Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Mongolijas Republika

Galvaspilsēta: Ulanbatora

Naudas vienība: Mongolijas tugriks (1170T=1USD)

Kopējā platība: 1 564 116 kvadrātkilometri (19. vieta pasaulē)

Iedzīvotāju skaits: 2 951 786 (139. vieta pasaulē)

Ģeogrāfija: Mongolija ir 19. lielākā pasaules valsts, kas izceļas ar savu ģeogrāfisko dažādību – dienvidos tajā atrodas slavenais Gobi tuksnesis, savukārt ziemeļos un rietumos – auksti un kalnaini apgabali. Augstākais valsts punkts ir Khuiten virsotne (4374m). Uvs Nuur ezera baseins, kas atrodas uz robežas ar Krieviju, ir iekļauts UNESCO Pasaules dabas mantojuma sarakstā.

Klimats:
Mongolijas vasaras pārsvarā ir karstas, bet ziemas – ļoti aukstas, janvārī gaisa temperatūrai nokrītot līdz mīnus 30 grādiem. Ulanbatora ir unikāla visā pasaulē ar to, ka tā ir galvaspilsēta ar viszemāko vidējo gada gaisa temperatūru. Valstī gadā vidēji ir 257 mākoņainas dienas, lielākais nokrišņu daudzums tiek konstatēts ziemeļos, bet mazākais – dienvidos. Pašos Mongolijas dienvidos atrodas slavenais Gobi tuksnesis, kur nokrišņi reizēm netiek novēroti pat gadiem. Gobi tuksnesis ir slavenākā Mongolijas vizītkarte – tajā mājo dažādi kamieļi un neparasti tuksnešu augi. Retās Gobi ganību zonas apdraud mongoļu lopkopju ganāmpulki, kas neapzināti veicina tuksneša izplatīšanos.

Robežvalstis: Mongolija robežojas ar Krieviju ziemeļos un ar Ķīnu dienvidos.

Administratīvās teritorijas: Mongolija iedalās 21 aimagā (provincē), kas savukārt sadalās sīkāk – 315 rajonā. Galvaspilsēta Ulanbatora tiek izdalīta atsevišķi, piešķirot tai provinces statusu. Mongolijas aimagi: Arkhangai, Bayan-Olgii, Bayankhongor, Bulgan, Darkhan-Uul, Dornod, Dornogovi, Dundgovi, Govi-Altai, Govisumber, Khentii, Khovd, Khovsgol, Omnogovi, Orkhon, Ovorkhangai, Selenge, Sukhbaatar, Tov, Uvs un Zavkhan.

Etniskais sastāvs: Kopējais Mongolijas iedzīvotāju skaits ir 2 951 786 iedzīvotāju, kas ir ļoti maz attiecībā pret abām kaimiņvalstīm – Ķīnu un Krieviju. Lai arī vairākums iedzīvotāju ir mongoļu izcelsmes, valstī mājo arī kazahu, tuviešu un tungusu minoritātes. 59% Mongolijas populācijas ir vecumā zem 30 gadiem, turklāt saskaņā ar datiem, šajā valstī ir lielākais dzimstības samazināšanās temps pasaulē. Mongolija ir visai reti apdzīvota, lielākā daļa populācijas (40% no kopējā iedzīvotāju skaita) mājo galvaspilsētā. Laukos izplatīts ir klejotāju dzīves veids, kuru daļēji piekopj daudz ģimeņu, aukstajās ziemās mājojot ciemos, bet vasarās – klejojot ar jurtām. Etniskie mongoļi veido 85% populācijas.

Translate

Šodien

2019. gada 16. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Aļaskā ir aptuveni 5000 zemestrīces gadā, 20% no tām ir spēcīgākas par 3,5 ballēm pēc Rihtera skalas

Pasākumi

Reperis Nelly izdod albumu “Brass Knuckles”

Latvijā klajā nācis amerikāņu repera Nelly piektais albums “Brass Knuckles”, kurā iekļauts arī vasaras aktuālais singls “Party People”, piedaloties “hercogienei” Fērgijai....