Top 10 – Oriģināli būvniecības projekti

Top 10 – Oriģināli būvniecības projekti

Arhitekti un inženieri viennozīmīgi arī ir mākslinieki, jo arī viņiem, celtniecības robežas nemitīgi pārsniedzot, nav svešs jaunrades jēdziens. Gadu gaitā viņi ir radījuši daudzas celtnes un būves, kas no malas liekas šķietami neiespējamas un kalpo kam vairāk, nevis tikai funkcionālai izmantošanai - tās kļūst par valstu simboliem un sasniegumiem.

No Ēģiptes piramīdām līdz Empire State Building, šī sacensība, lai radīto ko vēl lielāku un iespaidīgāku, joprojām nav rimusies. Mūsu Top 10 piedāvā visa veida būvniecības projektus (ne tikai debesskrāpjus), kas ir vai nu pabeigti, vai arī celtniecības procesā.


10 – Big Dig lielceļš (Bostona, Massachusetts)

bigdig.jpg - 70.68 KBBostonas centrālā artērija un tunelis (CAT) jeb "The Big Dig"

Viens no agresīvākajiem un intensīvākajiem būvniecības projektiem Ziemeļamerikā ir Big Dig, kas tika izveidots kā risinājums pilsētas lielajām sastrēgumu problēmām. Sešu joslu Central Artery lielceļa pārveide nodarbināja inženieru prātus jau kopš 50. gadiem, tomēr, kad satiksme kļuva vienkārši traģiska (sastrēgumi ilga vidēji 10 stundas diennaktī), 80. gados tika pieņemts lēmums pilnībā pārveidot pilsētas centra infrastruktūru.

Projekta laikā tika uzbūvēti divi tilti, tunelis un, kas ir pats pārsteidzošākais, tika nojaukts Central Artery, izveidojot krietni plašāku maģistrāli zem zemes.

Darbos piedalījās vismaz 5000 strādnieku, kas izveidoja 13 km garu lielceļu ar 8 - 10 joslām, izmantojot 3 miljonus kubikmetrus betona un 12 miljonus kubikjmetrus augsnes.

Fakts: Projekts radīja 120 ha jaunu parku un atvērto zonu Bostonas apkārtnē.

9 – Queen Mary 2

qm2.jpg - 30.51 KBLuksusa pasažieru kuģis - Queen Mary 2

Lielākais pasažieru kuģis, kas jebkad uzbūvēts, patiesībā ir gluži kā peldoša pilsēta. Papildināts ar kazino, naktsklubu, SPA centru, vīna bāru, 15 restorāniem un bāriem, bibliotēku un pat planetāriju, šis kuģis Titānikam liek izskatīties pēc laivas. Laineri, kas spēj uzņemt 2700 pasažierus, būvēja pusotru gadu un pirmo reizi izmēģināja 2004. gada 12. janvārī.

Milzīgais kuģis sver 151 400 tonnas, spēj attīstīt 157 000 zirgspēkus un tā celtniecības izmaksas bija 800 miljoni USD.

Tie, kas vēlas doties kruīzā ar Queen Mary 2, rēķinās ar 1500USD lieliem tēriņiem par sešu dienu braucienu.

Fakts: 345 metrus garais Queen Mary 2 ir divas reizes garākas par Vašingtona monumentu un par 45 metriem garāks par Eifeļa torņa augstumu.

8 - Pekinas lidosta (Pekina, Ķīna)

pekina.jpg - 38.79 KBPekinas jaunā lidosta

Daļa no Pekinas plašās infrastruktūras pārveides kampaņas ir arī pasaules lielākās lidostas izveide gaidot 2008. gada olimpiskās spēles.

Anglis Norman Foster, kas projektējis arī patreizējo pasaules lielāko lidostu Honkongā, uzskata, ka līdz 2007. gada beigām Pekinas lidosta tiks pabeigta visā pilnībā, lai arī jau gadu tā darbojas.

Ķīnas valdība sākumā demonstrēja vilcināšanos attiecībā uz šo projektu, tomēr beigu beigās 2 miljardus vērtais komplekss jau tikpat kā pabeigts.

Fakts: Lidostas ugunsdrošais jumts aizņem 32 ha lielu platību.

7 – Millau viadukts (Millau, Francija)

millau.jpg - 48.26 KBIespaidīgais Millau viadukts

Tas pats vīrs, kas radīja Pekinas jauno lidostu, atstājis savu rokrakstu arī Francijā, izveidojot pasaulē lielāko tiltu. Stiepjoties pāri Tarn upei Francijas dienvidos, Millau viadukts uz septiņiem pīlāriem izskatās ļoti iespaidīgi.

Augstākajā punktā tilts atrodas 342 metru augstumā (16 metrus augstāk, nekā Eifeļa tornis) un ir 2 kilometrus garš.

To cēla trīsarpus gadus un tas ietilpst A75 lielceļā, kas savieno Ziemeļeiropu ar Vidusjūras reģionu. 2004. gada 14. decembrī to atklāja ar grandiozu ceremoniju.

Kopējās Millau viadukta izmaksas sastādīja 523 miljonus USD un būvniecībā izmantoja 2 miljonus tonnu betona un metāla. Būvfirma tam devusi 120 gadu garantiju!

Fakts: Millau tilts ir tik liels, ka tas ir redzams no kosmosa.

6 – Brīvības tornis (Ņujorka)

freedom.jpg - 19.61 KBBrīvības torņa projekts

Pēc asām debatēm Ņujorkas dome piekrita kompromisam starp diviem pasaulslaveniem arhitektu plāniem atjaunot Pasaules Tirdzniecības centru. Daniel Libeskind un David Childs radīja Brīvības torņa projektu - 541 metrus augstu debesskrāpi, kura augstums speciāli radīts, lai pieminētu ASV neatkarības iegūšanas gadu.

Uzsākot celtniecību 2007. gada sākumā, milzīgā ēka sāk iegūt 73 stāvus – pirmie 70 domāti ofisiem, bet pēdējie 3 – restorāniem un apkārtnes skatu laukumiem.

Kopumā izmaksas tiek lēstas 12 miljardos USD un projekts tiks pabeigts 2010. gadā, pārspējot Taipei Tower – pagaidām augstāko ēku pasaulē.

Fakts: Balsta trošu struktūra, kas turēs Brīvības torni, vienlaikus balstīs arī vēja turbīnas, kas nodrošinās 20% ēkai nepieciešamās enerģijas.

5 – Pasaule (The World) (Dubaija, AAE)

world.jpg - 30.19 KBPasaules salas - Dubaija, AAE

Patiešām grandiozs un ambiciozs projekts, ko attīsta Nakheel Developments Dubaijas pilsētā.

4 kilometrus no šīs Vidējo Austrumu pilsētas krasta atrodas vairākas cilvēka veidotas salas, kas jau sāk ieņemt savu veidolu, jo būvdarbi rit jau kopš 2003. gada.

Ja 2008. gadā (pabeigšanas datums) vērosiet kompleksu no putna lidojuma, jūs redzēsiet Zemes atveidu jūrā. 300 dažāda izmēra salas kopumā izmaksās 4 miljardus dolāru un attēlos pasaules karti, piedāvājot bagātniekiem iegūt īpašumā savu salu.

Cenu līmenis – no 7 līdz 36 miljoniem USD. Iepirkšanās centri, ofisu ēkas, muižas un parki rotās salas, kas atradīsies līdz 100 metriem viena no otras.

Fakts: Rods Stjuarts jau ir nolūkojis Lielbritāniju šajā kompleksā par nieka 34 miljoniem dolāru.

4 – Hangzhou līča tilts (Cixi un Jiaxing, Ķīna)

hangzhou1.JPG - 26.96 KBŠādi pēc darbu pabeigšanas izskatīsies Hangzhou līča tilts

Vairums tiltu šķērso upes un ezerus, bet tādu, kas šķērsotu jūru, nemaz nav tik daudz.

Hangzhou līča tilts ir 45 kilometrus garš un savieno Cixi un Jiaxing pilsētas Zheijang provincē Ķīnas austrumos. Savienojot pirms tam nošķirtas pilsētas Ķīnas ekonomiski attīstītākajā krastā, sešu joslu tilts ir garākais pasaules jūru šķērsojošais tilts.

To pilnībā plāno pabeigt 2008. gadā un tā kopējās izmaksas būs 1.5 miljardi USD.

Fakts: Hangzhou līča tilts ir tik garš, ka celtnieki bija spiesti tā vidus posmā jūrā uzbūvēt mākslīgu salu, kurā turēt visu nepieciešamo darbiem.

3 – Starptautiskā kosmosa stacija (ISS)

iss.jpg - 39.45 KBStarptautiskā kosmosa stacija

16 nācijas piedalās jau 15 gadus ilgajā projektā, lai izveidotu milzīgu bāzi kosmosā virs zemes. Šo uzskata par milzīgāko kopprojektu pasaules vēsturē.

Kad stacija tiks pilnībā pabeigta, uz to tiks veikti papildus 80 lidojumi, lai piegādātu svarīgus elementus stacijas funkcionēšanai.

ISS būs četras reizes lielāka par krievu MIR un svērs vismaz miljonu mārciņu, ņems enerģiju no saules paneļiem un tās vienas dienas darbības izmaksas būs veseli 130 miljoni USD.

Fakts: ISS uzņēma gan pirmo kosmosa tūristu pasaulē – Denisu Tito, kurš samaksāja 20 miljonus USD, kā arī rīkoja pirmās kosmosa kāzas, kurās precējās krievu astronauts un viņa līgava, kas tobrīd atradās Teksasā.

2 – Burj Dubai (Dubaija, AAE)

burj.jpg - 38.11 KBŠādi izskatīsies potenciāli augstākā celtne pasaulē - 807 metrus augstais Burj Dubai debesskrāpis

Tā kā Dubaija kļūst par pasaules biznesa galvaspilsētu, tā veido arī iespaidīgu infrastruktūru.

Burj Dubai pārspēs visus rekordus kā pasaules augstākā ēka – veseli 807 metri (par 266 metriem augstāks, nekā šobrīd Ņujorkā topošais Brīvības tornis).

Burj Dubai 160 stāvi tiks veltīti ofisiem, dzīvokļiem, viesnīcām un plašam tirdzniecības centram.

Unikālā trīs šķautņu struktūra spēs izturēt stipros vējus un kļūs par ievērojamu Dubaijas ainavas sastāvdaļu. Kopējās izmaksas – 8 miljardi USD.

Fakts: Lai izvairītos no šūpošanās, Burj Dubai tiek būvēta apkārt „serdei”, kas augstumā kļūst pakāpeniski mazāka.

1 – Trīs aizu dambis (Sandouping, Yichang, Ķīna)

dam.jpeg - 41.64 KBTrīs aizu dambja vizualizācija - projekta 26 ģeneratoru jauda būs ekvivalenta 18 spēkstaciju radītajai

Mēģiniet iedomāties 2 kilometrus platu, 182 metrus augstu 400 jūdzes garu ūdens rezervuāru radošu struktūru!

Ķīnas Trīs aizu dambja projekts milzīgs 16 gadu pūliņu rezultāts, kas radīts ar domu novērst Jandzi upes plūdus, kas pēdējā gadsimta laikā nogalinājuši miljonu cilvēku.

Noturēt pasaules trešās garākās upes ūdeņus nav vienkārši, tāpēc arī saprotamas 25 miljardus dolāru lielās izmaksas un ilgo būvniecības periodu (kopš 1993. gada).

Kad projekts pilnībā tiks pabeigts, 26 ģeneratori ražos enerģiju, ko spētu saražot 18 spēkstacijas!

Sešus mēnešus gadā 10 000 tonnas smagi kuģi varēs iebraukt iekšzemes pilsētā Chongqing, radot milzīgu biznesa centru Ķīnas Sichuan provincē.

Komentāri (9)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
klusais
iespaidīgi,ir vērts paskatīties!
21.02.2008. plkst. 11:44
Visvairāk, tomēr, man patika tilts, kurš šeit nav ievietots. Gudri amerikāņi uztaisīja tiltu ar vantīm, bet ne parastu- jams bija lokans, pietam dikti lokans. Un tā nu viņš arī salocījās līdz mirklim, kad vnk. pārplīsa. Vot tas ir pats unikālākais tilts!
18.02.2008. plkst. 18:05
Pavisam oriģināli projektiņi !,
20.11.2007. plkst. 09:49
ĻOTI BĪSTAMI!
30.09.2007. plkst. 13:47
Jāaa, bet nekas nespēj konkurēt ar mūsu izmisīgi nožēlojamo, oranžo, miljardu vērto tiltu! Uzreiz būtu būvējuši kādas mākslīgās salas,lai ir kur aci vismaz pamielot!
27.09.2007. plkst. 21:43

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Mūsdienu pasaulē tiek runāts aptuveni 5000 valodās (precīzu skaitu nav iespējams noteikt, jo pat lingvisti ne vienmēr ir vienisprātis par to, vai kādas valodas ir dažādas vai arī viena ir otras dialekts). Aptuveni 4% no tām runā 96% pasaules iedzīvotāju

Pasākumi

MOJO CAFÉ atklāšana 10.jūlijā

MOJO CAFÉ atklāšanā ar akustisko koncertu uzstāsies Jēkabs Nīmanis, kuru daudzi
atpazīst pēc lieliskajām kompozīcijām, kas radītas Jaunā Rīgas teātra
izrādēm („Latviešu...