Top 10 – Pasaules slavenākās skulptūras

Top 10 – Pasaules slavenākās skulptūras

Ikviens no mums pazīst kādu skulptūru. Vismaz mēs tā domājam, ka pazīstam, tomēr bieži vien cenšamies izlikties gudrāki, nekā patiesībā esam. Tieši tāpēc laiku pa laikam ir vērts iemest aci kādā mākslas enciklopēdijā vai rakstā par kultūras objektiem.

Piedāvājam 10, mūsuprāt, izcilākās skulptūras pasaulē, par kurām iegūtās zināšanas jums lieti noderēs kādā saviesīgā vakarā.


10 – Terakotas armija

terracota.jpg - 101.73 KB

Izveidota Ķīnas ziemeļu pilsētā Xian 3. gadsimtā pirms mūsu ēras, šī māla armija, kas sastāv no 7000 pilna auguma kareivjiem, tika radīta, lai aizsargātu pirmā Ķīnas imperatora Qin Shihuang kapenes.

1974. gadā zemnieki, kopdami savus laukus, nejauši uzgāja pazemes mauzoleju un kopš tā brīža arī populārāko Ķīnas tūrisma atrakciju.

9 – Spārnotā Uzvara

winged.jpg - 42.64 KB

Spārnotā Nīke, kā bieži mēdz dēvēt šo skulptūru, atrodas Luvras muzejā. Viens no slavenākajiem šī muzeja šedevriem ir radīts jau otrajā gadsimtā pirms Kristus. Spārnotā sieviete grieķiem simbolizēja uzvaru un šī skulptūra to pilnībā apliecina.

Pirmsākumos šis marmora mākslas darbs stāvēja augstas klints malā, lai pieminētu nozīmīgu grieķu uzvaru jūras kaujās. To atrada bez galvas un sadalītu apmēram 100 gabalos, tomēr Luvras eksperti rūpīgā darbā to visu salika kopā un atjaunoja astoņas pēdas augsto Uzvaras dievieti.

8 – Linkolna memoriāls

lincoln.jpg - 63.11 KB

Kā veltījums vienam no Amerikas nozīmīgākajiem prezidentiem, Linkolna memoriāls tiek uzskatīts par vienu no iespaidīgākajām skulptūrām pasaules mākslas vēsturē. Tas ir demokrātijas simbols visai pasaulei un tēlnieks Daniels Česters to veidoja veselus astoņus gadus.

Katru gadu to apmeklē miljoniem cilvēku.

7 – Skūpsts

kiss.jpg - 115.49 KB

1886. gadā veidotā franču reālista Ogista Rodēna skulptūra Skūpsts tika iecerēta kā iekšējo sajūtu, kas pārņem ķermeni kustībā, atveidojums akmenī.

Pirmsākumos skulptūra ietilpa Elles vārtu grupā, tomēr tā izskatījās tik lieliska un izsmalcināta, ka muzeja vadītāji nolēma to novietot atsevišķi.

Šodien Skūpstu var apskatīt Rodēna muzejā Parīzē.

6 – Hermejs un Dionīss

hermes.jpg - 124.78 KB

Viens no nedaudzajiem joprojām saglabātajiem senās Grieķijas tēlnieka Praksitela darbiem, kas atspoguļo jaunu, atlētisku un savā būtībā intelektu paudošu dievību ar mazu bērnu uz rokām.

Skulptūra, kas atrodas Olimpijas Arheoloģijas muzejā, ir izcils mākslinieka meistarības pierādījums, kas sevišķi atspoguļojas darba smalkajās detaļās.

5 – Mozus

moses.jpg - 132.49 KB

Mikelandželo bija patiešām ģeniāls mākslinieks. Viņš ir slavens ar daudziem ievērojamiem darbiem, no kuriem noteikti jāizceļ Siksta kapelas griestu gleznojumi, kas neļāva pabeigt Mozus skulptūru ātrāk.

Mozus bija pēdējā mākslinieka lielā skulptūra, turklāt viņš to izveidoja no marmora gabala, kuru kāds mākslinieks bija atzinis par nekam nederīgu.

Kopumā Mikelandželo iztērēja 30 16. gadsimta gadus, lai radītu šo svētā statuju, kurā Mozus atspoguļots, cīnāmies ar savām dusmām (Freida pieņēmums).

4 – Lielā Sfinksa

sphinx.jpg - 66.97 KB

Vai kāds vispār nav neko dzirdējis par Gizas piramīdas lielo Sfinksu? Šīs mītiskais briesmonis, kas radīts jau aizvēsturē, atveido saules dievu Ra.

Sfinksa ir radījums ar lauvas ķermeni un cilvēka galvu. Tā tika izcirsta dabiskā klintī, kurai blakus atrodas arī Ēģiptes piramīdas. Lai arī Lielā Sfinksa (veidota pirms 4500 gadiem) nav tipiska seno ēģiptiešu skulptūra, tā ir īsts tēlniecības brīnums.

3 – Domātājs

thinker.jpg - 77.43 KB

Atkal sarakstā parādās Ogists Rodēns. Interesants fakts: nevienā mākslas skolā pirmsākumos Rodēnu nepieņēma, tāpēc viņš izdarīja to, ko mēdza darīt daudzi noraidījumu saņēmuši dižgari – iestājās klosterī.

Pēc dažādu zināšanu iegūšanas no sava abata, Rodēns atkal pievērsās mākslai un Domātājs atspoguļo viņa brieduma gadus. Principā labākais ģēnija atveidojums tēlniecībā!

2 – Venus di Milo

venus.jpg - 57.25 KB

Venēra romiešu mitoloģijā ir mīlas un skaistuma dieviete. Slavenā statuja bez rokām (veidota marmorā) ir datējama ar pirmo vai otro gadsimtu pirms mūsu ēras. To atrada Grieķijas Melos salā Egejas jūrā un tās autors līdz pat šodienai ir anonīms.

Zinātnieki uzskata, ka vienā rokā tā ir turējusi spoguli, bet otrā – vairogu. Zeva un Dionas meita Venēra bija īsts skaistuma iemiesojums un šī statuja par to atgādina vēl šodien.

Mākslas darbs atrodas Luvrā.

1 – Dāvids

david.jpg - 84.17 KB

Šī noteikti ir atpazīstamākā skulptūra uz zemes. Veidota klasicisma stilā 1504. gadā, Mikelandželo radītā Dāvida statuja ir izcils bībeliskās personas atveidojums, kas ļoti patika arī Donatello (viņam arī ir sava versija par šo tēmu...).

Pasaulslaveno darbu šodien varat apskatīt Galleria dell’Accademia Florencē.

Komentāri (22)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Līga
jauki, ka ir šads saraksts,taču diemžēl tajā ir vairākās būtiskas kļūdas.
06.11.2014. plkst. 12:08
iečeko
Latvieši dod http://www.ledusdizains.lv/new/new.php?lang=lv&links=2&links2=9#bildes
14.12.2008. plkst. 01:55
mama
paldies, bija interesanti!!!
04.09.2008. plkst. 15:47
brāķis
bildē dāvidam labā plauksta izskatās kropla un kreisā potīte - tukla.
25.05.2008. plkst. 21:07
Austra
jauki protams, ka kāds mēģina sastādīt skulptūru topu vājš mēģinājums nopietni nu kas tas par sviestu dāvids ir skaists jā atzīmējusies jau tās viņa acis un nāsis un torsu bez šaubu ēnas un komati man arī neinteresē jauki bet vāji samostrākes nīke ir labāka
08.01.2008. plkst. 23:34

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Roma atrodas tuvāk Tunisai, nekā Bernei, Vīnei vai Belgradai. Pirms Dienvidslāvijas sabrukšanas, Tunisa bija vistuvākā nacionālā galvaspilsēta Romai

Pasākumi

Doremi.lv pasniedz balvas. Triumfē Prāta Vētra

Lielākais latviešu mūzikas MP3 lejupielāžu portāls Doremi.lv apbalvojis triju vispieprasītāko dziesmu izpildītājus 2008. gadā – grupas Prāta Vētra un Linga, kā arī Lauri un Rūtu...