Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Dienvidāfrikas Republika

Galvaspilsēta: Pretorija

Naudas vienība: Dienvidāfrikas rands (ZAR)

Iedzīvotāju skaits: 43 700 000

Platība: 1 221 000 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Valsts atrodas Āfrikas kontinenta pašos dienvidos, to apskalo Indijas okeāns austrumos un Atlantijas okeāns rietumos. Dienvidāfrikas Republika ieskauj sevī divas pundurvalstiņas – Lesoto un Svazilendu.

Valsts dienvidos atrodas liels līdzenums, savukārt lielākais DĀR topogrāfiskais rajons ir Centrālais plato. DĀR ir labi attīstīta kalnrūpniecība, mašīnbūve, kā arī vieglā un pārtikas rūpniecība. Valstī ir lielas akmeņogļu atradnes, kas nodrošina 90% no nepieciešamā kurināmā.

Pasaules mēroga nozīme ir DĀR reto un stratēģisko izejvielu atradnēm (mangāns, hroms, vanādijs, cirkonijs, urāns, platīns u.c.). DĀR atrodas vienas no pasaules lielākajām dimantu un zelta atradnēm. Daudzu pasaules valstu rūpniecība ir atkarīga no Dienvidāfrikas izejvielām.

Līdzās daudzveidīgajai rūpniecībai un lauksaimniecībai valstī pastāv vairāki nacionālie parki, kuros tiek aizsargāta krāšņā Āfrikas daba.

Pasaulslavens ir Krīgera nacionālais parks, kas dibināts 1898. gadā. Katru gadu to apmeklē apmēram pusmiljons tūristu no visas pasaules.

Klimats: DĀR valda tropiskais un subtropiskais klimats, taču dažādos valsts rajonos tas stipri atšķiras. Augstākā gaisa temperatūra reģistrēta Kalahari tuksnesī: 51,7 0C. Saterlendā, 270 km uz ziemeļaustrumiem no Keiptaunas, ziemā regulāri gaisa temperatūra mēdz pazemināties līdz –15 0C. Klimatu ietekmē gan vietas augstums virs jūras līmeņa, gan jūras straumes. Puse DĀR teritorijas gadā saņem 200 – 600 mm, bet ceturtā daļa – mazāk nekā 200 mm nokrišņu. Tas pieaug virzienā no rietumiem uz austrumiem. Gar austrumu krastu plūst siltā Mozambikas straume, kuras ietekmē gaisa temperatūra ir augstāka un nokrišņu – vairāk.

Dienvidāfrikā ir daudz upju, no kurām lielākās ir Orange, Kaaimans un Bell. Lielākās pilsētas: Pretorija, Keiptauna, Johannesburga, Portelizabeta, Durbana, Īstlondona

Robežvalstis: DĀR robežojas ar Namībiju, Botsvānu, Zimbabvi un Svazilendu, kā arī Lesoto.

Administratīvais iedalījums: Kad 1994. gadā beidzās aparteīds, tika izveidots pašreizējais teritoriālais iedalījums. Šobrīd DĀR ir 9 provinces (Eastern Cape, Free State, Gauteng, KwaZulu – Natal, Limpopo, Mpumalanga, Northern Cape, North West un Western Cape), kas tālāk sadalās 52 rajonos.

Etniskais sastāvs: Melnie – 79%, baltie – 10%.
Translate

Šodien

2019. gada 22. septembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Līdz 1896.gadam Indija bija vienīgais dimantu ieguves avots pasaulē

Pasākumi

Bauskas ģimeņu stiprināšanas un atbalsta projekta izvērtējums

Šodien Bauskā prezentēs Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācijas „Ģimeņu stiprināšanas un atbalsta” projektā paveikto. Trīs gadu laikā projekta speciālisti atbalstu snieguši vairāk...