Ēģiptes piramīdu vietas

Ierodoties Ēģiptē, noteikti jāapmeklē piramīdas. Senie ēģiptieši uzbūvēja vairāk nekā 90 karaliskās piramīdas laika posmā no 2630. līdz 1530. gadam pirms Kristus. Šajā laikā piramīdu forma mainījās no pakāpeniskām terasēm, kas atgādināja kāzu tortes stāvus līdz šodien slavenajai slīpajai piramidālajai formai. Pirmā no piramīdām bija Step piramīda Saqqarah , kas tika celta valdnieka Djoser laikā ( 2630. – 2611. gads pirms mūsu ēras.). Lielākā ir karaļa Khufu celtā piramīda jaunajā Gizas rajonā. Khufu piramīda, zināma arī kā Lielā piramīda, ir vienīgais no 7 pasaules brīnumiem, kas vēl ir saglabājies. Uzskata, ka piramīdu forma uztver saules starus, un lielākā daļa no tām tika noklātas ar slīpētu, baltu un atstarojošu kaļķakmeni, lai piešķirtu tām no attāluma pamanāmu spīdumu. Piramīdas bieži sauca vārdos, kas saistīti ar saules gaismu.

Abu Rawash

Abu Rawash ir vistālāk uz ziemeļiem esošās piramīdas – Djedefre piramīdas atrašanās vieta, kas bija Khufu dēls un sekotājs tronī. Piramīda ir saglabājusies ļoti sliktā stāvoklī. Sākumā pastāvēja uzskats, ka šī piramīda nemaz nebija pabeigta, tomēr pēdējie arheoloģiskie atklājumi pierādīja ne tikai to, ka tā bija pabeigta, bet arī to, ka tā bija apmēram Menkaure piramīdas lielumā, kas ir trešā lielākā Gizas piramīda.

Giza 

Giza, kas atrodas Kairas dienvidu apkaimē, ir vieta, kur atrodas Khufu piramīda ( pazīstama arī kā Lielā piramīda un Heopsa piramīda), mazliet mazāka izmēra Khafre ( jeb Kephren) piramīda un relatīvi pieticīgi veidotā Menkaure ( jeb Mykerinus) piramīda, kopā ar vairākām papildus celtnēm, kuras sauc par karalieņu piramīdām, kā arī Sfinksa. Gizas nekropole kopš antīkajiem laikiem ir viens no visas pasaules tūristu iecienītākajiem galamērķiem un sevišķi popularizēta tika hellēnisma laikos, kad Antipater no Sidon Lielo piramīdu iekļāva Pasaules 7 brīnumu sarakstā. Šodien tā ir vienīgais no šiem brīnumiem, kas joprojām eksistē.

Zawyet el – Aryan

Šī vieta, pusceļā starp Gizu un Abu Sir, lepojas ar divām nepabeigtu Senās karaļvalsts piramīdām. Uzskata, ka ziemeļu celtni uzbūvējis faraons Nebka, bet dienvidu celtni – trešās dinastijas faraons Khaba, pazīstams arī kā Hudjefa, Sekhemket sekotājs. Khaba 4 gadu valdīšanas laiks bija par pamatu tam, ka piramīda tika sasteigta un tai ir nošķelts gals. Šodien tā ir apmēram 20 metrus augsta; ja tā būtu pabeigta, tā stieptos pat 40 metru augstumā.

Abu Sir

Šeit atrodas 7 piramīdas un šī vieta kalpoja par galveno nekropoli piektās dinastijas laikā. Piramīdu kvalitāte šeit ir līdzīga kā 4. dinastijas piramīdām – iespējams, tas simbolizē karaļa varas mazināšanos vai arī nestabilo ekonomisko situāciju tolaik. Piramīdas ir mazākas, nekā pirms tam būvētās, un tās celtas no sliktas kvalitātes vietējiem kaļķakmens bluķiem. Trīs galvenās piramīdas ir – Niuserre piramīda( vislabāk saglabājusies), Nferirkare un Sahure piramīdas. Šeit atrodas arī nepabeigtā Neferfre piramīda. Visas galvenās Abu Sir piramīdas ir būvētas kā pakāpienu piramīdas, lai arī lielākā no tām – Nferirkare piramīda – sākumā bija 70 metrus augsta pakāpienu piramīda un vēlāk pārveidota par „ īstu” piramīdu, pakāpienus aizmūrējot.

Saqqara 

Galvenās Saqqara piramīdas ir – Djozer pakāpienu piramīda, kas ir pasaules senākā no akmens celtā ēka, Userkaf piramīda un Teti piramīda. Tāpat šeit atrodas Unas piramīda, kuras ansamblī ietilpst uzbērts ceļš, kas ir starp vislabāk saglabātajiem visā Ēģiptē. Šī piramīda bija viens no pirmajiem Senās pasaules objektiem, kas piedzīvoja restaurācijas mēģinājumus – to vadīja viens no Ramses II dēliem. Tāpat Saqqara atrodas nepabeigtā Djozer sekotāja Sekhemkhet piramīda – arheologi uzskata, ka, ja vien šī piramīda būtu pabeigta, tā būtu lielāka par Djozer piederošo.

Dashur

Dashur noteikti ir svarīgākais piramīdu lauks ārpus Gizas un Saqqara, lai arī vēl nesen šī vieta bija nepieejama, jo tur atradās militārā bāze, kas ierobežoja arī arheoloģisko pētījumu iespējas. Dienvidu daļā esoša Snefru piramīda, vairāk zināma kā Bent piramīda, tiek uzskatīta par pirmo ( pēc citiem pētījumiem – par otro), ar līdzenām sienām. Tiesa, šeit to izdevies veikt tikai daļēji; tā ir vienīgā Ēģiptes piramīda, kas ataino oriģinālas kaļķakmens bluķu proporcijas un tā kalpo par labāko paraugu dēļ tās luminiscējošā atveida starp piramīdām, kas pilnībā saglabājušas savu pirmatnējo stāvokli. Ziemeļu jeb Sarkanā piramīda , kas būvēt tajā pat vietā, kur Sneferu piramīda, vēlāk tika veiksmīgi pabeigta kā pirmā pasaules piramīda ar gludām ārsienām. Neskatoties uz tās relatīvo tumšumu , tā ir 3. lielākā piramīda Ēģiptē pēc Khufu un Khafre piramīdām Gizā. Tāpat Dashur atrodas tā sauktā Amenemhet II Melnā piramīda.

Lisht

Lisht atrodas divas lielas piramīdas – Amenemhat I un viņa dēla Senusret I piramīdas. Pēdējo no tām apņem paliekas no 10 mazākām papildus piramīdām. Šī vieta, kas atrodas Fayyum oāzes apkaimē, pusceļā starp Dashur un Meidun, un apmēram 100 kilometrus no Kairas, tiek uzskatīta par senās Ititawi pilsētas aptuveno atrašanās vietu (precīza tās vieta nav noteikta), kas kalpoja par Ēģiptes galvaspilsētu 12. dinastijas valdīšanas laikā.

Meidun

Meidun piramīda ir viena no 3, kas būvētas Sneferu valdīšanas laikā, kaut gan ir uzskats, ka tā ir iesākta jau viņa tēva – Huni – valdīšanas laikā. Daži arheologi tāpat uzskata, ka Meidun piramīda varētu būt pirmais neveiksmīgais mēģinājums uzcelt „ īsto” jeb gludo ārsienu piramīdu. Dēļ zemes iegruvuma senatnē, ir saglabājušās tikai tās iekšējās daļas centrālie fragmenti, kas izskatās kā dīvains tornis, un šāds skats nav ieraugāms nekur citur starp ēģiptiešu piramīdām. Kalns, uz kura piramīda atrodas, nav dabīgas ainavas detaļa – patiesībā šis drupu kalns radās, kad iegruva piramīdas zemākie slāņi un ārējais apvalks.

Hawarra

Amenemhet III bija pēdējais spēcīgais 12. dinastijas valdnieks, un viņa celtā Hawarra piramīda, netālu no Fayyum, ir celta ap to pašu laiku, kad viņa celtā Melnā piramīda Dashur. Tieši šī Hawarra piramīda tiek uzskatīta par Amenemhet III atdusas vietu. Lielais apbedīšanas templis, kas pagātnē atradās piramīdas pakājē, ietvēra sevī sarežģītu labirintu sistēmu, ko savos darbos aprakstījuši tādi vēsturnieki kā Herodotus, Strabo un Diodorus Siculu, un kas esot bijis modelis Minotaur domātajam labirintam, ko karalim Minos no Crete uzbūvēja Daedalus.

Lahun

Senwosret II un Lahun II piramīdas atrodas vistālāk uz dienvidiem Ēģiptē. Tās būvētāji samazināja darbu apjomu, izstrādājot nepilnīgi tās pamatus, turklāt tā līdzinās 12 metrus dabīgam kaļķakmens kalnam.

Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pitsburga savu nosaukumu ieguva par godu Britu premjerministram

Pasākumi

Krāsojam Lieldienu olas!

Raksturīgākā Lieldienu tradīcija latviešiem un arī citām tautām ir olu krāsošana. Pagāniskajā tradīcijā ola ir saules atgriešanās un auglības simbols, bet kristiešiem ola simbolizē...