Top 10 – Eiropas pilis

Top 10 – Eiropas pilis

Ko jūs nodomājat, kad dzirdat stāstus par kazemātiem un pūķiem, spokiem un mājas gariem, karaļiem un karalienēm? Protams, jūsu acu priekšā uzburas pasakaina pils! Nezinātājiem – pilis ir akmens celtnes, kas vēstures gaitā ir sabūvētas visās pasaules malās.

Lielākā daļa seno un burvīgo piļu ir atrodamas Vecajā pasaulē – Eiropā. Pils komplekss parasti sastāv no nocietinātu ēku kopuma ar biezām sienām un augstiem torņiem. Arī mūsdienās dažās no tām (piemēram, Vindzoru pilī) dzīvo īsti monarhi. Pārējās kalpo kā lieliskas tūristu atrakcijas vai izcili muzeji. Bagāto cilvēku sabiedrībā dzīvot pilī skaitās ļoti prestiži, tāpēc pēdējās desmitgadēs daudzi ietekmīgi pasaules cilvēki sev nopirkuši pilis un dzīvo tajās.

Piedāvājam jums sarakstu ar 10 pilīm, kuras varat apmeklēt sava Eiropas ceļojuma ietvaros. Īstenībā pilis ir divu veidu – mēs šeit runājam par nocietinātajām pilīm, jo būtībā pilis iedalās divās grupās : nocietinātās, kas reizē pilda gan cietokšņa, gan mājokļa funkcijas, un parastās, kurām nav nekādu aizsardzības funkciju.


10 – Prāgas pils (Prāga, Čehija)

Pragaspils.jpg - 193.85 KB

Prāgas pili cēla ilgi – no 9. līdz 18. gadsimtam. Patiesībā tā jau bija uzcelta, tikai katrā gadsimtā tika ievērojami pārbūvēta. Oriģinālais cietoksnis pakāpeniski izpletās, līdz sāka pieņemt nozīmīgus valdnieka viesus, tāpēc to pārbūvēja par nocietinātu pili. Divi simboliski notikumi raksturo pils ikdienas dzīvi : sardzes maiņa ik pēc stundas, kā arī ceremoniālā karoga pacelšana pusdienas laikā. Prāgas pils patīk it visiem tās apmeklētājiem, sevišķi tāpēc, ka ekskursijas tajās tiek piedāvātas sešās valodās.

9 – Castelo de Sao Jorge (Lisabona, Portugāle)

CastelodeSaoJorge.jpg - 47.42 KB

Ja vēlaties palūkoties uz Atlantijas okeānu no augšas, Sao Jorge pils ir īstā vieta, uz kurieni doties. Pirmsākumos ēku dēvēja par Lisabonas pili un no tās paveras lielisks skats arī uz Portugāles galvaspilsētu. Celtnes liktenis un nozīme kardināli mainījās 14. gadsimtā, kad tajā dzīvoja karalis Joao (no viņa vārda tad arī ir cēlies pils patreizējais nosaukums). Kad Castelo de Sao Jorge iekaroja spāņi, tā tika pamatīgi sapostīta, tomēr 20. gadsimta pirmajos gados portugāļu valdība to ievēroja, atzina par vēsturiski nozīmīgu celtni savai valstij un atjaunoja to līdz pēdējai detaļai.

8 – El Alcazar (Segovija, Spānija)

ALCAZARSEGOVIA.jpg - 557.83 KB

El Alcazar ir iespaidīga pils, kas paceļas kā gandrīz sirreāls stāvs pār pilsētu, kuras sirdī tā atrodas. Celtnei ir sena un interesanta vēsture – tieši šeit princese Izabella aprecēja princi Ferdinandu, un šīs kāzas noveda pie Spānijas apvienošanās. Mūsdienās daudzi tūrisma ceļveži pils apkārtni atzīst par skaistāko visā Spānijā.

7 – Neuschwanstein pils (Minhene, Vācija)

Neuschwanstein.jpg - 87.26 KB

Lai arī pils nav no senākajām (tā uzcelta 1869. gadā), tā atrodas skaistākajā Bavārijas apgabalā un ir precīzs viduslaiku arhitektūras stila atveidojums. Cietokšņa torņi piedāvā elpu aizraujošus skatus uz Pollat upes aizu. Nevienam nesakiet, bet noteikti esat pamanījis, ka Disneja studijas multfilmā Ērkšķrozīte redzamā pils aizdomīgi līdzinās Neuschwanstein... Tieši tā, šī pils ir multfilmā redzamās prototips. Vislabākais pils apmeklējuma laiks ir oktobris, kad tās dārzos un apkārtnē zied tūkstošiem burvīgu rožu.

6 – Mont Saint-Michel (Normandija, Francija)

Mont_Saint_Michel.jpg - 148.89 KB

Mont Saint-Michel atrodas 60 jūdzes no okeāna pludmalēm, kas piesaista atpūtnieku barus. Sākumā pils bija paredzēta kā abatija svētceļniekiem un pirmajos savos dzīves gados arī pildīja šīs funkcijas. Tomēr gadu gaitā gan pils aprises, gan nozīmīgums ir tikai pieaudzis. Cietoksnis atrodas klinšainā apvidū starp Normandiju un Britāniju, uzbūvēts uz augstas klints plašā okeāna malā.


5 – Linkolna pils (Lincolnshire, Anglija)

 lincoln.jpg - 24.68 KB

Celta 11. gadsimta sākumā, Linkolna pils ir kalpojusi par mājvietu slavenajam valdniekam Ričardam Iekarotājam. 1787. gadā pilī tikai izveidots cietums visam Lincolnshire apgabalam, jo ēka ir rūpīgi plānota un aizbēgt no tās tikpat kā nebija iespējams. Jāpiebilst, ka ieslodzījuma vietas funkciju celtne pildīja ilgus gadus, līdz pat 1878. gada nogalei.

4 – Chateau de Chambord (Luāras ieleja, Francija)

Chambord.jpg - 30.15 KB

Šī pils ir viens no dārgakmeņiem Eiropas kronī. Tā celta 1547. gadā un kādu laiku ir bijusi arī valdnieka Ludviķa XVI jeb „Saules karaļa” mājvieta. Apspēlējot karaļa pārmērības un destruktīvo dzīves veidu, Chateau de Chambord ir bijis galvenais pamata motīvs vienā no slavenā franču rakstnieka Moljēra kritikām. Saskaņā ar nostāstiem, pili būvējuši 2500 vīri. Ekskursijas ietvaros varēsiet apskatīt visas 440 istabas, kā arī uzspēlēt paslēpes tajā.

3 – Frankenšteina pils (Darmstadt, Vācija)

frankenstein_berg.jpg - 322.55 KB

16. gadsimtā šajā pilī tik tiešām dzīvoja grāfs vārdā Konrāds Dippels fon Frankenšteins. Tieši šo pili sava slavenā romāna sarakstīšanas iedvesmas avotam tad arī izmantoja rakstniece Mary Shelley 19. gadsimta sākumā.

2 – Glamis pils (Glamis, Skotija)

glamis_castle.jpg - 136.22 KB

Kad teksta sākumā pieminējām spokus, mēs domājām tieši par Glamis. Daudzi šo pili uzskata spoku apsēstāko visā Skotijā un ne bez pamata, jo tajā nogalināti daudzi cilvēki, ieskaitot tādas leģendāras personības kā karali Malkolmu II.

1 – Leeds pils (Kent, Anglija)

leeds.jpg - 165.73 KB

Ikviens zina, cik patriotiski noskaņoti ir angļi, tāpēc nav brīnums, ka šo pili viņi vienbalsīgi dēvē par skaistāko visā pasaulē. Un ziniet – tālu no patiesības viņi nav. Pilij ir jau apmēram 1200 gadu un tajā dzīvojuši tādi Anglijas karaļi kā Edvards I, Henrijs V un Henrijs VIII. Apmeklējiet šo ēku un jūs uzreiz sapratīsiet, kāpēc angļi ir tādās domās par to.

Komentāri (14)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Lucija
Neesmu neviena bijusi, bet labprat kadu apmekletu. Skiet, kadreiz viena no tam esmu dzivojusi...
25.10.2012. plkst. 08:49
JURCIKS
Labaas!!
12.04.2011. plkst. 12:06
Justīne
Man šīs pilis patīk !!! Es laprāt dzīvotu tajās . :):)
17.01.2011. plkst. 19:29
Ceļotāja
Penelope>>> Protams, ka ir. Tur vairākas pilis vien jau ir Francijā ;) Tad vairāk kā viena ir Vācijā, kā arī Anglijā. Tā nu atliek tikai ātri aizšaut uz Čehiju, Spāniju un Portugāli, bet tas jau viss caurbraucot :))))
16.12.2009. plkst. 16:36
Gribētu atgriezties Bavārijā.
12.09.2007. plkst. 15:00

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 13. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Sahāras tuksnesis katru gadu izplešas par kilometru dienvidu virzienā

Pasākumi

“Autobuss debesīs” piedāvā jaunu dziesmu “Rīta zvaigzne”

Pēc vairāk kā divu gadu ilgas pauzes, grupa “Autobuss debesīs” atgriežas Latvijas mūzikā ar jaunām dziesmām! Nupat grupa ierakstījusi un Latvijas radiostacijām nodevusi jaunu...