taču, ja rūpīgāk papēta ģimenes funkcionēšanu, parasti ir saskatāmas kādas raksturīgas iezīmes. Kopumā var teikt, ka tādai ģimenei ir problēmas ar robežām. Tas nozīmē, ka, piemēram, ģimene var būt diezgan noslēgta pret ārpasauli, bet ģimenes ietvaros robežas ir brīvākas. To var attiecināt uz lomu sadalījumu starp pieaugušajiem un bērniem. Piemēram, meita var ieņemt pieauguša cilvēka lomu, varbūt tāpēc, ka māte ir slima un meitai jāuzņemas lielāka atbildība, nekā pieļauj viņas brieduma pakāpe. Sakarā ar to, ka māte tēvam nav pieejama kā sieva un mīļākā, tēvs varbūt izdzīvos savu sualitāti kopā ar meitu.

Ģimenēs, kurās notiek seksuāla izmantošana, bieži vien it grūtāk izprast jūtas un īpaši grūti iecietīgi izturēties pret tādām jūtām kā dusmas, skumjas, bailes un bezpalīdzība. Jūtas tiek nolietas un noklusētas. Ja bērniem, kuri ir apjukuši no notiekošā, nav iespējas izteikt savas jūtas un viņiem tiek iegalvots, ka jūtas nav labas, viņi var sākt apšaubīt jūtu nozīmi un paši savu vērtību. Bērns sāk domāt, ka tā ir viņa paša vaina, ka viņš ir izmantots un ka pamatā kaut kas nav kārtībā ar viņu pašu. Reizē meitenei būs pazemināta pašvērtības apziņa un būs grūti uzticēties citiem, kas var radīt sarežģījumus turpmākajā dzīvē, dibinot attiecības ar cilvēkiem.

Ģimenes problēmas ar robežu novilkšanu un emocionālu tuvību var atspoguļoties arī katrā atsevišķā cilvēkā, kuram var būt problēmas ar robežām starp fantāziju un īstenību. Parasti tā ir problēma, kura radusies tāpēc, ka bērna robežas pārkāptas arī agrāk, un tāpēc viņam grūti atšķirt savas vajadzības no citu cilvēku vajadzībām. Taču seksuālās izmantošanas noklusēšana veicina arī to, ka bērnam nav iespēju izvērtēt, vai notiekošais ir normāli un pareizi. Tā kā bērns nevar par to runāt ar citiem, viņš sāk šaubīties, kas ir fantāzija un kas – realitāte. Šajā situācijā traumējošais ir tas, ka tiek pārkāptas bērna psiholoģiskās un/vai fiziskās robežas. Parasti tās ir arī citas attiecības ģimenē, kuras veicina kaitīgo ietekmi. Piemēram, nepietiekama aprūpe saistībā ar vardarbību, alkohola lietošanu un pārmērīgu medikamentu lietošanu.

Seksuālās izmantošanas sekas
Ir sievietes, kurām tā acīmredzot nav problēma vai kuras nav nelabvēlīgi ietekmējis tas, ka viņām bērnībā ir bijušas seksuālas attiecības ar pieaugušu cilvēku. Iespējams, ka ar situāciju dažas tiek galā bez nelabvēlīgām sekām tāpēc, ka ir paguvušas diezgan normāli attīstīties kā personības un viņu attīstība atbilst vecumam. Turklāt ir bijuši kādi pieaugušie, kuri ir bērnus atbalstījuši, sapratuši un uzklausījuši, cienījuši viņus kā personības. Taču daudzas sievietes ir izjutušas smagu vainas apziņu un kaunu, un ir atklājušas nepieciešamos smagos izdzīvošanas paradumus, lai varētu paciest sevi. Bērni cieš no seksuāla varmācības un tiek ar to galā, izliekoties, ka tie nav viņi, ar kuriem tas notiek, vai arī, ka viņu nemaz nav klāt. Bērni bieži vien izmanto šo reakcijas veidu arī citās situācijās, kad jūtas apdraudēti, un viņi šķiet aizsapņojušies un apjukuši. Picture017_000.jpg - 54.98 KB

Seksuālā izmantošana ir nopietna trauma, bet problēmas ģimenes dinamikā un citi apstākļi saistībā ar seksuālo izmantošanu bieži veicina to, ka tai ir ilgstošas sekas. Paradoksāli ir, piemēram, tas, ka smagākais pazemojums ir nevis pati seksuālā izmantošana, bet gan nodevība no mātes puses, kura zina, kas notiek, bet nespēj neko darīt. Pazemojums, ko rada apziņa, ka patiesība nedrīkst nākt gaismā, ka bērns pats ir vainīgs, ka viņš ir līdzatbildīgs un līdzdalībnieks šai bīstamajā īstenībā. Tādējādi tieši bērnam nereti ir jāatbild par to, lai ģimene netiktu saukta pie kriminālatbildības.

Pieaugusi sieviete
Ja incests ir palicis noslēpumā, nav pārrunāts un emocionāli izstrādāts, tas visbiežāk būs izstumts no apziņas, jo ir pārāk sāpīgi to atzīt. Tas tiek noslēpts un it kā aizmirsts.
Pieaugusi sieviete, kura bērnībā seksuāli izmantota, neapzināti turpina izmantot daudzus no tiem izdzīvošanas mehānismiem, kuri derējuši bērnībā. Tā kā šie izturēšanās veidi pašreiz neatbilst realitātei, gan viņa pati, gan ārsti sauks tos par slimības simptomiem, un pastāvēs tendence ārstēt šos simptomus, neņemot vērā patieso sakarību. Var būt runa par baiļu izjūtām vai tādiem fiziskiem simptomiem kā galvassāpes, sāpes vēderā, sirdsklauves, vēdera izejas problēmas, kuras izpaužas kā menstruāciju sāpes, bieži sāpes vēdera lejasdaļā un problēmas ar seksuālo baudu.

Otra nopietna problēma ir spēcīgas pašiznīcinošas domas un darbības, kas piemīt daudzām šādām sievietēm. Tas var novest pie liela alkohola un medikamentu patēriņa. Daudzām jau bērnībā ir bijušas domas par pašnāvību, mēģināts šīs domas arī realizēt.depression.jpg - 90.99 KB
Tas var aizņemt ilgu laiku, un var tikt veikti daudzi izmeklējumi, kuri neparāda simptomu objektīvo iemeslu, pirms psihiskie konflikti netiek nopietni ņemti vērā sieviete nejūt motivāciju iet psihoterapijā vai ķermeņa terapijā vai arī kādā citā veidā nesāk mainīt savu pašizpratni, ķermeņa tēlu un līdz ar to savu attieksmi pret cilvēkiem.

Vai par seksuālu izmantošanu ir jāziņo?
Atklātās debates par incestu ir pievērsušas daudzu pedagogu, dziednieku un terapeitu uzmanību šai problēmai. Lielā problēma par bērnu seksuālo izmantošanu un zināšanas par to ir radījušas iespēju saprast šo bērnu signālus, un tāpēc iespējams laikus sniegt palīdzību un atbalstu.
Ja tev ir kauns to visu atklāt saviem tuviniekiem vai iet pie speciālista, piezvani uz BĒRNU UZTICĪBAS TĀLRUŅA numuru – 8009000! Tur neviens tevi pat neredzēs!

Varbūt lasot par incestu, tev nāk prātā atmiņas no tavas pašas dzīves, kad esi bijusi seksuālā kontaktā ar tuviniekiem savas dzīves agrīnajā posmā, pati to gribot vai negribot. Varbūt tu esi pārsteigta, cik stipri tas ietekmējis citu sieviešu dzīvi, un varbūt tu nevari atpazīt tās jūtas un reakciju, kas šeit aprakstīta. Varbūt tu nekad ar nevienu neesi par to runājusi. Izrādās, ka sievietes, kas visus šos pārdzīvojumus patur sevī, pārdzīvo dusmas, vainas un mazvērtības izjūtu, un atbrīvošanās no tā ir bijis liels atvieglojums. Savu stāstu vari droši uzticēt profesionālam speciālistam, psihologam, psihiatram vai psihoterapeitam, vai arī cilvēkam, kuram tu uzticies, draugam, tuviniekam vai partnerim.

Ja tavs bērns stāsta par seksuālu tuvošanos no kāda ģimenes locekļa puses, tu NEDRĪKSTI to noliegt. Ieklausies savā bērnā un aptver, ka viņam ir tiesības atteikt, ja kāds viņam piedāvā darīt to, ko viņš nevēlas. Tas ir tavs bērns, visdārgākais, kas tev ir, tāpēc gļēvulīgi nesabojā šī mazā cilvēciņa turpmāko dzīvi!

Pazīmes, kas vecākiem jāņem vērā:
• garastāvokļa maiņas;
• nospiestība;
• ēstgribas samazināšanās;
• palielināta nervozitāte;
• noslēgtība, nerunāšana ar vecākiem;
• prieka trūkums;
• negribēšana nekur iet ar draugiem

Esiet piesardzīgi un saudzējiet savus bērnus!

Komentāri (22)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
andrejs
ja tiesi ta ari butu jadara, cietuma jaliek. Ir viena tada stulba skola kur dazi dara seksu un viniem ir vienalga kadas var but sekas. A ko tie tini nevar sagaidit kad viniem bus 18. Es domaju ka labak sagaidit 18.
25.09.2013. plkst. 17:39
delfi
sex ar berniem ir jautri
19.08.2013. plkst. 16:05
Iemets
Zinu vienu seksuaalu agrsoru. Ja kaads brauc uz angliju Londonu esiet uzmaniigi. Vinsh darbojas taados iecirknos London bridge, Elephant & castle, Holborn, Covent garden, Charing cross. Davids Narayanans - iipashas paziimes, augums 1m.60, bruna acu krasa, gerbies- tumshas drebes, melna cepure. Esiet uzmaniigi.
07.03.2013. plkst. 09:57
paula
labs raksts, par šo tematu uzzināju daudz vairāk nekā man likās ka zinu. un par šādām lietām ir jārunā, galvenokārt ģimenē, bet labi būtu ja tas tiktu darīts arī skolā.paldies
28.06.2012. plkst. 12:09
kiky
tādi idioti kas tā dara!
29.11.2010. plkst. 16:47

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 13. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Jūsu mēle ir brīva no baktērijām tikai tad, ja tā ir rozā krāsā. Ja tā ir balta, tas liecina par to, ka uz tās ir plāna baktēriju kārta

Pasākumi

Pandas pārsteidz, uz skatuves metoties no jumta

Divas pandas no grupas "Instrumenti" Postitivus festivāla iepriekšballē viesus pārsteidza, ar trosēm nolaižoties no 10 metru augstuma.

 ...