Vispārīga informācija

Pilns nosaukums: Moldovas Republika

Galvaspilsēta: Kišiņeva

Naudas vienība: Moldovas levs (MDL)

Iedzīvotāju skaits: 4 128 047

Platība: 33 846 kvadrātkilometri

Ģeogrāfija: Moldova ir Austrumeiropas valsts, kas atrodas tuvu Melnajai jūrai. Lielāko valsts teritorijas daļu veido paugurains reljefs, kuru šķērso daudzas upes un strauti. Valsts ziemeļos reljefs ir kalnaināks, ar vairākiem nelieliem līdzenumiem upju ielejās. Ziemeļu kalnieni reiz klāja biezi meži, taču dēļ plašās lauksaimniecības attīstības 19. un 20. gadsimtā tie ievērojami saruka. Moldovas dienvidos ir neliela stepes teritorija, kas lielākoties tiek izmantota lauksaimniecībā.

Galvenā valsts upe ir Dņestra (kopumā Moldovā ir 8 lielas upes, kaut arī neviena no tām nepārsniedz 100km garumu), kas visā garumā ir kuģojama, turklāt ziemā neaizsalst. Otra lielākā valsts upe ir Prut, kas kopā ar Dņestru veido 95% Moldovas ūdens cirkulācijas.

Klimats: Moldovai raksturīgs kontinentālais klimats: vasaras ir siltas un garas ar vidējo gaisa temperatūru 20 grādi pēc Celsija, savukārt ziemas – mērenas un sausas. Lai arī nokrišņu daudzums ir neregulārs, Moldovā nav novērojami izteikti ilgi sausuma vai lietavu periodi.

Robežvalstis: Moldova robežojas ar Rumāniju rietumos un ar Ukrainu ziemeļos, austrumos un dienvidos.

Administratīvais iedalījums: Moldova iedalās 32 rajonos, 3 municipalitātēs (Kišiņeva, Balti un Tighina), kā arī vienā autonomajā teritorijā (Gagauzia) un teritoriālajā vienībā Transnistria, kuras statuss joprojām ir neskaidrs. Moldovas rajoni: Aneii Noi, Basarabeasca, Briceni, Cahul, Cantemir, Calarasi, Causeni, Cimislia, Criuleni, Donduseni, Drochia, Dubasari, Edinet, Falesti, Floresti, Glodeni, Hincesti, Ialoveni, Leova, Nisporeni, Ocnita, Orhei, Rezina, Riscani, Singerei, Soroca, Straseni, Soldanesti, Stefan Voda, Taraclia, Telenesti un Ungheni.

Etniskais sastāvs: Šodien joprojām notiek strīdi rumāņu un moldāviešu starpā, jo pirmie uzskata, ka moldāvieši ir rumāņu etnosa apakšgrupa, savukārt paši moldāvieši sev uzskata par autonomu etnisko grupu. Moldāvieši veido 76% no valsts populācijas, savukārt lielākās minoritātes ir ukraiņi (8.3%), krievi (6%) un rumāņi (3%).
Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vējdzirnavu dzirnavas vienmēr griežas pretēji pulksteņrādītāja virzienam. Vienīgais izņēmums ir vējdzirnavas Īrijā

Pasākumi

INTĪMAIS MĀKSLĀ

Ar izstādi Intīmais mākslā muzejs vēlas atjaunot dekoratīvās mākslas un dizaina izstāžu tradīciju, kas dod pārskatu par šajās mākslas nozarēs notiekošajiem procesiem, sniedzot...