3 dienas Deli

3 dienas Deli

Iedzīvotāji - 16 000 000
Valodas – Hindu, Urdu, Angļu
Valūta – 100 Indijas rūpiju (INR) = 0.024USD
Vidējā gaisa temperatūra – Vasarā – līdz plus 42 grādiem pēc Celsija, ziemā – 22 grādi
Tūrisma sezona – No oktobra līdz martam

Brīnišķīga un nolaista, neparasti skaista un atbaidoša – tāda mēdz būt Indija, ko dēvē par kontrastiem bagātāko zemi pasaulē. Jūs to vai nu iemīlēsiet, vai nu ienīdīsiet, tomēr tik un tā ceļojums uz šo eksotisko zemi jums paliks atmiņā uz visiem laikiem.

Deli, kas atrodas Indijas ziemeļos, ir valsts galvaspilsēta un viena no vecākajām pilsētām uz Zemes. Jūs varat Deli pavadīt vairākas nedēļas neko īpašu neredzot, bet varat arī saplānot savu laiku un maršrutu tā, lai tikai trijās dienās apskatītu ļoti daudzas tūristu atrakcijas un izbaudītu dažādas aktivitātes.

Tāpēc, ja kādreiz dzīvē palaimējas nonākt šajā pilsētā, atcerieties šo rakstu un izvairieties no „tūristu lamatām”, sekojot šim plānam, lai izdzīvotu vienas no iedvesmojošākajām un dzīves uzskatus mainošākajām dienām mūžā.Pirms uzsākat ceļojumu, parūpējieties par apmešanās vietu izvēli. Indijā nevajadzētu apmesties sliktākās vietās par 3 vai pat četrzvaigžņu viesnīcām, ja vien neesat dzirdējis atsauksmes no patiešām uzticamiem avotiem par kādu mazu viesnīciņu vai hosteli.

Indijas trīszvaigžņu viesnīcu piedāvājumā gandrīz vienmēr ir iekļauta arī viena ēdienreize, turklāt iesakām izvēlēties brokastis, kas ļaus jums atmosties no rīta, nesteidzīgi baudot lielisku indiešu tēju. Kad esat parūpējies par viesnīcu, ir laiks plānot savu pārvietošanos.

Viens no lētākajiem un uzticamākajiem pārvietošanās veidiem ir metro, no kura tūristi gan savu stereotipu dēļ mēdz izvairīties. Metro darbojas no sešiem rītā līdz 11 vakarā un biļešu cena ir no 6 rūpijām (0.15USD) līdz 22 (0.60USD), atkarībā no jūsu ceļa mērķa.

Ja sabiedriskais transports Indijā ir kas tāds, no kā labāk izvairīties, izvēlieties rikšas, kas ir pavisam lēts un ērts pārvietošanās veids.

Pirmā diena: Indiešu kultūra

Sāciet ceļojumu ar došanos tieši Deli vecpilsētas sirdī, lai apskatītu un izjustu vienu no tās brīnumiem – Chadni Chowk 3000 gadus seno tirgus laukumu, kas ir viena no vecākajām, rosīgākajām un trakākajām iepirkšanās vietām pilsētā.

Lai nokļūtu pašā tirgus epicentrā, brauciet uz to ar metro līdz Chadni Chowk stacijai un staigājiet pa mazajām, šaurajām ieliņām.

Tomēr, lai iepazītu patieso Deli vecpilsētas tirgus dvēseli, dodieties uz Khari Baoli un apmeklējiet nelielos Naya Bazar un Gadodio Bazar – divus interesantus garšvielu tirdziņus.

Khari.jpg - 40.92 KBLielākais garšvielu tirgus - Khari Baoli

Šeit redzēsiet veselus Indijas garšvielu kalnus un varēsiet iegādāties paciņās ar savām iecienītajām un arī interesantām, līdz šīm nepazīstamām lietām, ko izmēģināt savā virtuvē. Tirgus apmeklējumu varat noslēgt ar pusdienām kādā no Chadni Chowk veģetāriešu restorāniem, turklāt noteikti papildiniet pusdienas ar siltu, tikko gatavotu jalabi (gaiši oranžs Indijas auglis, kas cepts dzidrinātā sviestā jeb ghee).

Dodieties atpakaļ uz metro un gatavojieties pēcpusdienai, kurā būs iespēja iepazīt seno Indijas kultūru. No Chawri Bazar stacijas jūs varat doties uz Jama Masijd – lielāko mošeju Indijā.

jama.jpg - 36.72 KBLielākā Indijas mošeja - Jama Masijd

Ja esat Chadni Chowk dienvidaustrumu pusē, jūs arī varat aiziet uz šo mošeju. Ēkā tūristi var iekļūt katru dienu, izņemot lūgšanu laikos. Ieejot celtnē, ir jānovelk apavi, tomēr tas ir tā vērts, jo pastaiga pa seno mošeju ar basām kājām ir kaut kas līdzīgs sirreālam sapnim.

Kad esat atkal uzvilcis kurpes, ejiet vai brauciet ar rikšām uz Sarkano Fortu – būvi, kas sākumā tika celta kā pils vienam no ietekmīgākajiem Mughal imperatoriem Shah Jahan.

redfort.jpg - 25.34 KBSarkanais forts plešas vairāk kā 2 km garumā

Šīs objekts ekskursijas ietvaros droši vien būs pēdējais šajā dienā, jo, lai apskatītu visus iespaidīgos imperatora apartamentus, balkonus, vannas istabas, baltā marmora mošejas, galerijas un dārzus, paies vairākas stundas. Īpašu uzmanību pievērsiet griestiem, kas rotāti ar sudraba un zelta ornamentiem. Tiesa, mazliet būs jāizmanto arī iztēle, jo dažādos laikos lielu daudzumu zelta rotājumu ir piesavinājušies garnadži.

Sarkanais Forts spēlēja lielu lomu arī nesenā vēsturē, jo tieši šeit Jawaharlai Nehru 1947. gadā pirmo reizi pacēla Indijas karogu, valstij pirmo reizi pasludinot savu neatkarību.

Kāpiet taksometrā un brauciet vakariņās uz kādu no daudzajiem lieliskajiem Haus Khas ciema restorāniem (šajā ciemā pilsētas vidū ir daudz senu koka namu, kas šodien darbojas kā interesanti veikaliņi un restorāni).

hauz_khas.jpg - 44.04 KBHaus Khas ciematiņam ir raksturīgs vēsturiskas celtnes, izcili boutique veikaliņi un restorāni

Ja Haus Khas jums nesniedz gaidīto, atkal ņemiet taksi un brauciet pāri Yamuna upei uz Centre Stage Mall, kas atrodas Noida. Šis naktsklubs jūs palutinās ar labu klubu mūziku un dzērieniem, kas atsvērs visai augsto ieejas maksu. Kluba apmeklējums būs tā vērts, jo jūs nokļūsiet vienā no lielākajiem ballīšu epicentriem valstī ar diviem stāviem un astoņu līmeņu āra terasi, kas piedāvā izcilus skatus uz pilsētu.

2. diena: Ieskats vēsturē

No Central Secretariat metro stacijas dodieties uz Indijas vārtiem, kas uzcelti par piemiņu tiem 90 000 indiešu kareivjiem, kas krita Afgāņu karā 1919. gadā uz I Pasaules karā.

gate.jpg - 62.21 KBSkats uz Indijas vārtiem

Dodieties pastaigā no Indijas vārtiem līdz parlamenta ēkām, lai gūtu ieskatu arī Indijas mūsdienu arhitektūrā.

parliament.jpg - 28.98 KBParlamenta ēkas, Deli

No šejienes tālāk brauciet uz Veco Fortu, kas tā nodēvēts dēļ vecākās pilsētas vēsturiskās būves statusa.

oldfort.jpg - 42.37 KBVecais forts, Deli

Celts pašā 16. gadsimta sākumā, šis senais piemineklis ir pieredzējis dažādas impērijas un ir slavens ar to, ka apvieno sevī hindu, mughai un afgāņu arhitektūras pieminekļus.

Pēc Vecā Forta apmeklējuma ir laiks ieturēt pusdienas, tāpēc izvēlieties Dilli Haat – brīvdabas tirgu, kas paredzēts tikai gājējiem.

dili.JPG - 53.42 KBBrīvdabas tirgus Dilli Haat

Šeit varat nogaršot ēdienus no visas Indijas, ieskaitot slaveno Goan garneļu kariju, biryanais, dosas un daudzas citas indiešu delikateses.

Pēc maltītes pa ceļam varat piestāt pie Humayun kapenēm, kas atrodas Mathura ielā.

humajun.jpg - 24.01 KBTaj Mahal priekštecis - Humayun kapenes

Šis Taj Mahala priekštecis ir viens no Deli iespaidīgākajiem kompleksiem. To 1565. gadā uzcēla imperatora Humayun, lai pieminētu vīra nāvi. Kompleksa dārzi un ūdens avoti ir aizraujoši, bet pašas kapenes – neaprakstāmas. Turklāt jūs varat brīvi klejot un izpētīt pat visslēptākās šejienes vietiņas.

Kad Humayun kapeņu apskate pabeigta, droši vien būs pienācis laiks vakariņām, tāpēc ātri brauciet uz Lielo Kailash I, jo šajā apkārtnē atrodas stilīgākie Deli veikali, kā arī lērums krogu un restorānu.

Pavadiet nesteidzīgu vakaru Shalom – lieliskā bārā, kur atpūšas stilīgākie pilsētas iedzīvotāji. Shalom piedāvā gardus našķus un uzkodas, ieskaitot kūpinātu hookah, kā arī atpūtu bāra plašajos krēslos un dīvānos.

3. diena: Iepirkšanās drudzis

Šī diena ir jāuzsāk agri, turklāt transports jānoorganizē jau dienu iepriekš, lai dotos uz Qutab Minar.

kutubminar.jpg - 28.27 KBQutab Minar, celts 1200.gadā. Tiek uzskatīts, ka tas ir simbols musulmaņu valdīšanas sākumam. Pēc uzcelšanas nākamais valdnieks uzcēla papildus 3 stāvus, un 1368.gadā tika uzcelts arī pēdējais - piektais stāvs

Iepriekšēja sagatavošanās ir nepieciešama, jo šajā vietā nāksies pavadīt vairākas stundas, turklāt tā neatrodas nemaz tik tuvu pilsētas centram. Šī masīvā būve, kas celta 12. gadsimtā, ir piecus stāvus augsta un tās sākotnējā funkcija bija ziņot par uzvarām kaujās, kā arī aicināt ticīgos uz lūgšanām. Qutab Minar piedāvā aplūkot arī interesantus akmens ciļņus, kas rota sienu visā tās augstumā. Uzmanieties:

Qutab Minar ir tik augsts, ka ir grūti to ietilpināt vienā fotogrāfijā, nepaejot labu tiesu nostāk. Pa labi no torņa atrodas Alai Darwaza – kādreizējās mošejas ieeja...

Brauciet atpakaļ uz pilsētas centru un izkāpiet Rajeev Chowk stacijā, lai iepirktos un pēcāk ieturētu pusdienas.

Šodien šo rajonu oficiāli dēvē par Rajeev Chowk, tomēr gan vietējie, gan tūristi to joprojām mēdz saukt par Connaught Circus.

empor.jpg - 46.29 KBDodieties iepirkties uz Cottage Emporium centru

Ja jums lasīšana iet pie sirds, varat nopirkt pāris grāmatas, jo šeit tās ir krietni lētākas. Ja ir vēlēšanās no Deli pārvest kādus interesantus suvenīrus, iepērcieties Cottage Emporium, kur varat nopirkt interesantas statuetes, paklājus, furnitūru un citus interesantus rotājumus savai mājai.

Plašas iepirkšanās iespējas sniedz arī Janpath tirgus, lai arī tas, tāpat kā Connaught Circus, ir visai pilns ar tūristiem.

Janpath varat nopirkt pāri stilīgu ādas sandaļu (tiesa, nāksies kaulēties, tomēr cena būs krietni labāka).

Tālāk no Janpath apmēram 250 metrus varat aiziet uz ziemeļos esošo Jantar Mantar – vienu no vecākajām observatorijām visā pasaulē, kuru 1724. gadā lika uzcelt maharadža Jai Singh II no Jaipur.

jantar.jpg - 38.18 KBViena no pasaulē vecākajām observatorijām - Jantar Mantar

Šajā vietā varat aplūkot dažādas akmens ierīces, ar kurām senatnē noteica laiku. Apkārtnē atrodas vēl vairākas interesantas vietas, piemēram, Lakshmi Narayan Mandir – templis, kas celts par godu Lakshmi (indiešu pārticības dievietei).

lakshmi.jpg - 29.87 KB Lakshmi Narayan Mandir templis

Šis lieliskais piemineklis ir celts 1938. gadā un to paveica kāds bagāts tirgotājs. Plašs, krāsains un izsmalcināts – tieši tāds ir šis templis, kas uzcelts vietā, kur atrodas arī seni karstie avoti, kurus dievlūdzēji joprojām izmanto. Lakshmi Narayan jūs varat iepazīties tuvāk ar hinduismu, vērojot priesteru rituālus un tradicionālas ceremonijas.

Vakariņas ieturiet Haveli restorānā, kas izveidots Taj Mahal viesnīcā Mansingh ielā. Restorāna dekors ir lielisks, bet ēdiens – vienkārši satriecošs, padarot šo ēstuvi par labāko izvēli tiem, kas vēlas kārtīgi iepazīt Indijas ziemeļu daļas virtuvi.

Noteikti nogaršojiet Maharaja thali – ēdienu, kurā ietilpst ar garšvielām papildināta jēra gaļa, masala cālis, tandoori garneles un dažādi dārzeņi.

Protams, ceļojums uz Indiju nebūtu pilnīgs bez kino pasaules iepazīšanas, tāpēc Plaza kinoteātrī varat noskatīties kādu no daudzajiem Bolivudas ražojumiem.

Vērtīgi padomi

  • Nedodiet naudu ubagiem, ja nevēlaties tikt apzagts, jo sevišķi pie tūristu atrakcijām. Nabadzība Deli plaukst un zeļ un to pieredzēt var būt nepatīkami (jo sevišķi, ja tās upuri ir bērni), tāpēc varat līdzi paņemt vismaz kādu augli, ko iedot nabagiem.
  • Dzeriet ūdeni tikai no pudelēm un izvairieties no ielas malā nopirktiem ēdieniem. Šādu pārtiku varat ēst tikai tad, ja pārdevējs ir patiešām uzticams vai arī pats esat pārliecinājies, ka tiek ievērotas visas higiēnas normas.
  • Izmantojot taksometrus, motociklu un velorikšāas, bagāžas nesējus vai kādus citus šāda veida pakalpojumu sniedzējus, noteikti kaulējieties un cenu atrunājiet vēl pirms pakalpojuma veikšanas. Citādi var nākties šķirties no kārtīgas summas....
  • Tualetes un vannas istabas var atšķirties no jums pierastajiem standartiem, tāpēc, ja viss ir tīrs, vienkārši nepievērsiet tam uzmanību.

Iepazīstot Deli

Deli piedāvā patiešām aizraujošas vēsturiskās vietas, iepirkšanās zonas un izklaides centrus. Trīs dienu laikā jūs noteikti būsiet ļoti apmierināts un domāsiet par nākamo šīs pilsētas apmeklējumu, jo senais šeit tik ļoti veiksmīgi ir apvienots ar moderno, bet tradīcijas iet roku rokā ar jauniem sasniegumiem...
 

Komentāri (6)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Es gribuuuu :) taa ir zeme, kas mani pievelk, bet veel nav sanaacis tur buut klaatienee :)
11.08.2008. plkst. 10:56
kleera
Indija mani fascinē....viņiem ir īpaša attieksme pret lietām,dzīvi un vērtībām..
10.08.2008. plkst. 11:24
Es esmu ar mieru,bet divata-trijata tikai!Nav jau bail no apzag'sanas,bet,ja notiek,tom'er sve's'a valst'i diezgan nepatikami!
07.08.2008. plkst. 12:11
labā observatorija un Indijas vārti!
24.10.2007. plkst. 13:48
..tas tik būtu piedzīvojums!
18.10.2007. plkst. 12:52

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Sahāras tuksnesis katru gadu izplešas par kilometru dienvidu virzienā

Pasākumi

Bezmaksas mūzikas kampaņa saņem “Zelta āmuru”

Piektdien, 26.septembrī Platforma Music un Wrigley’s Orbit bezmaksas mūzikas lejupielādes kampaņa saņēmusi 9.starptautiskā reklāmas festivāla “Golden Hammer” balvu kategorijā “Best...