Salvija (Salvia officinalis) / Sage

Salvija (Salvia officinalis) / Sage

  * Angliski vēl lieto nosaukumu Sage.
    * Līdz 50-70 cm augsts , daudzgadīgs panātru dzimtas puskrūms ar pelēkzaļiem stumbriem un lapām. Siltumprasīgs augs, taču iztur temperatūras pazemināšanos pat līdz –300C.
    * Drogas satur ēterisko eļļu (~ 2%), kurā galvenā sastāvdaļa ir cineols, miecvielas u.c.

Salvijas īpašības un lietošana

    * Ārstniecības salvija ir pārtikas , tehniskais un ārstniecības augs, to kultivē arī kā dekoratīvo un nektāraugu. Ārstniecības salvijas ēterisko eļļu plaši izmanto parfimērijā, kosmētikā. Lapas lieto, lai aromatizētu tējas, tabaku, liķierus, etiķi, bezalkoholiskos dzērienus. Svaigas un žāvētas lapas pievieno gaļas un zivju ēdieniem (1 devai – 0,2 g žāvētu lapu vai 0,7 g svaigu lapu), arī mērcēm, sieram.
    * Garšvielu maisījumos salvija labi sader ar rozmarīnu. Daudzās zemēs salvijas lapas aizvieto lauru lapas.
    * Ārstniecības salvijas lapām piemīt nomierinoša, spazmolītista, pretiekaisumu, savelkoša, sāpes remdinoša, antiseptiska, baktericīda darbība, tās sekmē asins recēšanu, pazemina sviedru dziedzeru sekrēciju, palielina diurēzi. Ārstniecības salvijas lapu uzlējumus lieto kā savelkošu un pretiekaisuma līdzekli, it īpaši mutes dobuma un augšējo elpošanas ceļu iekaisuma ārstēšanai. Tautas medicīnā lieto pret svīšanu, kuņģa un zarnu iekaisumu, meteorisma, caurejas, aknu, žultspūšļa un nieru iekaisumu ārstēšanai, paralītiskās roku trīces un klepus gadījumos.
    * Sevišķi labi ir salvijas apliekamie, ja ir hroniska kakla kaite, mandeļu iekaisums un ļaundabīgs audzējs.
    * Uzlējumu iekšķīgai lietošanai gatavo, ņemot 2 tējkarotes lapu uz 2 glāzēm verdoša ūdens. Ļauj 30 minūtes ievilkties, tad izkāš un dzer pa 1 ēdamkarotei ik pēc 3 stundām.
    * Ārīgai lietošanai gatavo uzlējumu, ņemot 4 tējkarotes drogas uz 2 glāzēm verdoša ūdens.
    * Ar uzlējumu skalo mutes dobumu un ārstē kakla iekaisumus, to izmanto kompresēm, lai ārstētu grūti dzīstošas un strutojošas brūces. Ārstniecības salvijas lapas ir daudzu ārstniecības tēju sastāvdaļa.

Vieta un augsne

    * Salvija ir siltumprasīgs augs. Tās audzēšanai piemērotas no vēja aizsargātas, saulainas vietas. Tā labi aug organiskām vielām bagātās smilšmāla un mālsmilts augsnēs. Mitras, smaga māla un purvainās vietas, kā arī augsnes ar skābu reakciju salvijas audzēšanai nav piemērotas. Rudenī, sagatavojot augsni, tajā iestrādā satrūdējušus kūtsmēslus vai neitralizētu un bagātinātu ar mikroelementiem kūdru (400-500 kg uz 100 m2), kā arī superfosfātu un kālija hlorīdu (2-3 kg uz 100 m2). Pavasarī, nedēļu pirms stādīšanas, augsnē iestrādā 1-2 kg un 100 m2 amonija nitrātu.

Salvijas ieaudzēšana

    * Ārstniecības salviju  pavairo ar sēklām, spraudeņiem un ceru dalīšanu. Ārstniecības salvijas sēklām ir augsta dīgtspēja: viengadīgu sēklu dīgtspēja ir 98-100%, divgadīgu – 93%, piecgadīgu – 87%. Tās dīgt strauji, pirmās +18 līdz 200C temperatūrā sadīgst devītajā dienā pēc sējas, pēdējās – pēc divām nedēļām. Piemērots subtrāts dēstu audzēšanai ir neitralizēta un bagātināta ar makroelementiem un mikroelementiem kūdra, to iepilda dēstu kastītēs, nolīdzina, noblietē un salaista, tad subtrātā ar režģi iespiež 1 cm dziļas (5x4 cm attālumos) krustojošas rindas. Šajos krustpunktos izvieto sēklas, tās piesedz ar smiltīm. Kvalitatīvi dēsti izaug 45-50 dienu laikā. Sēklas sēj aprīļa sākumā siltumnīcā. 100 m2 nepieciešamo dēstu izaudzēšanai jāizsēj 8-10 kg sēklu. Laukā dēstus izstāda pēc pavasara salnām, maija otrajā pusē.
    * Vecos cerus dala pavasarī. Tos sadala 3-4 daļās, pirms stādīšanas auga virszemes daļas līdz pusei nogriež un tūlīt stāda sagatavotā vietā – tādā pašā dziļumā, kādā tie auguši pirms tam.
    * Spraudeņus griež pavasarī, kad sāk augt jaunās lapas. Spraudeņiem izmanto jaunās, nepārkoksnējušās galotnes. Spraudeņu garums – 7-10 cm. sprauž lecektīs vai dobēs, 5x5 cm attālumā citu no cita. Apsakņošanas laikā spraudeņus regulāri rasina un ēno.
    * Ārstniecības salvijas dēstus stāda 60-70 cm attālās rindās un 25-30 cm attālumā no auga. Audzēšanas laikā rindstarpās irdina augsni un rindās ravē nezāles, bezlietus periodā augus laista. Otrajā un nākamajos audzēšanas gados pavasarī pārkoksnējušos stumbrus 8-10 cm augstumā nogriež, jo tad no krūma pamatnes veidojas jauni dzinumi ar lielākām lapām. Arī papildmēslojumu dod otrajā un turpmākajos gados, kad sākas augu veģetācijā – aprīļa beigās - maija pirmajā pusē (uz 100 m2 iestrādā 1-1,5 kg amonija nitrāta, superfosfāta un kālija hlorīda).
    * Lai veiksmīgāk pārziemotu, augus pirms sala iestāšanās piesedz ar kūdru.

Salvijas ievākšana

    * Pirmajā gadā lapas un lapotus zarus novāc vasaras beigās – tā, lai veģetācijas beigām paspētu izaugt jaunas lapas. Otrajā un turpmākajos gados lapas novāc ziedēšanas laikā, kad tās sasniegušas 8 cm garumu, trīs reizes: pirmo reizi – apakšējās lapas; otro reizi – vidējās lapas; trešo reizi (vasaras beigās) augšējās lapas kopā ar auga galotnēm. Lapas izklāj plānā slānī žāvē ēnā, caurvējā, nojumēs, bēniņos vai kaltēs līdz 400C temperatūrā. Mitrums sausās lapās nedrīkst pārsniegt 14%, samelnējušu un sabrūnējušu lapu  - ne vairāk par 5%, citu auga daļu – ne vairāk par 10%. Sausās lapas iesaiņo maisiņos. Otrajā un turpmākajos gados sauso lapu raža – 0,5-0,8 kg/m2. Izkaltētās lapas var uzglabāt 1 gadu. 

Komentāri (4)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Chalortte Macott
Sveiki, es esmu šeit, lai izplatītu šo labo ziņu visai pasaulei par to, kā es dabūju savu sievu atpakaļ. Es biju traks, kad mana sieva pagājušajā mēnesī atstāja mani pie cita vīrieša, bet, kad es satikos ar draugu, kurš mani iepazīstināja ar galveno dr. Pārtikušo Lielais vēstneša orakula kalpotājs, kuru viņš kalpo, es stāstīju savai problēmai priekšniekam Dr Wealthy par to, kā mana sieva mani pameta. Viņš man teica tikai to, ka esmu nonācis pareizajā vietā, ja man sirds vēlēsies bez jebkādas blakusparādības. Viņš man teica, kas man jādara, pēc tam, kad tas tika izdarīts. Nākamo 2 dienu laikā mana sieva man piezvanīja pa tālruni un teica, ka žēl, ka dzīvoju pirms manis tagad un arī nākamās nedēļas laikā pēc tam, kad sieva mani piezvanīja lūdziet piedošanu. Es esmu tik laimīga un satriekta, ka man tas ir jāpasaka visai pasaulei par to, kā priekšnieks Dr. Pārtikušie man palīdz apmierināt sirds vēlmes. Ja jums nepieciešama jebkāda veida palīdzība, sazinieties ar priekšnieku Dr Wealthy, izmantojot šo e-pasta adresi: wealthylovespell@gmail.com vai zvanot pa tālruni +2348105150446. Viņš arī izteicis tik daudz pareizrakstības vārdus, kā, piemēram, (1) Ja vēlaties savu bijušo atpakaļ (2), jums ir nepieciešams šķiršanās jūsu attiecībās. (3) Jūs vēlaties tikt paaugstināta amatā. (4) Jūs vēlaties, lai sievietes un vīrieši skrietu pēc jums. (5) Ja vēlaties bērnu. (6) Jūs vēlaties būt bagāts. (7) ) Jūs vēlaties, lai jūsu vīrs un sieva būtu jūsu mūžīgi. (8) Ja jums nepieciešama finansiāla palīdzība. (9) Zāļu kopšana. Sazinieties ar viņu šodien pa e-pastu: wealthylovespell@gmail.com vai zvaniet pa tālruni +2348105150446, un jūsu problēmas tiks atrisinātas.
14.11.2019. plkst. 08:48
Elvis
Vai vēlaties pārdot savu nieru? vai Vai jūs meklējat iespēju pārdot savu nieru par naudu, jo jums nav finanšu līdzekļu, un jūs nezināt, ko darīt, tad sazinieties ar mums šodien un mēs jums piedāvāsim labu summu Jūsu nierei. Mans vārds ir (doktors Elvis Whyte), kas esmu mūsu slimnīcas specializētajā slimnīcā, un mēs arī nodarbojamies ar nieru pirkšanu un transplantāciju ar dzīvo donoru. Lai iegūtu vairāk informācijas, sazinieties ar e-pastu: doctorelviswhyte@gmail.com vai whatsapp mums +2347083629144
19.07.2019. plkst. 18:06
Justin Williams
Kam tas var attiekties Mēs piedāvājam personīgos, komerciālos un biznesa kredītus ar ļoti minimālām gada procentu likmēm līdz pat 3% laikā no 1 gada līdz 50 gadu ilgam atmaksas termiņam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam aizdevumus no € 10 000 līdz € 100 000 000. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu Aizdevēja vārds: Justin Williams Aizdevēja e-pasts: unique2aal@gmail.com INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU NAME: KREDĪTU SUMMA: ILGUMS: PHONE #: VALSTS: Piezīme. Lai saņemtu plašāku informāciju, visi e-pasta ziņojumi jānosūta uz mūsu e-pasta adresi {unique2aal@gmail.com}
22.09.2017. plkst. 06:44
Justin Williams
Для предъявления по месту требования, Мы предлагаем личные, коммерческие и бизнес-кредиты с очень минимальными годовыми процентными ставками до 3% в течение периода от погашения до 1 года до 50 лет в любую точку мира. Мы выдаем кредиты в диапазоне от 10 000 до 100 000 000 евро. Наши кредиты хорошо застрахованы для максимальной безопасности - наш приоритет. Заинтересованные лица должны связаться со мной по электронной почте Имя кредитора: Джастин Уильямс Электронная почта отправителя: unique2aal@gmail.com ИНФОРМАЦИЯ ДЛЯ ЗАЕМЩИКОВ ИМЯ: СУММА КРЕДИТА: ПРОДОЛЖИТЕЛЬНОСТЬ: ТЕЛЕФОН#: СТРАНА: Примечание. Все электронные письма должны быть отправлены на наш электронный адрес по адресу {unique2aal@gmail.com} для получения дополнительной информации.
22.09.2017. plkst. 06:34

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Cilvēka smadzeņu ietilpība pārsniedz 4 tera bitus

Pasākumi

DISKO NAKTS NR.7 notiks 5. decembrī

Kamēr vasaras nakts ballītes rit pilnā sparā, sabiedrība L Tips jau plāno decembra grandiozāko balli. Tāpēc 5. decembris noteikti visiem jāatzīmē savā kalendārā, jo tieši tad...