Ēģiptes tempļi

Ēģiptes tempļi

Ēģiptes tempļi kalpo par atspulgu ēģiptiešu mitoloģijas „ Radīšanas salai”. To pīlāri bieži vien veidoti palmu, papirusa un lotosa formās, kas bija tie augi, kas, saskaņā ar mitoloģiju, auga šajā salā. Visi galvenie mīti saistās tieši ar šo „Radīšanas salu” un reliģija balstījās uz ideju – mēģināt atgriezties tajos laikos.

Karnak
Karnak templis patiesībā sastāv no 3 galvenajiem tempļiem, mazākiem tempļiem un vairākiem ārpusē esošiem tempļiem. Šis lielais komplekss tika būvēts un papildināts aptuveni 300 gadus ilgā laika periodā. Trīs galvenie Mut , Monthu  un Amun tempļi ir apjozti ar milzīgām ķieģeļu sienām. Brīvdabas muzejs atrodas pirmā pagalma ziemeļu daļā, pie Svētā ezera. Galvenais komplekss, Amun templis, atrodas visa kompleksa centrā. Monthu templis atrodas uz ziemeļiem no Amun, kamēr Mut templis atrodas uz dienvidiem.

Luxor
Šis templis atrodas 3 kilometrus uz dienvidiem no Karnak un vēlāk tika savienots ar to, radot garu bruģa ceļu, kas kalpoja par procesiju gājiena vietu, ko ietvēra sfinksas ar aunu galvām, ko 20. dinastija aizvietoja ar cilvēku galvām.
Celtniecību pārsvarā uzraudzīja Amenhotep III, kas to uzsāka XIV gadsimtā pirms mūsu ēras, un Ramses II, kas to pabeidza, pievienojot tam pagalmu ar portikiem, kura centrs atradās uz austrumiem.

Ramses III kaps
Karaļu ieleja ir slavena ar savām karaļu kapenēm. Šīs brīnišķīgās, apgleznotās kapenes šobrīd atrodas UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Apmēram 1000 gadus Jaunās karaļvalsts ( 1500-1070. pirms Kristus.) karaļi, karalienes un dižciltīgie tika apglabāti šajā ielejā, kas ir pasaules nozīmīgākā apbedījumu vieta.
Kapenes tika izcirstas kaļķakmens klintīs izžuvušā upes ielejā Nīlas rietumu pusē, kas atrodas iepretim mūsdienu Luxor pilsētai. To sienas tika krāsotas un rotātas ar skulptūrām sienu gleznojumiem, kas atspoguļo ainas no ikdienas un valsts dzīves. Telpas tika piepildītas ar dārgumiem – sākot no mēbelēm līdz pat ēdienam, statujām, laivām un dārglietām, kas mirušajam noderētu aizkapa dzīvē.

Esna
No šī brīnišķīgā, pasaules radītājam Chnum veltītā tempļa, saglabājusies ir apmēram puse. Katras 6 metrus platās un 11,5 metrus augstās kolonas kapitelis ir dekorēts ziediem, ziedu kopām un dzīvniekiem. Tuvojoties templis rodas iespaids, ka tas ir būvēts lielā zemes caurumā, tomēr īstenība ir pretēja. Pateicoties ikgadējiem plūdiem un tam, ka jaunas ēkas ceļ uz veco pamatiem, pilsēta kopumā pacēlusies augstāk par tempļa sienām. Vienīgi templis ir saglabājis savu sākotnējo augstumu.

Edfu
Starp Aswan un Luxor atrodas galvenais ptolemaju templis Ēģiptē – Edfu templis, kas ir vislabāk saglabājies galvenais templis valstī. Tas ir veltīts piekūnu dievam Horus un tika celts apmēram 180 gadus ( no 237.- 57. gadam pirms Kristus.). Tempļa pilonu iekšpusē atrodas liels pagalms. Pirms ieejas pirmajā no divām lielajām zālēm atrodas Horus statuja. Lielajās zāles dominē torņa veida kolonas.


Kom Ombo  
Atrodas Nīlas pagriezienā 50 km uz ziemeļiem no Aswan. Tas atrodas upes austrumu krastā un tā dubultais templis būvēts ptolemaju un romiešu periodos. Templis ir veltīts krokodilu dievībai Sobek un piekūnu dievībai Haroeris ( Horus vecākais). Neskatoties uz to, ka laika gaitā templis ir krietni cietis, tomēr tuvojoties tam no jebkuras puses skats ir lielisks, it īpaši saulrieta laikā, kad saulstari krīt un krāsas mainās.

Philae  
Šis templis tika demontēts un pārvietots ( uz Agilika salu apmēram 550 metrus no tā pirmatnējās atrašanās vieta uz Philae salas) Lielā aizsprosta būvēšanas laikā. Templis, veltīts dievietei Isis , ir skaista vieta, kuras ainava ir nepārspējama un tā veidota, lai atgādinātu tā pirmo atrašanās vietu. Tā vairākas relikviju glabātavas un svētnīcas, kopā ar Nectanebos I vestibilu, ko izmanto kā ieeju salā, Imperatora Hadrian templi, Hathor templi, Trajan Kiosk  ( Faraona gultu), radīšanas istabu un diviem piloniem sveic visas dievības, kas iesaistītas Isis un Ozirisa mītā.

Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ķīnas lielākā pilsēta ir Šanhaja

Pasākumi

„Klusā pretošanās. Krievu piktoriālā fotogrāfija. 1900-1930”

1920.-30.g. krievu fotoavangards –Aleksandrs Rodčenko, Els Ļisickis, Boriss Ignatovičs u.c. – pārcietuši totalitārā režīma vajāšanas un represijas, kļuva par Krievijas un vispasaules...