Top 10 – Arhitektūras galvaspilsētas

Top 10 – Arhitektūras galvaspilsētas

Sekmīga grila uzstādīšana šašliku cepšanai daudziem var kļūt par īstu arhitektūras triumfu piemājas dārziņā, taču debesskrāpju, ēku un dzīvojamo namu radīšana pasaules skaistākajās pilsētās ir viens no diženākajiem cilvēka sasniegumiem.

Lai godinātu lieliskāko pasaules arhitektu pūles, esam izveidojuši sarakstu ar 10 brīnišķīgām pilsētām. To arhitektūra ir dažāda – gan izteikts klasiskais stils, gan modernisms un postmodernisms, gan visu minētu stilu apvienojums. Galvenais kritērijs – dažādajiem stiliem jābūt perfekti sabalansētiem.

Vēlaties draugos raisīt interesi, rādot viņiem savas atvaļinājuma fotogrāfijas? Nākamajam ceļojumam izvēlieties kādu no pasaules arhitektūras galvaspilsētām!


10 – Brazilja, Brazīlija

Brazilija.jpg - 65.82 KB

Pēdējos 4 gados tūrisma industrija aizvien vairāk apzinās Brazīlijas galvaspilsētas arhitektūras pievilcību. Esošo plānojumu jau 1957. gadā izveidoja pilsētu plānotājs Lucio Costa, bet pārsvarā realizēja arhitekts Oscar Niemeyer. Plānojumā tika uzvērta pilsētas krusta forma, taču raugoties no gaisa, tā atgādina taureni vai milzu lidmašīnu. Lai arī reizēm šī pieeja ir izpelnījusies kritiku, UNESCO pilsētu ir iekļāvis Pasaules mantojuma sarakstā.

Starp ievērojamākajām Braziljas ēkām jāizceļ Palacio da Alvarado (Brazīlijas prezidenta oficiālā rezidence), Republikas Kultūras komplekss, Cathedral Basilica un Trīs varu skvērs (tur atrodas valdības administratīvās ēkas). Ir jūtams, ka daudzējādā ziņā ēku radītāji ir iedvesmojušies no slavenā franču arhitekta Le Corbusier, kas uzskatāms par modernās arhitektūras tēvu.

9 – Dubaija, Apvienotie Arābu Emirāti

dubai.jpg - 60.75 KB

Trūkst ceļamkrāna objekta pabeigšanai? Vainojiet Dubaiju. Ir aprēķināts, ka šajā pilsētā strādā 25% no visiem pasaules ceļamkrāniem! Bez neiztrūkstošajiem debesskrāpjiem pilsēta lepojas ar vienīgo septiņzvaigžņu viesnīcu pasaulē – Burj Al Arab. Veidota buras formā, šī ir arī garākā viesnīca uz Zemes.

Taču „bura” ir tikai viens piliens jūrā – Dubaijā atradīsiet arī Hydropolis (pirmais zemūdens hotelis pasaulē), Burj Dubai (šobrīd pasaules augstākā ēka), World Tower (pasaulē augstākā viesnīca) un Dubailand (izklaides parks Disnejlendas stilā, kas tuvākajā nākotnē apmēru un grandiozitātes ziņā pārspēšot jebkuru izklaides parku pasaulē). Vēlaties redzēt nākotni? Brauciet uz Dubaiju.

8 – Atēnas, Grieķija

atenas.jpg - 79.05 KB

Akropole (sengrieķu civilizācijas mantojums) kalpo par iedvesmas avotu arī mūsdienās, veidojot vienu no Grieķijas galvaspilsētas arhitektūras pamatakmeņiem. Šeit jūs varat apjūsmot klasiskās grieķu-romiešu kolonnas, kas tur Partenonu un ir rotātas ar dažādiem interesantiem ornamentiem.

Ja pēc Akropoles apskates vēl palikusi vēlēšanās pēc jauniem iespaidiem, dodieties uz Atēnu akadēmiju (ieturēta modernākā grieķu-romiešu stila versijā), kā arī iespaidīgo Atēnu Olimpisko stadionu. Nav noslēpums, ka Atēnu pievilcības spēks slēpjas tās klasiskajā arhitektūrā – tieši tāpēc esam to iekļāvuši savā sarakstā.

7 – Florence, Itālija

florence.jpg - 94.21 KB

Daudzi uzskata šo pilsētu par itāļu renesanses rašanās epicentru. Tāpēc lieki piebilst, ka lielākā daļa tās arhitektūras pieminekļu ieturēti tieši renesanses stilā. Starp slavenākajiem objektiem jāmin Palazzo Vecchio (rātsnams), Tēlotājmākslas muzejs (tur atrodas Mikelandželo Dāvids) un Uffizi (mākslas galerija ar ļoti slaveniem renesanses laika darbiem). Tālāk seko dievnami – Santa Maria del Fiore (slavena katedrāle, 4. lielākā Eiropā), kā arī Basilica di Santa Croce.

Viena no interesantākajām Florences atrakcijām tomēr ir Ponte Vecchio – viduslaiku tilts, gar kuru atrodas neskaitāmi apskates objekti.

6 – Roma, Itālija

roma.jpg - 78.88 KB

Līdzīgi kā Atēnas, arī Roma ir Rietumu civilizācijas vēsturiskās arhitektūras pērle. Jūs zināt klasiskās vērtības: Kolizeju, Panteonu, Romas forumu un Venēras templi. Tās sacenšas ar mazliet jaunākām, taču ne mazāk iespaidīgākām būvēm – Svētā Pētera laukumu Vatikānā, Siksta kapelu un Viktora Emanuēla II Nacionālo monumentu.

Lai arī Roma nav slavena ar jauniem arhitektūras šedevriem, tās senie, klasiskie un renesanses pieminekļi ir pietiekams pieteikums uz arhitektūras galvaspilsētas statusu.

5 – Šanhaja, Ķīna

shanhaij.jpg - 122.15 KB

Ķīna ir viens no pasaules ekonomikas tīģeriem un viens no tās projektiem ir Šanhaja. Šobrīd šajā zemē attīstība norit ļoti strauji un lēmumi būvniecības jomā tiek pieņemti stundās, nevis mēnešos, kā tas notiek Rietumos. To var redzēt nemitīgi augošajā Pudong rajonā, kur atrodas pilsētas augstākā ēka Jin Mao Tower, kā arī Oriental Pearl Tower – iepirkšanās centrs, viesnīca un skatu tornis vienlaikus.

Krastmalā iespējams redzēt citu Šanhajas sejas pusi, jo šeit aplūkojama arī koloniālisma laika arhitektūra. Taču pamazām to nomaina modernie sasniegumi, piemēram,  Šanhajas Grand Theatre un nākamā pasaules augstākā ēka – Pasaules Tirdzniecības centrs. Kurp dodas Ķīna? Palūkojieties augšup.

4 – Berlīne, Vācija

berlin.jpg - 78.4 KB

Kopš Berlīnes mūra krišanas 1989. gadā pilsēta ievērojami mainījusi savu seju. To var manīt, apskatot Reihstāgu (veco nacistu parlamenta ēku), kas atjaunots un papildināts ar stikla kupolu.

Reiz aizmirstais Potsdamer Platz ir pārplānots un šobrīd lepojas ar iespaidīgo Sony centru. Ļoti interesants ir DaimlerChrysler kvartāls – no jauna izveidots 90. gadu otrajā pusē un ietver neskaitāmas jaunas ēkas. Noteikti apskatiet arī jauno, moderno Lielbritānijas vēstniecības ēku, kā arī Ebreju muzeju, ko projektējis arhitekts Daniel Libeskind.

Taču Berlīnē netrūkst arī klasiskas arhitektūras, piemēram, neoklasiskais Alte Museum, Bode Museum un Das Rotes Rathaus (vecais rātsnams).

3 – Čikāga, ASV

chikaga.jpg - 96.02 KB

ASV vēju pilsētā ir kas vairāk par hotdogiem un sporta līdzjutējiem. Uzskata, ka tieši Čikāga ir mūsdienu amerikāņu arhitektūras dzimtene. Pēc 1871. gada Lielā ugunsgrēka, kas iznīcināja milzīgas platības, Čikāga principā tika uzcelta no jauna. Lai gūtu nojausmu par pilsētas ainavām, pietiks pieminēt to, ka vārds „debesskrāpis” ir cēlies no šejienes.

Pilsētas firmas zīmes ir Sears Tower (augstākā ēka ASV), Wrigley ēka (trīsstūra veida ēka, kurā izvietots Wrigley galvenais birojs), kā arī Marina City – oriģināla ēka, kas atrodama neskaitāmās Čikāgas fotogrāfijās.

Pilsētā savs birojs ir slavenajam Frank Lloyd Wright, tāpēc nav jābrīnās, ka arī Čikāga ir pilna ar viņa projektētajiem šedevriem. Lielajā pilsētas Millenium park savu darbu ir radījis arī ievērojamais Frank Gehry.

2 – Parīze, Francija

paris.jpg - 88.44 KB

Ejot pa Parīzes ielām rodas sajūta, ka atrodaties mākslas muzejā. Viduslaiku, renesanses, neoklasikas un art nouveau stila ēkas lieliski harmonizē ar modernajiem objektiem, liekot saprast, ka pilsēta ir kas vairāk par skaistu muzeju.

Bijušais Francijas prezidents Fransuā Miterāns bija ļoti pārņemts ar ideju padarīt Parīzi vēl krāšņāku un 80. gados aizsāka „Grand Travaux” projektu, kura mērķis bija ar modernām ēkām papildināt jau esošās vēsturiskās vērtības. Rezulāts ir Luvras stikla piramīda, kā arī citi objekti.

2008. gada Pritzker Architecture Prize (Nobela prēmijas ekvivalents arhitektūrā) tika piešķirta parīzietim Jean Nouvel, kura darbu starpā jāizceļ Musee du quai Branly – ļoti oriģināla ēka.

Ja vēlaties vairāk klasikas, saraksts ir nebeidzams – Triumfa arka, Parīzes Dievmātes katedrāle, Musee d’Orsay... Lai visu apskatītu, uz Parīzi jābrauc vairākas reizes.

1 – Barselona, Spānija

barselona.jpg - 107.46 KB

Jums patīk fotografēt? Tad braucot uz Barselonu ņemiet līdzi vairākas atmiņas kartes vai kaudzi filmiņu. Vairāki no diženākajiem pasaules arhitektiem šo pilsētu ir padarījuši unikālu uz visas planētas pilsētu fona. Sāciet ar Hospital de Sant Pau un Palau de la Musica Catalana, kas atgādinās par izcilo kataloņu arhitekta Lluis Domenech i Montaner talantu. Abas ēkas iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Noteikti apskatiet arī lielākos Antonio Gaudi šedevrus - Casa Mila, Park Guell un Expiatori de la Sagrada Familia templi. Starp mūsdienu arhitektūras interesantākajiem objektiem jānosauc Montjuic Communications Tower, ko radījis Santiago Calatrava, kā arī Frank Gehry „Zivs” pie pilsētas Olimpiskās ostas.

Pēc tam dodieties uz Las Ramblas – lielu tirgus ielu Gotikas kvartālā, lai redzētu vēsturiskās ēkas. Barselona ieņem 1. vietu šajā sarakstā dēļ neticamās arhitektūras daudzveidības.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Viesturs
Lielisks arhitektūras galvaspilsētu apskats. :) http://gvbirojs.lv/
21.07.2015. plkst. 14:17

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 22. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vieta, kas tagad tiek saukta par Irānu, pagātnē ir saukusies Persija, Parthia vai Media, atkarībā no tā, kāda valdošā grupa bija pie varas

Pasākumi

Reperis Nelly izdod albumu “Brass Knuckles”

Latvijā klajā nācis amerikāņu repera Nelly piektais albums “Brass Knuckles”, kurā iekļauts arī vasaras aktuālais singls “Party People”, piedaloties “hercogienei” Fērgijai....