Amfetamīns

Amfetamīns

Amfetamīni ir cilvēka radīti stimulanti, kurus kādreiz izrakstīja kā līdzekļus novājēšanai un depresijas ārstēšanai. Mūsdienās ārsti tos izraksta tikai retos izņēmuma gadījumos. Pirmo reizi amfetamīns tika sintezēts 1887.gadā 18. janvārī. To izdarīja vācu ķīmiķis L. Edeleano, un nosauca par phenylisopropylamine. Otrā pasaules kara un Vjetnamas kara laikā kareivjiem deva amfetamīnus, lai uzlabotu viņu kaujas spējas. Pēc kara amfetamīna izplatīšana sākās Japānā no amerikāņu kareivjiem. Pēc tam ar demobilizēto kareivju palīdzību narkotika izplatījās ASV un Eiropā. Šodien amfetamīnus bieži vien ražo nelegālās laboratorijās.

Ir vairāki šīs narkotikas veidi. Efedrons ir lietošanai sagatavots šķidrums, kas smaržo pēc vijolītēm, pervetins – lietošanai sagatavots šķidrums, kas smaržo pēc āboliem, efedrīns – balti kristāli, ko iegūst no efedras auga. To lieto ārstniecībā, kā arī, lai iegūtu efedronu un pervetinu, visbiežāk, izmantojot ārstnieciskus preparātus, kas satur efedrīnu. Pēdējās amfetamīna paveids ir tā saucamais speed – lietošanai gatavi dzeltenīgi kristāli, ko ieelpo vai šņauc.

Visizplatītākās amfetamīna formas ir amfetamīna sulfāts. Tas ir nespodri balts pulveris, ko pārdod mazos papīra sainīšos jeb tīstokļos (wraps) vai plastikāta maisiņos. Tas, ko var nopirkt kā amfetamīna sulfātu, iespējams, ir tikai aptuveni 3-5 procenti amfetamīna sulfāta, kas sajaukts ar citām vielām, tādām, kā paraceptamols, kofeīns vai sodas bikarbonāts.

Statistika par amfetamīnur131641_437285.jpg - 15.65 KB
Amfetamīnu pasaulē joprojām visvairāk ražo Rietum- un Centrāleiropā, jo īpaši Beļģijā, Nīderlandē un Polijā. Šajā apakšreģionā nelikumīgajā amfetamīna izgatavošanā svarīgu lomu spēlē arī Igaunija, Lietuva un Bulgārija, un mazākā mērā Vācija, Spānija un Norvēģija – par to liecina šajās valstīs likvidēto amfetamīna laboratoriju skaits. Amfetamīna vidējā mazumtirdzniecības cena, piemēram, 2004. gadā ir svārstījusies no 4 euro par gramu Slovēnijā līdz 64 euro par gramu Maltā. Tajā pašā gadā saskaņā ar ziņojumiem gados jaunu (15–34 gadus vecu) pieaugušo vidū amfetamīna lietošanas pieredze ir bijusi 0,1–9,6 % iedzīvotāju, bet Apvienotajā Karalistē (Anglijā un Velsā) ilgtermiņa lietošanas izplatības rādītājs ir 16,5 %.

Amfetamīna lietošanaamphetamine_jpg.jpg - 9.42 KB
Viens no paņēmieniem kā lieto amfetamīna sulfātu, ir sajaukt pulveri ar ūdeni un injicēt. Daži smēķē šo narkotiku īpaši apstrādātā formā, kas pazīstama ar nosaukumu „ledus” (ice). Galvenais iemesls, kādēļ lieto amfetamīnus, ir vēlēšanās justies možam un darbīgam. Narkotika aiztur miegu un izsalkumu uz vairākām stundām. Tā uzbudina nervu sistēmu, paātrina sirdsdarbību un elpošanu. Lietotāji kļūst sevišķi moži, sevišķi enerģiski, sevišķi uzbudināti. Centrālie stimulatori rada īpašu seksuāla uzbudinājuma veidu, kas tomēr ir erotiski nabadzīgs, mazina maigumu un iekšējās kopības sajūtas. Tās izraisītā seksualitāte ir brutāla un ar noslieci uz narcisismu. Nozīmīgi seksuālu perversiju elementi ir sastopami gan fantāzijās, gan rīcībā. Ilgstoša amfetamīnu lietošana izraisa nopietnas seksuālās kopdzīves problēmas. Perversās seksuālās fantāzijas kombinācija ar amfetamīnu, onānismu un pornogrāfiju ietekmē gan vēlmi, gan spējas.

Amfetamīna izraisītā labsajūta ir izteikti maniakāla. Šis maniakālais prieks ir it kā uzslāņots un baiļpilns, ar spēcīgiem psihiska apjukuma elementiem. Tā ietekmē var, piemēram, mēģināt aplaupīt banku, kā rezultātā cilvēks iedzīvojas nopietnās nepatikšanās. Cits amfetamīna lietošanas fenomens ir “izzināšana”. Šī uzvedība izpaužas kā stundām ilga koncentrēta, pedantiska un it kā pilnīgi bezjēdzīga nodarbošanās, izjaucot automašīnas motoru vai televizoru līdz vissīkākajām detaļām. Narkomānam šķiet, ka attiecīgais priekšmets ir ar maģisku un mistisku saturu, kas rada neatvairāmu vilinājumu un tuvākas izpētes nepieciešamību.

Kad narkotikas iedarbība beidzas (apmēram pēc 3-4 stundām), var pārņemt patiess nogurums, izsalums un depresija. Pēc sākotnējā uzrāviena var paiet pāris dienas, kamēr cilvēks atgūstas no sekām. Garastāvoklis no pašpārliecināta un jautra kļūst bažīgs un viegli aizkaitināms. Var pārņemt izteikta vajāšanas mānija un šķist, ka ikviens grib uzbrukt. Var izrādīties, ka bez amfetamīniem drīz kļūst grūti iztikt, jo divas pēcreakcijas dienas šķiet pārāk garas, kā rezultātā tiek ieņemta papildu narkotikas deva.

Intensīva amfetamīna lietošana bieži izraisa alkohola un nomierinošu medikamentu papildus lietošanu, lai mēģinātu likvidēt amfetamīna blakus parādības. Pēc ilgstoša amfetamīna lietošanas muskuļu kustības kļūst saraustītas un grūdienveidīgas, ar spontānām sejas muskuļu kustībām, kas saglabājas vēl ilgi pēc amfetamīna lietošanas pārtraukšanas. Reakcija pēc pirmā lietošanas mēģinājuma var būt visdažādākā – no spēcīgas tieksmes pamēģināt vēlreiz līdz izteikti negatīvām sajūtām, iespējama arī saindēšanās.

Ilgākā laika posmā lietotāji riskē sabojāt sirds un asinsvadu sistēmu. Viņiem var rasties problēmas ar sirdi un spējām pretoties slimībām. Savukārt paranoja var kļūt par nopietnu psihes problēmu (visātrāk psihes problēmas sākas pusaudžu vecumā).Follow_Me_Down_Still_5_Blog.jpg - 35.86 KB
Īsumā par amfetamīnu – lietošanas sekas, traucējumi, atkarības pazīmes
Amfetamīnu lietošanas sekas:
    * nepārtraukta amfetamīnu lietošana var provacēt latentas psihiskas saslimšanas;
    * sirds asinsvadu sistēmas un visu iekšējo orgānu bojājumus;
    * aknu bojājumus narkotiku sliktās kvalitātes dēļ;
    * stipri pazeminās imunitāte, tāpēc lietotāju apdraud infekcijas slimības;
    * rodas psihiska un fiziska atkarība.

Psihiskie traucējumi:
    * eiforija un pastiprināta enerģijas sajūta;
    * pastiprināta modrība;
    * lieluma idejas;
    * rupjība vai agresivitāte;
    * garastāvokļa svārstības;
    * atkārtota stereotipa uzvedība;
    * dzirdes, redzes vai taustes ilūzijas;
    * halucinācijas, parasti ar saglabātu orientāciju;
    * paranoīdas idejas;
    * kustību traucējumi, kas saistīti ar psihisku pārdzīvojumu un ko pavada nemiers ar trauksmi;
    * pārlieku rosīgums, aktivitāte.

Fiziskie traucējumi:
    * paātrināta sirdsdarbība;
    * neritmiska sirds darbība;
    * paaugstināts asinsspiediens;
    * svīšana un drebuļi;
    * slikta dūša un vemšana;
    * dati par krišanos svarā;
    * paplašinātas acu zīlītes;
    * muskulatūras vājums;
    * sāpes krūškurvī;
    * krampji;
    * paaugstināta ķermeņa temperatūra;
    * trīce.

Ārējās pazīmes:
    * paplašinātas acu zīlītes;
    * sausas lūpas;
    * daudzas punktveida injekciju pēdas uz rokām, kājām, kakla.

Netiešās pazīmes:
    * Salocīti papīra ietinamie;
    * pulverītis - balts, rozā vai dzeltens.

Komentāri (35)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Cukca
KO ES JUMS PATEIKSHU,ES REDZEJU VISU SO 10 GADUS,LIETOJU CIETUMA UN BRIVIBA,JA KAD IESCILIES IR FORSHI,SEX AUTOMATI UN LAUPIT.BET JUS ZINAT KA VINTS NO ORGANISMA IZIET 10 GADU LAIKA.UN KADOS DZIVES APSTAKLOS MES IELIENAM UN NA KADA RAKURASA REDZAM DZIVI,TAS NAUV TA VERTS JO DZIVE TA IR ISA UN PATE PAR SEVI INTRESANTA UN AR ATRIOINU PILNA.
28.05.2019. plkst. 04:56
Xyz
Vaig tik lietot- malači!
09.03.2018. plkst. 22:20
rāvējs
Tā jau patīk vitamīnu iepūst, bet vienigais kas taja hujova ir, jad ir tās viļņainās sajūtas, vienā brīdī tāda kā eiforija, riktigi gribas ar gadu runat un tada ieinteresētība bet jau otrā mirklī pēkšņi tāda emocionāla nospiestība, kad sajūta ka dvēsele brēktu, un td tu doma cik viss slikti bet td atkal nāk labais vilnis. tas it tad ja ir nbormali iepūsts pec ilgakas pauziites :D
15.11.2017. plkst. 00:34
dzeiko
slikta manta
15.11.2017. plkst. 00:30
Justin Williams
Kam tas var attiekties Mēs piedāvājam personīgos, komerciālos un biznesa kredītus ar ļoti minimālām gada procentu likmēm līdz pat 3% laikā no 1 gada līdz 50 gadu ilgam atmaksas termiņam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam aizdevumus no € 10 000 līdz € 100 000 000. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu Aizdevēja vārds: Justin Williams Aizdevēja e-pasts: unique2aal@gmail.com INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU NAME: KREDĪTU SUMMA: ILGUMS: PHONE #: VALSTS: Piezīme. Lai saņemtu plašāku informāciju, visi e-pasta ziņojumi jānosūta uz mūsu e-pasta adresi {unique2aal@gmail.com}
22.09.2017. plkst. 06:49

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 18. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Personai, kas atmet smēķēšanu, vidēji ir nepieciešams par vienu stundu īsāks miegs naktī, lai izgulētos

Pasākumi

MicRec izdod Ellas dziesmas “Shine Like Superstar” CD Maxi singlu

Šī gada 1.jūnijā nāca klajā dziedātājas Ellas (Elīna Fūrmane) otrais studijas albums “Welcome To The Club” un iespējams šī albuma labākā dziesma ir “Shine Like Superstar”, kas...