Vispārīga informācija

Galvaspilsēta: Edinburga

Naudas vienība: Lielbritānijas mārciņa (GBP)

Iedzīvotāju skaits: 5 116 900

Platība: 78 772 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Skotija ir viena no četrām Lielbritānijas pavalstīm un aizņem vienu trešo daļu no Lielbritānijas salas. Skotijas reljefu lielā mērā ir ietekmējuši ledāji.

Raugoties no ģeoloģiskās perspektīvas, valsti var iedalīt trīs reģionos: augstienes un salas ir viens no tiem, kuru pārsvarā veido senas klintis un kalnu masīvi, piemēram, Cairngorms un Skye Cuillins.

Augstienēs dominē pakalni un tieši šeit atrodami augstākie punkti Lielbritānijā. Skotijā ir apmēram 790 salas, kas iedalās 4 galvenajās grupās - Shetland, Orkney, Inner Hebrides un Outer Hebrides.

Šajā reģionā ir arī vairākas saldūdens tilpnes, ieskaitot Loch Lomond un Loch Ness ezerus.

Otrais ģeoloģiskais reģions ir centrālie līdzenumi, kas spēlēja lielu lomu Skotijas industriālajā revolūcijā, jo šeit tika iegūts daudz ogļu un rūdas. Šajā reģionā ir novērota arī seismiskā un par vulkāniskā aktivitāte. Trešais ģeoloģiskais rajons ir dienvidu kalnāji, kuru veido kalnu grēda, kas ir ap 200 kilometru gara. Augstākais kalnāju punkts ir Merrick (843m).

Skotijā valda mērenais okeāna klimats, kas ir ļoti mainīgs. Dēļ siltās Golfa straumes ziemas šeit ir maigākas (taču vasaras vēsākas un mitrākas) nekā līdzīgos platuma grādos citviet Eiropā (Kopenhāgenā, Maskavā). Skotijā ir zemākās gaisa temperatūras nekā citur Lielbritānijā.

Kas attiecas uz Skotijas floru un faunu, tad tā ir raksturīga Eiropas ziemeļrietumiem, lai arī daļa zīdītāju (lūši, brūnie lāči) ir izmedīti.

Robežvalstis: Dienvidos Skotija robežojas ar Angliju, bet austrumos to apskalo Ziemeļu jūra, ziemeļos un rietumos – Atlantijas okeāns, bet dienvidrietumos – Ziemeļu kanāls un Īrijas jūra.

Administratīvais iedalījums: Skotija iedalās 32 apgabalos – Inverclyde, Renfrewshire, West Dunbartonshire, East Dunbartonshire, Glasgow, East Renfrewshire, North Lanarkshire, Falkirk, West Lothian, Edinburgh, Midlothian, East Lothian, Clackmannanshire, Fife, Dundee, Angus, Aberdeenshire, Aberdeen, Moray, Highland, Na h-Eileanan Siar, Argyll un Bute, Perth un Kinross, Stirling, North Ayrshire, East Ayrshire, Sout Ayrshire, Dumfries un Galloway, South Lanarkshire, Scottish Borders, Orkney un Shetland.

Etniskais sastāvs: Briti veido 95% no kopējās populācijas (no tiem 88% uzskata sevi par skotiem). Pārējos % sastāda iebraucēji, jo sevišķi poļi, kas šeit ieradušies peļņas nolūkos.
Translate

Šodien

2019. gada 09. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Antarktīdas ledus slānis satur 90% no pasaules saldūdens. Ledus slānis vietām ir līdz 2000 m dziļš un klāj gandrīz visu kontinentu

Pasākumi

Daiņa Lesiņa keramikas izstāde Kāpnes

Raksturojot Daiņa Lesiņa radošo veikumu keramikas jomā, jāuzsver, ka viņa darināto priekšmetu primārā funkcija nav lietojamība, bet gan to spēja raisīt skatītājos emocijas, vēlmes,...