Apskates vietas Sāremā

Apskates vietas Sāremā

Sāremā Igaunijas lielākā sala (2673m2) ir iemīļota vieta gan ceļošanai, veseļošanās atvaļinājuma pavadīšanai, gan arī vienkārši baudījums acīm un svaigs jūras gaiss.
Kopā ar Muhu, Abruka, Vilsandi, Ruhnu un citām mazākām salām un saliņām Sāremā veido Saare novadu.

Senajos Saare ciemos ēkām ir salmu jumti, tās apjož akmens sētas, vēsturiska mantojuma ietvaros ir saglabātas vecās steķu dzirnas, brīnišķīgi tautas tērpi un īpatnējs dialekts.
Sāremā izveidojās apmēram pirms vienpadsmit tūkstoš gadiem, paceļoties jūras gultnei. Arheoloģiskie atradumi liek domāt, ka cilvēku apdzīvotas vietas šeit pastāvēja jau pirms astoņiem tūkstošiem gadu.

Sāremā krasta līnija ir ļoti sadrumstalota ar daudzām pussalām (lielākā Sorve ir 32 km gara) un līčiem, kas dziļi iesniedzas salā. Uz šī novada krastiem, kas garumā pārsniedz 1200 km atrodas 15 ostas, kas ir piemērotas jūras kuģiem, kā arī daudzas piestātnes piekrastes zvejas un buru laivām.

Par Sāremā simboliem ir uzskatāmi kadiķi, kuri klāj lielāko salas daļu, dolomīts, vējdzirnavas un slavenais mājas alus, ko brūvē salas iedzīvotāji.

Pateicoties mērenajam piejūras klimatam Sāremā ir bagāta flora un fauna. Apmēram divsimts augu sugu ir saņēmušas aizsargājamo augu statusu. Salā atradīsiet neskaitāmus neparastus tauriņus un skaistas savvaļas orhidejas. Katru gadu Sāremā apciemo tūkstošiem migrācijas putnu un liela daļa no tiem ir aizsargājamie putni. Pie tam Viidumae un Vilsandes dabas aizsardzības rezervātos ir ap diviem simtiem atsevišķu aizsargājamu dabas objektu – parki, augstās klintis, lieli koki, neparasti laukakmeņi un unikālās purvuielejas. Uz salas atrodamais Kāli meteorīta krāteris ir lielākais Eiropā un tā atrašanās vieta ir viegli sasniedzama tūristiem.

Slavenākais no daudzajiem arhitektūras pieminekļiem ir viduslaiku Kuresāre cietoksnis – pašreizējā Sāremā muzeja ekspozīcijas vieta. Pazīstamākais dabas objekts ir Kaali meteorīta krāteris.


Lai nokļūtu Sāremā, ir jābrauc ar prāmi.

Pēc brauciena ar prāmi no Virtsu vispirms nokļūst Muhu. Šeit ir gotiska stila Muhu baznīca (1267), Koguva ciems ar daudzām senlaicīgām ēkām, akmens dārziem un apaļām akām, kā arī izsmalcinātu atvaļinājumu un augsta līmeņa virtuvi piedāvājoša Padaste muiža. Linnuse ciemā ir strādājošas vējdzirnavas un tuvumā strausu ferma.

Pāri Vaikese līča dambim ved ceļš uz Sāremā, kur ceļotājs noteikti vispirms trauksies uz apriņķa centru – Kuresāre. Tikpat lepna ir Sāremā visvecākā ēka, Valjala baznīca ar unikāliem sienas gleznojumiem. Tuvumā atrodas sens Valjala cietoksnis, kas seno brīvības cīņu laikā pats pēdējais Igaunijā padevās ordeņa bruņiniekiem (1277).

Starp daudzajām Sāremā apskates vietām, dažas ir mazāk zināmas tūristiem, kā, piemēram, Anglas vējdzirnavu kalns, Mustjalas klints, 17. gadsimtā celtais Kihelkonnas zvanu tornis, Loonas muiža un Maasi pilsdrupas. Sāremā viduslaiku baznīcas ir ievērojamas ar savu arhitektūru, kā, piemēram, Poides un Karjas baznīcas. Nozīmīgākā tūristu apskates vieta vienīgajā salas pilsētā Kuresārē (līdz 1917. gadam Arensburga) ir bīskapa pils, kura datēta ar 13. gadsimtu. Šī pils ir unikāla Baltijas valstīs. Kuresāre ir arī labi pazīstama ar savu labi saglabājušos vecpilsētu. Uz dienvidiem no pilsētas atrodas aizsargājama Loode ozolu birzs, tālāk atrodas Sorve saar, kur 2. pasaules kara dienās norisinājās sīvas kaujas.

Kāli meteorīta krāterisUntitled 2.jpg - 79.87 KB

Pirms 7500 gadiem milzīgs meteorīts krītot ar kosmisku ātrumu saskarsmē ar zemi eksplodēja. Sprādziena vilnis sadragāja un izsvaidīja zemes virsmas iežus un izveidoja krāteris. Tas ir 22 m dziļš, 110 m diametrā. Tajā no nokrišņu un pazemes ūdeņiem izveidojies 6 m dziļš ezeriņš, kura virsma ir diametrā 30-60 m. Sprādzienā pats meteorīts iztvaikoja.

Pirms nokrišanas 5-10 km augstumā no meteorīta atdalījās gabali. Tie mehāniski sabirza pēc trieciena, no kura izveidojās mazs krāteris. Netālu no lielā ir astoņi mazie triecienkrāteri. Tajos atrastas meteorītu šķembas 0,5-28,4 g smagas. Daļa no tām izpētītas un atrodas Kuresāres pils muzejā.
Krātera malā 12.-13. gs. bija uzbūvēts pilskalns. Domājams, ka krātera ezeriņš kalpoja kā svētvieta. Ap to ir īpašs enerģijas lauks, tāpēc izveidojusies mūsdienu tradīcija apiet augšpusi visu apli ap krāteri.

Anglas vējdzirnavasUntitled 4.jpg - 38.72 KB

Kaut arī Sāremā ainavā vairs nav saglabājušās daudz senās vējdzirnavas, tās tomēr tiek atzītas par svarīgāko salas simbolu. Senās vējdzirnavas tika būvētas no akmens uz augsta atbalsta. 19.gadsimtā līdzās katrai lielākajai Sāremā un Muhumā saimniecībai atradās saimniecībai piederošas vējdzirnavas. Šobrīd vējdzirnavu darbību var apskatīt Muhu salā, Eemu saimniecībā netālu no Vaikes dambja. Anglas vējdzirnavu kalnā, netālu no Leisi, var apskatīt piecas vējdzirnavas. Kaut arī lielākoties salas vējdzirnavas ir pārvērtušās drupās, salas iedzīvotāji sāk atjaunot tās, jo vējdzirnavas ir nozīmīga Sāremā kultūras daļa.

Karjas baznīca

Šī nelielā vienjoma celtne bagātīgi izdaiļota ar zīmējumiem uz griestiem un akmens griezumiem. Gotiksā baznīca ir viena no ievērojamākām arhitktūras pieminekļiem ne tikai Sāremā, bet arī starp Baltijas lauku baznīcām.

Pangas stāvkrasts – klintsUntitled 8.jpg - 65.26 KB

Panga ir viena no skaistākajām klintīm Sāremā. Tā stiepjas gar jūru 2,5 km. Šajā galā tā ir tikai 13 m augsta, bet tālāk tā sasniedz 21,3 m augstumu. Sastāv no trīs dažādu dolomītu slāņiem.

Panga senatnē bija upurēšanas vieta. Bada, sērgu un kara gados senie iguaņi šeit upurējuši pat novārgušus bērniņus, metot tos jūrā. Tūristi met monētas, jūrnieki - stipro dzērienu pudeles.

Untitled 10.jpg - 56.37 KBSāremā ziemeļrietumu daļā, Kihelkonna tuvumā atrodas Mihkli sēta – muzejs. Tā ir īpaša tādēļ, ka pilnīgi autentisko saglabājušos sētu kompleksā izstādītos priekšmetus izgatavojuši uz vietas 6 paaudžu roku darbā.

Viena no Sāremā piesaistošajām vietām ir augsta kaļķakmens krauja, kas visiespaidīgāk izskatās ziemeļu piekrastē Ninase un Panga krauju (augstums 21 m) veidā.  

Laugu ciemā ir stikla darbnīca, kurā, ja paveicas, var apskatīt stikla mākslinieku darbu un var pat izmēģināt stikla pūšanu.

Untitled 12.jpg - 81.07 KBTriigi ostas tuvumā ir Igaunijas slavenā dziednieka Vigala Sassi dendroparks un kulta centrs. No Triigi, ja ir vēlēšanās, var ar prāmi aizbraukt uz Hiiumaa, no Orissaare ostas savukārt tiek veikti izbraukumi Vaikeses līcī.

Novērtēta atpūtas vieta ir Karujarv (Lāču ezers). Pludmaļu jūras krastā ir daudz, pastaigām un telšu uzstādīšanai piemērotu vietu ar skatu uz jūru vēl vairāk. „Savas salas” meklētāji var doties no Kuresāre uz Abruku.
 
Ceļojumā pa Sāremā iespējams doties arī ar auto. Šāda izvēle ļaus pilnvērtīgi izmantot Sāremā piedāvātos labumus. Uz Sāremā var doties no Ventspils vai arī no Virtsu (Igaunijā) ostas ar prāmi. Daudz ceļotāji apmeklē Sāremā ar velosipēdiem. Velosipēdistiem Sāremā tiek piedāvāti dažādi tūrisma maršruti.
 

Komentāri (3)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Students
Vajadzētu uztaisīt kādu maršrutu ar ieteikumiem kur pāēst un nakšņot utt., ko visi var izmantot
03.07.2019. plkst. 23:40
ligita
sarema sala biju ar savu miloto cilveku Haraldu.nu jau 8 gadi,kops vina vairs nav.ta bija neatkartojami skaista vasara,skaista ekskursija,kuru nespeju aizmirst.sodien,11.08.2001.g.-tas bija pirms...15 gadiem,bet atminas viss ka toreiz.atminai- daudz skaistu fotografiju.tagad tas parskatu biezi.mans milotais cilveks bija fotografs,loti labs fotografs,tas bija vina darbs un hobijs...zel,ka sai dzive neko vairs neatgriezt...skumji..
11.08.2016. plkst. 16:27
Dainis M.
Skaisti. Esmu tur bijis ceļojumā. Un atklāti sakot,braukšu vēl tur,iepatikās apkārtne.
30.03.2016. plkst. 13:11

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 08. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Los Andželosas sākotnējais nosaukums bija „El Pueblo de Nuestra Senora la Reina de los Angeles de Porciuncula”, kas spāņu valodā nozīmē „Likteņa eņģeļu Karalienes Dievmātes ciemats”

Pasākumi

Sērijā „Klausāmgrāmata” iznākusi Imanta Ziedoņa dzejoļu izlase „Kukainīt, re, kā saule spīd”

Audio grāmatu sērijā „Klausāmgrāmata” klajā laists Imanta Ziedoņa CD „Kukainīt, re, kā saule spīd”. Ar šo izdevumu sērijā tiek aizsākta jauna kolekcija „Autora balss”, jo...