Zemūdens pasaules piedzīvojumi

Zemūdens pasaules piedzīvojumi

Ja niršana zem ūdens un jūras iemītnieku aplūkošana un apjūsmošana jums iet pie sirds, pasaulē ir daudz iespēju (gan komerciālu, gan izglītojošu), kas ļauj pētīt, aplūkot un pat komunicēt ar lielajiem, draudzīgajiem, bīstamajiem un/vai vienkārši ziņkārīgajiem radījumiem.

Turklāt lielākā daļa šo iespēju ir piemērotas ne tikai pieredzējušajiem nirējiem, bet arī pilnīgiem iesācējiem.


Jūras bruņurupuči: Galapagu salas, Ekvadora

galapagas.jpg - 47.86 KB

Galapagu salās nirējiem un dabas draugiem ir pieejama tā retā iespēja ūdenī pabūt kopā ar milzīgajiem, trīs pēdas lielajiem jūras bruņurupučiem, kas ierindoti aizsargājamo dzīvnieku sarakstā un sajūsmina daudzus jo daudzus cilvēkus. Pats aizraujošākais ir tas, ka šajā reģionā nav zemūdens plēsēju, tāpēc bruņurupuči nebaidās no cilvēkiem!

ūs varat vērot šos radījumus ēdam medūzas un knibinām aļģes no akmeņiem tieši jūsu acu priekšā!

Koraļļi: Bonaire, Nīderlandes Antiļu salas

Bonaireniderlande.jpg - 121.56 KB

Katru rudeni Bonaire salu piekrastē apmēram ducis koraļļu sugu vienā laikā nārsto, vadoties pēc mēness fāzēm. Nirēji var doties seklajos krasta ūdeņos un izbaudīt niršanu naktī, vērojot šo skaisto procesu.

Kādā tūrisma mājas lapā atrodams šāds aizgrābjošs apraksts: „Jūs varat redzēt oranžās koraļļu olas, kas tūlīt, tūlīt tiks palaistas ceļā. Lielās jūraszvaigznes un citi plēsēji sarodas pie koraļļu galvām. Pārņem sajūta, ka ikviena dzīvā radība šajā mirklī gaida ko īpašu. Olām atraujoties no koraļļiem, saceļas īsts zemūdens putenis un gaisā strāvo spēcīga enerģija”.

Manta rajas: Yap, Mikronēzija

Yapmikronezija.jpg - 57.74 KB

Bill Acker, Manta Ray Hotel viesnīcas un Yap Divers niršanas skolas īpašnieks, izskaidro faktoru, kas daudziem cilvēkiem liek nirt un aplūkot Manta rajas: „Nav vārdu, lai aprakstītu sajūtas, kas pārņem, kad cilvēks, ieniris zem ūdens, stāv uz ceļiem smiltīs un raugās, kā pāri viņam peld milzīgās rajas – tikai rokas spiediena attālumā!. Apkārt lielajiem radījumiem spieto dažādas mazas zivteles, kas rūpējas par raju tīrību. Turklāt ainu vēl vairāk paspilgtina apkārtējie koraļļu masīvi, kas zaigo visās iespējamās krāsās!”.

Protams, lai to piedzīvotu, ir nepieciešama uzdrīkstēšanās.

Medūzas: Palau, Mikronēzija

palaumikronezija.jpg - 55.24 KB

Medūzu ezers Palau ir viena no retajām vietām uz Zemes, kur nirēji var klejot pa zemūdens pasauli kopā ar 5 miljoniem dzeltenu medūzu. Pirms vairākiem miljoniem gadu ģeoloģiskie procesi iesprostoja dzeltenās medūzas ezeros, kuros joprojām ir sālsūdens, kas sūcas caur kaļķakmens slāņiem. Medūzas pielāgojās jaunajiem apstākļiem, taču zaudēja spējas spēcīgi sadzelt savus ienaidniekus.

Niršana ar akvalangu ezerā nav atļauta, jo dziļākajos slāņos ezera ūdens ir toksisks.

Leopardroņi: Antarktika

antarctika.jpg - 51.82 KB

Vairumam cilvēku liekas, ka roņi ir jauki un mīlīgi ūdens iemītnieki, kas to vien dara, kā akvārijos spēlējas ar sarkanu bumbu. Taču leopardroņi ir 3 metrus gari, 250kg smagi un ar apbrīnojami asiem zobiem apveltīti plēsoņas.

Bezbailīgiem nirējiem ir iespēja vērot tos medībās, kur par šo zvēru upuriem krīt pingvīni.

„Niršana pie šiem spēcīgajiem, ziņkārīgajiem un atraktīvajiem zvēriem ir patiešām aizraujoša un kļūst aizvien populārāka starp biznesa cilvēkiem, kas grib uz brīdi atbrīvoties no uzvalka un doties nirt uz Arktiku”, saka ceļojumu eksperti. Tas ir tāpat, kā doties uz Keniju un vērot lauvu medījam gazeli.

Kuprvaļi: Vankūveras sala, Kanāda

vankuvera.jpg - 71.41 KB

„Tas bija mans mūža piedzīvojums”, teica Ron Steven, izniris no Vankūveras salas piekrastes aukstajiem ūdeņiem. „Vispirms mēs vaļus tikai dzirdējām, nevis redzējām. Pēc tam ienirām ūdenī vietā, kur tie peldēja ap mūsu laivu. Un vaļi bija ļoti ziņkārīgi! Tas patiešām bija aizraujoši, jo šo radījumu apmēri un grācija vienlaikus ir prātam neaptveramas lietas! Turklāt akustika zem ūdens līdzinājās kādam no Enya skaņdarbiem.”

Haizivis: Austrālija

australijahaizivis.jpg - 70.1 KB

Kad runa ir par slavenākajiem zemūdens iemītniekiem pasaulē, „Žokļu” varones pārspēt nav iespējams. Austrālijas dienvidu piekrastē sertificēti trakie (lasi: niršanas licenci ieguvušie) var pavadīt tik ilgu laiku kopā ar haizivīm, cik vien vēlas.

Nirēji, tērpti niršanas tērpos, tiek nolaisti zem ūdens metāla būros, kamēr gidi iegāž ūdenī zivju iekšas kā ēsmu. Sajūta, kas pārņem cilvēku, kad viņam tuvojas tumšas un draudīgas ēnas ūdenī, līdzinās zinātniskās fantastikas filmai.

Kad milzīgās un asinskārās plēsoņas sāk šūpot būri, cilvēks apjauš cik patiesībā vājš un neaizsargāts viņš ir.

Sēpijas: Austrālija

australijacutlefish.jpg - 62.1 KB

Nirēji Austrālijas dienvidu krastos ir laimīgie, jo viņiem ir iespēja redzēt simtiem tūkstošus sēpiju pārojamies un peldam baros. Sēpijām piemīt apbrīnojama inteliģence, jo tās spēj atdarināt citas būtnes, mainīt formu, faktūru un krāsu, vērojot nirēju ar savām lielajām acīm.

Fotogrāfi un zemūdens pasaules apbrīnotāji pieliek lielas pūles, lai padarītu sēpiju pārošanos par tūristiem pievilcīgu atrakciju, lai pievērstu uzmanību šiem radījumiem un aizsargātu tos no lielās nozvejas.

Āmurhaizivis: Klusā okeāna austrumi

klusaisokeansamurzivs.jpg - 57.6 KB

Ziemeļu trijstūrī starp Galapagu, Kokosa un Malpeo salām dučiem (pat simtiem) āmurhaizivju sastopas dienas laikā, lai atpūstos pirms došanās nakts barības meklējumos. Nirēji var peldēt tām pa vidu, jo dienā tas nav aktīvas.

Jāpaspēj atgriezties laivā uz vakariņu laiku, citādi gan pašam var nākties iejusties vakariņu lomā…

Dzeloņrajas: Lielā Kaimanu sala, Kaimanu salas

caymanislandstingray.jpg - 61.49 KB

Jau pirms daudziem gadiem Kaimanu salu zvejnieki ievēroja, ka, tīrot zivis un metot to iekšas pāri bortam, tas pievilina bariem dzeloņraju. Šodien šīs dziļjūras iemītnieces ierodas aplūkot bariem tūristu.

Rajas ar savu neparasto veidolu saista fotogrāfu un dokumentālo filmu veidotāju uzmanību, turklāt tām ir arī neparasts dzīves veids un paradumi.

Komentāri (3)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
elitis
tas ir abrinojami ka var ievakt tik daudz informacijas bet ttas ir tik briniskigi jo ipasi kad jaraksta referats par kadu no tiem dzivniemkiem
26.02.2013. plkst. 19:31
olo
Šitas labs:)
08.08.2008. plkst. 08:28
Skats jau briiniskiigs!
07.08.2008. plkst. 15:54

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Baalbek, 85 km no Beirutas, Lībijā, atrodas romiešu tempļu grupas drupas, kas celtas mūsu ēras pirmajā gadsimtā. Tempļus ieskauj masīva akmens siena, kuras rietumu galā atrodas trīs lielākie izcirstie akmens bloki pasaulē. Lielākais no tiem sver 800 tonnas un ir 19x4x3,5 metru liels. Šis bloks visticamākais ir izcirsts no vairāk kā 1,5 km tālajām raktuvēm, un attransportēts uz Baalbek, kā arī, iespējams, celts 7 metrus līdz tās tagadējai atrašanās vietai. Mūsdienās tikai retais industriālais celtnis spētu paveikt tādu varoņdarbu, taču akmeņi ir izvietoti tik precīzi, ka starp tiem nav iespējams ievietot pat naža asmeni. Kā šie akmeņi tika transportēti, līdz pat šim brīdim paliek noslēpums

Pasākumi

Akcija "Atsūti bildi un dodies uz šīs vasaras jautrāko disko ballīti!" ATCELTA!

Tā kā Boney M un Bad Boys Blue koncerts Ogres estrādē 22. augustā ir atcelts, arī mēs nevaram izspēlēt vairs biļetes uz šo pasākumu.Ceram, ka tas nesagādās nevienam neērtības un lielu...