Ceļošana un transports Ēģiptē

Nīla plūst caur Ēģipti no dienvidiem uz ziemeļiem. Augšēģipte atrodas ziemeļos un Lejas Ēģipte – dienvidos. Tāpēc valsts reljefs kļūst zemāks uz Vidusjūras pusi. Dodoties pa upes augšteci, var nokļūt dienvidos Luxor un Aswan pilsētās, bet dodoties pa upes lejteci – Kairā un Alexandria  .

No lidostas

No jebkuras lidostas uz pilsētas centru var nokļūt ar taksometru par nemainīgu samaksu ( par to jāinteresējas aviokompānijās). Kairā pārvadājumu transports ietver sevī limuzīnus, taksometrus un autobusus. Limuzīnu servisu piedāvā Misr Limousine ( tel : 259 – 9381).
Oficiālie Kairas taksometri  pārsvarā ir baltā un melnā krāsā, bet Alexandria taksometri – melni un oranži. Daudz ir arī Peugeot markas dažādu krāsu un izmēru taksometru, tomēr tiem visiem uz vadītāja durvīm ir emblēma un numurs. Cenas ir tādas pašas, kā limuzīnu servisam.
Lidostas autobusu serviss kursē no 1. termināla. Autobuss dodas ceļā, kas visas pasažieru vietas ir aizņemtas, un apstājas Midan Tahrir Kairas iekšpilsētā, kā arī Mohandeseen un pie Piramīdu ceļa Gizā. Ir arī regulārs pilsētas autobusu serviss, tomēr ārzemniekiem tas nav ieteicams, jo autobusi bieži vien ir ļoti pārpildīti.

Sabiedriskais transports

Dzelzceļš
Ēģiptes Valsts dzelzceļš pieder valstij un tas ir dibināts 1851. gadā. Tas kursē no Nīlas ielejas uz Aswan, Sarkanās jūras pilsētām Suecu un Port Said, Deltas un Ziemeļu krasta pilsētām Alexandria un Mersa Matruh  . Pa galvenajiem ceļiem dienas laikā kursē vismaz pusducis vilcienu. Braukšanas maksa nav liela, tomēr, dodoties braucienā, biļetes noteikti jāpērk galvenajās dzelzceļa stacijās ( Kairā Ramses stacijā, kas atrodas Midan Ramses.).
Ēģiptē ir arī viens privātais dzelzceļa uzņēmums, Wagon Lits guļamvagonu vilciens, ar pirmās, otrās un trešās klases kupejām. Vilciens kursē nakts laikā no Kairas uz Aswan un atpakaļ, atejot no Kairas apmēram pulksten 7 vakarā un ierodoties Aswan pulksten 9 nākamajā rītā. Rezervēt biļetes var nedēļu iepriekš ar ceļojumu aģenta no Compagnie Internationale des Wagons Lits Egypte starpniecību : 9 Sh Menes, Heliopolis. Tel : 290 – 8802/4
48 Sh Giza, Giza – Tel : 348 – 7354, 349 – 2365

Autobusi
Ar gaisa kondicionētāju aprīkoti autobusi savieno lielāko daļu Ēģiptes apdzīvoto vietu ar Kairu un Alexandria. Vietas var rezervēt divas dienas iepriekš. Ir pieejami arī autobusi bez gaisa kondicionētājiem, kuros braukšanas maksa ir zemāka. Lai arī autobusu atiešanas laiki var mainīties bez iepriekšēja brīdinājuma, tie kursē pietiekami bieži, lai to kursēšanas laiki neradītu problēmas.
Galvenais pārvadātājs starp Aswan un Luxor pilsētām ir Augšēģiptes autobusu kompānija. Adrese : 4 Yussef Abbas, MN. Tel : 260 – 9304, 260 – 9297/8. Autobusi atiet no Al Azhar ielas 45, kā arī no termināla Midan Ahmed Helmi. Divi autobusi dienā nodrošina pasažieru pārvadājumus uz Aswan, izbraucot agri no rīta un ierodoties galamērķī vakarā.
Galvenie pārvadātāji, kas nodrošina reisus uz Alexandria ir Rietumu Deltas autobusu kompānija, Super Jet un Federālās Arābu zemes transporta kompānija, kuras pietura atrodas pie Hilton viesnīcas.

Taksometri
Ja jums nav bijusi iespēja braukt Ņujorkas vai Romas taksometrā, noteikti izmantojiet iespēju pieredzēt kaut ko jaunu un braukt ar Ēģiptes taksometru. Reizēm liekas, ka taksometru vadītāji cenšas aizņemt katru brīvo ceļa gabalu. Katram taksometram ir sava oranža numurzīme un tos var atšķirt pēc numuriem uz vadītāju licencēm, kā arī identifikācijas numuriem, kas parasti redzami uz automašīnas paneļa. Dabūt taksometru nav viegli. Tūristiem ir vieglāk, tomēr dārgāk, paņemt taksometru pie viesnīcas, kur tiem ir sava stāvvieta. Par cenu šeit var vienoties pirms brauciena. Tomēr ja mēģināt noķert taksometru uz ielas, ieteicams būt agresīvākam. Jānostājas uz ceļa, jāmāj ar labo roku un jāizkliedz brauciena galamērķis visiem garāmbraucošajiem taksometriem. Tad tas apstāsies.
Oficiālās cenas ir noteiktas un taksometriem noteikti ir jābūt skaitītājiem, kam jādarbojas brauciena laikā. Ja tas nenotiek, jāpieraksta mašīnas numurs, kas pielikts pie skaitītāja un jāziņo policijai. Ieteicams pajautāt vadītājam vai skaitītājs ir ieslēgts. Vairākums taksometru vadītāju ir godīgi, tomēr daži cenšas apkrāpt lētticīgos ārzemniekus. Nonākot galā, jāsamaksā precīza summa par braucienu. Šeit nav jāatstāj dzeramnauda kā tas notiek citās ārzemju pilsētās.

Taksometru vadītāji ir draudzīgi, daudzi no viņiem runā angliski. Daži vadītājiem ir augstskolu beidzēji, kas piepelnās, gūstot papildus ienākumus. Vairākums no vadītājiem mēdz būt visai dedzīgi, piedāvājot savus pakalpojumus dienas laikā. Ja ir vēlēšanās apmeklēt vairākas vietas un likt vadītājam uzgaidīt, tas ir iespējams.
Taksometri Luxor, Aswan, Hurghada, Esaphagas un Sinai pilsētā ir vieglāk atrodami ( tie stāv tieši pie viesnīcām), tomēr to braukšanas tarifi ir lielāki nekā Kairā.

Privātais transports

Automašīnu īre
Automašīnas vadīšana Ēģiptē sniedz daudz brīvības. Ielas lielpilsētās ir pārpildītas, it īpaši Kairā, toties lielceļi nav.
Automašīnu īres aģentūras atrodas gandrīz visos lielajos hoteļos. Ārzemniekiem noteikti jābūt starptautiskajai vadītāja apliecībai, kā arī viņiem jābūt vismaz 25 gadus veciem, lai noīrētu automašīnu. Dažas aģentūras piedāvā noīrēt apvidus automašīnas ar vai bez vadītāja, lai apceļotu tuksnesi. Tādā gadījumā nepieciešama pase, vadītāja apliecība, kā arī jāveic priekšapmaksa. Pieņem arī kredītkartes.

Automašīnu īres aģentūras
Avis, 16 Maamal el Sukkar, Garden City. Tel : 354 – 8698
Bita, 15 Mahmud Bassiouni. Tel : 774 – 330, 753 – 130
Budget, 5 Sh el Maqrizik, Zamalek. Tel : 340 – 0070, 340 – 9474; Road 9, Maadu. Tel : 350 – 2724; 1 Sh Muhammed Eibed, Heliopolis. Tel : 291 – 8244.
Max Rent – a – Car, 27 Sh Lubnan, Mohandeseen. Tel : 347 – 4712/3. Fakss : 341 – 7123. Šeit var iznomāt arī automašīnas ar 4 riteņu piedziņu kopā vai bez pieredzējuša tuksneša braucēja. Firmas filiāle atrodas arī Sharm el Shaykh.
Sunshine Tours & Services, 106 Muhammad Farid. Tel : 760 – 559, 393 – 1955.

Limuzīni paredzēti tiem, kam patīk ceļot ar stilu :
Bita limuzīnu serviss, Gazirah Sheraton. Tel : 341 – 1333, 341 – 1555. Marriott viesnīca. Tel : 340 – 8888.
Budget limuzīnu serviss, Semiramis Starpkontinentālā viesnīca. Tel : 355 – 7171/ 8991.
Limousine Misr, 7 Aziz Bil – Lah, Zeitoun. Tel : 259 – 9813/4.
Egyptrav, Nile Hilton. Tel : 755 – 029, 766 – 548, 393 – 2644.

Ceļi no Kairas uz Augšēģipti ir visgarākie, pārpildītākie un bīstamākie visā valstī. Lielākā satiksmes plūsma, kas virzās no Kairas uz dienvidiem, iet pa ceļu gar Nīlas rietumu krastu. Pēdējo gadu laikā ir uzbūvēts jauns ceļš gar austrumu krastu. Lai arī tas ir ceļš ar vienu braukšanas joslu, tas ir mazāk pārpildīts. Tagad ir iespējams nokļūt no Kairas uz Minya un no Asyt uz Luxor.

Nav ieteicams braukt naktī – automašīnas tiek atstātas uz ceļa ar izslēgtām ugunīm, ēzeļu pajūgi bez atstarotājiem kustas gliemeža ātrumā un tos parasti pamana kad ir jau par vēlu, tālsatiksmes taksometri un pārpildītas kravas mašīnas brauc pārāk ātri un tos bieži vada dažādus „ stimulatorus” lietojuši autovadītāji.
Visā valstī atrodas daudz degvielas uzpildes staciju – Mobil, Esso un Shell, kas nodrošina pilnu servisu, ieskaitot nelielus veikalus to telpās. Degviela nav dārga un tiek tirgota litros. Pieejams ir 90. oktāns ( tisa ‘iin), kas ir augstākās kvalitātes, kā arī 80. ( tamaniin), kas ir labas kvalitātes. Vispiemērotākais ir 90.
Ceļa zīmes ir līdzīgas Eiropā lietotajām. Kustība notiek pa ceļa labo pusi. Ātruma limitu zīmes ir izvietotas uz galvenajiem lielceļiem un tos kontrolē ar radariem.

Ceļošana tuksnesī

Jārīkojas prātīgi. Jāņem līdzi kompass. Jāpārbauda automašīnas tehniskais stāvoklis. Noteikti jābūt līdzi rezerves riepai. Pa smiltīm jābrauc tāpat kā pa sniegu. Ja riteņi iestieg smiltīs, zem aizmugurējiem riteņiem jānovieto audekls un uzmanīgi jāpabrauc uz priekšu. Citādi, cenšoties izbraukt tāpat, var iegrimt vēl dziļāk. Ja auto sabojājas ceļā, to pamest nevajag – pat attālos rajonos noteikti garām brauks kāds cits transporta līdzeklis. Ja auto sabojājas uz tuksneša ceļa ( nevajadzētu braukt nost no galvenā ceļa, ja ceļojat ar vienu auto), jāiet uz tuvāko ceļu un jāgaida. Jebkurā tuksneša ceļojumā jāņem līdzi pārtika, ūdens, sāls tabletes, cepure un saulesbrilles. Noteikti jāapsedz galva un skausts.

Degvielas tvertne jāpiepilda katrā uzpildes stacijā, jo nākamā var atrasties simtiem kilometru attālumā. Ja degvielas tvertne ir neliela, veicot lielus attālumus, piemēram, no Dakhla  līdz Farafrah ( 390 kilometri) līdzi jāņem papildus benzīna kanna. Ceļojuma laikā var iestāties ķermeņa atūdeņošanās. Šādā gadījumā krūzīte ar vienu tējkaroti sāls un divām tējkarotēm cukura palīdzēs.
Braukšana pa tuksnesi ir ļoti vienmuļa. Jāatceras, ka joprojām esat uz lielceļa. Ja nepieciešams apdzīt, aktīvi jāsignalizē ar skaņas signālu, lai citi zinātu, ka veiksiet manevru. Ēģiptiešu šoferiem nepieciešams signalizēt vairākas reizes, jo gandrīz visi no viņiem lieto skaņas signālu pat ja apkārt nav neviena cita braucoša transporta līdzekļa. Vēl viens slikts ieradums vietējiem šoferiem ir tālo gaismu nepārslēgšana nakts laikā, ja pretim brauc cits automobilis. Ja mašīna tuvojas ar tālajām gaismām, tā var apžilbināt, tāpēc ir jāieslēdz uz mirkli tālās gaismas, jo tas liks pretim braucējam tās izslēgt. Reizēm pretim braucējs vienkārši cenšas pārliecināties, vai gadījumā neesat aizmidzis.

Attālumi starp Kairu un citām pilsētām : Alexandria ( Delta ceļš) – 225 km, Alexandria ( Tuksneša ceļš) – 221 km, Damietta – 191 km, Barrages – 25 km, Minya – 236 km, Asyut – 359 km, Luxor – 664 km, Esna – 719 km, Edfu  – 775 km, Kom Ombo  – 835 km, Aswan  – 880 km, Port Said – 220 km, Ismailia  – 140 km, Fayyum – 103 km, Bharia Oāze – 316 km, Farafra Oāze  – 420 km, Dakhla Oāze  – 690 km, Knarga Oāze – 580 km.

Alexandria un Kaira ir pārpildītas pilsētas, līdz ar to pārvietošanās pa to ielām nav sevišķi patīkama. Gluži otrādi ir Luxor un Aswan pilsētās, jo tās nav pārpildītas, turklāt tajās ir lieliska lauku atmosfēra. Pārgājieni kā laika pavadīšanas līdzeklis Ēģiptē nav īpaši populāri, tos nevajadzētu veikt nomaļos rajonos bez vietējā gida. Tomēr iespējas doties lieliskos pārgājienos ir, turklāt vietējie laipni piedāvā savus gidu pakalpojumus Austrumu tuksnesī, Siani un Oāzēs  .


Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

San Marino ir pasaulē mazākā republika (38km2) un, iespējams, vecākā valsts Eiropā, kas dibināta 4.gadsimtā

Pasākumi

Grupa „Ēnas” svin debijas albuma iznākšanu

17. aprīļa pēcpusdienā grupa „Ēnas” restorānā, bārā, bistro un klubā „16. korpuss” bija saaicinājuši savus draugus, ģimeni, atbalstītājus un žurnālistus, lai dalītos...