Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Turkmenistāna

Galvaspilsēta: Ašhabada

Naudas vienība: Turkmenistānas manats

Iedzīvotāju skaits: 5 110 000

Platība: 488 100 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Turkmenistāna ir valsts Centrālajā Āzijā. Apmēram 80% valsts teritorijas klāj Karakuma tuksnesis. Valsts centrālajos reģionos dominē Turan ieplaka un jau minētais tuksnesis. Pie valsts dienvidrietumu robežas paceļas Kopet Dag kalnu grēda. Vēl nozīmīgākie kalnu reģioni valstī ir tikai rietumos esošie Turkmēņu Balkāni un Kugitang grēda austrumos. Turkmenistānas augstākais punkts ir Ayrybaba (3139m).

Gandrīz 80% teritorijas nav lielu ūdens tilpņu vai straumju. Galvenās valsts upes atrodas praktiski tikai dienvidu un austrumu perifērijā. Tikai Kopet Dag kalnu grēdas apkārtnē atrodamas pāris nelielas upes.

Vissvarīgākā upe Turkmenistānas teritorijā ir arī viena no Centrālās Āzijas lielākajām upēm - Amu Darya, uz kuras būvētie dambji un apūdeņošanas sistēmas nopietni ietekmē Arāla jūru.

Klimats: Turkmenistānā dominē subtropu tuksneša klimats. Vasaras ir ilgas, karstas un sausas, savukārt ziemas - visai maigas un sausas. Zemākās gaisa temperatūras ir ap -7 grādiem pēc Celsija.

Robežvalstis: Dienvidos Turkmenistāna robežojas ar Afganistānu un Irānu, ziemeļos un austrumos – ar Uzbekistānu, un ziemeļos – ar Kazahstānu. Lielāko robežas daļu apskalo Kaspijas jūra.

Administratīvais iedalījums: Turkmenistāna iedalās 5 provincēs (Ahal, Balkan, Dasoguz, Lebap un Mary), kā arī vienā neatkarīgā pilsētā (Ašgabata).

Etniskais sastāvs: 85% iedzīvotāju valstī ir turkmēņi. Pārējās minoritātes – uzbeki (5%), krievi (4%), citas minoritātes (6%).
Translate

Šodien

2019. gada 10. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Sakarā ar Islandes ģeogrāfisko izolāciju no Eiropas kontinenta, cilvēka kāja pirmo reizi spēra soli uz Islandes zemes tikai viduslaikos, kad īru ceļotāji ieradās 795.gadā. Viņi nodibināja koloniju, taču tas nebija uz ilgu laiku, jo 80 gadus vēlāk ieradās vikingi uz pastāvīgu dzīvošanu

Pasākumi

Red Bull Music Academy izsludina pirmo mākslinieku Positivus festivalā

Šogad Positivus festivālā pasaules mēroga klubu mūzikas zvaigznes meklējiet Red Bull Music Academy Lounge – brīvdabas klubā ar satriecošiem deju grīdas hītiem!...