Top 10 – Pasaules ūdenskritumi

Top 10 – Pasaules ūdenskritumi

Mēs varam tikai iedomāties, ko izjuta pirmais cilvēks, kad savā priekšā ieraudzīja milzīgu ūdenskritumu. Mūsdienās šīs unikālās dabiskās kaskādes joprojām ir cilvēces apbrīnas objekts. Gan sava vizuālā tēla, gan dažādības, gan vienkārši cilvēku dīvainās uztveres, kas pretojas pieņemt jēdzienu vertikāla upe, dēļ, ūdenskritumi vienmēr ir bijuši noslēpumu un fantastiska skaistuma apvīti dabas veidojumi. Arī cilvēka iztēlē šie brīnumi ieņem savu vietu – vai esat redzējuši Ēdenes dārza atveidojumu, kurā nebūtu kaut viens ūdenskritums?

Veidojot pasaules lieliskāko ūdenskritumu sarakstu, mēs bez šaubām vadījāmies ne tikai pēc saviem viedokļiem un iespaidiem, bet arī pētījām, analizējām un vācām visdažādākā rakstura informāciju no visas pasaules. Vērā tika ņemts gan ūdenskrituma izskats, gan parametri. Uzmetot šo sarakstu uz papīra, mēs tomēr apjēdzām, ka saraksts ir stipri subjektīvs un pirmajā vietā esošais ūdenskritums daudziem pilnīgi noteikti liksies mazāk iespaidīgs par pēdējo.


10 – Gullfoss (Islande)

 Gullfoss.jpg - 52.43 KB

Gullfoss ir lielākais ūdenskritums Eiropā un noteikti visskaistākais visā Islandē. Pretēji daudziem Ziemeļamerikā esošajiem, Gullfoss līdz pat šodienai ir saglabāts cilvēka rokas neskarts, vienlaikus ļaujot tūristiem iet gar tā malu un iemērkt rokas ūdenī.

Gullfoss_udenskritums.jpg - 29.46 KB

Ūdenskritumu apņem mītiska aura un arī vietējā folklorā tam ir sava vieta. Viena no leģendām vēsta, ka alā zem ūdens sienas atrodas pasakaini dārgumi, turklāt daudzi šim stāstam ir noticējuši, dodoties bīstamās ekspedīcijās alas iekšienē.

9 – Nachi ūdenskritums (Japāna)

Nachi.jpg - 62.87 KB

Pavisam Japānas Nachi kalna teritorijā ietilpst 48 ūdenskritumi, tomēr tas, ko dēvē par Nachi, ir vispamanāmākais, jo ir 120 metru augsts (valstī augstākais) un atrodas tieši meža vidū ciprešu ciedru koku ielokā. Akmens pakāpienu kopums ved gar katru kaskādes malu, ļaujot interesentiem piekļūt pie paša ūdenskrituma.

Nachi udenskritums.jpg - 24.55 KB

Pašā augšā tālumā ir redzams Klusais okeāns. Kā jau austrumu kultūrā pienākas, arī šim ūdenskritumam senajā Japānā tika piedēvēts sakrāls statuss un tas tika uzskatīts par dievišķu objektu.

8 – Giessbach ūdenskritums (Šveice)

Giessbach.jpg - 32.37 KB

Giessbach atrodas pašā Šveices sirdī. Šo skaisto Eiropas valsti mēs labāk pazīstam pēc dzidrajiem kalnu ezeriem, sniegotajām kalnu virsotnēm, gaisa tramvajiem un pulksteņiem ar dzeguzi (tādu pulksteni atradīsiet katrā kārtīgā šveiciešu lauku mājā), tomēr arī ūdenskritumi šo valsti reklamē pietiekami labi.

Pasaules uzmanības centrā ūdenskritums nonāca 1999. gadā, kad upē, kurā tas atrodas, krācēs gāja bojā vairāki tūristi. Tomēr šī traģēdija uz tūrismu nekādu iespaidu neatstāja un viesi no malu malām dodas uz šejieni aplūkot Giessbach un traukties pa upes krācēm, paralēli izbaudot lielisko Šveices gaisotni un dabu.

7 – Upside Down ūdenskritumi (Oahu, Havaju salas)

Upside-Down.jpg - 45.21 KB

Nosaukums par šo dabas brīnumu pasaka visu. Iztekot no Konahuanui kalna virsotnes, ūdens Upside Down ūdenskritumu kopā tek uz leju tikai pāris metru, līdz pasātu vējš to atkal pūš augšup. Šis unikālais skats jau vien ir visa ceļojuma vērts, tomēr ikviens to ieraugot atklās, kāpēc Oahu ar savu slaveno Waikiki pludmali un pasaules slavenajām niršanas vietām ir visapmeklētākā no Havaju salām. Vēstures interesentiem sevišķi patiks netālās Perlharboras apmeklējums.

6 – Eņģeļu ūdenskritums (Venecuēla)

Angel-Falls.jpg - 37.17 KB

820 metru augstais Eņģeļu ūdenskritums ir pasaulē visaugstākais un, atrodoties Venecuēlas mežonīgajā Gran Sabana reģionā, iespējams arī visnomaļākais. Jau nokļūšana pie tā vien ir vesels piedzīvojums – tā kā pa ceļu uz šejieni nevar nokļūt, tūristiem atliek izvēlēties starp vairākas dienas ilgu pārgājienu/laivu braucienu caur necaurejamiem džungļiem un lidojumu vecā lidmašīnā, pilotam manevrējot starp kalniem.

Angel Fall skats no augsas.jpg - 69.94 KB

Ierodoties pie ūdenskrituma, piedzīvojumu meklētāju gars jūsos noteikti būs kļuvis vēl lielāks, tāpēc ar prieku jums paziņojam, ka izpletņlēkšana no tā virsotnes nesen ir legalizēta.

5 – Niagāras ūdenskritums (Kanāda/ASV)

Niagara.jpg - 41.82 KB

Uz Kanādas/ASV robežas esošais Niagāras ūdenskritums nav nedz pasaules augstākā, nedz arī pasaulē platākā dabiskā kaskāde, toties viena no iespaidīgākajām un spēcīgākajām noteikti. Katru minūti tajā lejup gāžas 160 miljoni litru ūdens, no kuriem puse tiek novirzīti uz spēkstacijām, kas padara ūdenskritumu par pasaules lielāko hidroelektriskās enerģijas avotu. Ne tikai pats ūdenskritums ir tūristus pievelkoša atrakcija – pateicoties lieliskajai apkārtnei, šeit izveidota vesela tūrisma industrija.

Niagara-udenskritums.jpg - 16.39 KB

Jau kopš 19. gadsimta šī vieta ir iecienīts medusmēneša ceļa mērķis, kā rezultātā apkārtne ir pārpildīta ar vaska muzejiem, izklaides parkiem un citām atrakcijām. Dažiem tas viss liksies bezgaumīgi un pārspīlēti, dažiem pat ļoti izklaidējoši, tomēr tas viss ļoti kontrastē ar paša ūdenskrituma dabisko skaistumu un pievilcību.

4 – Ahuii ūdenskritums (Nuku Hiva, Franču Polinēzija)

Nuku Hiva ir Marķīza salu arhipelāga lielākā pārstāve. Šis reģions ir tikpat kā cilvēka rokas neskarts un pagātnē piesaistījis pat zinātnieka Darvina interesi. Nesen ASV telekompānija CBS šeit uzņēma viena no populārākajiem šoviem Izdzīvotājs sērijas, kā rezultātā tūrisma apjomi strauji kāpa. Tāpēc šodien ir labākais laiks šo ūdenskritumu apmeklēt vēl pirms pasaules tūrisma industrija nav pilnībā aprijusi šī objekta dabiskumu un apkārtējās vides neskarto ainavu. Ahuii ūdenskritums ir salas krāšņākā rota – ar saviem 300 metriem tas ir viens no augstākajiem pasaulē, turklāt tā lejas baseins un leknie apkārtnes tropu meži padara to par salas iecienītāko tūrisma objektu.

3 – Apsat upe (Krievija)

 Apsat-upe.jpg - 88.96 KB

Netālu no Apsat upes atrodas Staļina laika cietuma nometnes paliekas. Tie, kas šeit ieradās kā gulaga gūstekņi, droši vien nedomāja pievērsties apkārtējās dabas apjūsmošanai, savukārt mūsdienu tūristi Kodaras reģiona kalnu ainavas atzīst par sevišķi pievilcīgām. Paši ūdenskritumi atrodas Marmora gravā, krītot 10 metrus dziļā kanjonā. Pamēģiniet no aizas izkļūt saviem spēkiem un jūs sapratīsiet, kāpēc tieši šī vieta tika izvēlēta kā pietiekami piemērota cietuma nometnei.

2 – Viktorijas ūdenskritums (Zimbabve/Zambija)

300x201_Victoria Falls.jpg - 75.95 KB

Tas ir veselu jūdzi plats un tieši tāpēc visplatākais uz Zemes. Turklāt Viktorijas ūdenskritums ir populārākais Āfrikas tūrisma objekts. Paceļoties pār plašajiem tropu mežiem, kas ietver visus Āfrikas dabas elementus, ūdenskritums ir patiesi iespaidīgs.

Viktorijas-udenskritums.jpg - 27.92 KB

Turklāt plašais laivu braucienu, gumijlēkšanas, safari ekskursiju un ainavu aplūkošanas lidojumu piedāvājums tā apkārtnē ar grūtībām ļauj atrast laiku arī gulēšanai.

1 – Iguazu ūdenskritumi (Argentīna)

Iguazu udenskritums.jpg - 272.09 KB

Iguazu ir 275 atsevišķu kaskāžu un ūdenskritumu kopā, kas izpletusies 4 km platumā un gāžas 80 metrus lejup tieši iekšā Iguazu upē. Ūdenskritumu ansambli ieskauj bambusi, palmas un papardes, kurās mājo dažādi putni.

Iguazu.jpg - 34.21 KB

Pie dabisko kaskāžu kompleksa atrodas 18. gadsimta jezuītu ordeņa misijas celtā nama drupas. Skaisto apkārtni ir novērtējuši arī kino industrijas darboņi, uzņemot šeit vairākas filmas.

Izklausās aizraujoši? Vai arī šie ūdenskritumu tomēr atrodas pārāk tālu no civilizācijas, pie kuras tik ļoti esat pieraduši? Mājas tupētājiem un ksenofobiem gan nevajadzētu baidīties, jo pie pāris ūdenskritumiem ir iespējams nonākt arī nepametot komfortablās rietumu kultūras robežas. Piemēram, Lasvegasā atrodas daudz dažādu mākslīgo ūdenskritumu, kam gan ar fantastiskajām un saviļņojošām dabas atrakcijām nav nekā kopīga.

Komentāri (26)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
aaaaaaaaaaaaaaaaa
the my slafabrush
02.12.2015. plkst. 19:27
aaaaaaaaaaaaaaaaa
ne nepiekritisu
02.12.2015. plkst. 19:25
ketija
labais
27.09.2014. plkst. 14:11
LILI
SUPER MAN PATIK........
26.01.2011. plkst. 17:44
Kitija
Gribētos papeldēties Nigērijas ūdenskritumā!:*
01.12.2010. plkst. 18:25

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Cunami ir ļoti garš viļņa garums (attālums starp divu viļņu virsotnēm) – līdz pat vairākiem simtiem kilometru. Laika periods starp diviem cunami viļņiem arī ir ļoti ilgs – aptuveni stunda

Pasākumi

Pasmaidi kopā ar Jāni Stībeli

Lai arī sabiedrībā dažbrīd valda ne tik optimistisks noskaņojums, iestājoties pirmajām patiesi siltajām pavasara dienām un piesaulītē pamanot dzeltenās pieneņu galvas, tā vien gribas...