Ēģiptes vēsture

Ēģiptes vēsture kā vienotas valsts vēsture ir senākā pasaulē. Nīlas ieleja veido dabisku ģeogrāfisko un ekonomisko veselumu, kas robežojas austrumos un rietumos ar tuksnešiem, ziemeļos ar jūru, bet dienvidos – ar Nīlas ūdeņiem. Vajadzība pēc stingras autoritātes, kas pārvaldītu Nīlas ūdeņu zemi, noveda pie pasaules pirmās valsts – Ēģiptes – rašanās apmēram 3000 gadus pirms mūsu ēras. Ēģiptes savdabīgais ģeogrāfiskais novietojums kalpoja par pamatu tam, ka valstij bija ļoti grūti uzbrukt. Tas izskaidro to, kāpēc faraonu pārvaldītā Ēģipte tik ilgu laiku saglabāja savu neatkarību un mieru.

Misr, Ēģiptes nosaukums arābu valodā, ir semītu izcelsmes un tā iespējamā nozīme ir „ valsts” vai „ lielvalsts”.
Nīlas plūdu regularitāte un lielums, kā arī austrumos un rietumos esošo tuksnešu nodrošinātais dabiskais aizsegs, ļāva attīstīties vienai no pasaules izcilākajām civilizācijām. Apvienota Arose karaļvalsts tika izveidota apmēram 3200 gadus pirms Kristus un turpmākās trīs tūkstošgades Ēģipti pārvaldīja vairākas dinastijas. Pēdējo vietējo dinastiju gāza persieši 341. gadā pirms mūsu ēras, kurus pēc laika nomainīja gan grieķi, gan romieši, gan arī bizantieši.
Vairāk nekā 3000 gadus ilgā Senās Ēģiptes vēsture tiek iedalīta 8 vai 9 periodos, kurus dažreiz dēvē par karaļvalstīm. Šis mūsdienu dalījums savā ziņā tiek balstīts uz valsts vienotības un labklājības, kā arī centrālās varas spēka faktoriem. Paši senie ēģiptieši gan neiedalīja savus valdniekus pēc šādiem kritērijiem. Viņi drīzāk jēdzienu „ dinastijas” attīstīja visas savas vēstures gaitā. Uz slavenā Palermo akmens valdnieku vārdi sarakstīti viens pēc otra, neiedalot tos jebkādās kategorijās. Turīnas karaļu saraksts, kas ir daudz jaunāks, jau grupē valdniekus pēc to izcelsmes, piemēram, valdnieku Amenemhat I un viņa pēcnācējus sauc par Itj – Tawi valdniekiem, jo tā sauca viņu valdīšanas laika galvaspilsētu. Mūsdienās lietotais 30 dinastiju saraksts ir Manetho, priestera, kurš dzīvoja Ptolemaju ēras sākumā, radīts. Tomēr daudzos gadījumos nav skaidrs, kāpēc Manetho vienus valdniekus piedēvējis vienai dinastijai, bet otrus – citai. 18. dinastija, piemēram, sākas ar Ahmose, kurš bija brālis Manheto sarakstā esošās 17. dinastijas pēdējam karalim. Teorētiski, Ahmose un Kamose abiem jābūt vienai dinastijai piederīgiem. No otras puses, Thutmosis I, piemēram, nav saistīts ar savu priekšteci Amenhotep I, tomēr viņi abi ir iekļauti 18. dinastijā.

Arābi 7. gadsimtā ieviesa Ēģiptē islāmu un arābu valodu, padarot šo valsti par islāma zemi uz visiem laikiem. Arābu valdnieki, kurus sauca par Islāma Kalifātu, valdīja valstī nākamos sešus gadsimtus. Vietējā militāristu šķira Mamluks pārņēma Ēģipti savā kontrolē apmēram 1250. gadā un turpināja tajā valdīt arī pēc Ottoman turku iebrukuma 1517. gadā.

Pēc Suecas kanāla pabeigšanas 1869. gadā Ēģipte kļuva par nozīmīgu pasaules pārvadājumu centru, tomēr iekļuva arī lielos parādos. It kā lai aizsargātu savas investīcijas, Lielbritānija pārņēma kontroli pār Ēģiptes valdību 1882. gadā, tomēr tā joprojām saglabāja uzticību Ottoman Impērijai līdz pat 1914. 
 1922. gadā kļuvusi daļēji neatkarīga no Apvienotās Karalistes, pilnīgu suverenitāti Ēģipte ieguva pēc 2. pasaules kara. 1952. gadā Gamal Abdel Nasser nāca pie varas un nacionalizēja Suecas kanālu pēc 1956. gada Suecas krīzes. No 1958. līdz 1961. gadam Ēģipte veidoja savienību kopā ar Sīriju. Šo savienību sauca par Apvienoto Arābu republiku.

 Kad Ēģipte pirmo reizi nokļuva svešu valdnieku pakļautība, pierādījās fakts, ka no tā nevar izbēgt neviena zeme. Līdz ar to 2300 gadus šajā zemē valdīja svešinieki : persieši, grieķi, romieši, bizantieši, arābi, turki un briti. Kad prezidents Nasser paziņoja, ka viņš ir pirmais iedzimtais ēģiptietis, kas valda valstī ar savu politiku kopš pēdējo faraonu Nectanebo II 343. gadā pirms Kristus gāza persieši, viņš pārspīlēja pavisam nedaudz.  

Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Tūristiem, kas apmeklē Islandi, būtu jāņem vērā, ka tējas naudas atstāšana restorānā tiek uztverta kā apvainojums

Pasākumi

Dons aicina ieklausīties "Tukšumā"

Pēc muzikālās drāmas “Adata” pirmās sezonas panākumiem mūziķis Dons nesnauž uz lauriem un klausītājiem piedāvā pilnīgi jaunu dziesmu latviešu valodā. “Tukšums” ir emocionāls...