Vispārīga informācija

Galvaspilsēta: Kārdifa

Naudas vienība: Lielbritānijas mārciņa (GPB)

Iedzīvotāju skaits: 3 004 600

Platība: 20 779 kvadrātkilometri.

Ģeogrāfija: Velsa ir viena no Lielbritānijas pavalstīm un atrodas Lielbritānijas pussalas centrālajā un rietumu daļā. Lielākā daļa Velsas reljefa ir kalnaina, jo sevišķi ziemeļu un centrālajos reģionos. Kalni ir veidojušies pēdējā ledus laikmetā.

Augstākais valsts punkts ir Snowdon (1085m). 14 Velsas kalni, kas ir augstāki par 3000 pēdām, ir pazīstami kā Velsas trīstūkstošnieki.

Velsā ir daudz upju, ka rezultātā valsts lepojas arī ar vairākiem interesantiem ūdenskritumiem. Augstākais un lielākais no tiem ir Pistyll Phaedar (75m), kas atrodas Afon Disgynfa upē.

Velsā tāpat ir vairāki lieli ezeri, no kuriem lielākie ir Llyn Tegid un Llangorse. Velsa lepojas ar mežonīgu un tajā pat laikā skaistu piekrasti, kurā bieži plosās vētras.

Valstī ir trīs nacionālie parki: Snowdonia, Brecon Beacons un Pembrokeshire krasts.

Klimats: Velsā valda mērenais okeāna klimats, kas ir ļoti mainīgs. Dēļ siltās Golfa straumes ziemas šeit ir maigākas (taču vasaras vēsākas un mitrākas) nekā līdzīgos platuma grādos citviet Eiropā (Kopenhāgenā, Maskavā). Velsā ir zemākās gaisa temperatūras nekā citur Lielbritānijā.

Robežvalstis: Velsa austrumos robežojas ar Angliju. Rietumos to apskalo Īrijas jūra un Atlantijas okeāns.

Administratīvais iedalījums: Kopš 1996. gada Velsa iedalās 22 apgabalos – Merthyr Tydfil, Caerphilly, Blaeanu Gwent, Forfaen, Monmouthshire, Newport, Cardiff, Vale of Glamorgan, Bridgend, Rhondda Cynon Taf, Neath Port Talbot, Swansea, Carmarthernshire, Ceredigion, Powys, Wrexam, Flintshire, Denbigshire, Conwy, Gwynedd, Anglesey sala un Pembrokeshire. Velsā ir 5 lielas pilsētas - Bangor, Kārdifa, Newport, St’David’s un Swansea.

Etniskais sastāvs: 72% Velsas iedzīvotāju uzskata sevi par velsiešiem, 7% - par britiem, bet pārējo daļu veido dažādi iebraucēji. Pētījumi liecina, ka 35% Velsas iedzīvotāju ir vēsturiski velsiešu uzvārdi.
Translate

Šodien

2019. gada 17. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Menudo zupa, kas ir izslavēta kā līdzeklis pret paģirām, patiesībā ir īpaši populāra Meksikā jaungada rītā. To vāra no liellopa vēdera plēves un teļa kājām, zaļajiem čilli, attīrītiem kukurūzas graudiem un garšvielām. Piedevās parasti iet laima šķēlītes, lielos daudzumos sagriezti čilli un sīpoli, bet pasniedz to kopā ar karstām tortīlas plāceņiem

Pasākumi

Pedigree un Whiskas ir palīdzējuši 12 Baltijas dzīvnieku patversmēm

Dzīvnieku barības ražotāju „Pedigree” un „Whiskas” rīkotās akcijas rezultātā kopumā tika ziedoti 60 tūkstoši eiro 12 Baltijas dzīvnieku patversmēm. Septembrī un oktobrī...