Top 10 – Ziemeļamerikas ūdenskritumi

Top 10 – Ziemeļamerikas ūdenskritumi

Ieraugot Niagāras ūdenskritumus, slavenais rakstnieks Oskars Vailds pauda atziņu : „Vairumam cilvēku jājūtas sarūgtinātiem, ieraugot Niagāras ūdenskritumus. Ikviena amerikāņu līgava tiek vesta uz turieni, tāpēc skats uz pārsteidzošajiem ūdenskritumiem ir viena no pirmajām, ja ne pati pirmā vilšanās amerikāņu laulības dzīvē”.

Patiesībā mums atliekt tikai piekrist, jo savu šarmu un pievilcību šī vieta ir zaudējusi jau sen. Gadu gaitā Niagāras ūdenskritumi ir kļuvuši par mīlētāju viesnīcu, tūristu pievilināšanai domātu atrakciju un nebeidzamu iepirkšanās vietu apsēstu objektu. Par laimi, dodoties ceļojumā uz Ziemeļameriku joprojām varam atrast pārsteidzošus upju brīnumus, kurus nav skāris patērētāju sabiedrības postošais gars. Izmantojiet šo sarakstu un apmeklējiet 10 mūsuprāt izcilākos kontinenta ūdenskritumus.


10 – Pissing Mare ūdenskritumi (Gros Morne Nacionālais parks, Ņūfaundlenda)

Pissing-mare-falls.jpg - 52.53 KB

Šie ir viennozīmīgi visinteresantāk nosauktie Ziemeļamerikas ūdenskritumi. Tie atrodas Ņūfaundlendā, Kanādas provincē, kurā atradīsiet pilsētas, kas nosauktas, piemēram, par Dildo vai Come By Chance. Varenie kritumi, kuru augstums ir 580 metri, ir augstākie visā kontinenta austrumu daļā un stiepjas no Western Brook fjorda lejup, ūdenim gāžoties lielajā Western Brook ezerā.

Peldētājiem un izslāpušiem ekskursantiem nevajag neuztraukties, jo par spīti nosaukumam (burtiskā tulkojumā latviešu valodā šie ūdenskritumu tiek saukti par „čurājošiem”) ūdens šeit lepojas ar augstāko tīrības koeficientu, kādu vien piešķir dabiskajām ūdenstilpnēm.

Interesants fakts: Unikālais nosaukums daļēji ir cēlies no franču vārda „mare”, kas nozīmē „dīķis”.

9 – Shoshone ūdenskritumi (Čūskas upe, Aidaho)

Shoshone.jpg - 36.06 KB

Pirmsākumos Aidaho štata ūdenskritumi bija augstāki un to kopējais tilpums bija pat lielāks, nekā Niagāras kritumiem. Mūsdienās nepieciešamība pēc apūdeņošanas sistēmas ūdenskritumiem ir laupījusi daļu no to varenības, tomēr arī šodien tie joprojām ir ļoti iespaidīgi, pateicoties savam 65 metru augstumam un 365 metru platumam. Ik sekundi tajos lejup gāžas 1000 kubikmetri ūdens, kas tos ierindo 28. vietā pasaules lielāko ūdenskritumu sarakstā.

Izcilais Aidaho štata dabas objekts atrodas tikai 8 kilometrus uz austrumiem no Dvīņu ūdenskrituma un uzmanību sev pievērsa 1974. gada 8. septembrī, kad vīrs vārdā Evil Knievel ar paša gatavotu lidaparātu veica lēcienu Čūskas upes kanjonā. Lēciens bija ļoti neveiksmīgs, taču pievērsa apkārtnes skaistajām ainavām visas pasaules uzmanību. Tiem, kas vēlas redzēt ūdenskritumus, iesakām tos apmeklēt pavasarī, kad apūdeņošanas sistēma to tecējumu ietekmē vismazāk un līdz ar to kritumu spēks ir redzams visā tā spožumā.

Interesants fakts: Shoshone ūdenskritumi krīt pat 15 metrus tālāk, nekā Niagāras ūdenskritumi.

8 – Colonial Creek ūdenskritumi (Colonial kalni, Vašingtonas štats)

Colonial Creek.jpg - 48.01 KB

Lai arī oficiāli mērījumi nav veikti, daudzi eksperti tieši Colonial Creek uzskata par garāko ūdenskritumu kopu visā Ziemeļamerikā. Lai jūs apjaustu to garumu, mēs aprēķinājām, ka ūdenskritumi ir tikpat gari, cik Empire State Building un Eifeļa torņa kopējais augstums!

Tas, ko mēs droši zinām, ir tas, ka šīs ziemeļrietumu kalnu pērles platums vidēji ir 15 metrus un tā atrodas Vašingtonas štata skaistā Ziemeļu Kaskāžu Nacionālā parka teritorijā. Lai arī ūdens tajos plūst cauru gadu, iesakām jums tos apmeklēt laika posmā no jūnija līdz oktobrim.

Interesants fakts: Eksperti uzskata, ka Colonial Creek ir pat par 48 metrus garāki par Yosemite ūdenskritumiem.


7 – Beaver Chief ūdenskritumi (Ellen Wilson ezera apkārtne, Montanas štats)

 Beaver-Chief.jpg - 33.02 KB

Ikviens, kas apjūsmo pirmatnīgas ainavas fotogrāfijās, apjūsmos Beaver Chief ūdenskritumus arī klātienē. Tie atrodas Montanas Ledāju Nacionālajā parkā un tos bieži vien salīdzina ar Dimanta ūdenskritumiem, jo krītošais ūdens tajos sadalās tūkstoš straumēs, kas lejā atkal savienojas, veidojot dimantam līdzīgu zīmējumu.

Katrā ziņā 400 metrus augstie un vidēji 45 metrus platie kritumi ir apmeklējuma vērti. Diemžēl dabas brīnumu var sasniegt, tikai ejot grūtā pārgājienā veselus 15 km, tomēr pūles ir tā vērtas.

Interesants fakts: Ledainais Beaver Chief ūdenskritums ietek Klusajā okeānā caur Kolumbijas upi!

6 – Alfred Creek ūdenskritumi (Alfred kalns, Britu Kolumbija)

Alfred-Creek.jpg - 63.24 KB

Viens no garākajiem ūdenskritumiem – Alfred Creek kritumu kopa – ir 700 metrus garš. Ūdens krīt no neparastā Alfred ledāja savādā ūdenstilpnē. Jau pati nokļūšana pie šī interesantā objekta ir ļoti aizraujoša, jo ietver braucienu gar Britu Kolumbijas majestātisko Saules krastu.

Interesants fakts: Neraugoties uz iespaidīgajiem apmēriem, ūdenskritumu patiesais lielums tika oficiāli dokumentēts pavisam nesen.

5 – Virginia ūdenskritums (South Nahanni upe, Ziemeļrietumu teritorijas)

Virginia.jpg - 148.4 KB

Izpētot Virginia ūdenskritumu, jūs sevi ierakstīsiet vēsturē, jo šis dabas objekts ir viens no mazāk apmeklētājiem un visrūpīgāk sargātajiem ūdenskritumiem pasaulē. Tas atrodas Kanādas skarbajās Ziemeļrietumu teritorijās un lepojas ar 14. vietu pasaules lielāko ūdenskritumu sarakstā, pateicoties tam, ka ik sekundi lejup gāžas 10 800 m3 ūdens.

Kopējais augstums – 96 metri – gan nav iespaidīgs uz citu fona, tomēr milzīgais spēks, ar kādu ūdens traucas lejup, pārsteigs ikvienu. Visbeidzot, jūs visdrīzāk šeit nesastapsiet gandrīz nevienu tūristu, tāpēc varat būt droši, ka nekas nespēs traucēt pastaigu pa skaistām meža takām.

Interesants fakts: Virginia ūdenskritumu rekords ir 16 145 m3 ūdens sekundē!

4 – Sulphide Creek ūdenskritums (Shuksan kalns, Vašingtonas štats)

Sulphide-Creek.jpg - 44.19 KB

Ja jūs nicīgi noraugāties uz jebkuru ūdenskritumu, kas ir mazāks par Zaķusalas TV torni, Sulphide Creek domāts tieši jums. Tas atrodas Vašingtonas štata iekšienē un ir 670 metrus augsts, izteku rodot divos masīvos ledājos Shuksan kalna dienvidu nogāzē.

Interesants fakts: Ūdenskrituma vidējais platums ir 15 metri.

3 – Shannon ūdenskritumi (Squamish, Britu Kolumbija)

Shannon.jpg - 47.81 KB

Britu Kolumbijas Shannon ūdenskritumi ir perfekta vieta tiem, ka mīl skaistas ainavas, bet nevēlas doties ārpus pilsētas. Brīnišķīgais objekts atrodas tikai 45 minūšu braucienā attālumā uz ziemeļiem no Vankūveras.

336 metru augstais kritums gan ir tikai trešais augstākais provincē, toties vispopulārākais. Ūdenskritumi un apkārtējie ūdensceļi sevišķi svarīgi ir Squamish indiāņiem, kas uzskata, ka tajos mājos divgalvaina čūska vārdā Say-noth-ka. Saskaņā ar leģendu tieši šī čūska ir radījusi Shannon ūdenskritumu, slīdot augšup un lejup pa kalnu.

Interesants fakts: Pateicoties lieliskajai atrašanās vietai, Shannon ūdenskritumi katru gadu piesaista 500 000 viesu.

2 – Honokohau ūdenskritums (Maui, Havaju salas)

Honokohau.jpg - 67.32 KB

Maui garākais ūdenskritums ir arī viens no nomaļākajiem. Tas atrodas leknajos Maui Rietumu kalnos un ir 365 metrus augsts, ar dubultu rindu. Tas ir redzams tikai no gaisa, kas nozīmē, ka, lai ieraudzītu šo dabas šedevru, jums būs jākāpj helikopterā.

Par laimi Havaju salās ir daudz kompāniju, kas piedāvā lieliskus un neaizmirstamus 65 minūšu lidojumus.

Interesants fakts: Honokohau ūdenskritums ir 31. augstākais pasaulē.

1 – Yosemite ūdenskritumi (Yosemite Nacionālais parks, Kalifornija)

Yosemite.jpg - 43.14 KB

Pasaules piektā augstākā ūdenskritumu grupa ir viens no interesantākajiem ūdens objektiem uz Zemes.

745 metrus augstie kritumi ietver 435 metrus garu kritumu, kam seko vairākas kaskādes un 97 metrus gara skosta. Ja meklējat skaistu ainavu, kas liek sastingt, apzinoties tās spēku, šī vieta jums ir kā radīta.

Kūstošais sniegs, kas ir Yosemite kritumu avots, katru sekundi lejup ļauj nokrist 90 m3 ūdens. Citiem vārdiem sakot, tas nozīmē 10,9 tūkstošus litru ūdens katru sekundi, 24 stundas dienā, 365 dienas gadā. Neparastais dabas brīnums katru gadu piesaista tūkstošiem tūristu no visas pasaules.

Interesants fakts: Yosemite ūdenskritumu rekords ir 518 m3 ūdens sekundē.

Ziemeļamerikas lieliskākie ūdenskritumi ir fantastiski dabas objekti, kurus noteikti jāņem vērā, izstrādājot savu brīvdienu maršrutu šajā kontinentā. Pakojiet somas, nospodriniet pārgājienu apavus un atklājiet šos milzeņus jau šogad!

Komentāri (7)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
117
;D .. 365 dienas gadā... aizbrauc, bet tur knapa tērcīte, jo palu ūdens sen kā izbeidzies. ;d 365
07.11.2012. plkst. 19:06
Fantastiska ūdens spēle.
12.09.2007. plkst. 14:45
fantastiska daba !
06.09.2007. plkst. 11:14
Shoshone ūdenskritumi varbūt nav tie lielākie, bet ainava ir super.
08.08.2007. plkst. 17:03
Tie ūdenskritumi izskatās vienkārši fantastiski, varu iedomāties tās sajūtas redzot to dzīvē...iespaidīgi :)
08.08.2007. plkst. 10:48

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 23. septembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Francijā ir vislielākais siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju

Pasākumi

Andris Ērglis: „Mans albums nav šlāgeris”

26. martā „MicRec” bārā tika prezentēts dziedātāja Andra Ērgļa pirmais soloalbums „Sirdspuksti”.

Prezentācijas pasākumā mākslinieks izpildīja dziesmas no jaunā albuma,...