Nemaz ne tik bīstamas valstis...

Nemaz ne tik bīstamas valstis...

Iedomājieties skatu – neliela pilsētiņa Latīņamerikas kalnu pakājē, bariņš laimīgi skolnieku skraidelē pa šaurām, saules pielietām ieliņām. Viņu smiekli harmonizē ar saldējuma pārdevēju enerģiskajiem reklāmas saukļiem un fascinē ārvalstu tūristus, kas kāri fotografē bērneļus uz vietējā kultūras mantojuma fona. Tā ir Čīle? Peru? Vai varbūt Meksika? Nē – tā ir tipiska pēcpusdiena Kolumbijas pilsētas Medellin ziemeļu rajonā, kas pirms 15 gadiem bija visbīstamākais rajons pilsētā, kurā savus rēķinus kārtoja narkotirgoņu grupējumi.

Bīstams – tas, protams, ir relatīvs vārds. Vēstniecības regulāri publicē informāciju ar valstīm, kurās pastāv reāli draudi, taču, kā pieredzējuši ceļotāji jau zina, slikta reputācija ātri var pārvērsties par labu un otrādi. Daudzās no šīm zemēm ir tik daudz ko redzēt, turklāt to var izdarīt droši un bez uztraukuma. Laiki iet un mainās visur un – sargā pats sevi un Dievs tevi sargās!


Pakistāna

pakistan.jpg - 69.17 KB

Nav noliedzams, ka dažas Pakistānas teritorijas ir bīstamas par sevišķi pieredzējušiem ceļotājiem. Rietumi, kur mājo kalnu iedzīvotāji, esot īsta miera oāze meklētākajam planētas cilvēkam Osamam bin Ladenam, savukārt Karachi dienvidos joprojām nespēj novērst vardarbību.

No otras puses – Lahore (pilsēta pāris stundu brauciena attālumā uz dienvidaustrumiem no Islamabadas) piedāvā ko citu, nevis ieskatu mūsdienu ģeopolitiskajās cīņās. Pilsēta ar 6 miljoniem iedzīvotāju ir bijusi ne tikai senās Mughal impērijas galvaspilsēta, bet arī etniskās Punjab valsts centrs, kuru 1947. gadā sadalīja starp Indiju un Pakistāna. Apmeklējiet to Basant laikā – tas ir ikgadējs festivāls, kas slavenas ar saviem „pūķiem – slepkavām”.

Divas dienas katru pavasari pilsētas debesis piepilda krāsaini pūķi, ko gaisā laiž uz māju jumtiem esošie iedzīvotāji. Galvenais mērķis – notriekt kaimiņa pūķi. Esiet uzmanīgi, jo krītošs pūķis var savainot gājēju.

Kolumbija

kolumbija.jpg - 102.1 KB

FARC (Kolumbijas revolucionāru armija) joprojām kontrolē daļu valsts džungļu, taču pēdējos gados konflikta intensitāte un vardarbība pierimst un kokaīna magnāta Pablo Escobar valdīšana Medellin pilsētā ir vēsture. Kolumbija ātri atgūst „normālas” valsts statusu un tās drošā galvaspilsētā saviem viesiem piedāvā lieliskus restorānus, iepirkšanās iespējas un jautru naktsdzīvi. Kā vēsta viena no pēdējām valsts reklāmas kampaņām, vienīgais risks Kolumbijā ir „vēlēšanās šeit apmesties uz dzīvi”.

Daudzas kruīzu kompānijas atkal iekļauj jūras pilsētu Cartagena savos maršrutos, bet kopumā tūristu pieplūdums Kolumbijā pēdējos 4 gados ir dubultojies. Tiesa, „jaunā” Kolumbija joprojām ir viena no Latīņamerikas tūrisma apslēptajām pērlēm...

Bangladeša

bangladesha.jpg - 90.22 KB

Līdzīgi kā Pakistāna, arī Bangladeša ir jauna valsts ar senu vēsturi. Bijusī Austrumu Pakistāna (un vēl pirms tam daļa no Britu impērijas) atrodas starp Indiju un Mjanmu, zem Ķīnas un Nepālas, turklāt visu šo 4 valstu ietekme ir redzama Bangladešas virtuvē, apģērbos un pat arhitektūrā.

Sundarbans mitrās zemes dienvidrietumos un Cox Bazaar laukums dienvidaustrumos ir galvenās tūrisma atrakcijas. Pēdējā no tām ir slavena ar savu lielo pludmali Bengālijas līcī – veseli 130 kilometri! Tajā ainava ir neparasta, bet aizraujoša – plaši balto smilšu klajumi, ko ieskauj piekrastes koki pie Maine un Bermuda pilsētām.

Pludmales ūdens ir silts un tajos nav haizivju. Vietējie uzņēmēji izjūt tūrisma pieplūdumu (pārsvarā no Indijas) un ceļ aizvien jaunas luksusa viesnīcas.

Etiopija

etiopija.jpg - 105.3 KB

Vairums cilvēku zina Etiopiju dēļ bada periodiem un nemieriem, kuros 80. gados bojā gājis vairāk nekā 1 miljons cilvēku. Pēc 20 gadiem Etiopija gan nav kļuvusi par ļoti pārtikušu zemi, taču tūristi šeit tiek laipni gaidīti un ir drošībā. Etiopija ir viena no vairākām Āfrikas valstīm, kas sevi uzskata par cilvēces šūpuli, tāpēc arheoloģijas brīnumu un vēsturisku vietu šeit ir daudz.

Lielākajā daļā maršrutu ir iekļautas valdnieka Lalibela (12. gadsimts) klintī cirstās baznīcas, no kurām Bet Medhane Alem ir pasaulē lielākā monolītā klintī izcirsta baznīca, bet krusta veida Bete Giyorgis ir slavena ar to, ka ir izcirsta tieši zemē!

Lībija

libija.jpg - 65.25 KB

Momar Kadafi  joprojām valda šajā Āfrikas ziemeļu islāma republikā, taču kopš viņš apliecināja savu solidaritāti cīņā ar terorismu un atvēra valsts robežas rietumu tūrismam, ceļotāji šo tikpat kā nezināmo zemi apmeklē krietni biežāk. Negaidiet plašu naktsdzīves piedāvājumu Tripoli, taču tās elegantās mošejas un rosīgie tirdziņi nodrošinās pietiekamu izklaidi.

Garajā Lībijas Vidusjūras piekrastē atradīsiet drupas no feniķiešu, romiešu, grieķu un bizantiešu laikiem. Iekšzemē plešas Sahāras tuksnesis ar oāžu pilsētām un nomaļiem ciemiem, kur apstājas laiks... Tālu dienvidos varat apskatīt Tadrat un Acacus kalnus, kur aplūkojama pasaulē lielāka seno alu gleznojumu un klinšu ciļņu kolekcija.

Kāpēc pavadīt nedēļas nogali laiskā franču kūrortā, ja ir iespēja sajūsmināties par berberu un troglodītu šedevriem?

Kambodža

kambodzha.jpg - 98.35 KB

Neviens tūrists nedevās uz Kambodžu, kad tur 70. gados valdīja asinskārais diktators Pols Pots. Pat pēc viņa noiešanas no politiskās skatuves nemiernieki aizkavēja valsts attīstību vismaz par 10 gadiem. Taču pēdējos gados Kambodža strauji ir iekļāvusies karstāko dienvidaustrumu Āzijas tūrisma punktu skaitā.

Šodien šeit valda miers (protams, ir pāris apgabali, kur joprojām redzamas mīnu brīdinājuma zīmes, taču, ja esat pie veselā saprāta, sapratīsiet, ka Kambodža šodien ir tikpat droša kā Taizeme). Valsts lauku reģioni ir zaļi un dabas bagāti, galvaspilsēta – krāsaina un rosīga, savukārt senie Angkor Wat tempļi ir izcilākie šajā Āzijas daļā.

Bosnija un Hercegovina

bosnijaherzogovina.jpg - 95.56 KB

Karš ir beidzies jau pirms desmit gadiem, taču daudziem šīs valsts nosaukums joprojām saistās ar karadarbību, tāpēc viņi labāk izvēlas kaimiņos esošās Horvātiju un Slovēniju. Taču ekskursija pa valsts burvīgajām pilsētiņām un klosteriem pierāda, ka Horvātija un Slovēnija nav vienīgās bijušās Dienvidslāvijas valstis, kam ir ko piedāvāt.

Bosnijā jums nebūs jādomā par traģisko pagātni – tā vietā gūsiet lieliskas emocijas Adrijas jūras kūrortā Neum, apbrīnosiet nesen atjaunoto osmaņu laika tiltu Mostar, kā arī apmeklēsiet 16. gadsimta dervišu klosteri Tekija.

Pārgājienu un dabas cienītājiem iesakām Sutjeska Nacionālo parku, kur atrodas viens no pēdējiem Eiropas pirmatnējiem mežiem, kā arī Maglic kalnu – augstāko valsts virsotni.

Tadžikistāna

tadzikistana.jpg - 76.38 KB

Šī viesmīlīgā zeme ar 7 miljoniem iedzīvotāju ir īstā vieta alpīnisma (93% tās teritorijas aizņem kalni), klinšu kāpšanas, pārgājienu, augstkalnu ekskursiju un zirgu un kamieļu izjāžu entuziastiem. Pēc vairākām kalnos un aizās pavadītām dienām varat atpūsties pie kāda no daudzajiem Tadžikistānas ezeriem vai kādā ielejā. Pēc tam varat aplūkot daudzās, zoroastriešu, budistu, hinduistu un kristiešu svētvietas.

Pat galvaspilsētā Dušanbe ir maz augstas klases viesnīcu, tāpēc vairums ceļotāju apmetas pie viesmīlīgajiem tadžikiem vai uzticas ceļojumu aģentūru piedāvājumiem. Pēdējā iespēja ļauj atvieglot vīzas iegūšanas procesu, jo ceļotājiem mēdz pieprasīt arī speciālu rekomendācijas vēstuli no Tadžikistānā bāzētas tūrisma kompānijas.

Nikaragva

nikaragva.jpg - 83.63 KB

Līdzīgi kā Kambodžai, arī Nikaragvas pilsoņu kara reputācija aizēnoja pašu zemes slavu, turklāt gadu desmitiem. Lai arī marksistiskā nemiernieku organizācija nav pilnībā beigusi pastāvēt (nesen to ievēlēja parlamentā, tikai ar citu nosaukumu), kapitālisma uzplaukums bija pārāk spēcīgs, lai viņiem to izdotos apturēt.

Ceļošana par vulkāniem bagāto valsti ir droša un lēta (pat ar sabiedriskajiem autobusiem), savukārt augstas klases viesnīcas aug kā sēnes pēc lietas. Klusā okeāna krastā pludmales pilsētas, piemēram, San Juan Del Sur, plaukst un attīstās ar jaunām viesnīcām un restorāniem, kas pieņem gan dolārus, gan eiro.

Taču spožākā Nikaragvas pērle ir Granada – klusa koloniālisma laikmeta pilsēta, kuras bruģētās ielas un zirgu pajūgi ir saglabāti arī 21. gadsimtā. Turpat netālu atrodama Ometepe sala, kas radās, kad Nikaragvas ezera centrā saplūda divi vulkāni.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 20. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Norvēģijā atrodas Eiropas lielākais ledājs

Pasākumi

Latvijas Mākslas akadēmijas Restaurācijas katedras izstāde IZGLĀB!

Izstāde „Izglāb!" tiek veltīta kultūras mantojuma saglabāšanas tēmai - profilaktiskajai konservācijai. ...