Pārsteidzošā Turcija

Pārsteidzošā Turcija

Turcija, kas atrodas brīnišķīgā vietā – tieši uz Eiropas un Āzijas robežas – ir domāta inteliģentam un zinātkāram ceļotājam, kas vēlas ne tikai sauļoties un apskatīt slavenus objektus, ber arī padziļināti interesējas par senu un aizraujošu vēsturi.

Šī valsts ir viena no tām, kurās kārts mūsdienu civilizācijas šūpulis, tāpēc ikvienam vismaz vienu reizi dzīvē vajadzētu uz to aizbraukt. Ja vien iespējams, paņemiet atvaļinājumu un veiciet patiešām izglītojošo un reizē arī lielisku atpūtu sološu braucienu uz Turciju.

Labākais veids, kā kārtīgi iepazīt Turciju, ir rīkoties gluži tāpat kā citās valstīs – paturēt prātu atvērtu un labi sagatavoties ceļojumam. Jūs varat rēķināties ar to, ka jums būs iespēja aplūkot senas drupas, ēkas un vēsturiskas vietas. Tieši tāpēc neuztveriet Turciju tikai kā saulainu kūrortu, kurā baudīt sauli un pludmales atmosfēru.

Tie, kam ierobežots laiks vai finanses, ir neapskaužamā situācijā, jo nav viegli izvēlēties konkrētas pilsētas, kuras apceļot īsa ceļojuma laikā. Tomēr, ja situācija spiež, vispirms iesakām apmeklēt Stambulu (Ystambul) un Efesu (Efes).

Viena ir aktīva metropole, kas pārsteidz ar savu kosmopolītismu, bet otra – sena pilsēta, kur reiz dzīvojuši Svētais Pāvils, Svētais Jānis un pat Jaunava Marija...


Stambula

Ierodoties šajā 8000 gadus senajā pilsētā jums vajadzētu sajusties kā mazulim saldumu veikalā. To divās pusēs sadala Bosfora šaurums – Eiropas puse atrodas rietumos, bet Āzijas – austrumos. Šī viennozīmīgi ir nozīmīgākā Turcijas pilsēta un tajā dzīvo apmēram 13 miljoni cilvēku.

Ja braucat no Eiropas, neizmantojiet vilcienu – tas Turcijā ir lēns un dārgs. Labāk rezervējiet biļeti Turkish Airlines, ja nav citu iespēju – tas būs lētāk un jūs ieradīsieties Ataturk lidostā, kas atrodas 30 minūšu brauciena ar taksometru attālumā no pilsētas centra, turklāt taksometru pakalpojumi Stambulā ir visai lēti.

Tiem, kas nevar atļauties tērēt lielas summas, iesakām apmesties Sultanahmet – Eiropas puses vecpilsētas kvartālā, kur atrodas vairākas labas viesnīcas.

Pievērsiet uzmanību turku lirai – dēļ milzīgās inflācijas par 2USD iegūsiet 1 000 000 turku liras – būsiet vietējais miljonārs! Dēļ šī fakta, kā arī dēļ pagaidām vēl sliktajiem ekonomiskajiem apstākļiem, valstī plaši pieņem ASV dolārus. Varat turēt makā kādu summu lirās, lai norēķinātos taksometros un iepirktos mazajos ielu veikaliņos.

Tā kā jūs esat apmeties vecpilsētas viesnīcā, daudz dažādi Stambulas vēsturisko objekti atrodas viens otram tuvu. Kad runa ir par vietējo vecpilsētu, jāsaprot, ka tā radusies pirms gadu tūkstošiem, nevis pāris gadsimtiem.

Vecpilsēta izveidojās jau pirms 2500 un tās ēkas atgādina par varenajiem Bizantijas un Otomanu impērijas laikiem.

Pirmā jūsu ekskursijas pieturvieta būs Svētās Sofijas Dievišķās gudrības baznīca.

sophia.jpg - 13.22 KBSvētās Sofijas Dievišķās gudrības baznīca, Stambula

Kad to uzcēla pirms 1000 gadiem, tā bija iespaidīgākā kristiešu baznīca pasaulē. Kad Turcijas teritoriju pārņēma islāma kultūra, šis dievnams tika pārvērsts par mošeju. Mozaīkas, skaisti marmora ciļņi, brīnišķīgas fasādes un lielais doms, kas izskatās tā, it kā būtu uzbūvēts bez jebkāda balsta ir šī arhitektūras brīnuma iespaidīgākās iezīmes.

Tālāk dodieties uz Tokapi pili, kur 400 gadus dzīvoja vieni no varenākajiem sultāniem Turcijas vēsturē.

topkapi.jpg - 33.96 KBTokapi pils greznais interjers

Pils lieliski atspoguļo to tieksmi pēc greznības, kas vietējiem valdniekiem bija raksturīga vēlajā Viduslaiku periodā. Jau pirms ieejas pašā ēkā jūs pārsteigs vairāki dekorēti vārti un pagalmi.

Ieejot pilī, jūs varēsiet apskatīt tās daudzās istabas, banketu zāles un dzīvojamās telpas. Pilī ir izveidotas istabas pilnīgi visiem valdnieku dzīves gadījumiem (šeit ir pat apgraizīšanas istaba, kas savam nolūkam tiek izmantota joprojām) un speciāli pravietim Muhamedam izveidota garderobe. Pils, kas ir viens no vecpilsētas slavenākajiem objektiem, piesaistīs jūsu uzmanību stundām ilgi.

Dodoties uz Zilo mošeju, kas ir Stambulas iespaidīgākā celtne, noteikti apskatiet arī Hipodromu.

obelisk.jpg - 25.54 KBObelisks Stambulas hipodromā

Senos laikos, rīkojot sacīkstes, šajā kompleksā tika pieņemti vēsturiski nozīmīgi lēmumi. Sacīkšu uzvarētāji ne tikai atstāja lielu iespaidu uz valdniekiem, bet arī paši kļuva par sociāli nozīmīgām figūrām.

Staigājot ap lielajiem obeliskiem un senām strūklakām, noteikti ieejiet arī Turku un Islāma mākslas muzejā, kur apskatāmi dažādi Otomanu valdniekiem kādreiz piederējuši priekšmeti.

Esam pārliecināti, ka klejojot pa šīm vietām, jūs vēl vairāk vēlēsieties saplūst ar šo pilsētu un tās iedzīvotājiem.

Stambula ir ne tikai vēsturisks centrs, bet arī stilīga un daudzveidīga pilsēta. Ja jums ir ierobežots ceļojuma budžets, jūs tik un tā varat ieturēt maltīti komfortablā restorānā, kas pasniedz gan tradicionālus turku ēdienus, gan dažādas Vidusjūras virtuves delikateses.

Lai noslēgtu šo dienu, no Hipodroma taisnā ceļā dodieties uz Zilo mošeju, kas celta vēl Bizantijas periodā.

zilamoseja1.jpg - 16.03 KBSlavenā Zilā mošeja

Ieejiet mošejā no Hipodroma puses pa ziemeļu ieeju, jo caur galvenajiem vārtiem šajā ēkā drīkst ieiet tikai ticīgie. Pārliecinieties, ka neesat ieradies lūgšanu laikā, jo tas tūristiem ir stingri noliegts. Lūgšanu laikus jūs varat uzzināt vietējo avīžu slejās.

Ja svētnīcā notiek lūgšanas, jums būs jāuzgaida, tomēr tas ir tā vērts, lai redzētu no mošejas ārā nākošo musulmaņu straumes.

Mošejā jūs redzēsiet spirālveida jomus, kas simbolizē ceļu uz debesīm pie Allāha. Galvenais joms dekorēts ar zilām flīzēm (no tā arī cēlies mošejas nosaukums). Staigājot pa ēku, pievērsiet uzmanību vitrāžām un smalkajiem reliģiska satura gleznojumiem uz jomiem.

zila.jpg - 27.69 KBZilās mošejas varenās kolonnas un velves

Pēc tik plašas un vispusīgas vēsturiskās ekskursijas ir laiks pievērsties citām lietām.

Iestājoties vakaram, atgriezieties viesnīcā, kas noteikti neatrodas tālu no Kapali Carsi – lielā tirgus laukuma, kuru klāj jumts.

Kapali.jpg - 27.73 KBKapali Carsi lielais tirgus

Tā veikalus visu dienu apmeklē ļoti daudz tūristu, meklējot apģērbus, zeltu, amuletus un dārgakmeņus par pievilcīgām cenām. Lai arī šajās ieliņās un alejās, kas pilnas ar veikaliem un kioskiem, ir viegli apmaldīties, šis tirgus sniedz ļoti labu ieskatu aizraujošajā un oriģinālajā turku kultūrā. Tāpēc iesakām jums iegriezties tieši šaurajās alejās, kur manāms mazāk tūristu un ir iespējams redzēt, kā norit tirgošanās un kaulēšanās process pašu turku starpā.

Ceļojums pa Stambulas ievērojamākajām vietās, kuru iespējams veikt vienas dienas laikā – tas, protams, ir jauki, tomēr nepavisam neaptver visu, ko šī skaistā pilsēta spēj piedāvāt. Tāpēc silti jums iesakām tajā uzturēties vairākas dienas, kas ļaus iegūt pavisam jaunu skatījumu uz Turcijas dzīvi.

Efesa

No aktīvās, pārpildītās un mūžīgā steigā esošās Stambulas ir laiks doties uz vienu no kādreiz varenākajām romiešu pilsētām šajā apvidū – Efesu.

Šī vēsturiskā pilsēta gan grieķu, gan romiešu periodos bija nozīmīgs centrs. Tā kā pilsēta ir ļoti labi saglabājusies, to ļoti bieži apmeklē tūristi, kā rezultātā viesnīcu un tūrisma aģentūru piedāvājums Efesā ir ļoti plašs.

Iesakām gan apmesties ārpus Efesas – tās priekšpilsētā Seluk, kas ir ne mazāk interesanta vieta.

Neskatoties uz plašo komercializāciju, Efesa tik un tā ir ļoti aizraujoša un interesanta.

artemis.jpg - 24.87 KBArtemīdas templis - viens no 7 Senās pasaules brīnumiem

Artemīdas templis, kas tajā atrodas, tiek uzskatīts par vienu no 7 Senās pasaules brīnumiem.

Senos laikos, kad vēl dzīvoja Svētie Jānis un Pāvils (kas, starp citu, šeit rakstījuši savas vēstules), šo pilsētu dēvēja par Joniju (Ionia). Pāris gadus tajā ir nodzīvojusi arī Jaunava Marija. Otru šādu vietu uz zemes neatradīsiet.

Labākie un interesantākie objekti Efesā pārsvarā atrodas vienkopus. Strūklakas, bordeļi un pirtis šeit atgādina par pilsētas patieso vecumu.

Tūristi pārsvarā apmeklē četrus objektus – Septiņu gulētāju grotu, Gymnasium piestātni, Arcadian ceļu un Hadrian templi.

septini.jpg - 14.67 KBSeptiņu gulētāju grota

Visi tie ir uzbūvēti vēl pirms Jēzus Kristus nākšanas pasaulē.

arcadian.jpg - 20.29 KBArcadian ceļš

Šodien gan no šiem objektiem pāri palikušas tikai drupas, kas tomēr izskatās ļoti iespaidīgi.

hadrian.jpg - 19.17 KBHadrian templis

Klejojot pa pilsētu, jūs bieži vien pārņems nerealitātes sajūta, jo ļoti iespējams, ka jūs iesiet pa takām, kuras pirms jums ļoti sen ir staigājuši arī Svētie Jānis un Pēteris, kā arī Jaunava Marija.

Tieši tāpēc Turcija ir valsts, kurā notiek neticamas lietas un kur jūs varat apskatīt pasaules kontekstā unikālus objektus.

Komentāri (10)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
makedonija
woooww cok guzel masallahh
07.12.2008. plkst. 18:13
Viss bija lieliski un jauki, bet ik pa laikam ļoti nepatika vietējo uzbāzība ar fotoaparātiem un pēc tam uzstājība, ka fotogrāfija ir jānopērk, bet taa viss skita lieliski attieciibaa par Turciju.
28.04.2008. plkst. 12:02
World Traveller
Ja gribi izvēlēties vietējo kompāniju, iesaku Travel Time (Rūpniecības ielā laikam bija), kaut arī pārsvarā jau visi šādi tipveida ceļojumi ir standartizēti - to piedāvā tūroperators, bet kompānija tikai pārdod.
17.01.2008. plkst. 17:37
maza_ledija
kuru ceļojumu kompāniju jūs ieteiktu ceļojumam uz Turciju...(izdevīgākās cenas ut.t.)????????
17.01.2008. plkst. 15:00
un vienmēr apskatu slaveno Zilo mošeju - grandiozi !,
12.11.2007. plkst. 20:33

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 17. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Eifeļa tornī ir 1792 pakāpieni

Pasākumi

„Mumiy Troll” uzsāks tūri, uzstājoties īstos ASV roka klubos

Sestdien, 14. februārī grupas „Mumiy Troll” LV koncerts. Uzsākta biļešu pārdošana 108. sektorā sākot no 25 latiem, kas ir vistuvākais sektors pretī skatuvei. Tieši tur varēs baudīt...