Labākie muzikālie priekšnesumi pasaules vēsturē

Labākie muzikālie priekšnesumi pasaules vēsturē

Apmeklējot koncertu, neviens nevar paredzēt, vai par to runās arī pēc 50 gadiem. Kad Džimijs Hendrikss kāpa uz skatuves 1969. gada Vudstokas festivālā un izpildīja savu leģendāro „The Star Spangled Banner” sevišķi interesantā versijā, liela daļa no 450 000 trakulīgajiem apmeklētājiem jau bija aizgājuši...

Un iedomājieties – ja jūs būtu tur bijis, tad šodien saviem draugiem varētu lielīgi teikt: „Vecīt, tev tur arī vajadzēja būt”!

Tomēr jauni koncerti un priekšnesumi tiek rīkoti vai katru dienu, tāpēc ir pilnīgi iespējams, ka leģendārs pasākums jums vēl tikai priekšā...

Vudstokas oriģinālajā norises vietā Bethel pie Ņujorkas katru vasaru tiek organizēts izpildītājmākslas centrs, pieminot oriģinālo koncertu. Tāpēc iesakām jums izlasīt šo rakstu un mēģināt paredzēt, kur un kad notiks kārtējais muzikālais brīnums, par kura lieciniekiem jums noteikti vajadzētu kļūt...


Igors Stravinskis (Parīze, 29. maijs, 1913)

igorstr.jpg - 86.79 KB

Notikums: Igora Stravinska baleta Svētais Pavasaris pirmizrāde Theatre des Champs – Elysees, kas izpelnījās milzu apbrīnu. Baleta mežonīgais ritms, spēcīgā horeogrāfija un specifiskais saturs (pagānu rituāli un auglības ceremonijas), sajūsmas kliedzieni, izsmejoši svilpieni un pat tik spēcīgas dūru kaujas, ka nākas iesaistīties policijai. Klasiskā mūzika spēj satricināt arī modernajā laikmetā!

Ko izvēlēties šodien: Mūsdienās parīzieši meklē izklaides gan ielās, gan teātros, tomēr Stravinska mantojums francūžiem vienmēr ir bijis un paliks sirdij tuvs. Iesakām jums apmeklēt Parīzes Palais Granier, kur varat noskatīties Silent Screen no Philip Glass baletu sērijas Glassworks.

Tāpat šeit pastāvīgi notiek dažādu mūsdienīgu uzvedumu pirmizrādes, pēc kurām vienmēr seko plašas ļaužu ovācijas!

Billie Holiday (Ņujorka, 1933. gada pavasaris)

billyholiday.jpg - 93.25 KB

Notikums: Ierakstu producents John Hammond apmeklē Monette Supper Club, kas atrodas Hārlemas 133. ielā, lai redzētu vakara naglu – Monette Moore, bet nejauši atklāj viņas iesildītāju – tobrīd 18 gadus veco Billie Holiday. Nespēdams noticēt savām ausīm, viņš atskārš, ka šī jaunā meitene ar čerkstošo, piesmakušo radīto balsi ir labākā džeza dziedātāja, kādu viņam nācies sastapt.

Viņa muzikālie draugi pēcāk apstiprina viņa nojausmu un Hammond kļūst par Holiday neoficiālo aizbildi mūzikā. Holiday ar savu daiļradi ir ietekmējusi veselu mūziķu paaudzi (pat neskatoties uz agro nāvi 1959. gadā).

Ko izvēlēties šodien: Hārlemas leģendāro Lenox Lounge klubu, kurā reiz uzstājās arī Holiday. Šodien šeit dzirdama lieliska mūzika, kuru lieliski papildina kluba art-deco interjera bārs un jaukā Zebra Room zāle.

Maria Callas (Venēcija, 1949. gada 19. janvāris)

mariacallas.jpg - 75.55 KB

Notikums: Kad slimība neļāva itāļu soprānam Margherita Carosio nospēlēt Elvīras lomu izrādē I Puritani, kas tika uzvesta La Fenice operas namā, par viņas aizvietotāju tika izvēlēta tolaik jaunā Maria Callas. Jau tolaik viņa izcēlās ar oriģināliem gājieniem, piemēram, „son vergin viziosa” (Esmu netikla jaunava) viņa dziedāja, tekstā aizvietojot standarta frāzi „son vergin vezzosa” (Esmu apburoša jaunava). Tomēr Venēcijas aizrautīgie operas fani viņai to piedeva, jo viņas priekšnesums bija vienkārši satriecošs.

Ko izvēlēties šodien: La Fenice, kas itāļu valodā nozīmē Fēnikss, savu nosaukumu iemieso pilnībā. Teātris trīs reizes ir nodedzis (pēdējo reizi 1996. gadā) un tomēr atjaunots burtiski no pelniem...

Grūtā atjaunošana noslēdzās 2004. gadā un piešķīra operas namam modernu seju, vienlaikus saglabājot izslavēto akustiku un dekorus. Šodien tajā bieži notiek izcili operas uzvedumi.

Hip-hop kaujas (Ņujorka, 1981. gada 3. jūlijs)

harlemdisco.jpg - 57.98 KB

Notikums: Harlem World Disco organizēja pirmo hip-hop mākslinieku dueli vēsturē. Par 1000USD lielo balvu sacentās Cold Crush Brothers pret Fantastic Five, kurus vadīja Grand Wizard Theodore – vīrs, kas pirmais pasaulē sāka „skrečot” ar platēm.

Tieši viņš sagādāja aukstu dušu Cold Crush Brothers līderim Grandmaster Caz (šis vīrs bija neoficiāls autors vēlākajam Sugarhill Gang superhitam „Rapper’s Delight”). Jā, tie bija tie laiki, kad hip-hop pārstāvji karoja, izmantojot vārdus, nevis īstus ieročus....

Ko izvēlēties šodien: Šodien šādi parasti dueļi ir liels retums, jo visu sev pakļāvusi lielā komercijas mašīna... Mūsdienās lielākie MC un viņu fani dodas uz 40/40 – Jay-Z piederošu sporta bāru un cigāru istabu Ņujorkā.

Tomēr īstie hip-hop pionieri joprojām izvēlas uzstāties ielās, tuvāk pie cilvēkiem – jūs joprojām varat ievērtēt Grandmaster Caz prasmes, jo viņš braukā ar speciālu hip-hop busiņu pa Hārlemu un Bronksu, kopā ar savu šodienas grupu Hush Tours...

Volfgangs Amadejs Mocarts (Vīne, 1784. gada februāris
)

mocart.jpg - 87.73 KB

Notikums: 28 gadu vecumā (kad sarakstīti jau 450 izcili darbi), Volfgangs Amadejs Mocarts pēkšņi iemīl kārtību un uzsāk klasificēt savus darbus. Iespējams, šo impulsu viņam sniedza greznais septiņu istabu dzīvoklis Vīnē, kas šodien pazīstams ar iesauku Mozarthaus.

Īri samaksāt komponistam nav grūti, jo šeit dzīvodams, katru mēnesi viņš laiž klajā pa šedevram, ieskaitot Le Nozze di Figaro un Don Giovanni. Ar to viņš pierāda, ka mākslinieks var radīt lielisku darbu arī nedzīvodams badā un nabadzībā...

Ko izvēlēties šodien: Tā vietā, lai vienkārši kavētos atmiņās, Vīnes iedzīvotāji par godu Mocarta dzimšanas dienai Mozarthaus pārvērš pilsētas kultūras centrā, bet uz pilsētas operas namu (Vīnes Operas nams, Theater an der Wein) tiek uzvestas slavenākās mākslinieka operas.

Džonijs Kešs (Memfisa, 1955. gada 22. marts)

dzonijcash.jpg - 56.69 KB

Notikums: Džonijs Kešs, kas pārcēlies uz Memfisu, lai piedalītos radio DJ skolā, ieraksta skaņdarbus Sun Studio studijā kā viens no gospeļu dziedātājiem, tomēr ierakstu sesija nenorit kā plānots... Īpašnieks Sam Phillips patriec visu kori un piedāvā Kešam ierakstīt vienu no viņa dziesmām „Hey Porter”.

Pēc tam viņš piedāvā dziedātājam uzrakstīt īstu hītu un top slavenais „Cry, Cry, Cry”. Tas kļūst par pirmo Sun Studio un paša Džonija Keša country hītu un paver ceļu pretī slavas zenītam...

Ko izvēlēties šodien: Nepievērsiet uzmanību visiem Elvisa atdarinātājiem, jo tas nav tā vērts. Tā vietā Memfisā apmeklējiet Sun Studio, kas tiek dēvēta par rokenrola šūpuli. Un tam ir pamats, jo tajā savus hītus ir ierakstījuši tādi ģēniji kā Elviss, Carl Perkins, B.B. King un Jerry Lee Lewis (par pašu Kešu nemaz nerunājot).

Elviss Preslijs (Honolulu, 1961. gada 25. marts)

preslijs.jpg - 87.3 KB

Notikums: Vairāk nekā 3000 spiedzošu un ģībstošu fanu sagaida Elvisu Honolulu Starptautiskajā lidostā. Viņš ir ceļā, lai nospēlētu vienu no saviem labākajiem koncertiem Pērlharboras Bloch arēnā. Pēc tam viņa ceļš vedīs uz Kauai, kur rokenrola karalis filmēsies filmā Blue Hawaii. Filmas skaņu celiņš, pildīts ar tādiem grāvējiem kā „Can’t Help Falling In Love”, ieņems Billboard topa pirmo vietu un noturēsies tajā 20 nedēļas, iegūstot trīs platīna diskus!

Ko izvēlēties šodien: Coco Palms kūrorts ir viesnīca, ko Elviss dēvēja par savām mājām Kauai (tā redzama arī Blue Hawaii fināla ainās). 1992. gadā to sapostīja viesuļvētra Inki, tomēr 2008. gadā tā atkal vērs durvis apmeklētājiem. Pa to laiku varat doties uz Beachcomber hoteli, kur katru vakaru notiek lieliski uzvedumi, kuros piedalās neatkārtojams Elvisa atdarinātājs un grupa seksīgu dejotāju...

Bobs Dilans (Newport, Rodas sala, 1965. gada 25. jūlijs)

bobdilan.jpg - 64.6 KB

Notikums: Dedzīgākie Dilana piekritēji nebija pārāk lielā sajūsmā, kad ikgadējā Newport Folk Festival festivālā mūziķis pieslēdza elektrisko ģitāru un nemitīgi svilpa, skanot „Maggie’s Farm” un „Like a Rolling Stone”. Kad kliedzieni kļuva pārāk skaļi, Dilans pameta skatuvi, taču jau pēc brīža atgriezās ar akustisko ģitāru plecā, kā arī ermoņikām. Pēc vairākiem izciliem gabaliem („Mr. Tambourine Man” un „It’s All Over Noe, Baby Blue”), Dilans noklausās aplausu un sajūsmas kliedzienu vētru, lai atvadītos no festivāla skatītajiem un atgrieztos šajā pašā notikumā 2002. gadā...

Ko izvēlēties šodien: Folkmūzikas cienītāji joprojām katru augustu dodas uz Newport, tomēr festivāls vairs nav sasniedzis tos augstumus, kādus tas pieredzēja 60. gados. Tomēr arī šeit gadās pa „odziņai” – 2005. gada festivāla galvenie viesi The Pixies šeit nospēlēja lielisku akustisko koncertu – pirmos kopš grupas izveidošanās 1986. gadā.

The Beatles (Rishikesh, Indija, 1968. gada 19. februāris)

beatles.jpg - 73.29 KB

Notikums: Bītlu ierašanās Indijā, lai studētu transcendentālo meditāciju pie Maharishi izpelnījās plašu publicitāti. Tomēr ar laiku mūziķi nonāk konfliktā ar savu garīgo līderi, kad tas sāk fiziski aizskart sieviešu kārtas sekotājas. Kad Maharishi pieprasa lielu daļu no mūziķu gada ienākumiem, kā arī izmanto superzvaigznes pašreklāmai bez viņu piekrišanas, bītli beidzot pārtrauc šo farsu un atgriežas mājās.

Tiesa, kaut kādu labumu no šī ceļojuma viņi guva, jo ilgais nošķirtības laiks no mājām un pauze starp koncertiem viņus ir iedvesmojusi radīt izcilo albumu White Album...

Ko izvēlēties šodien: Dodieties paši savā svētceļojumā uz Rishikesh, kas joprojām ir slavena ar saviem jogas un meditācijas centriem. Pirms braukšanas ielieciet atskaņotājā disku ar dziesmu „Sexy Sadie”, ko Lenons asprātīgi veltījis pašam Maharishi.

Dollija Partone (Nešvila, 1959. gada 20. aprīlis)

dollyparton.jpg - 68.82 KB

Notikums: 30 gadus vecā Partone izlaiž savu pirmo singlu „Puppy Love”. Pirmās 15 minūtes slavas ātri pagaist, tomēr talantīgā dziedātāja iekrīt acīs Jimmy C. Newman, biežam Grand Ole Opry viesim, kas ļauj censonei uzstāties. Dolliju piesaka pats Džonijs Kešs un viņa izpilda George Jones burvīgo singlu „You Gotta Me My Baby”, kuru dēļ publikas vētrainās reakcijas nākas atkārtot trīs reizes. Pēc šī koncerta Dollijas Partones slava kāpa tikai augšup...

Ko izvēlēties šodien: Varat apmeklēt Grand Ole Opry klubu, tomēr, lai iepazītu šīs burvīgās skatuves mākslinieces būtību, aizbrauciet uz Dollywood, kur bez ūdens kalniņiem un karuseļiem varēsiet apmeklēt arī speciālu skatuvi, kurā Dollijas tuvinieki un laika biedri gremdējas atmiņās. Pēc tam varat apskatīt Chasing Rainbows muzeju, kur izstādītas visas dziedātājas balvas. Pašu Dolliju gan diez vai satiksiet – viņa šeit parādās tikai 1 – 2 reizes gadā...

The Doors (Miami, 1969. gada 1. marts)

jimmorrison.jpg - 112.36 KB

Notikums: Uzstājoties Dinner Key Auditorium, Džims Morisons kopā ar The Doors spēlē kārtējo dziesmu, kad uz skatuves uzdrāžas fans, aplejot dziedātāju ar šampanieti, to pamatīgi nokaitinot. Džims fanam nolemj uzčurāt virsū ... un parāda viņam kailu dzimumlocekli.

Tiesa, joprojām viedokļi dalās, vai viņš patiešām to izdarīja vai nē, tomēr koncerta rīkotāji par to uzraksta oficiālu sūdzību. Vēlāk Džimam tiek izvirzīta apsūdzība par huligānismu un gānīšanos, tomēr tiesu viņš nesagaida, jo tiek atrasts miris no heroīna pārdozēšanas...

Ko izvēlēties šodien: Varat apmeklēt Morisona kapavietu Pere Lachaise kapsētā Parīzē, tomēr Džimam patiktu, ja jūs no sirds atpūstos viņa iecienītajā pludmalē Haulover Beach, kas atrodas Floridā, Sunny Isles...

Džimijs Hendrikss, The Who, The Doors... (Wight sala, Anglija, 1970. gada 26.-30. augusts)

doors.jpg - 65.06 KB

Notikums: Fani bez biļetēm noposta nožogojumus, lai ielauztos šajā milzīgajā rokfestivālā Anglijas dienvidu piekrastē. 600 000 cilvēku, apreibuši no seksa, narkotikām un rokenrola, apjūsmo The Who, The Doors, Joni Mitchel un citus.

Tad uz skatuves kāpj Džimijs Hendrikss un nospēlē savu kārtējo šokējošo gabalu (šoreiz – „God Saves The Queen”). Publika ir ekstāzē! Pēc pāris nedēļām izcilo mūziķi atrod mirušu dēļ pārdozēšanas Londonas dzīvoklī...

Dēļ kautiņiem, ugunsgrēkiem un anarhistu izraisītā haosa, kā arī bandas Hell Angels nežēlības, Anglijas Parlaments dod pavēli festivālu pārtraukt un uz 32 gadiem tas nogrimst aizmirstībā. 2002. gadā tas atkal tiek atjaunots.

Ko izvēlēties šodien: Šogad Isle of Wight festivālā uzstājās Coldplay, Foo Fighters un The Prodigy. Biļetes tika izpirktas vienā dienā, tomēr Coldplay smilkstošās dziesmas ne tuvu neradīja tādu atmosfēru, kāda bija 1970. gadā...

Buena Vista Social Club (Ņujorka, 1998. gada 1. jūlijs)

buenavista.jpg - 84.37 KB

Notikums: Buena Vista Social Club – leģendārā kubiešu mūziķu apvienība, kuras slavu mūsu platuma grādos noslāpēja „aukstais karš”, ASV ir ļoti slavena, par ko liecina arī šis izpārdotais koncerts Carnegie Hall zālē. Režisors Wim Wenders šo koncertu izmantoja savā dokumentālajā filmā par šiem mūziķiem.

Grupas dalībnieki (vīri jau cienījamā vecumā) Kubā ir pazīstami arī kā supevectētiņi (los superabuelos), tomēr tajā vakarā izskatījās, ka viņi ir tikai 20 gadus jauni, jo viņu sniegums bija vienkārši fenomenāls.

Ko izvēlēties šodien: Vairāki Buena Vista Social Club biedri jau pametuši apvienību, tomēr, ja jums izdodas apmeklēt Kubu, jūs varat izdzert labu mojitos un dzirdēt izcilu mūziku Santiago pilsētas Casa de la Trova, kur palikušie grupas mūziķi pa retam mēdz uzspēlēt arī paši.

Bobs Mārlijs (Kingston, Jamaika, 1976. gada 5. decembris)

bobmarlij.jpg - 64.94 KB

Notikums: Smile Jamaica koncerta laikā Bobs Mārlijs uzstājas 80 000 fanu priekšā. Pēc 90 minūtēm dziesmu, joku un deju, regeja karalis attēlo slepkavības mēģinājumu, kas pret viņu tika veikts divas dienas iepriekš, pēc tam paceļot apsēju un rādot ložu atstātās brūces. Ar šo priekšnesumu mūziķis kļūst par nacionālo varoni – gan uz skatuves, gan dzīvē...

Ko izvēlēties šodien: Jamaikas Nine Mile kalnu ciematiņā, kas pieder Mārlija ģimenei, jūs varat izrādīt savu cieņu leģendārajam dziedonim, apmeklējot viņa kapu un iecienīto meditācijas vietu. Ja jums neticami paveiksies, varēsiet pārcelties laika robežām un parunāt ar Boba māti...

Nirvana (Ņujorka, 1993. gada 18. novembris)

nirvana.jpg - 89.56 KB

Notikums: Nirvana uzstājas ar akustisko koncertu MTV Unplugged sērijas ietvaros. Neraugoties uz to, ka netiek izmantotas griezīgās elektriskās ģitāras un spēcīgās bungas, Kurta Kobeina balss pati kļūst par izcilu un pirmatnīgumu paudošu instrumentu.

Koncertā tiek atskaņoti gan grupas hīti, gan negaidītas kaverversijas, ieskaitot Deivida Bovija „The Man Who Sold The World”, Leadbelly’s „Where Did You Sleep Last Night”, kā arī citas dziesmas, kas apliecināja, ka Kobeina talants sniedzas daudz tālāk par skaļu kliegšanu mikrofonā, kā to raksturoja vecākā paaudze. Starp citu, šī bija grupas pēdējā dzīvā uzstāšanās pirms Kobeina nāves, kas sekoja pēc sešiem mēnešiem...

Ko izvēlēties šodien: Bumbershoot – Sietlas ikgadējo mūzikas un mākslas festivālu, kas notiek septembra pirmajā nedēļas nogalē. Lai arī Nirvana šeit nekad nav spēlējusi, bijušie tās dalībnieki Dave Grohl, Krist Novoselic un Pat Smear sagādāja faniem burvīgu pārsteigumu, kopā uzspēlējot dažas dziesmas 1997. gada festivālā...

Komentāri (15)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
igors stravinskis, mocarts un Bobs marlijs vienā maisā!
28.08.2008. plkst. 13:57
Vienkarsi musdienas arvien grutak iztaisit kaut ko neredzetu, jo tik daudz kas ir redzets un dzirdets...
27.04.2008. plkst. 12:32
Vesture varbut...
25.04.2008. plkst. 17:18
Es gan domāju mazliet sav'\adāk, bet nu tas tā. šie arī labi.
25.01.2008. plkst. 18:51
Ja varētu atgriesties laikā, viennozīmīgi izvēlētos the Doors! Neizmērojami absolūti dievinu Džimu! Iešu atkal skatīties kādu ierakstu...
25.01.2008. plkst. 16:32

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Kad 1884.gadā tika uzbūvēts Eifeļa tornis, Parīzes iedzīvotāji to uzskatīja par „traģisku apgaismes stabu”, un praktiski visi to ienīda

Pasākumi

Jānis Paukštello piedāvā radošo vakaru/koncertu sēriju

Sākot ar 2009. gada 14.februāri dažādās Latvijas pilsētās norisināsies radošo  vakaru/koncertu cikls kopā ar JĀNI PAUKŠTELLO. Tautā iemīļotais un populārais mākslinieks šī...