A vitamīns

A vitamīns

Kāpēc cilvēkam ir nepieciešams A vitamīns?

A vitamīns uzlabo redzi tumsā. Pareizāk izsakoties, tas palīdz acīm pierast pie tumsas uzreiz pēc spožas gaismas. Tāpat A vitamīns uzlabo ādas veselību, stiprina kaulus un imūnsistēmu. Vitamīns labā daudzumā ir atrodams gaļā, bet daudzi augļi un dārzeņi satur beta-karotīnu un citus karotenoīdus, kas zarnās pārvēršas A vitamīnā. Ēdot ar šiem elementiem bagātus produktus, jūs sevi pasargāsiet no sirds slimībām un dažādām vēža formām.

Cik daudz A vitamīna organismam dienā nepieciešams?

Sievietēm nepieciešami 700, bet vīriešiem 900 mikrogrami katru dienu. Lielāko daļu vai pat visu šo daudzumu var uzņemt, ēdot ar karotenoīdiem bagātus augļus un dārzeņus – pazīme, ka auglis vai dārzenis satur daudz šo elementu, ir tā dzeltenā vai oranžā krāsa. Seši miligrami beta-karotīna - tik daudz tā ir vienā lielā burkānā – gremošanas procesā pārveidojas par 1000 mikrogramiem A vitamīna. Neviens vēl nezina, cik daudz beta-karotīna ir nepieciešams, lai samazinātu sirds slimību vai vēža risku, tomēr lietojot piecas līdz deviņas augļu un dārzeņu porcijas dienā jūs sevi nodrošināsiet ar pietiekamu daudzumu karotenoīdu, kas palīdzēs uzturēt jūs pie labas veselības.

Kādas ir A vitamīna deficīta pazīmes?

Pazīmes ietver sausu ādu, uzņēmību pret infekcijas slimībām un nespēju redzēt tumsā. Bērniem A vitamīna deficīts var izraisīt lēnāku kaulu attīstību, aizkavētu augšanu un palielinātu risku saslimt ar elpošanas ceļu un vīrusu infekcijām.

Kādos produktos ir visvairāk A vitamīna?

Oranžajos, sarkanajos un tumši zaļajos dārzeņos un augļos ir daudz beta-karotīna un vēl 50 citu karotenoīdu, kurus organisms pārvērš A vitamīnā. Jo vairāk karotenoīdu uzņemat, jo labāk, tāpēc tos saturošus produktus ēdienkartē ierobežot nevajag nekādā ziņā. Visvairāk paša A vitamīna ir aknās, tāpat arī zivīs un olu dzeltenumos. Bieži vien pienu bagātina ar A vitamīnu, jo tas palīdz kauliem uzsūkt kalciju.

Vai nepieciešams lietot A vitamīnu saturošus uztura bagātinātājus?

Vairākumā gadījumu tas nav nepieciešams. Medicīnas institūts lielākajai daļai cilvēku neiesaka lietot beta-karotīnu saturošus uztura bagātinātājus. Tikai viena sarkanā paprika vai puse šķīvja ar spinātiem jau satur nepieciešamo A vitamīna dienas devu. A vitamīna uztura bagātinātāji retinola (nevis beta-karotīna) formā bieži vien izraisa pārdozēšanu. Uztura bagātinātāji nekad neatsvērs pilnvērtīgu ēdienkarti, kas ietver ar beta-karotīnu bagātus produktus, turklāt somu zinātnieki atklājuši, ka smēķētāji, kas lieto ar beta-karotīnu bagātinātus uztura bagātinātājus, biežāk slimo ar plaušu vēzi. A vitamīnu ASV iesaka nabadzīgo cilvēku bērniem, kā arī bērniem no 6 līdz 24 mēnešiem, kas nokļuvuši slimnīcā ar masalām. Cilvēkiem, kas ir hroniskas problēmas ar tauku uzsūkšanos, arī iesaka A vitamīna uztura bagātinātājus.

 Vai ir iespējams uzņemt organismā pārāk daudz A vitamīna?

Jā. 3000 mikorgramu dienā (jeb 10 000 starptautisko vienību (IU)), retinola formā var izraisīt dzemdību komplikācijas, kā arī galvassāpes, matu izkrišanu un aknu bojājumus. Tomēr, ja vien neēdat milzīgu daudzumu aknu, ar pārtiku pārāk lielu daudzumu A vitamīna uzņemt nevar. Karotenoīdus pārdozēt nav iespējas ar pārtiku, turklāt tos visus organisms pārstrādās A vitamīnā.

Komentāri (15)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Anita
jaalieto Kyani produkti
11.04.2014. plkst. 16:35
dibenalidejs
ja burkani aigi smird
24.03.2014. plkst. 16:35
signe
Pilnigi piekritu jums visiem
15.02.2012. plkst. 09:00
dace
A vitamīns16%mirt tas gan nau labi
12.05.2009. plkst. 16:34
Ja, burkani ir vertigs A vitaminu avots.
27.06.2008. plkst. 14:35

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 20. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Daudzi futbolisti spēles laikā noskrien 11 km

Pasākumi

„ŠONA DEJU STUDIJA” savus deju studentus sūta vasaras nometnē uz profesionālo deju skolu „Broadway Dance Center” Ņujorkā

Šī gada vasarā „Šona deju studija” vedīs savus deju studentus vasaras nometni pavadīt profesionālajā deju skolu „Broadway Dance Center” Ņujorkā. Šajā vasaras nometnē piedalīsies...