Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Polijas Republika

Galvaspilsēta: Varšava

Naudas vienība: Polijas zlots (PLN)

Iedzīvotāju skaits: 38 518 240

Platība: 312 679 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Polijas teritorija iedalās vairākos ģeogrāfiskajos reģionos. Ziemeļrietumos atrodas Baltijas jūras piekraste, kas stiepjas no Pomerānijas līča līdz Gdaņskas līcim. Valsts centrālā daļa un ziemeļu reģioni ietilpst Ziemeļeiropas līdzenumos. Tie robežojas ar vēl vienu ģeogrāfisko reģionu, kas sastāv no četriem kalnainiem, ezeru rotātiem rajoniem, no kuriem lielākais ir Mazūrijas ezeru rajons, kas aizņem lielāko daļu Polijas ziemeļaustrumu.

Uz dienvidiem no Ziemeļeiropas zemienēm atrodas Silēzijas un Masovijas reģioni, kuros dominē ledus laikmetā veidojušās upju ielejas. Vēl tālāk uz dienvidiem atrodas Poļu kalnu reģions, kurā dominē kalnainas ainavas.

Polijas garākās upes ir Vistula jeb Visla, Oder, Warta un Bug. Vistula un Oder ietek Baltijas jūrā, taču vairākas valsts upes ietek Donavā un ar to – Melnajā jūrā. Jau kopš seniem laikiem Polijas upes tiek izmantotas kuģošanai, piemēram, vikingi ceļoja pa Vistula un Oder ar saviem kuģiem.

Polijā ir 21 kalns, kura augstums pārsniedz 2000m un tie visi atrodas Augstajos Tatros. Poļu Tatri, kas sastāv no Augstajiem Tatriem un Rietumu Tatriem, ir augstākā kalnu grupa Polijā. Augstajos Tatros atrodama arī valsts augstākā virsotne - Rysy (2499m). Skaistākie Polijas kalni ir Bieszczady, kas atrodas valsts dienvidaustrumos.

Ezeru ziņā Polija ir viena no bagātākajām valstīm pasaulē un Eiropā to pārspēj tikai Somija. Lielākie valsts ezeri ir Sniardwy, Mamry, Lebsko un Drawsko. Arī Tatros ir daudz kalnu ezeru. Jāpiebilst, ka tieši ezeru krastos apmetās pirmie Polijas iedzīvotāji un tas notika pirms mūsu ēras.

Taču ezeri nav vienīgais Polijas pievilkšanas spēks – daudziem par brīnumu, Polijā ir tuksnesis! Bledow tuksnesis atrodas Polijas dienvidos un aizņem 32 kvadrātkilometrus lielu platību. To pirms vairākiem tūkstošiem gadu izveidoja kūstošs ledājs.

Klimats: Polijā joprojām raksturīga bagāta flora un fauna, daudzi dzīvnieki, kas Rietumeiropā jau izmiruši, šeit joprojām ir sastopami. Kas attiecas uz klimatu, tad tas ir mērens visā valstī. Ziemeļos un rietumos raksturīgs okeāna klimats, savukārt dienvidos un austrumos – kontinentāls.

Robežvalstis: Polija robežojas ar Vāciju rietumos, ar Čehiju un Slovākiju dienvidos, ar Ukrainu, Baltkrieviju un Lietuvu austrumos, un ar Kaļiņingradas apgabalu un Baltijas jūru ziemeļos.

Administratīvais iedalījums: Polija iedalās 16 provincēs jeb wojewodztwa. Tās ir: Wielkopolskie, Kujawsko-Pomorskie, Malopolskie, Lodzkie, Dolnoslaskie, Lubelskie, Lubuskie, Mazowieckie, Opolskie, Podlaskie, Pomorskie, Slaskie, Podkarpackie, Swietokrzyskie, Warminso-Mazurskie un Zachodnipomorskie.

Etniskais sastāvs: Poļi veido 96% valsts populācijas, bet lielākās minoritātes ir vācieši, ukraiņi, lietuvieši, krievi, ebreji un baltkrievi. Pēdējos gados iedzīvotāju skaits samazinās dēļ lielās emigrācijas un dzimstības samazinājumam.
Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pitsburga savu nosaukumu ieguva par godu Britu premjerministram

Pasākumi

Latvijā viesojas britu „jazz – funk” grupa „Shakatak”

Grupas „Shakatak” 28. gadu pastāvēšanas laikā šī bija pirmā reize, kad britu „jazz - funk” grupa viesojās Latvijā.

Grupas koncerts notika 11. martā Kongresu namā....