Klusākās vietas pasaulē

Klusākās vietas pasaulē

Veltiet dienu pastaigai jebkurā pilsētā un jūs apņems blīva trokšņu masa. Ikvienam pilsētniekam satiksmes trokšņi, radio un TV skaņa, būvlaukumu kņada un telefona zvanu toņi veido pierasto ikdienu. Lai arī pie tā jau esam pieraduši, reizēm gribas uz brīdi tikt prom no tā visa un atpūsties mierā un klusumā.

Mēs gan nerunājam par pilnīgu un absolūtu klusumu, jo tajā ātri var sajukt prātā – mēs runājam par vietām, kur valda skaņas, kas eksistēja vēl pirms automašīnu, Ipod un televīzijas izgudrošanas. Ja ilgojaties pēc kā tamlīdzīga, esiet droši – pasaulē vēl ir vietas, kuras civilizācijas rosība un troksnis nav skārušas.


Hoh ieleja, Vašingtonas štats, ASV

Hoh.jpg - 59.6 KB

Klusumu, lūdzu! Dziļi Nacionālā Olimpiskā parka tropu mežos (lielākā teritorija ASV bez jebkādiem ceļiem) atrodas Hoh ieleja, kas ir daļa no „Vienas kvadrātjūdzes projekta”. Tā mērķis bija radīt nelielu dabas teritoriju, kurā nebūtu dzirdama neviena cilvēka radīta skaņa.

„Ļaujiet šai vietai būt klusai”, saka projekta autors Gordon Hempton, „Un tā izstaros plašā jo plašā apkārtnē!”. Un viņam ir taisnība – šeit nekas nav skaļāks par krītošu ūdens lāsi vai nejaušu aļņa brēcienu.

Lielais kanjons, Arizonas štats, ASV

lielaiskanjons.jpg - 40.37 KB

Lai izprastu īsta klusuma būtību, dodieties uz Lielo kanjonu. Daļa no Kolorado upes kanjoniem ir raksturoti kā uz pusi klusāki par cilvēka elpu, taču šādu klusumu diez vai ilgi kāds var izturēt, tāpēc izvēlieties šo dabas brīnumu, kura vizītkarte ir upes balss. Protams, daļa cilvēki apmeklē Lielo kanjonu, jo domā, ka šeit ir tikai skaistas, sarkanas klintis...

Anza – Borrego Valsts parks, Kalifornijas štats, ASV

anzaborrego.jpg - 61.6 KB

Tik liels, ka aizņem apmēram pusi no visas Kalifornijas parku sistēmas, Anza – Borrego atrodas tikai 4 stundu brauciena attālumā no 20 miljoniem cilvēku. Vismaz tā izsakās tā tulks Michael Rodrigues. Viņš apgalvo, ka nav citas vietas, kur cilvēks var rast šādu vientulību, jo šī esot vieta, kur ikviens var iepazīt patiesu un īstu klusumu.

Vispārīgi Anza – Borrego var raksturot kā tuksnesi ar palmu oāzēm, kur skaļākās skaņas rada apdraudētās Borrego aitas.

Havaju salu Vulkānu Nacionālais parks, Lielā sala, Havaju salas

havajuvulkanuparks.jpg - 34.44 KB

Havaju salu Lielās salas vulkānu krāteros zinātnieki ir konstatējuši absolūto klusumu. Tas nozīmē – ne mazākās skaņas. Taču tā var gadīties tikai bezvēja dienā, turklāt laikā, kad debesīs nav neviena helikoptera. Jums tā noteikti neveiksies, jo pēdējā gada laikā parka uzraugi paši to apseko, lai cīnītos pret tūristu radīto dažāda veida piesārņojumu.

Tāpēc mēs iesakām apmeklēt tieši Holei Sea Arch, taču nevis klejot pa pludmali, bet gan doties iekšā sacietējušās lavas laukos. Te sadzirdama zemes balss ar klusu dunu un krakšķēšanu...

Muir meži, Kalifornijas štats, ASV

muir.jpg - 59.79 KB

John Muir (Sierra kluba dibinātājs) kļuva par kaismīgu dabas saglabāšanas entuziastu, kad nejauši ieklausījās burbuļojoša strauta plūdumā, nejauši ejot tam garām. Tāpēc ir tikai dabiski, ka šis dabas rezervāts ir nosaukts viņa vārdā. Tas atrodas tikai 20km attālumā no Sanfrancisko un tajā aug daži no pasaules lielākajiem kokiem. 2008. gadā šeit tika aizsākta „Klusuma dienu” ideja.

Cape Cod, Masačūsetsas štats, ASV

capecod.jpg - 33.35 KB

Vēl viena no klusuma un dabas skaņu cienītāja Gordon Hempton mīļākajām vietām ir liels pārsteigums tiem tūristiem, kas šeit nekad nav bijuši. Viņš iesaka apmeklēt Marconi pludmali (jo sevišķi agros rītos vētru sezonā), kurā viļņi triecas pret krastu, ceļojuši tūkstošiem kilometru.

Runājot akustiskās ekoloģijas zinātnes pamatlicēja R. Murray Schafer vārdiem: „Tā ir okeāna balss, kas no visām skaņām mums sniedz vislielāko baudījumu”.

Lomond ezers, Skotija

lochlomond.jpg - 29.58 KB

Eiropas pilsēta lielais blīvums šajā kontinentā neļauj atrast pārāk daudz pilnīgi klusu vietu. Taču Skotijas rietumu piekraste šajā ziņā ir īsts dārgums. Vienas dienas brauciena attālumā no Londonas (pāris stundas no Edinburgas vai Glāzgovas) mežiem klātie kalni, kas ieskauj ezeru, absorbē apkārtējo ciemu radītās skaņas, bet vienlaikus pastiprina lēno ezera viļņu šalkoņu. Vienīgā īstā skaņa, ko šeit dzirdēsiet, būs apkārtējo ganību govju izdotais „mū”.

Gobi tuksnesis, Mongolija

gobi.jpg - 28.29 KB

Viss ir vienkārši – jo tālāk no pilsētas, jo klusāk. Pēdējā Gobi pilsēta pazuda pirms vairākiem gadsimtiem un tagad liekas, ka horizonts šeit ir pati Zemes mala. Tuksnesī mājo nedaudzi nomadi, kas cīnās par izdzīvošanu.

Jāpiebilst, ka šajos klajumos paleontologi katru gadu atrod vairākus dinozauru kaulus. Un tagad vislabākais – vienīgās šeit dzirdamās skaņas ir maitu liju plašo spārnu vēzieni...

Kalahari tuksnesis, Āfrikas dienvidrietumi

kalahari.jpg - 34.41 KB

Nevēlaties dzirdēt pat putnus kā Gobi tuksnesī? Tad brauciet uz Kalahari. Lielākā tā daļa atrodas Botsvānā, iesniedzoties vēl 5 Āfrikas valstīs. Šeit redzamā ainava ir viena no vientulīgākajām uz zemes – vairāk nekā 905 000 kvadrātkilometru zemo krūmāju un akāciju koku, kurus reizēm apknibina žirafes. Taču žirafes nepavisam nav trokšņainas radības.

Kā par Kalahari saka slavenais dabas fotogrāfs Jad Davenport: „Šeit nav nevienas skaņas. Nevienas”.

Viktorijas ūdenskritums, Zambija

viktorijas.jpg - 47.43 KB

Dārdoņa, ko rada no 100 metru augstuma krītošais ūdens, ir dzirdama divu kilometru attālumā. Tad kāpēc šī vieta ir šajā sarakstā? Tāpēc, ka izņemot dabas balsi, šeit nedzirdēsiet neko citu.

Kololo cilts ūdenskritumu sauca par „dārdošajiem dūmiem”, taču mums šķiet, ka apzīmējums „dārdošais klusums” piestāv labāk.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
mary
so beautiful are world
02.06.2010. plkst. 08:17

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 20. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Visproduktīvākais augu biotops ir purvs. Gada ražība, kas mērīta saražotā augu materiāla sausajā svarā, purvā ir 2 līdz 3 reizes augstāka kā vislabākajai lauksaimniecības zemei

Pasākumi

Gain Fast piedāvā jaunu videoklipu

Neilgi pēc Gain Fast otrā albuma “Tas Nav No Zemes Šīs” iznākšanas, grupa saviem klausītājiem piedāvā noskatīties savu pirmo video klipu, kurš tapis albuma tituldziesmai “Tas Nav Uz Zemes Šīs”....