Pasaules apmeklētākās svētvietas

Pasaules apmeklētākās svētvietas

Reliģija ir bijis viens no cilvēces vadmotīviem jau no pašiem pirmsākumiem. Tai ir radušies neskaitāmi paveidi, kuriem raksturīga arī dažādu dievnamu, svētvietu kompleksu un sakrālo ēku un monumentu būvniecība.

Tūrisma nozarei attīstoties, pieauga arī svētvietu popularitāte, jo cilvēkā jau sen atrodama vēlme izzināt savu vēsturi un gūt jaunus iespaidus savam prātam un dvēselei. Tāpēc arī IrLaiks.lv lasošajiem ceļotājiem esam izveidojuši rakstu, kurā minētas visdažādākās pasaules svētvietas (sākot ar Japānu, beidzot ar Franciju), kas noteikti piešķirs ikvienam ceļojumam īpašu nokrāsu.


Sensoji templis (Tokija, Japāna)

sensoji.jpg - 44.5 KB

Leģenda vēsta, ka 628. gadā divi brāļi izzvejoja Khannon (budisma veiksmes un laimes dievieti) no Sumida upes. Templis tajā vietā ir celts par godu šai dievībai un katru gadu to apmeklē daudz cilvēku, cerībā izlūgties veiksmi no pašas Khannon. Kā ziņo Japānas Tūrisma pārvalde, katru gadu Sensoji templi apskata ap 30 miljoniem cilvēku.

Svētās Jaunavas Gvadelupes bazilika (Mehiko, Meksika)

guadalupe.jpg - 43.15 KB

Uzskata, ka 1531. gadā šajā vietā (Tepeyac kalnā, kas atrodas uz ziemeļrietumiem no pašreizējās Mehiko atrašanās vietas) kādam nabadzīgam zemniekam Huanam Djego parādījās pati Jaunava Marija. Ticīgie apgalvo, ka uz zemnieka apmetņa palicis Jaunavas Marijas sejas atveidojums.

Šodien šis apmetnis karājas virs Djego vīzijas vietā celtas bazilikas altāra. Neraugoties uz vairākiem leģendas pretrunīgajiem apstākļiem, 2002. gadā pāvests Jānis Pāvils II atzina Huanu Djego par svēto. Katru gadu šo sakrālo celtni apmeklē 20 miljonu cilvēku.

Vatikāns/Svētā Pētera bazilika (Roma, Itālija)

vatikans.jpg - 66.27 KB

Vatikāns ir pāvesta oficiālā rezidence, taču tajā atrodas arī Siksta kapela, vairāki muzeji un Svētā Pētera bazilika, kas nodēvēta paša pirmā pāvesta vārdā, kura kaps atrodas zem celtnes altāra. UNESCO Pasaules Mantojuma centrs baziliku ir nosaucis par ievērojamāko sakrālo celtni uz Zemes. Katru dienu baziliku apskata ap 10 000 cilvēku, bet Vatikānā kopumā gada laikā ierodas ap 18 miljoniem cilvēku.

Imāma Reza kapenes (Mashad, Irāna)

imamreza.jpg - 34.82 KB

Irānas svētākās pilsētas nosaukums tulkojams kā „Mocību vieta”, kā to nodēvējis 8. šiītu imāms Reza, kas ir tiešs Muhameda pēcnācējs. Imāma kapenes ir nozīmīgākā šiītu svētvieta Irānā, kuru katru gadu apmeklē līdz 20 000 000 cilvēku.

Kii kalnu grēdas svētvietas un svētceļojumu maršruti (Japāna)

kiikalns.jpg - 70.48 KB

Saskaņā ar UNESCO Pasaules Mantojuma centra informāciju, „trīs svētās vietas – Yoshino un Omine, Kumano Sanzan, Koysan – kuras ar senajām galvaspilsētām Nara un Kyoto savieno svētceļojumu takas, atspoguļo sintoismam raksturīgo sajaukumu, kura saknes slēpjas Japānas senajās dabas pielūgsmes tradīcijās, kā arī budismā, kas šeit ienācis no Ķīnas un Korejas pussalas". Katru gadu šīs vietas apskata 15 miljoni cilvēku.

Parīzes Dievmātes katedrāle (Francija)

notredame.jpg - 59.68 KB

Šī Parīzes ainavai neatņemamā sastāvdaļa 12. gadsimtā ar Parīzes bīskapa lēmumu tika veltīta Jaunavai Marijai. Gotiskais piemineklis spēlējis svarīgu lomu arī dažādos Francijai nozīmīgos vēsturiskos notikumos: baznīca rika izlaupīta Franču revolūcijas laikā, tajā Napoleons pasludināja sevi par imperatoru.

Šodien katedrāle joprojām funkcionē kā Romas Katoļu baznīca, katru gadu uzņemot 13 miljonus viesu.

Svētās sirds baznīca (Montmartre, Parīze, Francija)

montmartre.jpg - 51.12 KB

Plānota kā tautas morālo stāju atjaunojošs simbols pēc Francijas sakāves 1870. gadā franču-prūšu karā, Svētās Sirds baznīca tika pabeigta 1914. gadā un tajā aplūkojama viena no pasaules lielākajām mozaīkām, kurā atveidots Kristus ar izstieptām rokām.

Šī baznīca paceļas Parīzes augstākajā punktā (Montmartre) un jau gadu desmitiem ilgi ir populāra vieta gan baznīcēnu, gan parastu tūristu vidū. Gadā šeit piestāj ap 13 miljoniem cilvēku.

Sabarimala, Kerala (Indija)


Sabarimala ir hindu svētceļojumu centrs Indijas Rietumu Ghat kalnu grēdā. Tā slavenākais objekts ir Sastha templis, kas, kā vēsta Kerala štata oficiālā mājas lapa, ir „veltīts Ayyapa dievam. Uzskata, ka tieši šeit Ayyapa meditējis uzreiz pēc varenā dēmona Mahishi nogalināšanas”.

Svētceļojumu laiks šeit ir no novembra līdz janvārim, un katru gadu tajos dalību ņem desmitiem miljonu ticīgo.

Aparecida do Norte (Brazīlija)

aparecida.jpg - 75.6 KB

Aparecida pilsēta Brazīlijā ir lielākā kristiešu svētvieta D-Amerikā, kas katru gadu piesaista ap 8 miljoniem cilvēku. Šeit atrodas liela svētnīca, kuras uzcelšana datējama ar 18. gadsimtu, kad zvejnieki no dzelmes izcēla Jaunavas Marijas statuju bez galvas. 1955. gadā tika uzcelta otra bazilika, kas var uzņemt līdz 45 000 kristiešu, tādejādi izpelnoties otras pasaules lielākās baznīcas titulu aiz Svētā Pētera bazilikas Romā.

Tēva Pio svētvieta (San Giovanni Rotondo, Itālija)

padropio.jpg - 66.68 KB

Saskaņā ar New York Times pētījumu, Tēvs Pio, kas bijis kapucīņu mūks, kļuva slavens 1918. gadā, kad viņa plaukstas un pēdas sāka asiņot. Līdz ar to šis cilvēks ir pirmais kopš Svētā Franciska 13. gadsimtā, kam parādījušās stigmas.

Pio sekotāji uzskata, ka viņam ir piemitušas arī citas pārdabiskas spējas, piemēram, spēja būt divās vietās vienlaikus un piešķirt spēcīgu aromātu nesmaržojošam ziedam.

Tēva Pio kapenes un baznīca, kas atrodas nomaļā kalnu rajonā Itālijas dienvidos, katru gadu apmeklē 7 miljoni svētceļotāju.

Ķelnes katedrāle (Vācija)

cologne.jpg - 43.23 KB

Gotiskā Ķelnes katedrāle ir viena no lielākajām pasaules baznīcā un ir uzcelta vietā, kur Ķelnē pirmo reizi sapulcējušies kristieši (tas noticis vēl vēlīnajā Romas impērijas periodā). Saskaņā ar vēsturisku informāciju, kad arhibīskaps Rainald von Dassel atveda svētās relikvijas uz Ķelni 1164. gadā, šī baznīca kļuva par vienu no lielākajiem svētceļojumu centriem Eiropā.

Apmēram 6 miljonu cilvēku katru gadu ieiet pa šī dievnama durvīm.

Lourdes (Francija)

lourdes.jpg - 60.24 KB

1858. gadā 14 gadus vecā Bernadette Soubirous redzēja Jaunavu Mariju grotā pie šī ciemata Francijas dienvidrietumos. Kopumā viņa redzēja 17 vīzijas! Ūdeņi, kas plūst grotā, tiek uzskatīti par dziednieciskiem.

Kā ziņo Lourdes Tūrisma birojs, apmēram 5 miljoni katru gadu apmeklē šo garīgo centru.

Imāma Hussein svētvieta (Karbala, Irāka)

karbala.jpg - 68.69 KB

Šiītu musulmaņiem Muhameda mazdēla kapenes ir svētākā vieta ārpus Mekas un Medinas. Arbaeen (speciāls rituāls, kas piemin šī svētā nāvi) katru gadu piesaista miljoniem svētceļnieku. Pagājušā gada martā kapeņu priekšā Karbala ikgadējo rituālu izpildīja apmēram 7 miljoni musulmaņu.

Svētā Franciska baznīca (Assisi, Itālja)

assisi.jpg - 36.26 KB

Assisi ir viduslaiku pilsēta, kurā dzimis Svētais Francisks – dzīvnieku un dabas aizstāvis. 1926. gadā pa godu svētā nāves 700. gadadienai Assisi uzņēma 2 miljonus svētceļnieku, savukārt šodien gada kopējais skaitlis svārstās starp 4 un 5 miljoniem. Divdaļīgā bazilika lepojas ar agrīnās Renesanses freskām.

Jasna Gora (Czestochowa, Polija)

jasnagora.jpg - 57.44 KB

Šajā Polijas vidienes klosterī ir izstādīta Melnā Madonna – ikona, kurai piedēvē pārdabiskas spējas. Jasna Gora ir atzīta svētceļojumu vieta, uz kuru daudzu ceļotāji dodas kājām. Visvairāk cilvēku šeit ir Debesbraukšanas dienā un Jasna-Gora Ražas festivālā. Ik gadu Jasna Gora var lepoties ar 5 miljoniem viesu.

Fatima (Portugāle)

fatima.jpg - 41.29 KB

1917. gadā trīs ganu bērni stāstīja par Jaunavas Marijas parādīšanos pie portugāļu pilsētiņas Vila Nova de Ourem, kas atrodas Fatima apgabalā. Marija deva šiem bērniem trīs pareģojumus un vīzijas – pirmā bija elles vīzija, otrais – Otrā pasaules kara sākums, bet trešā vīzija joprojām ir palikusi noslēpumā...

Jaunava arī lūdza uzcelt kapelu un viņas griba tika izpildīta - vietā, kur Jaunava Marija parādījās bērniem, tika uzcelta neliela baznīca, kuru katru gadu apmeklē ap 5 miljoniem cilvēku.

Meka un Medina (Saūda Arābija)

meccamedina.jpg - 67.06 KB

Visiem musulmaņiem, kas to spēj un var atļauties, vismaz reizi mūžā ir jāveic hajj jeb svētceļojums uz Meku. Tas ietver vairākus rituālus, ieskaitot iešanu ar kājām septiņas reizes pulksteņrādītāja virzienā ap Kaaba (sakrālu ēku).

Hajj drīkst veikt tikai musulmaņi, turklāt Saūda Ārābija ierobežo svētceļnieku skaitu. Saskaņā ar Hajj ministrijas datiem, 2006. gadā to veikuši 2 20 000 ticīgo.

Taču umra (svētceļnieki, kas apmeklē Meku ārpus Hajj norises laika) ir vēl vairāk! Jāpiebilst, ka gandrīz visi, kas dodas uz Meku, pirms vai pēc tam iegriežas arī Medinā - islāma otrajā svētākajā pilsētā, kur apglabāts pats Muhameds.

Jeruzaleme (Izraēla)

jeruzaleme.jpg - 59.93 KB

Jūdaisma svētākā pilsēta, kā arī svarīgs kristiešu un musulmaņu centrs, ir Jeruzaleme, kurā atrodami daudzi sakrāli objekti, ieskaitot Rietumu mūri, Al Aqsa mošeju, Klinšu domu un Raudu mūri. Katru gadu pilsētā ierodas ap 1.5 miljoniem tūristu.

Varanasi (Indija)

varanasi.jpg - 72.4 KB

Svētākā hinduisma pilsēta atrodas Gangas krastos un leģenda vēsta, ka hindu dievība Šiva šeit reiz ir dzīvojusi. Katru gadu apmēram miljons cilvēku dodas uz šejieni, lai svētajā upē nomazgātu savus grēkus, vai arī lai tajā nomirtu...

Došanās uz Varanasi hindiem nozīmē atbrīvošanos no atdzimšanas cikla.

Bodh Gaya/Mahabodhi tempļu komplekss (Indija)

bodhgaya.jpg - 58.64 KB

Saskaņā ar Indijas tūrisma departamenta datiem, šajā vietā princis Siddharth sagaidīja lielo Atklāsmi un kļuva par Budu, pēc tam veltot savu dzīvi, apmācot cilvēkus atbrīvoties no ciešanām.

Šī ir svētākā no budisma svētceļojumu vietām, kuru katru gadu apbrīnot ierodas miljoniem cilvēku.

Komentāri (9)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
amina
saudiska arabija.jedan allah jedan je! bismilahi rahmani rahim la i la he ilalah
26.11.2008. plkst. 23:06
Nibiru
par Fatimu ir neprecizitāte. Uz apmetņa nav vis Dievmātes sejas attēls, bet gan tāattēlota pilnā augumā līdz ar vel dažādiem objektiem. Trakākais, ka ļotilielā palielinājumā sievietes acī saredzams bīskapa un čvitu klātesošo atspulgs brīdī, kad Huans Djēgo nodod viņiem pārklāju. Pats pārklāj austs no agaves šķiedrām un nekādi nevar saglabāties pāri par 20 gadfiem, bet te viņš uir jau gandrīz 500 gadu.
21.09.2008. plkst. 11:06
nedomāju, ka cilvēkiem, kam nav nekāda sakara ar to kultūru baigi svarīgi būtu piedalīties kādas svētvietas apskatē. Tā pat jau viņš to nespēj novērtēt kā vietējais.
18.05.2008. plkst. 12:38
Brīnišķīgas celtnes! Mute palika vaļā. Gribētos to visu redzēt dzīvajā!
18.05.2008. plkst. 08:49
Kad biju Parīzē, iemīlējos pilsētā. Redzēju gan Parīzes Dievmātes katedrāli, gan Svētās sirds baznīcu. Atvedu sev krustiņu no tās. Būves ir iespaidīgas. Paveicies dzīvē arī aizbraukt uz Jeruzalemi. Cerēju ieraudzīt kādu patiešam svētu vietu, bet tomēr nesajutīju nekādu īpašu atmosfēru. Bet bez gida labāk tur nebraukt. Gids zināja, kur var iet, kur nevar. Cilvēku sēju izteiksmes pārsvarā nebija laipnas
16.05.2008. plkst. 12:44

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Austrālijas pirmie policijas spēki bija 12 vislabāk uzvedušos katordznieku grupa

Pasākumi

Dziedātāji Seal un Michael Bublé izdod koncertierakstu DVD

Mūzikas izdevniecības “Warner Music” apgādā CD/DVD formātā klajā nācis dziedātāja Sīla (Seal) koncertieraksts “Soul Live” un Maikla Bublē (Michael Bublé) “Michael Bublé Meets Madison Square Garden”....